Naga

2010-03-24
2010-03-24
978-83-929229-1-9
kobieta kobiecość

„Zostałam pobłogosławiona. Zostałam wybrana.
Zostałam pobłogosławiona przez to,że zostałam przez Ciebie wybrana.”

„Naga” autorstwa Izabeli Szolc, to pełna emocji pozycja,opowiadająca o życiu,uczuciach kilku kobiet, w tym Marii Curie- Skłodowskiej.

„Naga” to esencja kobiecości.
Opowiadania w niej wciągały mnie,poruszały i wzruszały jednocześnie.
Z pozoru niewinnie wyglądająca pozycja- potrafi trzymać w napięciu,tak że ciężko się od niej oderwać.

Książka pokazująca,że bycie kobietą nie jest takie łatwe…

Jeśli szukacie historii dość krótkiej,ale skłaniającej do refleksji i stawiacie na pełnej wartościowych treści książki- to ta jest właśnie dla Was.

9/10❣️

„Zostałam pobłogosławiona. Zostałam wybrana.
Zostałam pobłogosławiona przez to,że zostałam przez Ciebie wybrana.”

Książka pełna straty,smutku ,żalu,pożądania a także opowiadająca o poszukiwaniu prawdziwej siebie-odkryciu siebie na nowo....

🪷🪷🪷🪷 Recenzja 🪷🪷🪷

Izabela Szolc " Naga "
@izabelaszolc

Wydawnictwo : Papierowy Motyl
@wydawnictwo_papierowy_motyl

🪷🪷🪷🪷🪷🪷🪷🪷🪷🪷🪷🪷

" Czuje się punktem. Nie mogę się ruszać. Nie mam gdzie pójść. Nie potrafię się zmienić..."

Izabela Szolc, ma niezwykły styl pisania, który od samego początku przyciąga uwagę czytelnika.. Jej słowa są nasycone emocjami i pełne sensualności, co sprawia, że czytanie staje się prawdziwą przyjemnością.. Opowiadania, które tworzy, układają się w wspólną pieśń kobiecych dusz, które mają wiele do powiedzenia..

Od pierwszych zdań możemy poczuć głosy kobiet, które przemawiają przez te opowiadania.. Autorka porusza trudne tematy, takie jak samotność, przemoc czy tożsamość płciowa, i robi to w sposób szczery i bezkompromisowy.. Jej słowa przekazują ból, strach, tęsknotę i pożądanie, ale również prawdę..

Czytając te opowiadania, można poczuć, że autorka ma głęboką empatię dla swoich bohaterek.. Opisuje ich wewnętrzne konflikty i emocje w sposób, który sprawia, że są one bardzo relatywne.. To sprawia, że czytelnik może się z nimi utożsamić i zrozumieć ich doświadczenia..

Jeden z wyróżniających się elementów stylu autorki to jej zdolność do budowania napięcia i suspensu.. Czytając, czujemy, jak napięcie rośnie, a my nie możemy się oderwać od kolejnych stron.. To sprawia, że lektura staje się niezwykle fascynująca i trzyma nas w napięciu do samego końca..

To jest właśnie piękno prozy Izabeli Szolc.. Jej opowiadania przenikają głęboko w kobiece doświadczenia i ukazują różnorodne aspekty bycia kobietą.. To prawda, że każda z nas ma swoje własne historie i przeżycia, ale w końcu jesteśmy połączone przez tę wspólną tożsamość kobiecości.. To inspirujące, jak autorka potrafi oddać głosy kobiecych dusz i opowiedzieć historie, które poruszają nasze emocje i zmuszają do refleksji..

Podsumowując, styl Izabeli Szolc jest dynamiczny, emocjonalny i pełen żywych opisów, które tworzą wyjątkową atmosferę.. Jej opowiadania poruszają ważne tematy i pozostawiają silne wrażenie na czytelniku..

