Requiem dla snu

Wydawnictwo: Niebieska Studnia
7,69 (781 ocen i 75 opinii) Zobacz oceny
10
92
9
168
8
187
7
193
6
70
5
43
4
10
3
16
2
1
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Requiem for a Dream
data wydania
ISBN
9788360979167
liczba stron
304
kategoria
literatura piękna
język
polski
dodała
Natalia-Lena

„Requiem dla snu” to magnetyczna opowieść o życiu na krawędzi. Trójka młodych Amerykanów, chcąc urzeczywistnić swoje marzenia, wpada na niebezpieczny pomysł handlu narkotykami. Szybko wzbogacają się, ale ich życiem zaczyna rządzić heroina. W tym samym czasie matka jednego z nich, pragnąc za wszelką cenę wystąpić w telewizyjnym show, uzależnia się od tabletek odchudzających. W 2000 roku...

„Requiem dla snu” to magnetyczna opowieść o życiu na krawędzi. Trójka młodych Amerykanów, chcąc urzeczywistnić swoje marzenia, wpada na niebezpieczny pomysł handlu narkotykami. Szybko wzbogacają się, ale ich życiem zaczyna rządzić heroina. W tym samym czasie matka jednego z nich, pragnąc za wszelką cenę wystąpić w telewizyjnym show, uzależnia się od tabletek odchudzających.

W 2000 roku „Requiem dla snu” doczekało się ekranizacji wyreżyserowanej przez Darrena Aronofsky’ego. Film zdobył dwadzieścia nagród. Doceniony został także Hubert Selby współpracujący z Aronofskym przy pisaniu scenariusza.

 

źródło opisu: www.niebieskastudnia.pl

źródło okładki: www.niebieskastudnia.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (4077)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 679
kason83 | 2017-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2017

Odwagą jest marzyć, gdy przestaje się być dzieckiem... dorosłym zbyt często przychodzi nucić requiem dla straconych marzeń. A gdy sen przeistacza się w koszmar, z którego nie da się wybudzić, przejmuje on kontrolę nad życiem i zaczyna niszczyć na jawie.

Każdy o czymś marzy; Sara o wystąpieniu w teleturnieju, jej syn Harry o założeniu z dziewczyną artystycznej kawiarni, a kumpel Tyron, by życie w końcu przestało mu dosrywać. Trzeba jednak pamiętać, że cel nie zawsze uświęca środki, a te źle dobrane potrafią od niego skutecznie oddalić. Kobieta wpada z uzależnienia od telewizji i słodyczy w obsesję odchudzania, a młodzi na pomysł zarobienia łatwego szmalu handlując heroiną.

Styl autora to ciągnący się strumień opisów, dialogów, myśli, uczuć i fantazji, którą nie raz trudno odróżnić od rzeczywistości. Trzeba się domyślać, zwłaszcza początkowo, kto wypowiada daną kwestię wyłuskując ją spomiędzy innych wypowiedzi i opisów. Bohaterowie są jednak na tyle wyraziści, że w końcu stają się...

książek: 5593
Wkp | 2017-01-07

SENNA ELEGIA

„Requiem dla snu”, opus magnum amerykańskiego pisarza Huberta Selby/ego Jr., jest z nami już od blisko 40 lat, ale przez cały ten czas ani odrobinę nie stracił na aktualności. Wręcz przeciwnie. Rozsławiony przez znakomitą filmową adaptację Darrena Aronofsky/ego, stał się częścią popkultury, jednakże to właśnie powieściowy pierwowzór robi największe wrażenie, prezentując przejmujący portret ludzi uzależnionych, którzy próbują łapać się każdej nadziei w beznadziejnym świecie. Portret brudny i depresyjny, ale także urzekająco piękny.

Harry Goldfarb to uzależniony od narkotyków chłopak, który bardziej wegetuje, niż żyje, wolny czas dzieląc między najlepszego przyjaciela, Tyrone/a C. Love/a oraz swoją dziewczynę Marion, z którą łączy go specyficzny związek. Każde z nich tkwi w niewoli nałogu, aż pewnego dnia wpadają na pomysł zdawałoby się idealny. Przynajmniej z ich perspektywy. Harry chce kupić heroinę, rozrobić, część zostawić sobie a część sprzedać. Łatwy pieniądz...

książek: 1747
Roman Dłużniewski | 2017-01-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Najpierw oczywiście był film. Wstrząsający film Aronofskiego z rewelacyjnymi kreacjami Ellen Burstyn, J. Conelly i Jareda Leto. Potem sięgnąłem po książkę. I książka jest równie wybitna. Czym jest uzależnienie ? Książka i film to pokazują. Pomimo bardzo ostrych scen film mógłby służyć jako pomoc dydaktyczna w szkołach średnich. Jak dalece można się pogubić, upodlić tkwiąc w szponach nałogu. Każdego nałogu!! Koniecznie!!!!

książek: 305
pkostek | 2010-09-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Książka "Requiem dla sny" Shelby'ego w języku polskim wyszła stosunkowo niedawno. Przypuszczam, że większość ludzi zaznajomiona lub sięgająca po tę lekturę wcześniej widziała film o tytule takim samym jak książka. Osobiście jestem jedną z taki właśnie osób.

