Modliszki

Wydawnictwo: Bellona

Zbiór dziewięciu opowiadań, w których autorka opisuje przeżycia i cierpienia kobiet. Opowieści te przypominają thrillery w miniaturze są też mocno osadzone w rzeczywistości amerykańskiej. Ich wspólną cechą jest zaś to, że wszystkie kobiety od małych dziewczynek przez przykładne żony, aż po starzejące się gospodynie domowe zostały tak ukształtowane przez naturę, że stanowią większe zagrożenie niż rodzaj męski. Problemy, z którymi się borykają, są uniwersalne: nieszczęśliwe małżeństwo, nieodwzajemniona miłość, urazy z dzieciństwa, a przede wszystkim samotność. Mimo na wskroś realistycznego tła, nie zawsze jednak jesteśmy pewni, czy swoich niesamowitych przeżyć bohaterki doświadczały naprawdę, czy były one tylko wytworem ich wyobraźni.

Animi | 2014-02-08
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone, 2014
Przeczytana: 08 lutego 2014

Opowiadania na pewno nie każdemu przypadną do gustu. Ale jeśli już się w ten gust wpasują, niewątpliwie zachwycą, tak jak było w moim przypadku.

Teksty są, ogólnie rzecz biorąc, zdecydowanie niepokojące, a każdy z nich wyrazisty, realny, czasem realny do tego stopnia, że ciarki przechodzą po plecach. I równocześnie zachęcający, by czytać dalej, by spróbować "rozgryźć" każdą z bohaterek, by poczuć, że nie wiadomo dokładnie, jak się skończy jej historia, ale że skończy się jakąś tragedią.

Intrygują mnie, choć zapewne niektórych by odrzuciły, opowiadania, do których napisania potrzebne są niebanalne (odrobinę chore, ale w pozytywny sposób) pomysły. Takie, których akcja nie dzieje się jawnie gdzieś tutaj, zaraz przede mną, a być może w jakimś skrytym przed światem miejscu - w rzeczywistości lub tylko w czyjejś wyobraźni.
Być może istnieją także kobiety, które, choć różnią się od siebie pod wieloma względami, łączy jedno - niebezpieczna część ich osobowości. A może nawet każda z...

igus_2010 | 2013-10-23
Przeczytana: 23 października 2013

Ksiazka barrrdddzoo ciezka..... raczej nie przeznaczona dla osob chcacych sie zrelakowac... jednak uwazam ze dobra. Historie napisane sa w bardzo specyficzny, ale przystepny sposob. Ci co dali slabe oceny i skomentowali jako "koszmar", nie dorosli poprostu do tego rodzaju lektury. Historie smutne, szokujace, wstrzasajace i dajace do myslenia czytelnikowi.

Calamitas | 2014-09-17
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Thesaurus

Dramaty ludzkie (kobiece) w miniaturze, choć wcale nie umniejszone. Każdy tekst jest świetnie przemyślany. Joyce Carol Oates niezwykle wprawnie buduje napięcie i nie żałuje czytelnikowi mocnych wrażeń. Te historie są psychologiczne, trochę kryminalne, a nawet przesiąknięte klimatem grozy: zwykłej, codziennej i w większości przypadków wcale nie nadprzyrodzonej.

Kitana | 2015-11-25
Przeczytana: 16 listopada 2015

Ciężko tę książkę tak naprawdę ocenić, bo były opowiadania, które mnie naprawdę poruszyły i takie, przy których zastanawiałam się, czy autorka nie przerwała pracy w połowie.

Ula | 2012-11-26
Przeczytana: 20 listopada 2012

Najnudniejsza książka, jaką kiedykolwiek przeczytałam.

gosii | 2014-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2014

s. 21

- Garotą się dusi - wyjaśnił Pitman. - Składa się z dwóch elementów. Sznur albo szal owija się ofierze wokół gardła. Potem zaciskasz to kijem lub prętem. Więc nie trzeba dotykać gardła rękami.

s. 22

- Żeby udusić człowieka garotą, trzeba mieć czas. Trzeba to sobie zaplanować. Uduszenie garotą to morderstwo z premedytacją. Wybryk chorego umysłu, Lucretio. Co ty możesz o tym wiedzieć!

(...)

- Jeśli dławisz ofiarę garotą, możesz ją przydusić, aż zemdleje, a potem ocucić. Znowu przydusić, aż zemdleje, a potem ocucić. Wcale jej nie dotykasz. Ręce masz czyste. To okrutna metoda, ale skuteczna. W ten sposób Hiszpanie tracili skazańców. My tu w Stanach rzadko się w ten sposób wykańczamy.

s. 23

Tej nocy po raz pierwszy pomyślałam: "Jestem w garocie".

s. 39

Nie piję, żeby się upić. Tylko by złagodzić ostre kontury otaczającego mnie świata.

s. 89

Poranne zakupy bywają wyczerpujące. Od Madison Avenue do Piątej Alei, od małych, ekskluzywnych butików do Bergdorfa Goodmana,...

mandarynka | 2014-11-12

Uwielbiam JCO, ale akurat "Modliszki" nie zrobiły na mnie jakiegoś szczególnego wrażenia. Daję mocną piątkę.

Nie udało mi się przeczytać do końca a rzadko mi się to zdarza. Koszmarek.

Agata | 2016-04-23
Camo_99 | 2016-03-12