🪷🪷🪷🪷 Recenzja 🪷🪷🪷

Izabela Szolc " Naga "
@izabelaszolc

Wydawnictwo : Papierowy Motyl
@wydawnictwo_papierowy_motyl

🪷🪷🪷🪷🪷🪷🪷🪷🪷🪷🪷🪷

Naga to książka która opowiada o kobiecych pragnieniach i marzeniach. Zbiór opowiadań różnych kobiet. Każda z nas jest zupełnie inna. Kazda z nas ma inne priorytety i potrzeby. Piękno kobiecości i indywidualizmu ludzkiego.
Książka jest zbiorem kobiecych myśli, poczucia zagubienia w codzienności.

Autorka bardzo mnie zaskoczyła tą książką. Jest ona dosyć krótka ale ile zawiera. Bardzo ciekawy pomysł na książkę nie codzienny i oryginalny

Książka jest zbiorem kobiecych myśli, poczucia zagubienia w codzienności.

Autorka bardzo mnie zaskoczyła tą książką. Jest ona dosyć krótka ale ile...

"Naga" to utkana kobiecymi opowiadaniami lektura dla odważnych.

"To co łączy wszystkie kobiety, to bycie kobietą" (Bette Davis). To co łączy te wszystkie opowiadania, to bycie kobietą.

Ta książka utkana została "z prawdziwego fizycznego bólu, który brzmi jak pękanie żeber"; z odbić w lustrze, gdzie "niby ja, a jednak nie ja. My dwie – czuję się wtedy mniej samotna "; z płaczu przenoszonego po całym bloku przez rury ciepłownicze; z popiołu, piachu, zwiędłych liści i zaklęć, których nie da się odwrócić.

"Naga" to hołd dla kobiet, "przyjaciółek od płci". Rozbrzmiewają w niej głosy kobiecych dusz – pragnień, lęków, marzeń...

Wyruszyłem w tę czytelniczą podróż, niełatwo, czytaną przez mężczyznę. I wędrowałem "korytarzem, przez morze ciszy" słuchając pieśni przesyconej bólem, stratą, pożądaniem i prawdą. Coraz bardziej przezroczysty znalazłem się we wnętrzu własnej głowy, gdzie przeżywałem sensualną podróż "w głąb kobiety" – matki, córki, żony, kochanki, wdowy, samotnej, zgwałconej, trans.

Nie spodziewałem się tak ciekawej lektury, która skłania do refleksji.

Po jej zakończeniu leżałem i czekałem. "Bez tożsamości, bez płci, bez oznak jakiejkolwiek wyjątkowości...

Jestem jak nasiona dmuchawca– dmuchnij, bym mógł wynieść się ku słońcu...

"Naga" to utkana kobiecymi opowiadaniami lektura dla odważnych.

Kobiety. Każda ma inne życie, historię, rzeczy, które lubi i traumy. "Naga" to zbiór opowiadań o kobietach. O tych, które marzą o macierzyństwie, ale też o tych, które się go boją. Mamy historie o różnych rolach, które mogą pełnić kobiety: żona, wdowa, kochanka, dziwka, córka, zgwałcona, samotna czy transs. Każda z nich opisuje swoje uczucia, obawy i lęki. Kobiety są bardzo od siebie różne, każda inaczej będzie postrzegała sytuację, w której się znalazła i inne uczucia będą jej towarzyszyły.

"Naga" to przede wszystkim obnażenie kobiet z uczuć. To zbiór myśli, które one chciałaby, żeby ujrzały światło dzienne. Wielki procent kobiet na świecie czuję się zagubiona i być może utożsamia się z jakąś z bohaterek. Książka ma sprawić, że ktoś poczuje, że nie jest sam, ale też ma ukazać kobietę za niesamowitą kreaturę, która przy niesamowitych męczarniach może przynieść na świat nowe życie.

Poruszone są trudne tematy, o których się nie mówi, takie jak na przykład gwałt. Pozycja zmusza do refleksji i zatrzymania się na chwilę w codziennym pośpiechu, aby docenić kobiety.

W opowiadaniach są zawarte też fragmenty Biblii i cytaty znanych bądź mniej znanych ludzi.