Sięgnąłem po ten tytuł uprzednio zapoznawszy się z życiorysem nie tak dawno zmarłego autora. Dowiedziałem się podczas lektury jego pobieżnej biografii, że jego doświadczenie w pisaniu książek było znikome a sam był wieloletnim heroinistą.

Książka jest napisana nietuzinkowo. Dialogi wymieszane z opisami często są oddzielane jedynie przecinkiem. Wypowiedziane kwestie nie są do nikogo przyporządkowane. Osobę mówiącą można rozpoznać jedynie dzięki dedukcji oraz charakterystycznych zwrotach którymi każdy bohater książki się posługuje. Mimo, że taki sposób pisania sugeruje zagmatwanie i niezrozumienie, czyta się to bez większych problemów. Dzięki tej stylistyce wręcz czuje się dezorientacje dominującą w życiu osoby...

książek: 709
ucho_igielne | 2017-07-02
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 02 lipca 2017

Smutna i wstrząsająca książka. Poznajemy w niej Harry’ego, jego dziewczynę Marion i czarnoskórego kumpla Tyrona, którzy uzależnieni od heroiny powoli sięgają dna. Jest też osobny wątek matki Harry'ego Sary, która skuszona wizją wystąpienia w telewizyjnym teleturnieju uzależnia się od tabletek odchudzających. Jaki jest finał tych historii chyba nie muszę mówić. Niemniej warto o tym przeczytać choćby, aby uzmysłowić sobie jak nałóg jest w stanie okaleczyć człowieka i jak może nad nim przejąć kontrolę.
Hubert Selby to mistrz amerykańskiej literatury undergroundowej i zupełnie dla mnie nowy autor. Jego książka poruszyła mnie i zarazem wciągnęła na tyle, że przeczytałem ją w krótkim czasie. Jego teksty mają formę coś jakby strumienia myśli, w którym skoncentrowana jest duża dawka emocji. Nie brakuje tu przekleństw, ale to nie razi bo są używane z umiarem. Mocna rzecz, która wali obuchem w głowę i każe zastanowić się w jakim świecie żyjemy. Mam na myśli to, że bohaterowie książki nie...

książek: 670
Kameliniusz | 2010-11-26
Na półkach: Przeczytane, Własne
Przeczytana: 26 listopada 2010

„Requiem dla snu” już od pierwszych wersów oszałamia Czytelnika. Nie jesteśmy jeszcze zbyt dobrze zapoznani z historią a już leżymy na podłodze i kwiczymy..

W książce nie ma miejsca na dialogi. To znaczy-dialogi są. Pełne emocji, gładkie, proste i nieprzerysowane, ale trudno odnaleźć je w gąszczu myśli bohaterów, opisów scen i narratora powieści.

Jest to druga powieść pisana w tak specyficzny sposób. Gdzie na myślniki ( klasycznie każdy dialog zaczyna się od tegoż znaku) nie ma miejsca. Trzeba po prostu chłonąć książkę całą osobą, wczuć się w psychikę bohaterów, i poczuć kiedy dana osoba myśli bądź mówi.. Pozwala to wchłonąć się w historię całkowicie. Co prawda-na początku jest ciężko. Jednak po 70 stronie zaczęłam poznawać poszczególne psychiki i później dialogi już nie były dla mnie problemem..

A historia?

Poznajemy Harre’go i jego matkę Sarę Goldfarb. Harry uzależniony jest od heroiny, a jego mama, początkowo od telewizji. Ona-owdowiała staruszka, z nadwagą, żyjąca tylko by...

książek: 1167
marlen | 2013-04-01
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: kwiecień 2013

Jestem chyba jedną z niewielu osób, które nie oglądały filmu nakręconego na podstawie tej książki. Może to i lepiej, nie jestem narażona na nieustanne porównywanie książka-film, którego ciężko jest się wyzbyć przy czytaniu książki po obejrzeniu filmu i vice versa.

