rozwiń zwiń
Anksunamun

Profil użytkownika: Anksunamun

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 18 godzin temu
964
Przeczytanych
książek
1 228
Książek
w biblioteczce
450
Opinii
16 973
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Książki towarzyszą mi przez całe życie – czytanie odgrywa w nim znaczącą rolę, od kiedy pamiętam. Mam swoich ulubionych autorów i gatunki literackie, ale lubię też próbować i odkrywać całkiem dla mnie nowe. Uważam, że każda książka zasługuje na to, by dać jej szansę. Nie wyobrażam sobie mojego życia bez czytania.

Opinie


Na półkach:

Autor „Ostatniego azylu” miał niezły pomysł na fabułę i potrafi też poprawnie prowadzić narrację, natomiast powieść mimo tego i tak nie jest zbyt dobra, a wina tkwi tu w samej budowie treści.
Przez pierwsze 50 stron czytelnik przechodzi przez mnóstwo „migawek”, które mają stanowić wprowadzenie do historii, natomiast ich ilość jest po prostu zbyt duża – co kolejny rozdział, to jakiś nowy wątek. Zanim zaczną one jakoś do siebie pasować, mija zbyt wiele czasu i na tym etapie czytelnik może poczuć się już sfrustrowany. Ja sama, po przeczytaniu 1/3 książki, nadal miałam wrażenie, że „właściwa” narracja nadal się nie zaczęła.
Kiedy jednak już ruszyła, przyszło kolejne rozczarowanie: historia niemalże pozbawiona jest akcji i większość zdarzeń dzieje się na łamach statycznych, niekończących się dialogów. Owszem, autor stosuje tu pauzy na przedstawienie ruchu bohaterów czy opis otoczenia, jednak i tak stosunek dialogów do reszty tekstu jest nieproporcjonalnie duży – przez to podczas lektury miałam wrażenie, jakbym oglądała bardzo nudną operę mydlaną: niby postaci opowiadają o tym, co powinno ekscytować, czyli wyścig pomiędzy wywiadami kilku państw mający na celu znalezienie rozwiązania zagadki związanej z jakimiś historycznymi artefaktami, ale przez formę, w jakiej to jest przedstawione, całkiem traci w wymiarze emocjonalnym. Historia w ogóle mnie nie zaintrygowała, nie wciągnęła, nie byłam ciekawa, co zdarzy się dalej – trudno bowiem się zaangażować, kiedy jedyne, z czym ma się do czynienia, to rozmowy siedzących czy stojących postaci, w dodatku pozbawione takich przerywników jak opis chociażby mimiki bohaterów, brzmienia głosu, mowy ciała, które wprowadzałyby trochę dynamiki i dramatyzmu.
Postaci tutaj w ogóle wydają się okrutnie płaskie, bo brak nawet opisu ich wyglądu – autor owszem, czasem wtrąci fragment o tym, w co są ubrane, ale zgadnijcie, w jaki sposób to czasem podaje? Oczywiście w dialogu! Zdarza się, że bohaterowie po prostu w toku rozmowy opisują nawzajem swoje odzienie, co brzmi dość kuriozalnie.
Jako że treść opiera się na dialogach, sam główny wątek, czyli akcje wywiadowcze, nie jest moim zdaniem wystarczająco klarowny i odbiorca może pogubić się w tych wszystkich koligacjach, nazwach, powiązaniach, jakie bohaterowie wymieniają w trakcie rozmów. Był to kolejny minus, który zniechęcał mnie podczas lektury, bo nie znoszę chaotyczności w fabule.
Dodatkowo wszystkie zwroty akcji, które mogłyby przyciągać uwagę czytelnika i budować napięcie, także znikają w ciągu tych niekończących się dialogów – gdyby były chociaż plastyczne, być może ogólny wydźwięk historii byłby inny. Jednak jako że stanowią nic innego jak masę „mechanicznego” tekstu bez głębi, nie ma tu według mnie nic, co by wzbudziło w odbiorcy jakiekolwiek emocje.
Lektura „Ostatniego azylu” dosyć mnie znużyła i oprócz wrażenia, że była nudna, pewnie nie zapamiętam z niej nic więcej.
Moim zdaniem, jeśli ktoś ma ochotę na literaturę sensacyjną, lepiej zrobi, jeśli sięgnie po książkę Vincenta V. Severskiego albo Roberta Ludluma.
Nie polecam.