"Naga" idealnie odpowiada na pytanie: Kim jest kobieta?

⭐⭐⭐⭐/5

Książka "Naga" do zbiór kilku opowiadań o kobietach. Kobietach, które wiele przechodzą w swoim życiu. O kobietach marzących o macierzyństwie, ale także o tych tym przerażonych. "Naga" pokazuje jak traktowane są kobiety przez inne kobiety, ale także przez mężczyzn. Książka ta porusza wiele ważnych i trudnych kwestii, które mocno uderzają w czytelniczkę. Bo to tak jakbyś czytała o sobie. To tak jakbyś czytała o swojej koleżance, matce czy babce.

W opowiadaniach tych usłyszymy wiele głosów kobiet. Kobiet zranionych, skrzywdzonych, zgwałconych. Kobiet szczęśliwych, przestraszonych, tęskniących i pragnących pożądania. Z tych opowiadań wyziera taka życiowa prawda. Te opowiadania pokazują, że każda z nas ma wybór. A w zależności jaki wybór każda z nas podejmie, albo będziemy kobietami wyzwolonymi, albo nie.

Książka nie jest długa, czyta się ją z zapartym tchem i wzbudza wiele emocji podczas lektury, jednak głównie odczuwałam ból. Polecam. Naprawdę polecam tę książkę, nie tylko wielbicielkom prozy Lisy Taddeo i Megan Nolan, jak zostało to napisane przy opisie. Ale polecam tę książkę naprawdę każdej kobiecie, która chce być kobietą wyzwoloną. Kobiecie, która nie chce czuć się ze sobą źle. Bo co by się nie wydarzyło, to nie była twoja wina. I choć może ci się wydawać, że jesteś sama ze swoim problemem, bólem - to tak nie jest. Jeśli boisz się powiedzieć bliskim o tym co się spotkało, to może odważysz się zadzwonić pod numer telefonu zaufania i tam wylejesz swój ból, i tam otrzymasz zrozumienie i wsparcie od drugiej osoby.

"To, co łączy wszystkie kobiety, to bycie Kobietą." Bette Davis

,,Początkiem zawsze jest matka. Od niej zaczyna się wszystko"
Kobieta. Jedno słowo a kryje w sobie tyle emocji, tyle piękna, tyle miłości, ale też tyle ciężaru, bólu, doświadczenia, siły. Kobieta to istota, której nie można ogarnąć rozumem. Czasami jak Anioł, czasami jak Diabeł.
Izabela Szolc w swojej książce ,,Naga", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Papierowy Motyl obnaża kobiety. Ukazuje je z różnej strony, ukazuje je jako przeróżne osoby, na przeróżnym etapie życia. Są to kochanki, matki, wdowy, zgwałcone, samotne i wiele innych kobiet, tak różnych a łączy je to samo, bycie kobietą. Ta książka to sensualna podróż, przy której w głowie rodzi się więcej pytań niż odpowiedzi. Jest to krótka, lecz wyjątkowa pozycja, która ukazuje bardzo istotna rzecz. Każda kobieta ma wybór czy być kobietą wyzwoloną, czy też nie.
Każda historia zawarta w tej pozycji okraszona jest wielkimi emocjami, które wręcz wylewają się z kartek na czytelnika. Każde słowo jest tak prawdziwe, że czasami aż boli. Kobieta jest silna, lecz czasami to, co widać na zewnątrz, jest maską przybieraną po to, aby nie pokazać światu tego, co kryje się głęboko w nas.
Znajdziemy tu wiele cytatów, fragmentów pieśni, fragmentów z Księgi Rodzaju. Autorka naprawdę zajrzała do każdego źródła, aby ukazać kobietę. Coś wspaniałego.
Nie sądziłam, że to będzie tak cudowna pozycja. Książka na jeden wieczór, zostawiająca po sobie dużo przemyśleń.

,,Początkiem zawsze jest matka. Od niej zaczyna się wszystko"

Męczyłem się przy tych opowiadaniach. Książka do mnie nie trafiła.