Co uderza czytelnika już na pierwszej stronie? Sposób pisania. Nie nazwałabym tego stylem, ile sposobem właśnie. Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do standardowego układu: jeśli dialog, to od kolejnej linijki tekstu, myślnik, wypowiedź; jeśli myśli bohatera, to cudzysłów. W tej książce autor specjalnie ominął te konstrukcje i jest to jak najbardziej usprawiedliwione i "na miejscu". Wszechobecna dezorientacja, pomieszanie z poplątaniem, wartki ciąg myśli bohaterów połączony z wydarzeniami przedstawianymi przez narratora, niezakłócony żadnymi zbędnymi znakami interpunkcyjnymi. Nie da się zaprzeczyć, początkowo to męczy, irytuje, miesza w głowie. Ale jest to potrzebne, bo w jakiż inny sposób można poznać tok myślenia, to co...

książek: 725
Karolina | 2013-02-18
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013, Posiadam
Przeczytana: 06 lutego 2013

Doskonałe!
Oglądając film miałam ochotę wyjść z kina przy finałowych scenach. Zgodnie twierdziliśmy wówczas, że zamiast pogadanek o narkotykach, w szkołach powinni serwować ten film. Uderzał on drastycznymi obrazami, grał na emocjach silniej niż można było przypuszczać. Ale w końcu to Aronofsky.

Jako że uważam film za arcydzieło, z lekką dozą nieśmiałości sięgnęłam po literacki pierwowzór. Okazuje się jednak, że jest równie doskonały. Książka nie jest napisana przyjaznym językiem. Bije od niej chaos, momentami trudno się zorientować co jest dialogiem, co dzieje się w głowie bohaterów, a co jest zwykłą obserwacją bądź typową narracją. Wszystko zlewa się w jedno. Zanikają wszelkie granice. Rozpoczyna się leniwie, by ze strony na stronę przyspieszać. Wiadomo w jakim kierunku podążają chcąc nie chcąc bohaterowie książki. Chciałoby się jednego z drugim chwycić za kołnierz, potrząsnąć, dać w mordę, żeby tylko przez chwilę na siebie spojrzeli z boku. Ale nie. Jako obserwatorzy możemy...

książek: 666
flameleaf | 2013-09-10
Na półkach: Przeczytane

Świat Sary Goldfarb sprawia wrażenie klaustrofobicznego: sprowadza się do włączenia telewizora, złapania słoneczka i zażycia tabletek(w dalszej fazie). Nie wiemy jaka była kiedyś, jeszcze za życia męża, poznajemy ją dopiero w momencie, gdy otrzymuje wiadomość, że weźmie udział w teleturnieju telewizyjnym. Choć od lat zapatrzona jest w szklany ekran i zdaje się, że jest to jej jedyną obsesją, wkrótce okazuje się, że popada też w inną. Ogarnięta chorobliwą nadzieją na występ w telewizji, farbuje włosy na rudo i próbuje przejść na dietę by wcisnąć się w czerwoną sukienkę, w którą ubrana była na bar micwie swojego syna Harry'ego. Gdy dieta nie przynosi efektów, otrzymuje od lekarza tabletki, które okazują się psychotropami.
A to dopiero początek szaleńczej walki, która toczy się w jej umyśle, z pozoru prostej, w istocie destrukcyjnej i przerażającej.

Równolegle do wydarzeń mających miejsce w domu matki, jej syn jest już za pan brat z nałogiem. Gdy wszystko przybiera na sile, on nadal...

książek: 323
Stebbins | 2016-08-16

Według słownika języka polskiego słowo „requiem” posiada dwa znaczenia – pierwsze to msza za zmarłych, drugie – kościelna pieśń żałobna. Do omawianego tutaj utworu bardziej pasuje drugie ze znaczeń, można je odnieść zarówno do autora powieści, jak i bohaterów w niej występujących. Hubert Selby Jr nie jest pisarzem specjalnie w Polsce popularnym, bo i dlaczego miałby być? Na koncie ma co prawda kilka powieści, ale raptem dwie z nich przebiły się do szerszego grona odbiorców. Sam autor również nie był wzorem do naśladowania. Po przerwanej edukacji i kilku życiowych perturbacjach postanowił zostać pisarzem. I w zasadzie nawet mu to wyszło, wielu uważa jego dzieła za kultowe, porównując twórczość Selby’ego do pisarstwa Huntera S. Thompsona (Lęk i odraza w Las Vegas) czy Williama Sewarda Burroughsa (Nagi lunch). Najbardziej znane utwory całej trójki to powieści specyficzne, przygniatające oraz prawdziwe, a to dlatego, że są to poniekąd zapiski z własnego życia, z własnych doświadczeń....

zobacz kolejne z 4067 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd