Strażnik

Okładka książki Strażnik Robert Crais
Okładka książki Strażnik
Robert Crais Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Elvis Cole i Joe Pike (tom 14) Seria: Granice zła kryminał, sensacja, thriller
Elvis Cole i Joe Pike (tom 14)
Granice zła
The Sentry
Świat Książki
2013-11-20
2013-11-20
Jan Kraśko
morderstwa tajemnice zagadka detektyw śledztwo

Okładka książki KSIĄŻKI WYBRANE. Opiekun, Obietnica Bożego Narodzenia, Równy rachunek, Spójrz jeszcze raz Robert Crais, Dick Francis, Lisa Scottoline, Donna VanLiere
KSIĄŻKI WYBRAN... Robert Crais, Dick ...
Okładka książki Książki wybrane poszukiwany Dom.na plaży W pogoni za ciemnością ostatnia nuta Lee Child, Robert Crais, Sarah Jio, Kevin Alan Milne
Książki wybran... Lee Child, Robert C...

Strażnik ... początkowo miałem mieszane odczucia w trakcie i po przeczytaniu ksiażki. Pierwsze zaskoczenie pojawiło sie juz na samym początku, Autor przenosi Nas do 2005 r akcja dzieje sie w Nowym Orleanie mamy doczynienia z wilkołakiem sa wzmianki o Zombi... Ta ksiazka koniec końców wywarła na mnie pozytywne wrażenie i choć jestem juz po przeczytaniu kilku książek z cyklu Pike Cole to zarówno zaraz po przeczytaniu Strażnika jak i po dłuższym czasie czesto zastanawiam sie nad głebsza fabuła tej powieści

Przyznam szczerze, że książka ta nie wywołała na mnie tak dużego wrażenia jak poprzednie owego autora. Nie jest zła, czyta się ją w miarę szybko, jednak pozostawiła mi pewien niedosyt. Liczyłem na coś lepszego. Pozdrawiam.

Pomysł na książkę jest przeciętny. Po streszczeniu spodziewałam się czegoś więcej. Główny bohater - Joe Pike jest krótko mówiąc "doświadczony w zabijaniu". Pewnego razu, tankując na stacji zauważył jak dwóch mężczyzn napada na bar z kanapkami. Interweniuje i tym samym miesza się w sprawy miejscowego gangu poglegającemu La Eme. Wtedy poznaje też kelnerkę - Dru. Pike jest nią zauroczony. Jednak po jakimś czasie Dru i właściciel baru z kanapkami znika. Joe postanawia ich odszukać z pamocą przyjaciela Elvisa.
Jak się później okazuje wszystkie jego początkowe założenia były błędne.
Komiczne jest w tym to, że Pike - opanowany, spokojny, doświadczony morderca, zabójca i były wojskowy ślepo próbuje odnaleźć Dru, której wszystkie słowa okazały się być kłamstwem. Mimo to, ten dojrzały mężczyzna brną w tę sprawę. Znając zakończenie można stwerdzić, że Pike nic na tym nie zyskał i tylko bez powodu ryzykował.
Książka jest naprawdę przeciętna z tą różnicą, że główny bohater jest naiwny, a sprawę zamieszany jest bez potrzeby wilkołak.
Zdecydowanie, nie polecam.

