Na imię mam Jestem

Wydawnictwo: Albatros

Powieść o samotności, o poszukiwaniu miłości, o złudzeniach. Po troszę life story i love story. Igor, bohater i narrator, poszukuje domu i tożsamości, próbuje zdefiniować siebie w obcym i przekształcającym się świecie. Po opuszczeniu domu opieki społecznej, gdzie przebywał po śmierci ojca, i który był sceną jego pierwszych doznań seksualnych, zaczyna uświadamiać sobie swoją inność. Odwiedza...

Powieść o samotności, o poszukiwaniu miłości, o złudzeniach.

Po troszę life story i love story. Igor, bohater i narrator, poszukuje domu i tożsamości, próbuje zdefiniować siebie w obcym i przekształcającym się świecie. Po opuszczeniu domu opieki społecznej, gdzie przebywał po śmierci ojca, i który był sceną jego pierwszych doznań seksualnych, zaczyna uświadamiać sobie swoją inność. Odwiedza matkę i liczne rodzeństwo, mieszkające z nowymi rodzinami. W serii reminiscencji, zapamiętanych obrazów i dialogów, odbywa podróż w dzieciństwo, dorastanie i dorosłość. Poszukując bliskości, wdaje się w ostre przygody erotyczne. Czy poznana w pociągu czarnowłosa Natalia zaspokoi jego ukryte pragnienie prawdziwej miłości? I czy noc z nią okaże się pierwszym dniem jego nowego życia?
(z okładki)

PABLOPAN | 2013-10-30
Przeczytana: 30 października 2013

Historia o samotności i dążeniu do szczęścia, dążeniu z którego nigdy nie można rezygnować. Niezwykle urzekło mnie bohatera podejście do życia wyrażone słowami: "Nic nie stracę, bo nic nie mam", a więc chyba zawsze warto zaryzykować? :)

annaroza | 2016-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Opowieść o życiu, o samotności, o poszukiwaniu miłości. Napisana w fajnym stylu, ze swoistym humorem. Najbardziej spodobała mi się scena karmienia kotów.

lullaby | 2010-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2010

Historia bardzo prawdziwa. Życiowa. Do przemyślenia.
Znalazłam tutaj obraz człowieka samotnego. Poszukującego. Próbującego życia. W każdym jego wymiarze.
Razem z bohaterem przemierzałam ulice miasta K. -tak dobrze mi znane. I czułam tą beznadziejność, prostotę, niemoc. I miałam nadzieję na koniec z fajerwerkami. I był.
Nie taki w stylu amerykańskim, ale taki ciepły. Taki, co nastraja do działania.
Przeczytać warto.

naturalemotions | 2014-04-21
Przeczytana: 25 marca 2014

Czy nasze życie i doświadczenia w całości determinują to, kim jesteśmy? Czy możemy uciec przed przeszłością? Czy może lepiej dostrzec w niej wszystko co najlepsze i skontrastować z teraźniejszością?
Uwielbiam męskie spojrzenie na życie. Podane w tak czytelny i jasny sposób. Samotność. Miłość. Przetrwanie. Braterstwo. Historia. Wszystko opowiedziane w piękny sposób - prosto, bez ubarwień, zupełnie swobodnie.

Priada | 2014-12-16
Przeczytana: 2014 rok

Dno, dna bezdennego i trzy warstwy mułu... z panem Maslanką można jedynie napić się maślanki i dostać rozwolnienia. Sory...nie dla mnie bajka...nie mój styl pióra...nie mój klimat.

rude_recenzuje | 2015-05-31
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 31 maja 2015

Po przeczytaniu kolejnej książki stwierdzam, że chyba coś się ze mną dzieje niedobrego. To już kolejny raz, kiedy to po przeczytaniu danej pozycji zupełnie nie wiem co myśleć, nie wspominając już o tym, co napisać.

Może zacznę od strony wizualnej książki. A więc- całkowicie zatraciłam się w tej okładce, majestatycznie oddaje cały nastrój książki. Wielkie brawa dla pana Kuryłowicza za tak cudowny projekt. Nie wiem czy kiedykolwiek widziałam ładniejszą, bardziej starannie wykonaną okładkę, wprawiającą czytelnika (przynajmniej mnie) w taki sposób w aurę książki.
Ocena okładki: 15/10 !

Głównym bohaterem, i jednocześnie narratorem, książki jest Igor, chłopak pochodzący z wielodzietnej rodziny, którego jeden z braci oraz ojciec zginęli w wypadku. Matka zatraciła się w literach, jest całkowicie nieobecna dla dzieci, które jej potrzebują. Pociechy, które nie ukończyły 18 roku życia trafiają do domu...

Steppenwolf | 2015-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Lektura niczym skrzyżowanie ,,Rozmów w toku'' i ,,Trudnych spraw'', gimbusiarska, pretensjonalna i jeszcze z tymi Kielcami przedstawionymi jako gorsze niż w rzeczywistości.

violabu Toczytam | 2013-01-11
Przeczytana: 2008 rok

W książce "Na imię mam Jestem" nie ma wartkiej akcji. Jest natomiast spokojnie opisana analiza problemów bohatera, jego rozmyślania z przywołaniem momentów z życia. Dla zastanowienia się na nim i nad sobą. Bardzo podobał mi się taki styl książki Mariusza Maślanki.

Kamil | 2014-03-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 marca 2014

Jestem Jestem - tak przedstawia się główny bohater powieści Mariusza Maślanki. Dzieło traktuje o samotności oraz potrzebie bliskości.

Główny bohater powieści, Igor, jest studentem filologi angielskiej. Na ostatnim, piątym, roku studiów dowiaduje się, że jest ojcem dziecka. Prawdopodobnie... potencjalnych ojców jest trzech. Z ciężarna kobietą, Magdą, łączyła go przelotna znajomość. Wieść o rzekomym ojcostwu wydaje się Igorowi nieprawdopodobna; prowadzi życie samotnika. Każdego dnia ucieka od przykrej rzeczywistości, wczytując się w książki. "Pożera" je masowo; Jego życie toczy się w książkach i we śnie. Kontakt z rzeczywistością nawiązuje tylko wtedy, gdy zaczyna cnić za ludźmi - wtenczas na jakiś czas powraca do świata prawdziwego, który wydaje mu się obcy i trywialny. Podobnie jak życie bohatera, tak i sama powieść toczy się na dwóch płaszczyznach - w teraźniejszości i w przeszłości. Główny bohater, na wskutek informacji o ciąży, wyrusza w sentymentalną podróż po Krakowie,...

Patrycja Jabłońska | 2013-05-23

W realistycznej powieści "Na imię mam jestem" poznajemy dorastającego chłopca pózniej mężczyzne Igora. Igor żyje marzeniami,razem ze swoją samotnościa ucieka w świat ksiązek gdzie wraz z pierszymi wersetami zanurza się w innym obcym dla siebie świecie by jednoczesnie z ostatnim akapitem za uciec z niego i przenieść sie do kolejnego.Czasami,kiedy samotność jest dla niego zbyt prztłaczająca wychodzi do ludzi by sie upić,pobawić, skosztować cielesnych uciech...