Przeklinam cię, ciało

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
83-7384-211-X
Ewa

Wstrząsająca historia dziewczyny, która przeszła przez koszmar anoreksji i bulimii, miała kontakt z narkotykami, leczyła się w szpitalach psychiatrycznych. Autorka powraca do smutków dzieciństwa : rozwodu rodziców, odrzucenia przez ojca, konfliktów z matką. Opisuje swój bunt przeciwko kobiecości i całemu światu, walkę z własnym ciałem, nad którym chce bezwzględnie zapanować

oneofakind | 2015-05-22
Przeczytana: 22 maja 2015

Książka "Przeklinam cię ciało" opowiada o anorektyczce, a właściwie anorektyczka opowiada o sobie: o swojej autentycznej historii, walce z rodzicami, ze szkołą, środowiskiem i własnym ciałem. Zaczyna się od rozwodu rodziców, bohaterka nie może pogodzić się z odejściem ojca, reaguje wymiotami. Potem to jej ciągła walka... bunt... Obroną jest wyniszczanie własnego ciała. Anoreksja i bulimia spowodowały nie tylko wyniszczenie ciała, ale również psychiki. Jej stan doprowadził, iż wpadła w sidła narkomanii. Oszukiwała wszystkich dookoła, a przede wszystkim samą siebie. Odejście ojca do innej kobiety, złe metody wychowania matki wpłynęły na jej życie. Jej jedynym celem było doprowadzenie się do śmierci. Po przeczytaniu książki zrozumiałam, że niszcząc własne ciało tracimy poczucie własnej wartości.

talitha_kum | 2011-09-28
Przeczytana: 28 września 2011

Książka trudna tematcznie. Musi kogoś mocno interesować opisana w niej tematyka lub dotyczyć, by się mogła spodobać... Mnie się podobała. Może być przestrogą dla dziewczyn, że kult szczupłego ciała może być niebezpieczny i niszczący.
Czy jednak opisuje od strony psychologicznej problem?
Autorka podjęła próbę, jednak to co kłębi się głowach osób uzależnionych od destrukcji jest zawsze indywidualnym problemem. Nie wiem dlaczego, nie opuszcza mnie myśl, że tego typu lektury - pamiętniki przeżyć związanych np. z ED mogą stanowić swego rodzaju motywację do dalszego działania anty - sobie...
Generalnie polecam.

Lenalee | 2010-04-18
Przeczytana: 19 kwietnia 2010

Prawdę mówiąc spodziewałam się czegoś więcej po tej książce, szczególnie biorąc pod uwagę to, jakiej tematyki dotyczy. Anoreksja, narkotyki, bulimia... Nigdy nie lubiłam takich książek, gdyż nie sięgają mojego gustu. Ta była średnia, nie zachwyciła. Co prawda niektóre przemyślenia tej dziewczyny były naprawdę ciekawe, ale całość nieciekawa. Po niektórych wypowiedziach spodziewałam się czegoś naprawdę ekstra, a bardzo się zawiodłam. Jak już wspomniałam, nie jest to to, czego bym się po tej książce spodziewała. Słabo.

epidemic | 2010-12-28
Przeczytana: październik 2009

czytaj i płacz.

Emotionless | 2013-07-27

Książka mi się spodobała.. choć jej główna bohaterka miała na tyle trudny charakterek ,że miałam ochotę wyjaśnić jej w inny sposób niż poprzez rozmowę jak bardzo niszczy swoje życie ,a jeszcze bardziej nie docenia matki.. i wszystkiego pozytywnego co los jej zafundował.

Lemma | 2010-02-14

Anoreksja, bulimia, zaburzenia łaknienia, "choroba duszy"...Czytając książkę aż trudno uwierzyć w to, przez co przechodzi młoda dziewczyna z takimi właśnie problemami, jedna z bardzo wielu zmagających się z samymi sobą. Pierwszym, niezwykle trudnym krokiem jest przyznanie się do choroby, a długotrwałe leczenie jest szansą, ale nie daje gwarancji na wyzdrowienie.

Ryan | 2015-01-08
Przeczytana: listopad 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wspaniale opowiedziana historia nastolatki borykającej się z problemami nie tylko z własnych ograniczeń[nie zamierzam niczego więcej dodawać na temat treści...dodam jedno: dzięki tej książce przerzuciłem się na "sprawy ludzkie".

renavera | 2016-03-21

Po zakończeniu lektury muszę się przyznać do mieszanych uczuć. Spodziewałam się chyba jakiejś dojrzalszej wypowiedzi. Na pewno Autorka opisuje swoje autentyczne przeżycia i jest w tym opisie szczera. Mam jednak wrażenie, że źródło poczucia własnej wartości umieściła gdzieś na zewnątrz, a nie w samej sobie, a zamiast żyć tak jak chce, zgodnie z własnym Ja i swoimi pragnieniami, nieustannie walczy z całym światem. Czy kiedyś odnajdzie własną drogę pozostaje pytaniem bez odpowiedzi.

Izabela | 2011-03-23

Książka która zyskuje na miano"cuda"

anza19 | 2013-04-09

Chcę polecić książkę, w której przedstawiona jest prawdziwa historia w zasadzie zwykłej dziewczyny. Dziewczyny, która bez żadnego trudu mogłaby być w naszych klasach, szkołach, pracach, miejscach, gdzie przebywamy lub będziemy przebywać. Główna bohaterka, chcąc pozostać anonimową, opowiada o swoim życiu, w którym borykała się z wieloma problemami. Zdarzenia z dzieciństwa, nierozwiązane sprawy, niekorzystna sytuacja rodzinna, poczucie bezsensu życia, brak miłości i na pewno jeszcze wiele innych przyczyn, powodują, że nie tylko sięga po narkotyki, ale ma także zaburzenia odżywiania – bulimię i anoreksję. Możemy śledzić jej dramatyczne losy, razem z nią przechodzić przez terapię w szpitalach psychiatrycznych, być może również trochę jej współczuć.Całość ujęta jest w formie pamiętnika, aczkolwiek zamiast podziału na dni czy lata, pewnym etapom jej życia nadane zostały tytuły. Narracja pierwszoosobowa nie tylko pomaga nam ‘wejść’ w świat tej dziewczyny, ale także ją zrozumieć.

W...