Powieść kryminalna Roberta Crais'a pt. „Strażnik” to książka, która trzyma czytelnika w napięciu od pierwszych stron.
Głównym bohaterem jest Joe Pike, były policjant, który jest świetnym obserwatorem ludzkich zachowań. Uważnie patrząc na człowieka jest w stanie wiele odczytać z jego mowy ciała.
Pewnego dnia tankując swój wieloletni samochód na stacji benzynowej zauważa dwóch podejrzanie wyglądających dwudziestolatków. Zaczyna ich baczniej obserwować i patrzy jak zbliżają się oni w stronę pobliskiej restauracji. Postanawia pójść za nimi. Zanim Joe Pike dociera do restauracji napastnicy powalają na podłogę starszego mężczyznę. Policjant obezwładnia jednego ze sprawców, wyciąga z kieszeni telefon i dzwoni po karetkę. Kiedy w słuchawce słyszy głos - Joe opowiada o zdarzeniu oraz przekazuje informację o obrażeniach ofiary. Powiadamia również, że schwytał sprawcę i prosi o wezwanie radiowozu. Zarówno karetka jak i policja zjawiają się na miejscu zdarzenia po kilku minutach. Jest to tylko początek przeżyć głównego bohatera powieści. Na kolejnych stronach książki spotyka go wiele wrażeń i problemów, z którymi będzie musiał się zmierzyć.
Uważam, że książka ta jest warta przeczytania. Napisana jest przystępnym językiem, więc czyta się ją łatwo i nie można się od niej oderwać. Życzę miłych chwil spędzonych z lekturą.

Pewnego dnia tankując swój wieloletni samochód na stacji benzynowej zauważa...

2034

Robert Crais jest pisarzem, po którego pozycje zdarzało mi się już sięgać. Jego książki sensacyjne są naprawdę niezłe, dlatego pewnie wzięłam do rąk „Strażnika”, który został wydany w serii Granice zła przez Świat Książki. Wrażenia? Przyznam, że mieszane. Książka daje ogromne pole do popisu dla wyobraźni, wiele tematów jest zasygnalizowanych, ale nie rozwiniętych do końca. Miałam wrażenie jakby to był tom otwierający jakiś cykl, a nie samodzielna pozycja. Czegoś mi zabrakło. Ale to moje subiektywne odczucia, może Wy odbierzecie tę pozycję zupełnie inaczej.

Na początku mamy migawkę z Nowego Orleanu, spustoszonego przez huragan, gdzie szaleje wilkołak poszukujący zombie. Wstęp jak z książek katastroficznych. A potem przechodzimy do pozornie zwyczajnego napadu . Do baru kanapkowego wpada dwóch członków mafii i daje wycisk właścicielowi. Pech chciał, że po drugiej stronie ulicy na stacji paliw, sytuację obserwuje były policjant, Joe Pike. Wpada do lokalu i robi porządek, jeden z napastników ucieka, a drugiego zabiera pogotowie. Właściciel ze wstrząsem mózgu również tam trafia, Pike poznaje jego siostrzenicę Dru. Urocza kelnerka podbija jego serce i postanawia jej pomóc. Spotyka się z szefem mafii i ustalają, że lokal nie będzie więcej nękany. Niestety, rzeczywistość jest inna. Lokal zostaje zdewastowany, a jego właściciele znikają. Pike nie odpuszcza, jednak informacje, które zbiera sprawiają, że jeszcze bardziej chce wyjaśnić ten temat. Przy okazji robi zamieszanie w policji i FBI. William i Dru okazują się kimś zupełnie innym niż by się wydawało, a mafia pokazuje swe oblicze. Jak zakończy się ta pozornie zwyczajna sprawa? Przekonajcie się sami.

W „Strażniku” znajdziecie wszystko – wilkołaki, sprawę kryminalno-sensacyjną, porachunki mafijne, miłość i wielkie pieniądze. Joe Pike zyskuje sympatie czytelników, to taki glina z powołaniem, z pasją, zacięciem, bardzo honorowy i prawy. Słowem człowiek z zasadami, ale i pełen ludzkich dylematów i słabości. Przykro mi było, jak został wystawiony do wiatru przez kobietę. Życie…. Zawsze dobry facet dostaje po dupie, a czarne charaktery korzystają z życia.

Powieść jest dość krótka, ale intensywna, jednak jakby niedopowiedziana. Czuję niedosyt. Kilka wątków można by było fajnie rozwinąć, temat wg mnie nie został do końca wykorzystany. Szkoda, ale nie żałuję lektury, bo Crais potrafi stworzyć specyficzny klimat w swoich powieściach i za to bardzo go cenię. Sięgnijcie po „Strażnika” – ciekawa jestem waszych opinii.

Książka trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Polecam!

Książka trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Polecam!

• Robert Crais
  • Wymienię