Kraina prozaca

Wydawnictwo: Amber
Prozac Nation
Kraina, prozaca
Ola

Wstrząsająca autobiograficzna opowieść o dramatycznych zmaganiach dziewczyny cierpiącej na depresję - tak rozpowszechnioną dolegliwością psychiczną w świecie. Chroniczny brak miłości i akceptacji oraz bezwzględny system wartości społecznych okaleczają wrażliwe jednostki. Powodują, że coraz więcej jest ludzi samotnych, zagubionych w poczuciu własnej bezwartościowości i pozbawionych woli. Dla wielu z nich, tak jak dla bohaterki książki, prozac okazuje się ratunkiem.

Jedna z niewielu książek, z których aż bije szczerość. Pochłaniająca od pierwszej do ostatniej strony. Może i męcząca, ale taka właśnie jest depresja. Męcząca.

Uderzyło mnie, jak wiele wspólnego mam z Elizabeth - nie tylko dlatego, że również cierpię na depresję, ale też w kwestii problemów (rozbita rodzina, toksyczne związki, używki), spojrzenia na świat, stosunku do codzienności i związanych z nią prozaicznych spraw, a nawet preferencji muzycznych i literackich.

W zasadzie dopiero podczas lektury tej książki uświadomiłam sobie w pełni, jak podstępna jest depresja, jak potrafi omotać człowieka, który za jej sprawą staje się cwanym manipulatorem: choroba jest nie tylko chorobą, ale i lekiem na rzeczywistość, wymówką na wszystko. Nienawidzimy jej, by zaraz potem za nią tęsknić. I tak w kółko, aż do odwiecznego pytania, gdzie w tym wszystkim nasze prawdziwe 'ja'.

Ellie przez cały czas ma poczucie, iż nikt nie zainteresuje się nią na poważnie, póki sobie czegoś nie zrobi. Nie jest...

ravenstag | 2011-01-01
Na półkach: W Kolekcji, Przeczytane
Przeczytana: 19 lipca 2010

Strasznie ciężki i dołujący temat - to jaka niby miałaby być książka? O ptaszkach, słonku i motylkach? Chyba wiadomo po co się sięga?

Książka prawdziwa.

Dlatego nie polecam osobom bez krzty dystansu tudzież z chorobliwym przerostem empatii - zwijcie jak sobie chcecie. Zrobicie sobie lekturą krzywdę. Cała reszta jeśli tylko ma ochotę i odwagę spróbować zrozumieć czym jest depresja - polecam gorąco.

Nikto | 2016-05-04
Na półkach: Rok - 2016, Przeczytane
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

'' Jestem obca w tym mieście,obca na świecie.Mogę sobie wmawiać ,że czuję się tu swojsko,ale to kłamstwo.Jestem obca dokądkolwiek pójdę,ponieważ jestem obca sobie ''

Ten cytat powyżej doskonale oddaje charakter całej książki. Momentalnie skojarzył mi się z piosenką pewnej rockowej grupy z lat osiemdziesiątych,chodzi mi oczywiście o Lady Pank i ich świetny utwór ' Wciąż bardziej obcy '. Gdzie wokalista swoim smutnym i przekonywującym głosem śpiewa w refrenie :

' Wciąż jestem obcy
Zupełnie obcy tu - niby wróg
Wciąż jestem obcy
Wciąż bardziej obcy wam
I sobie sam '

Książka bardzo smutna i jednocześnie bardzo chaotyczna,pewnie dlatego że autorka właśnie taki chaos miała w głowie kiedy przez całe swoje życie (zanim zaczęła leczyć się prozacem) próbowała uciec od samej siebie,co oczywiście z góry było skazane na porażkę ,ponieważ jest po prostu niewykonalne.Książka ma już swoje lata i dzisiaj pewnie rynek leków antydepresyjnych zdecydowanie się powiększył,ale w latach o których...

Hannya | 2016-02-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 04 lutego 2016

Teraz już wiem, czemu prozac jest nazwany w piosence o Klątwie Millhaven "złotym lekiem na wszystko". Chyba właśnie w czasach, gdy ten lek stał się modny, zaczęto bagatelizować depresję. Pozbawiać należnej jej powagi myślenia o niej.

Autorka przez tyle lat nie mogła nazwać swojego stanu. Skonkretyzowanie tego co jej jest, ją nie wyleczyło, ale dało jakieś nikłe poczucie stabilności.
Podobała mi się polemika z Tołstojem o szczęśliwych i nieszczęśliwych rodzinach. Smutek to ciekawa pożywka dla twórczości, ale sam w sobie jest obezwładniający. Za to w radości dostrzega się mnogość możliwości i się nie myśli jak bardzo by się pragnęło końca tego wszystkiego. Zaczyna się żyć z apetytem.

Życie ciągle Elizabeth rozczarowywało. To, co miało być szansą na wyzdrowienie, pogrążało ją jeszcze bardziej. A żadne substancje jej nie zaspakajały. Wurtzel pisze tak obrazowo i szczerze, że czułam ten głód i frustrację. W sumie niewiele musiałam zrobić by ją zrozumieć. Gdy porównuję moje życie z tym...

MikaNeko | 2014-08-19
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Nie, ta książka to nie jest kraina Prozaka.. To kraina Depresji. Irracjonalna, pełna lęku i cierpienia, histerii i straconych szans. Pełna prób ucieczki przed Czarną Falą - w kolejne miejsca, kolejne związki, sale szpitalne i uzależniania. Trwające latami rozpaczliwe poszukiwanie ratunku przed samą sobą, kiedy nawet idealny Harvard ani wymarzona praca nie pomagają, kiedy tak bardzo nie chce się istnieć a zarazem nie chce się umierać.. I wciąż ma się nadzieję.