Autor „Ostatniego azylu” miał niezły pomysł na fabułę i potrafi też poprawnie prowadzić narrację, natomiast powieść mimo tego i tak nie jest zbyt dobra, a wina tkwi tu w samej budowie treści.
Przez pierwsze 50 stron czytelnik przechodzi przez mnóstwo „migawek”, które mają stanowić wprowadzenie do historii, natomiast ich ilość jest po prostu zbyt duża – co kolejny rozdział,...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

„Polowanie na Hitlera” to bezpośrednia kontynuacja „W służbie Hitlera” - moim zdaniem jej znajomość jest esencjonalna, jako że w tym tomie poznajemy dalsze losy jednej z głównych bohaterek poprzedniej części.
Książka przedstawia fikcję historyczną, opisującą urywek dalszego życia Hitlera po zakończeniu II Wojny Światowej. Wedle badaczy popełnił on samobójstwo, natomiast Matthews w swej powieści pozwala mu pożyć trochę dłużej, prezentując sytuację, w której zostałby najbardziej poszukiwanym w owym czasie zbrodniarzem w Europie, i opisując próby odnalezienia go przez różne służby.
Autor nagina tu fakty i stosuje je wybiórczo, aby dopasować do wymyślonej przez siebie fabuły, sięga też po niewyjaśnione, sensacyjne teorie, jak np. ta o „złotym pociągu”, niemniej można się z lektury dowiedzieć również różnych prawdziwych ciekawostek, np. na temat udziału kościoła katolickiego w ukrywaniu nazistów po wojnie.
Matthews, jak przekonałam się za sprawą jego „Sekretnego pokoju w Auschwitz”, nie ma zbyt wielkiego talentu do snucia narracji obyczajowej – gdy historia schodzi do kwestii prywatnych bohaterów, staje się trochę „kanciasta”, czasami sztuczna i niewiarygodna. Na szczęście w „Polowaniu na Hitlera” tego typu wątków nie ma zbyt wiele: zamiast prowadzić dialogi i budować relacje między postaciami, autor woli skoncentrować się na beletryzacji swojej wiedzy historycznej i snuciu jej wybranej przez siebie wersji. Miesza bohaterów fikcyjnych z rzeczywistymi osobami – w posłowiu napisał, że wcześniej zapoznał się z różnymi opracowaniami na ich temat i na tej podstawie wyrobił sobie o nich określone wyobrażenia, którym starał się dać wyraz na stronach „Polowania…”.
Mi taka forma zapoznawania się z rozmaitymi informacjami bardzo odpowiada, tym bardziej, że książkę czyta się łatwo i szybko – ukazanie historii przez pryzmat powieści powoduje, że odbiorca może w bardzo przystępny sposób przyswoić wiedzę, a przy tym zaznać nieco rozrywki czytelniczej.
Polecam.

„Polowanie na Hitlera” to bezpośrednia kontynuacja „W służbie Hitlera” - moim zdaniem jej znajomość jest esencjonalna, jako że w tym tomie poznajemy dalsze losy jednej z głównych bohaterek poprzedniej części.
Książka przedstawia fikcję historyczną, opisującą urywek dalszego życia Hitlera po zakończeniu II Wojny Światowej. Wedle badaczy popełnił on samobójstwo, natomiast...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

„A na imię jej będzie Aniela” to trzecia część serii kryminałów retro z komisarzem Maciejewskim w roli głównej. Pierwsza część niezbyt mi się podobała, za to druga znacznie bardziej przypadła mi do gustu, więc miałam nadzieję, że kolejna także będzie całkiem niezła. Niestety w tym tomie autor powrócił do wad z „Morderstwa pod cenzurą”, co sprawiło, że lektura książki mnie dosyć zmęczyła.
W obu tych częściach bowiem Wroński drastycznie ograniczył opisy – fabuła „A na imię…” rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej, ale czytelnik właściwie musi polegać tylko na filmach czy ilustracjach, które widział gdzieś indziej, by wyobrazić sobie otoczenie bohaterów, jak i same postaci. W zamęcie wojennym komisarz uparcie prowadzi swe mozolne śledztwo w sprawie morderstw, a choć jest to ciekawy punkt widzenia prezentujący realia wojenne, bo dotąd spotykałam się głównie z opowieściami o powstańcach, więźniach obozów, etc., a tutaj odbiorca ma do czynienia z historią mieszkańców Lublina próbujących mimo wszystko wieść w miarę normalną egzystencję w trudnych czasach, to jednak tok dochodzenia w ogóle mnie nie wciągnął.
Niedostateczne opisy skutkują bowiem brakiem odpowiedniego klimatu opowieści, nie dają czytelnikowi czasu, aby należycie przyjrzał się miejscom i wydarzeniom, zaangażował w losy bohaterów. Odbiorca bombardowany jest mnóstwem dialogów, a choć są one klarowne, oprócz ciągnięcia akcji do przodu nie tworzą żadnej atmosfery ani nie nakreślają wystarczająco charakterystyki postaci. Wątek morderstwa przepleciony jest z panującą zawieruchą wojenną – w tekście występują fragmenty odnoszące się do ówczesnej polityki, ale jeśli ktoś nie ma wiedzy w tym zakresie ani go to specjalnie nie interesuje, prawdopodobnie poczuje się tym znużony.
Mi książkę czytało się opornie niczym przysłowiowa „krew z nosa” – byłam bardzo zniechęcona chaotycznością treści (mam tu na myśli brak opisów, które nadawałyby tekstowi przejrzystości) i męczyłam się, aby dobrnąć do końca, bo z uwagi na wymienione tu wady historia w ogóle mnie nie zaintrygowała.
Szkoda, bo jak Wroński udowodnił w „Kinie Venus”, potrafi napisać dobrą powieść. Ta część jednak nie zachęciła mnie do zapoznania się z kolejnymi tomami serii i nawet jeśli dam jej jeszcze kiedyś szansę, to z pewnością bardzo nieprędko.

