In(Sekt)a

Sonia Draga
2021-11-24
2021-11-24
Joanna Kluza

Książki Chattama zawsze mnie intrygowały, dlatego nie mogę się powstrzymać żeby nie sięgnąć po kolejną. Muszę jednak powiedzieć, że po przeczytaniu tej książki mam problem z jej oceną. Uwaga na insekty.
Plusy:
- oryginalny pomysł na fabułę, czy można sterować zachowaniem owadów;
- trzymająca w napięciu powieść z elementami horroru i techno-thrillera;
- niespotykany sposób dokonywania zbrodni, dla ludzi o mocnych nerwach;
- duszna, ciężka, obślizła atmosfera, wręcz klaustrofobiczna;
- obrzydliwie bogaci ludzie pragnący osiągnąć cel bez względu na konsekwencje;
- nieobliczalni krezusi dążący do podporządkowanie sobie świata;
- szaleni naukowcy nie prowadzący przerażające eksperymenty;
- prowadzenie dochodzenia dwutorowo przez policjanta Atticusa i prywatna detektyw Kate Kordell;
- pokazanie problemu przeludnienia naszej planety;
- w dzisiejszych czasach i takie niesamowite rzeczy wydają się możliwe.
Minusy:
- mało dynamiczny początek, nie mogłem wkręcić się w fabułę;
- z tym zachowaniem owadów i feromonami to nie do końca tak jest.
Ogółem książka dobra.

Plusy:
- oryginalny pomysł na fabułę, czy można sterować zachowaniem owadów;
- trzymająca w napięciu powieść z elementami horroru i techno-thrillera;
- niespotykany sposób...

Nie tego się spodziewałem po tym autorze. Myślałem, że dostanę coś dosadnego, mrocznego, skomplikowanego, jednak tym razem początek jest świetny, a później wszystko szlag trafia. Fabuła książki jest prosta, niezbyt ciekawa (było już masę podobnych powieści),ponadto rozkręca się dopiero pod sam koniec, bo te niektóre zgony są liche, a dochodzenie miałkie. Dużym plusem jest muzyka jakiej słucha Gore, znałem wszystkie zespoły, jakie przytoczył autor :D

Maxime Chattam powraca jedną z najnowszych swoich książek pod tytułem Insekta, która zapowiadała się nie tylko jako thriller, jak również horror, który jak widać po Sygnale autorowi nie jest obcy. Powieść zapowiadała się ciekawie i chciałem znów otrzymać mocny thriller z makabryczna fabułą. Do tego przyzwyczaił mnie autor, który tworzy mocne i mroczne książki wciągające od samego początku.
Actticus Gore zostaje przydzielony do śledztwa jakie ma poprowadzić w sprawie znalezienia makabrycznych szczątków ofiary. Zdziwienie wzbudza masę owadów jakie spotyka na miejscu zbrodni. Rozpoczyna dochodzenie w celu poznania i odkrycia prawdy. Kat Kordell jest prywatnym detektywem, która otrzymuje sprawę zniknięcia kobiety przez jej matkę. Zaczyna swoje śledztwo prowadzące do przerażającej prawdy na temat zaginięcia. Drogi obojga bohaterów zostają skrzyżowane podczas śledztwa, które okazuje się pełne niebezpieczeństwa i czyhających zagrożeń w drodze do poznania prawdy.

Pierwsze śledztwo dotyczy tajemniczej i makabrycznej zbrodni do jakiej zostaje przydzielony Gore wraz ze swoim partnerem Hackiem. Przedziwne wydaje się nie tylko znalezienie masy owadów w tym miejscu, lecz także stan zwłok. Rozpoczynając dochodzenie w tej sprawie bohaterowie stykają się z makabryczną zbrodnią, która nie mieści się w głowie. Autor wraz z rozwojem akcji pomału podaje nam elementy zagadki, która wydaje się przerażająca już od samego początku. Nie ujawnia wszystkiego i nie pokazuje swoich kart od razu. Każdy wychodzący ślad, poszlaka lub informacja na światło dzienne jest badana przez detektywów pod każdym kątem. Przesłuchania świadków, żmudna policyjna robota i próba odnalezienia punktu zaczepienia jest podana nam w ciekawy sposób. Nie wiadomo kto może kryć się za wszystkim lub jakimi motywami się kieruje. Autor w umiejętny sposób prowadzi swój wątek dotyczący policyjnego śledztwa kierując go w różne strony przez cały czas. Takim sposobem wypływają fałszywe tropy i przerażające informacje, które dodają grozy wydarzeniom. Znacznie później autor wkracza w regiony potężnych korporacji i niebezpiecznych ludzi gotowych na wszystko. Wszystko znakomicie miesza ze sobą tworząc wciągającą i pełną grozy opowieść.
Drugim śledztwem jest prowadzone przez prywatną detektyw Kate Kordell zaginięcia lub możliwości uprowadzenia kobiety. Zlecenie dostaje od jej matki, która martwi się co stało się z jej córką. Prowadząc dochodzenie szuka kolejnych śladów, poszlak lub przesłuchuje świadków mogących wnieść coś nowego do motywu zaginięcia. Działania Kate były podyktowane poszukiwaniami, chociaż nieraz zamiast wyników sprawy dostawaliśmy obraz życia bohaterki. Dlatego możemy ją bliżej poznać i zobaczyć jak to stało się, że jest detektywem. Wracając jednak do wątku kryminalnego nie brakuje w nim przerażających zdarzeń i makabry. Autor może nie wykorzystuje krwawych momentów za dużo, ale kiedy pojawiają się są świetnie i obrazowo ukazane. Samo poznanie prawdy dotyczącej zaginięcia zawiera kilka zwrotów akcji. Bohaterka mimo ryzyka zapuszcza się w niebezpieczne dzielnice miasta i ciemne zaułki gotowa na wszystko, aby zdobyć informacje i poznać prawdę. Wątek z detektywem jest ciekawy pod względem poznania innych jeszcze poszlak niż w policyjnym śledztwie. Takim sposobem oba uzupełniają się świetnie i tworzą razem całość pod koniec wyjaśniając makabryczne i przedziwne wydarzenia.