Bohaterka jest irytująca i czasem bezmyślna, ale zarazem jest tak boleśnie prawdziwa, szczera i wciąż walczy.. Cały czas walczy o odnalezienie tej Krainy Prozaka, gdzie wreszcie może żyć. Oby każdemu udało się ją kiedyś znaleźć, ja wciąż szukam.

Ewusia Paliga | 2016-02-05

Mam wrażenie, że autorka na siłę chciała stać się kolejną pisarką konfesyjną, kolejną Sylvią Plath/Anne Sexton, jednak ulokowała się tą książką pomiędzy tymi paniami a twórczyniami dzieł spod znaku "Pamiętnik narkomanki"/"Wyznania bipolarowca"/"Byłam masochistką" itp. Czyli w bardzo średniej kategorii. Fragmenty bardzo mi się podobały, zwłaszcza z okresu studiów, jednak odnosiłam cały czas wrażenie, że pisana była ta książka na jedno kopyto. Edytorzy mogli wykonać jednak więcej pracy i skrócić tę pozycję i kilkadziesiąt stron, może wtedy byłoby lepiej? Wydaje mi się przegadana.

Reminiscencja | 2016-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Czytałam zarzuty, że książka jest męcząca, czyta się ją ciężko, dłuży się i utrudnia odbiór. A potem przeczytałam książkę i, tak, zgadzam się. Ta książka jest jak depresja. Bo o niej opowiada.

Cieszę się, że sporo z jej czytelników odrzuca ją jako nieracjonalną i zbyt męczącą - oznacza to bowiem, że nie mieli okazji posmakować, choćby przelotnie, tej wielkiej, czarnej otchłani choroby sklasyfikowanej pod kodem F33. Nie rozumieją przeżyć autorki, jej pokrętnych wniosków i przemyśleń, a jest to domena ludzi zdrowych - przynajmniej w tym aspekcie.

Ja zrozumiałam, chociaż nie jestem pewna, czy to powód do dumy, czy raczej ubolewania. Odnalazłam w "Krainie prozaca" siebie, swoje rozterki, frustracje, swoją historię, mimo, że nasze rodziny i przeżycia tak bardzo się od siebie różnią. Ale rację ma Elizabeth Wurtzel pisząc: "Wszystkie nieszczęśliwe rodziny są do siebie podobne" (s. 215). Zdobywając odmienne doświadczenia, przeżywałyśmy tak naprawdę to samo, wyczerpującą i pochłaniającą...

whatever | 2014-09-16
Przeczytana: 12 września 2014

Bardzo podoba mi się styl w jakim napisana jest książka. Autorka mimo przygnębiającej tematyki potrafi opisać rzeczywistość w sposób rzeczowy, oryginalny i bardzo ciekawy. Brak tu użalania się nad swoim losem i stylizowania historii na "całkowicie przygnębiającą", mnie np. bardziej skłoniła do wielu przemyśleń - przez to lektura nie jest mdła (a to często zdarza się przy tego typu historiach). Najzwyklejsze czynności są opisane w naprawdę ciekawy sposób, chodzi mi przede wszystkim o używanie oryginalnych przenośni, porównań, wplatanie powiązanych historii i obserwacji. Podziwiam, że autorka książki zdobyła się na taką szczerość w opowiadaniu o sobie i najbliższych ludziach.

Reieve | 2013-07-07

Nie rozumiem opinii poniżej, że książka jest ciężka i dołująca. Funkcje literatury są różne, nie tylko rozrywkowe, to po pierwsze. Po drugie, to właśnie stanowi siłę książki- jej dosadność, dosłowność, szczera samokrytyczna analiza. Jest to pozycja autobiograficzna, nie fikcja literacka i sposób w jaki Wurtzel rozprawia się tu z samą sobą- bez ogródek, szczerze do bólu, bez oszczędzania się, jest największą zaletą tej pozycji. Tak właśnie wygląda depresja, jest się w tym samym czasie ofiarą i katem, jest się podłą samolubną jednostką, a zarazem bezbronną, rozżaloną i pokrzywdzoną. Jednocześnie jest się i nie jest winnym i dokładnie tak się to odczuwa. Krzywdzi się, doskonale zdając sobie z tego sprawę i robi się to dalej. Wurtzel obnaża to wszystko, całą ambiwalencję, miotanie się, ból który się czuje i który się zadaje. Autorka się nie wybiela, nie tłumaczy, nie stara się żeby czytelnik ją polubił i rzeczywiście na pierwszy rzut oka po prostu nie chce się jej lubić. Trzeba mieć...

mrchair | 2014-12-02

Bardzo ładnie poprowadzona książka, zgrzytał mi jednak koniec - nieco moralizatorski, odznaczający się w stosunku do ogółu książki. Ja wiem, że też uwarunkowane jest to opisywaną sytuacją - niemniej i tej opisywanej sytuacji było mi zdecydowanie za mało, podczas gdy autorka większość książki poświęciła perypetiom zdrowotnym i ich komplikacjom, tak sam koniec przedstawia w sposób nie do końca satysfakcjonujący.

O samym Prozacu niewiele się tu wspomina, a szczerze mówiąc spodziewałam się obszerniejszego rozwinięcia tego tematu.

Penguin pozywa pisarzy

Amerykański oddział grupy wydawniczej Penguin pozywa pisarzy za niedostarczenie książek, na które mieli podpisane umowy – czytamy w sobotnim „The Independent”. W grę wchodzą sumy rzędu kilkudziesięciu tysięcy dolarów.