„A na imię jej będzie Aniela” to trzecia część serii kryminałów retro z komisarzem Maciejewskim w roli głównej. Pierwsza część niezbyt mi się podobała, za to druga znacznie bardziej przypadła mi do gustu, więc miałam nadzieję, że kolejna także będzie całkiem niezła. Niestety w tym tomie autor powrócił do wad z „Morderstwa pod cenzurą”, co sprawiło, że lektura książki mnie...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Anksunamun

z ostatnich 3 m-cy
Anksunamun
2024-03-17 11:49:18
Anksunamun dodał książkę Kraty na półkę Teraz czytam
2024-03-17 11:49:18
Anksunamun dodał książkę Kraty na półkę Teraz czytam
Kraty Robert J. Szmidt
Cykl: Szczury Wrocławia (tom 3)
Średnia ocena:
7.3 / 10
535 ocen
Anksunamun
2024-03-17 11:48:07
Anksunamun ocenił książkę Ostatni azyl na
4 / 10
i dodał opinię:
2024-03-17 11:48:07
Anksunamun ocenił książkę Ostatni azyl na
4 / 10
i dodał opinię:

Autor „Ostatniego azylu” miał niezły pomysł na fabułę i potrafi też poprawnie prowadzić narrację, natomiast powieść mimo tego i tak nie jest zbyt dobra, a wina tkwi tu w samej budowie treści.
Przez pierwsze 50 stron czytelnik przechodzi przez mnóstwo „migawek”, które mają stanowić wprowadz...

Rozwiń Rozwiń
Ostatni azyl Marcin Faliński
Średnia ocena:
6.2 / 10
53 ocen
Anksunamun
2024-03-13 19:13:30
Anksunamun dodał książkę Ostatnia tajemnica na półkę Chcę przeczytać
2024-03-13 19:13:30
Anksunamun dodał książkę Ostatnia tajemnica na półkę Chcę przeczytać
Ostatnia tajemnica Anna Ziobro
Średnia ocena:
8.2 / 10
61 ocen
Anksunamun
2024-03-13 18:43:10
Anksunamun ocenił książkę Polowanie na Hitlera na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-03-13 18:43:10
Anksunamun ocenił książkę Polowanie na Hitlera na
7 / 10
i dodał opinię:

„Polowanie na Hitlera” to bezpośrednia kontynuacja „W służbie Hitlera” - moim zdaniem jej znajomość jest esencjonalna, jako że w tym tomie poznajemy dalsze losy jednej z głównych bohaterek poprzedniej części.
Książka przedstawia fikcję historyczną, opisującą urywek dalszego życia Hitlera p...

Rozwiń Rozwiń
Polowanie na Hitlera Steve Matthews
Cykl: The Hilter Trilogy (tom 3)
Średnia ocena:
7.4 / 10
8 ocen
Anksunamun
2024-03-10 13:06:16
Anksunamun ocenił książkę A na imię jej będzie Aniela na
5 / 10
i dodał opinię:
2024-03-10 13:06:16
Anksunamun ocenił książkę A na imię jej będzie Aniela na
5 / 10
i dodał opinię:

„A na imię jej będzie Aniela” to trzecia część serii kryminałów retro z komisarzem Maciejewskim w roli głównej. Pierwsza część niezbyt mi się podobała, za to druga znacznie bardziej przypadła mi do gustu, więc miałam nadzieję, że kolejna także będzie całkiem niezła. Niestety w tym tomie au...

