Dziecko zwane "niczym" czyli dziecięca wola przetrwania

Tłumaczenie: Jacek Spólny
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dziecko zwane niczyn". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
A child called "it"
83-7180-443-1
Boopoland

Inne wydania

Jest to wstrząsająca historia chłopca maltretowanego psychicznie i fizycznie przez matkę alkoholiczkę. Ofiarą przemocy był sam Dave Pelzer - autor książki, który po doświadczeniach dzieciństwa stał się szczególnie wyczulony na krzywdę i cierpienie innych. Wspominając koszmarne przeżycia, skupia się przede wszystkim na nieugiętej woli przetrwania, stanowiącej dla niego źródło siły w...

Wspominając koszmarne przeżycia, skupia się przede wszystkim na nieugiętej woli przetrwania, stanowiącej dla niego źródło siły w najtrudniejszych chwilach.
Teraz, jako dorosły, pomaga pokrzywdzonym. Skupił wokół siebie wielu ludzi dobrej woli. Ich dewizą jest: "Trzeba pomóc innym, by mogli pomóc sobie".

MariennLene | 2012-07-17

Do tej pory książek o przemocy przeczytałam kilka. Żadna jednak nie opisywała drastycznych scen z życia patologicznej rodziny w tak konkretny, niemalże namacalny sposób. Każda scena opisywana przez Davida powodowała przyspieszenie bicia serca. Byłam zdruzgotana "pomysłowością" jego matki, wymyślającej coraz to nowsze kary. Nawet w myślach trudno wyobrazić sobie piekło, przez które chłopiec się przedzierał. Przedarł się zwycięsko. Jestem jednak ciekawa drugiej części...

Choć książka wywarła na mnie wrażenie ukazując przemoc z nieznanej mi strony, zabrakło w niej dobrej formy. Była poprawna, ale nie zachwycająca. Autor popisał się treścią i odwagą - i brawo za to.

adorable | 2010-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2010

Na samym początku ostrzegam, że jest to książka dla osób o naprawdę mocnych nerwach. Autor opisuje niektóre sytuacje bardzo szczegółowo, więc lepiej byłoby dla wrażliwych osób, aby nie czytały tego.
Tak naprawdę.. nie wiem co mam napisać. Po prostu, książką wstrząsnęła mną.. Czytałam wiele pozycji opisujących znęcanie się czy różne niemiłe życiowe sytuacje. Jednak autobiografia Pelzera na pewno zostanie mi w pamięci na długo. Cały czas w mojej głowie pojawia się mnóstwo pytań. Naprawdę nie pojmuję jak można maltretować tak własne dziecko? Jak można kazać mu jeść odchody własnego brata, głodzić przez kilka(naście) dni czy dźgnąć syna nożem? Nie rozumiem jak ojciec dziecka może na to patrzeć i nie podjąć żadnych kroków, aby pomóc synowi? Dlaczego matka wybrała sobie akurat Dave'a? Co zrobiło jej to niewinne dziecko, JEJ dziecko? Dla mnie to wszystko jest nie do pojęcia.. Dobiło mnie jeszcze to, iż autor przez całą książkę pisze "Matka i Ojciec" - wielkimi literami.. Jak można mieć...

mroźny_poranek | 2013-10-31
Przeczytana: październik 2012

Książka wstrząsnęła mną do głębi. Mój umysł nie potrafi pojąć tego, że matka może znęcać się nad swoim dzieckiem, nie mówiąc już w jak okrutny sposób.
Książka ta dla ludzi o słabych nerwach na pewno nie jest, chociaż wiem, że bardzo wielu osobom dałaby do myślenia.

Mimo, że dzieł o koszmarnym dzieciństwie czytałam bardzo dużo, to żadna nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak ta, zaledwie kilkadziesiąt-stronicowa książka. Jako jedyna jest naprawdę dla osób o mocnych nerwach.
To nie jest tylko zwykła przemoc fizyczna i psychiczna. To prawdziwy koszmar. Fascynujące, że ktoś może wymyślić tak okrutne i różnorodne sposoby wymierzania "sprawiedliwości", i to swojemu dziecku. Mało tego - jako jedyny spośród czwórki dzieci Dave był traktowany gorzej niż pies. Nie mogłam dopatrzyć się w tym sensu. Na dodatek stało się to nagle - nie było tak od początku.
Zawsze po takiej lekturze zastanawiam się, jak tak można? Jak można tak kogoś traktować, jak można udawać, że nie widzi się czyjegoś cierpienia lub bagatelizować je, tak jak Ojciec, jak można nie interweniować będąc kimś z zewnątrz?!
Dla mnie takie książki to prawdziwy horror. Nie jakieś tam duchy czy inne zombiaki. Okrutna litera faktu. Coś co wiem, że istnieje i nie mogę wręcz w to...

Felzmann | 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

Wstrząsająca, ale można było i TRZEBA BYŁO napisać więcej, szerzej i dokonać analizy postępowania matki. Zbyt łatwo tłumaczymy takie zachowania chorobą psychiczną. Jeśli nawet ta ***** była chora, to chciałbym poznać mechanizmy jej choroby. A może po prostu była złym człowiekiem?
Szkoda, że to tylko zapis tortur, jakie wymyślała ta kreatura. Ojciec też nie lepszy. Ten impotent widział to wszystko i nie reagował. Co za koszmar.

