Rzeka szaleństwa

Seria: Autorska
Wydawnictwo: Sol
literatura polska
Ag2S

Michał Marlowski - współczesny człowiek-nikt, jako pracownik firmy spedycyjnej bierze udział w nietypowym dla siebie przedsięwzięciu - przetransportowaniu barką ze Szczecina do Sieradza kilkudziesięciometrowej, bazaltowej rzeźby. Podczas rejsu dochodzi do serii dziwnych zdarzeń, sensu których Marlowski nie potrafi zrozumieć. Odbiorcą ładunku okazuje się niezwykła kobieta; przedziwna Kirke,...

Odbiorcą ładunku okazuje się niezwykła kobieta; przedziwna Kirke, niszcząca ludzi, jednocześnie wydobywająca ich z osobistych piekieł.
To powieść o psychomanipulacji, która jednocześnie leczy, i jednocześnie patroszy ludzi, zmieniając ich w uzależnione od „Pani“ roboty. To historia romansu kobiety i młodszego od niej mężczyzny; miłości i poszukiwania swego miejsca w świecie. To w końcu opowieść o kobiecie, która chciała zmienić świat, choćby za wszelką cenę.

źródło opisu: http://wydawnictwosol.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwosol.pl/

kasandra_85 | 2011-12-06
Przeczytana: grudzień 2011

Alfalfa | 2011-05-15
Przeczytana: 15 maja 2011

Lubię polskie debiuty, są niejednokrotnie ciekawsze, niż książki uznanych już autorów, taka jest też ta książka.
Czyta się świetnie, zgrabnie zbudowana akcja, nie można przewidzieć zakończenia, co motywuje do kontynuowania lektury, wartki styl, ładny język.
Nie opowiadam tu treści, ani nie zdradzam kto był spiritus movens całej intrygi - jeśli lubicie thrillery z mroczną psychologią, metempsychozą, zmianą osobowości, manipulacją psychologiczną w tle - to jest to książka dla was. Mnie może się to mniej podobało, ale czytałam nawet ze sporym zainteresowaniem, głównie dzięki świetnej stronie językowej i konstrukcyjnej tego thrillera.

Isadora | 2011-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2011

Do sięgnięcia po debiutancką powieść Marka P. Wiśniewskiego zachęciły mnie opinie czytelników; różniły się one od siebie tak diametralnie, budziły albo zachwyt i entuzjazm, albo rozczarowanie i niedosyt, że zaintrygowana rozpiętością poglądów postanowiłam sama przekonać się, co jest takiego w książce, że budzi tak ambiwalentne odczucia.
Nic jednak nie przygotowało mnie na niesamowitą atmosferę wyczuwalną w powieści, przesyconą tak potężną dawką grozy, że nieuświadomiony niepokój nie opuszcza czytelnika do ostatniej strony, po czym kulminuje i wybucha w spektakularnym zakończeniu.
Pojęcie "parapsychologicznych manipulacji ludzkimi osobowościami", które tak hipnotyzowało i kusiło mnie w opisie, nawet w najmniejszym stopniu nie sygnalizowało kompletnej dezorientacji i totalnego prania mózgu, jakiemu podlega czytelnik niemalże na równi z głównym bohaterem.
Nic nie wskazywało też na to, że mam przed sobą książkę, która nie wiadomo jak i kiedy wciąga czytelnika w obezwładniający i...

Edith | 2011-03-26
Przeczytana: 24 marca 2011

Rzeka od zawsze fascynuje i zarazem przeraża człowieka. Spokojny nurt współgrał od wieków z wieloma osadami ludzkimi, pozwalając na przeżycie. Za to ciemna, rwąca toń wciągała w swoje głębiny licznych śmiałków, chcących przeciwstawić się złowrogiemu żywiołowi. Według różnych podań i legend w wodach rzek można spotkać potwory albo dusze topielców czekające na nieostrożnych pływaków. Rzeka w nocy na pewno nie kojarzy się ze spokojem i bezpieczeństwem, za to straszy ruchem szuwar w bezwietrzny czas.

Bohaterem „Rzeki szaleństwa” jest Michał Marlowski, logistyk i specjalista od transportu śródlądowego, mający za sobą także etap nauczania historii w liceum. Pewnego dnia dostaje ofertę dopilnowania transportu pewnego towaru na trasie Szczecin-Sieradz za niewiarygodnie duże pieniądze. Jednym „ale” jest środek transportu, jakim jest barka i wodna trasa, która wydaje się nie do pokonania. Skuszony dużymi pieniędzmi, nowymi możliwościami i chęcią odcięcia się od przeszłości szybko się zgadza...

Montgomerry | 2010-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2010

Mam w ostatnim czasie wielkie szczęście mając możliwość przeczytania książkę, którą czyta się z zapartym tchem i absolutnie nie odkłada na bok. Można powiedzieć, że była to książka na jedną noc. Dziś wobec tego nie za bardzo jestem wyspana. Już sama oprawa graficzna może intrygować, a co dopiero treść.