Rozwiń Rozwiń
Anksunamun
2024-03-05 10:40:39
Anksunamun ocenił książkę Niewolnica na
8 / 10
i dodał opinię:
2024-03-05 10:40:39
Anksunamun ocenił książkę Niewolnica na
8 / 10
i dodał opinię:

„Niewolnica” to niezwykle przejmujący, poruszający reportaż o szokującym zjawisku niewolnictwa w XXI wieku. Mende Nazer była zwykłą „dziewczynką z buszu”, dzieckiem z afrykańskiego plemienia, porwaną i sprzedaną do niewoli jako pomoc domowa w arabskim domu.
Książka przedstawia dzieciństwo ...

Rozwiń Rozwiń
Niewolnica Mende Nazer
Średnia ocena:
6.8 / 10
6 ocen
Anksunamun
2024-03-01 18:43:21
Anksunamun ocenił książkę Dintojra na
5 / 10
i dodał opinię:
2024-03-01 18:43:21
Anksunamun ocenił książkę Dintojra na
5 / 10
i dodał opinię:

„Dintojra” to zbiór opowiadań, których bohaterowie każde na swój sposób walczą z życiem, borykając się z takimi problemami jak samotność, alkoholizm, ciężkie doświadczenia, nierówności płciowe. Każdy z nich stara się wygrać mimo wszystko, choć nie zawsze zwycięstwo oznacza osiągnięcie szcz...

Rozwiń Rozwiń
Dintojra Sylwia Chutnik
Średnia ocena:
7.3 / 10
46 ocen
Anksunamun
2024-02-28 16:42:11
Anksunamun ocenił książkę Pamięci mordercy na
6 / 10
i dodał opinię:
2024-02-28 16:42:11
Anksunamun ocenił książkę Pamięci mordercy na
6 / 10
i dodał opinię:

„Pamięci mordercy” to jedna z tych książek, które są właściwie całkiem dobrze napisane i mają sensowną fabułę, ale mimo to brakuje im tego „czegoś”.
Choć powieść liczy prawie 700 stron, czyta się ją bardzo szybko dzięki dość prostej narracji – są tu dwa główne wątki, policjanta i dziennika...

Rozwiń Rozwiń
Pamięci mordercy Pascal EngmanJohannes Selåker
Średnia ocena:
7.9 / 10
48 ocen
Anksunamun
2024-02-22 09:24:45
Anksunamun dodał książkę Poza nawiasem na półkę Chcę przeczytać
2024-02-22 09:24:45
Anksunamun dodał książkę Poza nawiasem na półkę Chcę przeczytać
Poza nawiasem Marzena Hryniszak
Średnia ocena:
8.4 / 10
31 ocen
Anksunamun
2024-02-22 09:24:12
Anksunamun dodał książkę Bądź moim światłem na półkę Chcę przeczytać
2024-02-22 09:24:12
Anksunamun dodał książkę Bądź moim światłem na półkę Chcę przeczytać
Bądź moim światłem Dorota Dea Makowska
Średnia ocena:
8.8 / 10
86 ocen

ulubieni autorzy [35]

Paulo Coelho
Ocena książek:
6,4 / 10
35 książek
0 cykli
Pisze książki z:
2427 fanów
Neil Gaiman
Ocena książek:
6,7 / 10
175 książek
21 cykli
Pisze książki z:
3005 fanów
Christopher Moore
Ocena książek:
6,7 / 10
19 książek
2 cykle
456 fanów

Ulubione

Stanisław Lem Bajki robotów Zobacz więcej
Stephen King Outsider Zobacz więcej
Meg Cabot Porzuceni Zobacz więcej
Robert Galbraith Jedwabnik Zobacz więcej
Mika Waltari Egipcjanin Sinuhe t. I Zobacz więcej
Arturo Pérez-Reverte Klub Dumas Zobacz więcej
Charles Dickens Oliver Twist Zobacz więcej
Mika Waltari Egipcjanin Sinuhe Zobacz więcej
Vincent V. Severski Niewierni Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

James Rollins Ewangelia Krwi Zobacz więcej
Maxime Chattam Sen śmiertelników Zobacz więcej
Ewa Kassala Żądze Kleopatry Zobacz więcej
Alan Campbell Noc blizn Zobacz więcej
Dan Brown Początek Zobacz więcej
Helen Fielding Potęga sławy Zobacz więcej
Paulo Coelho Alchemik Zobacz więcej
Luis Montero Manglano Stół króla Salomona Zobacz więcej
John Lutz Mrok Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
964
książki
Średnio w roku
przeczytane
57
książek
Opinie były
pomocne
16 973
razy
W sumie
wystawione
959
ocen ze średnią 5,7

Spędzone
na czytaniu
5 764
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
58
minut
W sumie
dodane
42
W sumie
dodane
20
książek [+ Dodaj]