Męczyłem się przy tych opowiadaniach. Książka do mnie nie trafiła.

Zanim zaczęłam czytać ten zbiorek króciutkich opowiadań, zastanowiło mnie to motto autorstwa Bette Davis, umieszczone tuż za stroną tytułową książki - To, co łączy wszystkie kobiety, to bycie kobietą."
No dobrze, ale co to znaczy – „być kobietą”? – pomyślałam.
Odpowiedź wbrew pozorom, nie jest prosta, a przynajmniej odmienna od powszechnie przyjętych norm społecznych czy kanonów nauki. Nie wystarczy mi wymienić zasadniczy wyróżnik jakim jest żeńska płeć i wynikające z niej konsekwencje bycia matką, kochanką czy wdową. Można jeszcze być kobietą z męską płcią nadaną przez naturę i odwrotnie. Może więc nie fizyczne cechy decydują o kobiecości, a odczucia psychiczne?
Nad tym wszystkim (i nie tylko) zmusza do myślenia, każe się zastanowić, podsuwa do rozważenia autorka tej antologii opowiadań pod bardzo adekwatnym do treści tytule Naga, będącym zarazem tytułem pierwszego opowiadania. Bo to bardzo ekshibicjonistyczny obraz kobiety, obnażający zarówno ciało, nie tylko w sensie seksualnym, ale i fizjologiczno-medycznym, jak i duszę. I tutaj muszę przyznać się do ogromnego sceptycyzmu z jakim podeszłam do tej książki. Bo skąd tak młoda osoba jaką zobaczyłam na okładkowym skrzydełku, może nie tyle wiedzieć, co czuć, kobieta gwałcona, lesbijka czy samotna? Można doświadczyć kilku wcieleń kobiecego losu w ciągu długiego życia, ale wszystkie i to do 40. roku życia?
Niemożliwe!
A dlaczego tak się uparłam przy tym, by autorka opisywała własne doświadczenia? Bo lubię czytać historie z życia wzięte wiarygodne, a nie prawdopodobne. Lubię czerpać ze źródła, a nie z informacji zanieczyszczonej, zniekształconej, ze sztucznymi dodatkami udającymi oryginał. Lubię dotykać materiału żywego.
Jednak to moje uprzedzenie rozwiało już pierwsze opowiadanie tytułowe, upewniające mnie, że w tych, które przede mną, nie będę poznawać konkretnych historii kobiet znanych autorce osobiście lub z obserwacji wydarzeń rozegranych tu i teraz, ale emocje im towarzyszące, dla których historie je opowiadające są tylko tłem. Uczucia uniwersalne i ponadczasowe towarzyszące kobiecie, która była tylko (a może aż) łącznikiem opowiadań, sumą wszystkich przypadków.
Czyżby autorka chciała udowodnić, że kobieta jest jak mężczyzna w sferze emocjonalnej? Tak samo czuje i przeżywa? Byłby to swoisty wkład bardziej w ideę feminizmu niż genderyzmu, bo jednak roli matki nigdy nie przekażemy mężczyźnie. Nie przeskoczymy praw psychologicznych przypisujących kobiecie miłość bezwarunkową, a mężczyźnie miłość warunkową. Stąd matka (rola społeczna ściśle związana z płcią) pozostanie na zawsze kobiecą, a rola ojca – męską. Przynajmniej dopóty, dopóki psychologia społeczna nie odkryje innych teorii.
Ale to moje luźne rozważania, dywagacje zainspirowane książką, do których, jako czytelnik, mam prawo. Być może autorce bardziej chodziło o ukazanie niezmienności uczuć towarzyszących kobiecie na przestrzeni dziejów tej codziennej i tej świętej, tej zwykłej i tej sławnej inspirowane opowieściami biblijnymi, postaciami historycznymi czy literackimi i poparte licznymi cytatami.
Przyglądałam się tym emocjonalnym portretom kobiecym z ogromną uwagą, doszukując się w nich swego odbicia, a może nawet alternatywnej mnie, gdybym zadała sobie pytanie znienawidzone przez historyków – Co by było, gdyby…? Jaka ja byłabym teraz? Które z opowiadań byłoby mi najbliższe? A może nie tak? Może nie w ten sposób? Może nie trzeba się w nie wpasowywać, wybierając jeden profil i odrzucając pozostałe? Może jestem wszystkimi tymi kobietami jednocześnie? Bo nie będąc wdową, jak bohaterka opowiadania Wdowa znam uczucie utraty bliskiej osoby. Nie będąc lesbijką, jak bohaterka historii "Kochanka", nieobce jest mi uczucie zazdrości o pasję drugiego człowieka i lęku utraty kochanej osoby, wynikającego z niebezpieczeństwa jego uprawiania. I mogłabym tak wymieniać i nazywać po kolei wszystkie te emocje towarzyszące kobietom-bohaterkom, nawiązując do poszczególnych opowiadań. I nie byłabym w tym sztuczna, nie brzmiałabym fałszywie, a przecież też, tak jak autorka, nie żyję aż wiek na tym świecie, by móc się porównać do wdowy, zgwałconej, osoby transseksualnej, a mimo to, współodczuwać. Ba! Nawet dostrzegać się w tej kobiecej galerii emocjonalnych portretów.
Można więc napisać mądrą książkę o kobietach dla kobiet (i nie tylko),odnajdując wspólną płaszczyznę emocjonalnego porozumienia, będąc młodą kobietą.
Jak najbardziej można.