Młody logistyk Michał Marlowski zostaje wynajęty przez przedsiębiorcę Kurtza jako mającego dopilnować dotarcie ze Szczecina do Sieradza „towaru”. Za dwa tygodnie pracodawca płacił pięć tysięcy, tyle, że droga przewozu była wyjątkowa – rzeka. Ładunek miał popłynąć barką, a jedynym zadaniem wynajętego mężczyzny było przypilnowanie, aby „towar” dotarł do klienta. Marlowskiemu miał towarzyszyć bosman Hryciuk i kapitan Listkiewicz. Podczas samego rejsu zaczynają dziać się dziwne rzeczy, które niepokoją Marlowskiego. Z opowiadań Hryciuka dowiaduje się, co nieco o ponurym kapitanie. Po dopłynięciu docierają do pałacu, a Marlowski poznaje intrygującą, acz chłodną Joannę. Kobieta należy do...

LadyBoleyn | 2011-03-20
Przeczytana: 18 marca 2011

„Rzeka szaleństwa” to powieść pana Marka P. Wiśniewskiego, która trafiła do mnie jako książka wędrowna. Od samego początku zainteresowałam się okładką, dostrzegając na niej zdjęcie krajobrazu wodnej przestrzeni, na której tle występuje łódź. Wprowadza ona czytelnika w zaciekawienie, jak i ukazuje, że w tej książce nie zabraknie tajemnic i niezapomnianych wydarzeń. Autor tejże lektury jest debiutantem, który doskonale ukazał wartość szaleństwa i wprowadził mnie do zupełnie innej rzeczywistości, gdzie wszystko jest możliwe.

Głównego bohatera, Michała Marlowskiego, poznajemy, gdy otrzymuje zatrudnienie w firmie Kurtz Spedycja spółka z.o.o. jako agent handlowy. Jego pierwszy zadaniem jest podróż ze Szczecina do Sieradza barką i dostarczenie towaru do wyznaczonego miejsca. Michał, który dotychczas pracował w nieco innej branży, nie jest do końca przekonany do nowej pracy, jednak decyduje się wsiąść na pokład statku, gdzie poznaje rezolutną postać bosmana Hryciuka i kapitana...

Sabinka | 2010-12-22
Na półkach: 2010, Przeczytane, Miałam
Przeczytana: 22 grudnia 2010

Pierwsze spotkanie z panem Markiem Wiśniewskim, szczerze mówiąc ogromnie się bałam. Wzięłam książkę do ręki, obejrzałam. Sama okładka jest jakaś tajemnicza, a zarazem fascynująca, zapowiadająca coś niesamowitego, ekstremalnego i niebezpiecznego. Takie były moje pierwsze odczucia i skojarzenia gdy zobaczyłam tę aksamitną , czarną, ale urozmaiconą krwisto czerwonym tytułem. Gdy już się napatrzyłam , na dotykałam literek tytułu, dokładnie takich jak lubię - wypukłych , postanowiłam przejść do rzeczy, mianowicie do zagłębienia się w ten debiucik....

Głównym bohaterem książki jest młody historyk, który "łapie " zlecenie. Zlecenie wydaje się być prostym zadaniem za bardzo duże pieniądze. Zgadzając się na pracę Michał Marlowski wypływa barką po rzece. Ma dostarczyć towar (bazaltowa ogromna rzeźba) ze Szczecina w okolice Sieradza. Podczas rejsu dochodzi do dziwnych, niewytłumaczalnych zdarzeń , przewidzeń i historii. Podróżuje z kapitanem Listkiewiczem i bosmanem Hryciukiem.
Po...

dialog | 2011-04-13
Przeczytana: 01 kwietnia 2011

Czytając po raz pierwszy opis książki "Rzeka Szaleństwa" miałam pewne obawy co do treści. Mężczyzna wypływający na rzekę z celem przetransportowania ładunku. Jakieś dziwne zdażenia w czasie rejsu, a później niezwykła kobieta. Cóż... chyba każdy miałby wątpliwości czy to wszystko może się dobrze udać. Jednak to co znalazłam w środku, jest całkowicie sprzeczne z moimi wyobrazeniami.
Książka jest pełna tajemniczości, mroczności i innych podobnych cech, które piękne współgrają z okładką. Czytając, nie mogłam oderwać się od niej na dłuższy czas, ponieważ moja ciekawość była większa niż można przypuszczać. Autor doskonale wiedział co pisze i jak jego dzieło podziała na człowieka. Charakterystyczne postacie, ciągłe zwroty akcji były tak świetnie opisane, że czułam się jakbym sama brała udział w tej historii. Jeśli chodzi o język, gdzie znajdują się wulgaryzmy, z którymi ja osobiście nie miałam większego kłopotu, ponieważ są one tak sprytnie umieszczone i dodają niektórym wypowiedziom...

lejdi15 | 2014-01-21

Spodziewałam się jakiegoś porywającego kryminału. Niestety troszkę się rozczarowałam. Fabuła jako tako spójna, język też niczego sobie, jednak wątki parapsychologiczne psuły mi trochę efekt. Początek był tajemniczy, wciągający, jednak gdzieś w środku książki coś uciekło. Moje rozczarowanie może być spowodowane tym, że mi ta tematyka nie odpowiadała, ale jeżeli ktoś uwielbia hipnozę, wahadełka itp to gorąco polecam!

Patrycja Jabłońska | 2014-03-25
Przeczytana: 01 stycznia 2014

absolutnie mnie ta książka nie wciągneła,szczerze to ie dalam rady dokończyć,moze kiedys ale naprawde w to wątpie.może poprostu nie przypadła do mojego gustu co nie znaczy że innym może sie podobac ;)