Anioł zniszczenia

Łukasz Nicpan
bomba śledztwo agent

Gotowy film

Gotowy film

Anioł zniszczeni to opowieść o seryjnym bombiarzu. Chłopak chce byc kimś, a byc kimś tzn. znaleźć się na liście najgroźniejszych przestępców USA. Do tego mamy jeszcze śledztwo w sprawie śmierci policjanta w skutek wybuchu bomby, panią detektyw- pijaczkę i lekomankę, tajnego agenta, który już agentem nie jest i wątek romansowy. Dużo się dzieje, przyjemnie się czyta.

Policjantka po przeżyciach próbuje pozbierać się . Chodzi na terapię , nadużywa alkoholu i leków , ciągle pali . Do wypadku służyła jako saper , a teraz jest detektywem i przydzielono jej sprawę śmierci jej kolegi sapera , który zginął w trakcie rozbrajania bomby . Wszystkie ślady prowadzą ją do nieuchwytnego bombiarza Mr. Red'a . Brzmi jakby znajomo , prawda ? Łatwo też można się domyślić , że dojdzie do śmiertelnego starcia między bohaterką , a psychopatycznym zabójcą . Jednak książka nie jest wcale nudna . Dodatkowe wątki , mylne tropy i postaci drugoplanowe urozmaicają schematyczną fabułę na tyle , że akcja zaciekawia i wciąga czytelnika .
Nie powiem , że jest to pozycja znakomita , ale reprezentuje przyzwoity poziom rzemiosła pisarskiego . Ja takie powieści nazywam "bigosami" , bo niby składniki takie same , a każdy smakuje inaczej .

Rzecz o bombiarzach i bombach. W ogóle się na tym nie znam, ale jakoś szczegóły techniczne mnie nie zmęczyły. Bardzo dobry kryminał z zaskakującymi zwrotami akcji i dobra powieść obyczajowa. Polubiłam bohaterów. Świetny lektor. 7* zasłużone.

Przeczytałam, ale bez szału... Dobrze wytłumaczone motywy psychopaty, dużo wybuchów, szczegółów budowy bomb, właściwości materiałów wybuchowych. Trochę za mozolne śledztwo. Dobry scenariusz na film :)

Mieszane są moje odczucia po przeczytaniu tej książki.
Z jednej strony fajny temat i realizacja jego.
Z drugiej jakoś akcja nie porywa, jakby autor nie miał tego czegoś w sobie że potrafi porwać czytelnika. Dopiero sama końcówka wciąga bez reszty.
Ogólnie oceniam pozytywnie ale jednak czegoś brakuje.

Mieszane są moje odczucia po przeczytaniu tej książki.
Z jednej strony fajny temat i realizacja jego.
Ogólnie oceniam pozytywnie ale jednak czegoś brakuje.

Całkiem dobre studium pracy pirotechników. Piromanów zresztą też.

Całkiem dobre studium pracy pirotechników. Piromanów zresztą też.

Nie przepadam za książkami z psychopatami podkładającymi bomby, bo odnoszę wrażenie, że stanowią swego rodzaju instrukcję dla popaprańców, których nigdzie nie brakuje.
Na szczęście autor wypisuje różne bzdury w kwestiach technicznych, a ja pozwolę sobie tego nie komentować w szczegółach, bo pewnie sam dokonałbym niegodziwego instruktażu. Autor wygląda na gościa, który w swoim życiu nie odpalił nawet noworocznych fajerwerków.
Następny problem, jaki widzę w takich książkach, to zmaganie się wyznaczonych do tego bohaterów z jednym psychopatą przez całą powieść, co w pewnym momencie staje się nużące, a nierzadko wkurzające. Konieczne jest wprowadzenie, najlepiej kilku - wątków pobocznych, też sensacyjnych.
Do tego nasi pozytywni bohaterowie zachowują się jak kretyni, przy czym poziom tego skretynienia powoduje wrażenie, że sytuację kontroluje nie prowadzący śledztwo, tylko psychopata. I mógłby on odesłać naszych herosów w kosmos mniej więcej 176 razy i nie wiadomo w sumie dlaczego tego nie robi. Jeden dodatkowy sensacyjny wątek towarzyszący, czyli śledztwo równoległe trochę ratuje książkę z monotematyzmu, ale takich dynamicznych wątków przydałoby się więcej.
Samo zakończenie to typowa żenada.
Wzorowanie się na hollywoodzkich produkcjach klasy C podyktowane imperatywem uczynienia końcowej akcji bardziej dreszczotwórczą?
Eh... gamonie podkładają się i w zasadzie dla mnie już nie żyją. Do tego te dyskusje i kłótnie nad bombą, gdy czas ucieka. Idiotyzm. Ma się ochotę temu gościowi uciąć język, a potem puknąć młotkiem w głowę jeszcze raz. Jeśli założyć, że nasze herosy powinny posiadać wysokie kwalifikacje policyjne i FBI, to trzeba uruchomić pisarską inwencję twórczą i stworzyć coś bardziej wiarygodnego i pomysłowego, a nie oderwany od rzeczywistości gniot złożony z żenujących wydarzeń w końcowej akcji.
Nie mogę opisywać tych idiotyzmów, bo zrobiłby się spojler, a tych głupstw jest sporo.

Można przeczytać, jak ktoś ma ochotę odmóżdżyć się przy tej książce, ale nie można za dużo myśleć, bo zamiast się „dreszczować”, człowiek zacznie się chichrać, tudzież irytować.

Przesłuchałem. Super nie było, ale podobał mi się świat teraźniejszy, amerykańscy policjanci, pirotechnicy. Polecam

Książka ciekawa, dobrze przygotowana pod względem naukowym. Dowiadujemy się trochę o materiałach wybuchowych. Niestety dla mnie nieciekawi byli główni bohaterowie. Niby nie pozbawieni wad, co właściwie w książkach lubię, ale tutaj jakoś mnie do siebie nie przekonali.

• Robert Crais

Dodaj cytat z książki Anioł zniszczenia