Książka Insekta jest połączeniem thrillera, kryminału z domieszką grozy jaka pojawia się przy niektórych scenach. Pomysł na fabułę był świetny i można było wycisnąć z tego o wiele więcej jeśli chodzi o motywy sterowaniem owadami jakie pojawiają się w tym przypadku. Wykorzystując koncept eksperymentów z udziałem insektów autor tworzy ciekawą, przerażającą i wciągającą historie. Pojawiają się sporadycznie i szkoda, ze nie częściej są wykorzystywane do tworzenia klimatu grozy jak oczekiwałem, bo sceny z nimi wzbudzają dreszcz niepokoju i nieraz obrzydzenia. Pierwsza połowa książki cierpi czasami na rozwleczenie względem postępującej akcji. Można było bardziej dopracować wątek Kate na samym początku, bo właśnie najbardziej on jest przyczyną takiej sytuacji. Znacznie później , w drugiej części powieści nabiera szybszego tempa i staje się ciekawszy. Pomimo pewnych niuansów jakie pojawiają się fabuła potrafiła mnie wciągnąć.
Sami bohaterowie nie są jednowymiarowi, ale autor potrafił stworzyć postacie mające głębie i swoje zachowanie. Atticus Gore jest entomologiem zafascynowany światem owadów, który ze swoją specjalnością pracuje w policji jako detektyw z Los Angeles. Nie lubiany ze względu na swoją orientacje jest samotnikiem lubiącym ciężkie brzmienie, ale chcący służyć ludziom w kwestii zapewnienia im bezpieczeństwa. Pogodny, uczciwy, spokojny i lubiący pożartować sobie. Kolejną postacią jest prywatna detektyw Kate Kordell uwikłana w przelotne romanse, która wiele czasu poświęca dla swej pracy. Mieszkająca w Nowym Jorku, niezamężna, ale też samotna usiłuje odnaleźć szczęście. Bohaterowie są ludzcy, mają własne przywary, kłopoty i dokonują wyborów. Pozostałe postacie na drugim i dalszym planie są dobrze zarysowani. Mają do odegrania rolę w fabule przewidziana przez autora. Relacje pomiędzy nimi są ukazane dobrze i ciekawie. Dialogi potrafią wciągnąć, są wyraziste, żywe i napisane z lekkością.

Książka Insekta jest jedną z najnowszych dokonań Maxime Chattama, który przyzwyczaił mnie do mrocznych, makabrycznych i wciągających opowieści jakie dotychczas otrzymywałem od niego. W tym przypadku przedstawia jaką rolę zgrywa pęd ku nauce, gdzie wynalazek może przynieść więcej złego niż dobrego. Mające władze korporacje dążące do zarobieniu pieniędzy za wszelką cenę. Wynaleziona technologia i zabawa genetyką mogą posłużyć do przełomowego odkrycia. Jednak wykorzystany w złym celu może przynieść konsekwencje dla wszystkich. Dlatego zabawa w boga może okazać się złym pomysłem jeśli wszystko wymknie się spod kontroli. Bohaterowie postawieni przed faktem dokonanym muszą pokonać zło i odkryć zakulisowe praktyki. Autor prowadzi osobno wątki dotyczące Atticusa i Kate przeplatając je czasami pobocznymi. Dopiero pod koniec oba wątki zaczynają się łączyć się ze sobą tworząc jedną całość. Zakończenie bardzo dobre, przerażające i ciekawe. Miałem pewne obawy zbyt szybkiego finału, ale autor świetnie rozłożył go w czasie. Tworząc w ten sposób wciągającą, mroczną, przerażającą, makabryczną i pełną akcji ciekawe zakończenie.

Książka Insekta posiada w sobie dawkę makabry, ciekawych bohaterów i świetnie opowiedzianą historie z pogranicza thrillera, kryminału i grozy. Pomimo pewnych niuansów wciągnęła mnie fabuła od pierwszych stron. Akcja została poprowadzona szybko do przodu i dzieje się wiele w czasie czytania. Wydarzenia toczą się szybko i wciągają. Dlatego nie nudziłem się w czasie czytania. Napisana została jak zwykle przystępnie, dobrze pod względem językowym, lekko i przyjemnie. Jednak takim obrazowym stylem i pełnym plastyczności co widać przy pojawieniu się owadów, gdzie takie sceny wywołują dreszczyk przerażenia i u niektórych nie lubiących owadów mogą wywołać obrzydzenie. Wtedy książka zamienia się normalnie w horror. Sięgając po Insektę miałem nadzieje na bardzo dobrą powieść, dość mroczną i przerażającą ze względu na wykorzystanie w niej pomysłu z kontrolą owadów. Właśnie taką otrzymałem i mimo niuansów ciesze się z przeczytania. Spędziłem przy niej miło czas i bawiłem się świetnie. Potrafiła trzymać w napięciu i przestraszyć jak było potrzeba. Na pewno można polubić bohaterów i kibicować im w czasie niebezpieczeństwa trzymając za nich kciuki. Insekta okazał się bardzo dobrą i mroczną powieść, po którą warto było sięgnąć i przeczytać. Na pewno sięgnę po inne jego książki w niedługim czasie i mam nadzieje, że bohaterowie powrócą jeszcze kiedyś, bo chętnie przeczytam o kolejnych przygodach Atticusa i Kate.

Maxime Chattam . Autor którego albo się uwielbia, albo nie. Ja należę do tej pierwszej grupy. Uwielbiam jego specyficzny styl. Tradycyjnie nie zawiodłam się, chociaż trochę czasu potrzebowałam, żeby wkręcić się w całą historię. Jak najbardziej polecam.

Ta playlista... wymiata.

Ta playlista... wymiata.

Przede wszystkim wydawca bezczelnie igra z czytelnikiem. Opis z okladki nie pasuje do tresci.
Liczylem na polaczenie Kinga i Koontza, czegos z pogranicza thrillera sci-fi, horroru i powiesci z watkiem paranormalnym, z innym spojrzeniem. Nic z tego. Maxime ma okropny styl. Pierwsze moje zetkniecie z autorem i chyba ostatnie.
300 stron to istna droga przez meke, kryminal bez wiekszego sensu, w dodatku rozwleczony na sile. Czytalem, bo musialem. Sam pomysl wydawal sie mega ciekawy, jednakze pan Chattam pogrzebal go calkowicie.
Jeden z dwoch glownych bohaterow, gej - przesladowany kiedys i teraz. Wplyw orientacji na akcje zerowy.... Druga bohaterka, silna, nizalezna kobieta, wykorzystujaca mezczyzn jak zabawki seksulane. Wplyw jej pogladow na akcje zerowy....
Maxime poswieca kolejne dziesiatki stron sprawom zupelnie nieistotnym, zamiast skupic sie na glowej historii.
Zakonczenie gorzej niz slabe.
Szkoda, x lat temu czytalem opowiadanie, gdzie wlasnie muchy, czyli insekty, przejely wladze nad swiatem. Wtedy bylo wielkie "wow, ale czad!"
Tym razem tylko "uff, cale szczescie skonczylo sie...."
Bardzo nie polecam.

300 stron to istna droga przez meke, kryminal...

Spore rozczarowanie. Pomysł na fabułę nawet ciekawy. Niestety książka jest albo bardzo źle napisana albo bardzo źle przetłumaczona. Niektóre zdania aż zgrzytały dziwną składnią i źle dobranymi słowami.

Troszkę znam się na owadach.Lubię je,zwłaszcza chrząszcze biegaczowate. Książka może nie wybitna.Lecz ciekawa.Parę momentów jak z horroru. Ebook kocham Cię czytniku .

Interesująca konstrukcja powieści. Czyta się szybko i przyjemnie.

Interesująca konstrukcja powieści. Czyta się szybko i przyjemnie.

24/2023 (A)

24/2023 (A)

Muszę przyznać ,że się nieźle czytało. Trochę kryminału ,trochę science fiction. Kilkanaście lat temu przeczytałem kilka powieści Chattama więc podchodziłem do tej lektury jak do jajka . Jak się okazało niepotrzebnie...

• Audiobooki

Maxime Chattam In(Sekt)a Zobacz więcej