No dobrze, ale co to znaczy – „być kobietą”? – pomyślałam.

„Naga” to kobiecość uchwycona w zdania, dookreślona akapitami, zamknięta na stronach, ubrana jedynie w słowa i okładkę. To kobiecość piękna i bolesna, swojska i obca, zawsze prawdziwa i przejmująca. Zawsze inna…

„Naga” to zbiór dziesięciu opowiadań, na stronach których poznajemy cały szereg intrygujących postaci kobiecych. Żona, wdowa, kochanka, święta, dziwka, matka, córka, ciężarna, zgwałcona, samotna, transs… - to tylko niektóre z „identyfikatorów”, jakie w trakcie prób samopoznania i samozrozumienia przymierzają do siebie bohaterki. W głębi ich umysłów, poza rozmaitymi doświadczeniami i refleksjami czają się także uczucia. Tak różne jak różne są same ich posiadaczki i tak ambiwalentne, jak tylko ambiwalentne potrafią być uczucia. Ja ambiwalentna potrafi być miłość godząca w sobie zapędy nienawistne.

„Naga” kusi i wciąga, czasem zaskakuje, przeważnie jednak demaskuje. Zdemaskowany zostaje przede wszystkim ból – z powodu samotności, krzywdy, miłości, tęsknoty, zazdrości, ból utracenia, czy raczej bolesny strach o to, co utracone być może – wachlarz możliwości jest olbrzymi, nie trudno więc odnaleźć tu coś swojego i nietrudno zrozumieć obce…

One - wystraszone, zagubione, porzucone i „niczyje” – stają się bliskie. Reagujemy na ich krzyk, którego nikt poza nami nie słyszy. Wycieramy łzy, których nikt poza nami nie widzi. Widzimy sens tam, gdzie nikt inny nie będzie go szukał. Rozumiemy. One – stają się nami.

„Naga” to zapis myśli, doświadczeń i uczuć. Nagie są kobiety i ich emocje. Nagie są ich decyzje, słabości i naga jest ich siła. Ich nagość odsłania poranione ciała i umysły. Odsłania też ten wszechogarniający ból… To straszne! To mocne! Tylko ktoś czujny, wrażliwy i uważny mógł to wszystko wydobyć… Zamknąć kobiecość w krótkie formy – to prawdziwa sztuka…

Recenzja opublikowana na blogu Projekt: książki - projektksiazki.blogspot.com

• 2010