Evik | 2012-10-17
Na półkach: 2009, Przeczytane

Wstrząsająca!
Historia maltretowanego dziecka. Nad Davem znęca się matka. Nie wiem, jak matka może tak pastwić się nad swoim dzieckiem. Jak może stosować tak wymyślne techniki tortur. Dave szczegółowo je opisuje. Jest głodzony, chodzi w podartym, zniszczonym ubraniu - matka nie chce kupić nowego. Innych metod tortur nie będę opisywać. Nie wiem, jak matka może tak pastwić się nad dzieckiem. Jak ojciec dziecka może nie stanąć w jego obronie.
Nie radzę czytać książki przy jedzeniu - jedzenie także było sposobem torturowania dziecka, np. zmuszanie do zwymiotowania i nakaz spożywania wymiocin.
Jest to książka, której nie da się ocenić. Książka zdecydowanie dla dojrzałego czytelnika.

Kevorkian | 2015-05-29
Na półkach: 2015, Przeczytane, Psychodancing
Przeczytana: 29 maja 2015

Książka wymaga nawet nie tyle mocnych nerwów, co przede wszystkim mocnego żołądka, ponieważ autor nie oszczędza czytelnikom niczego i często gęsto jest po prostu mocno obrzydliwie. Odradzam w każdym razie czytanie przy jedzeniu, serio.

Książeczka jest cieniutka, ale mimo to czyta się ciężko, ponieważ to właściwie spis okrucieństw jakich doświadczył autor od swojej matki. Poza wstępem i zakończeniem cała fabuła to opis tortur jednej po drugiej.

Mimo, że już przywykłam, że tego typu książki ocenia się po ich szokującej zawartości - im więcej cierpień doświadczył autor ewentualnie bohater, tym wyższa nota - to jednak ta pozycja ma dwie zasadnicze wady. Po pierwsze język. Ja rozumiem, że jest pisana z punktu dziecka, ani że autor nie jest zawodowym pisarzem, więc nie oczekiwałam wysublimowanego języka na poziomie Nabokowa, ale jednak błędy językowe typu "lubiałem" nie powinny się pojawiać. Nikt nie dokonywał korekty?!

Drugim minusem w mojej osobistej opinii jest brak wspomnienia o...

mantra | 2010-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2010

Takie historie zawsze przypominają mi horrory. Niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku. Bohater trafia w nieszczęśliwy splot okoliczności, napięcie rośnie, muzyka sugeruje że za chwilę stanie się coś strasznego. Serce tłucze się w piersi, niepokój rośnie, żołądek podchodzi do gardła. Gardło się zaciska, w ustach wysycha.

Nasz bohater jest chłopcem, małym dzieckiem, którego matka przestała się już kontrolować. Jej niepowodzenia są jego winą, boleśnie odczuwa je na swojej skórze. Początkowo to tylko bicie, kopanie i okrucieństwo psychiczne. Ma braci, ale ich matka traktuje inaczej, co sprawia że cierpi jeszcze boleśniej, słysząc jak do nich mówi czułym głosem. Tak jak bardzo dawno mówiła i do niego. Wspomina dawne lata jak pobyt w raju.

Początkowo jest tylko służącym, zmywa garnki po obiadach w których nie ma prawa zazwyczaj uczestniczyć, chyba że ktoś mógłby być tego świadkiem. Stopniowo degraduje ze spania w pokoju, po leżenie na gazetach pod stołem aż do spania w ogrzewanym...

Natasza | 2015-06-12
Przeczytana: czerwiec 2015

Jest to opowieść o czymś więcej niż o przetrwaniu. To historia o zwycięstwie i jego świętowaniu. To historia dzieciństwa Davida Pelzera. Latami siedział zamknięty w lochu własnej duszy i serca, samotny, żałosny " nieudacznik". Najpierw chciał być taki jak inni, ale do głosu zaczęły dochodzić także odmienne motywy. Pragnął on zwycięstwa....

Dzieciństwo powinno być czasem beztroski i zabaw w słońcu, a nie życiem w mrocznych lochach własnej duszy ☹ ☹ ☹

Poetka | 2015-02-06

Jedna z lepszych książek, które ostatnio przeczytałam.
Chwyciłam po tę książkę całkowicie przypadkiem, znajdując ją na bibliotecznej półce i ani trochę nie żałuję, że zabrałam ją do domu, i przeczytałam. Świetna książka, bardzo głęboka.
Przeczytałam już kilka książek o podobnej tematyce, ale żadna nie wywarła na mnie tak wielkiego wrażenia jak ta.
Bardzo poruszająca, w dodatku autentyczna. Nie rozumiem tylko jak można tak traktować drugiego człowieka, dziecko... Swojego dziecko. To niedorzeczne. Książka napisana świetnie, bardzo przejmująca. Niektóre sytuacje są tak opisane, że łzy same suną się do oczu, bo tak szkoda jest czytelnikowi Dave'a. Książkę czyta się bardzo dobrze, z zapartym tchem. Nie da się jej, tak po prostu, od tak odłożyć po kilku kartkach. Książka na pewno nie jest przeznaczona dla młodszych czytelników, jaki i nie jest z pewnością dla ludzi wrażliwych, ludzi ze "słabą" psychiką, iż w moim odczucia mogłaby ona za bardzo "wejść" im do głowy.
Polecam...