978-83-7469-799-6
kryminał, sensacja
Nat

Michał jest zmęczonym życiem i związkiem na odległość asystentem na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Jego obsesją stał się czat "Klub Samobójców". Problem w tym, że wirtualni desperaci czasem umierają naprawdę... Magda to nieco zdemoralizowana i cyniczna absolwentka politologii, która na własne życzenie zmienia swój pobyt w Londynie w pasmo fatalnych doświadczeń. Maciej z kolei to młody, lecz życiowo nieporadny autor przypadkowo dobrze przyjętego debiutu, niepotrafiący sprostać wyzwaniu drugiej powieści. Jest także doktor Wolniewicz, psychoterapeuta, przez którego gabinet przewijają się dziesiątki ekscentrycznych, żałosnych i irytujących pacjentów. Ale jaką tajemnicę skrywa sam doktor? Klub samobójców to cztery powiązane ze sobą historie ukazujące poprzez ostrą satyrę społeczną i czarny humor siłę autodestrukcji i rozpaczy, jakie wyzierają z pozornie szczęśliwej egzystencji rzekomo spełnionych ludzi.

Sophie | 2015-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2015

Cztery powiązane ze sobą historie, czterej różni bohaterowie oraz cztery różne motywy popełnienia samobójstwa. Książka ciekawa, choć muszę przyznać, że momentami fabuła, szczególnie w środku książki, była nudna.
Najbardziej w całej książce podobało mi się zakończenie, które jest naprawdę zaskakujące. Zmienia ono cały pogląd na bohaterów, na sytuację i dramaturgię. Kompozycja książki jest bardzo dobrze obmyślona. Mogę z pewnością polecić książkę. Warto przebrnąć przez niektóre nudne momenty, dla reszty książki i dlatego obłędnego zakończenia.

Mateusz | 2012-05-24
Przeczytana: 22 maja 2012

Do sięgnięcia po tę książkę skłonił mnie przede wszystkim tytuł. "Klub samobójców" (nie mylić z filmem "Sala samobójców") - spodziewałem się czegoś mrocznego, czegoś tajemniczego, a może i przerażającego, ale na pewno intrygującego.

Na każdy rozdział książki składają się cztery podrozdziały, każdy z nich dotyczy jednego z bohaterów. Pierwszy, przyszłego adwokata, obecnie asystenta jednego z wykładowców pracującego na Uniwersytecie Gdańskim, któremu nieco skomplikowała się droga życiowa. Drugi, 30-letniej kobiety, która za poszukiwaniem pieniędzy i sensu życia wyjechała do Anglii i żyje w związku na odległość z pierwszym bohaterem. Trzeci bohater to początkujący pisarz, którego pierwsza powieść przypadkowo odniosła sukces, a jemu brakuje pomysłu na pisanie kolejnej. I na koniec jest psycholog (psychiatra), który w, często dość dziwny sposób, przyjmuje swoich pacjentów.

Początek książki rzeczywiście jest taki jak tego oczekiwałem. Zaczyna się ciekawie i szybko, książka wciąga. Z...

Ofelia87 | 2014-08-19

Lubię książki Daniela Koziarskiego. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że to jeden z moich ulubionych autorów i bardzo żałuję, że dawno nie pojawiła się żadna nowa pozycja jego autorstwa. Tyle tytułem wstępu.
Po Klub Samobójców sięgnęłam głownie z uwagi na inne przeczytane już książki Autora, a trochę dlatego, że swojego czasu pisałam pracę magisterską o prawnokarnej ocenie samobójstwa i jakoś tak tematyka pozostała mi w jakiś sposób bliska (choć brzmi to trochę makabrycznie ;) ). Klub samobójców nie przebija jednak mojej ulubionej serii Socjopaty. Owszem, jest napisany w sposób inteligentny, dobrym językiem. Pochłonęłam go w 2 wieczory. Akcja również nie jest banalna i oklepana - może tak bardzo przypadła mi do gustu, bo dotyka trochę mojego świata - szczególnie tego, który reprezentuje Michał. Zakończenie - zaskakujące - za to ogromny plus! Minus? Brakowało mi elementów zabawnych. Wiem, że to książka, która ma samobójstwo w tytule, ale całość była trochę ciężka i...

achet_aton | 2014-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Zakończenie ciekawe, ale pomimo to dla mnie ta książka i tak jest beznadziejna. Równie dobrze, można było nie czytać początku i środka i przejść od razu do paru ostatnich stron, gdyż to co się dzieje wcześniej nie ma żadnego większego znaczenia. To tak jakby w przepisie na ciasto, ktoś przed podaniem składników i sposobem przyrządzenia, zaczął rozpisywać się o życiu Mickiewicza, Kopernika, albo o tym, że został podrapany przez kota.
Żadem z bohaterów nie zyskał mojej sympatii. Nie spodobał mi się również język jakim posługiwał się autor. Odniosłem wrażenie, że chwali się on swoją wiedzą na temat filmów i pisania, a wszystko co opisuje traktuje jakby z jakimś lekceważeniem.

Alivea | 2011-05-13
Przeczytana: 13 maja 2011

Cztery, na pozór nie powiązane ze sobą historie. Michała- wykładowcy na uniwersytecie, Magdy - dziewczyny tegoż Michała, od niedawna zafascynowanej Londynem, Macieja - niespełnionego pisarza i psychoterapeuty który w efekcie sam oszaleje. Strasznie to wszystko śmieszne ale naprawdę w efekcie prawdziwe- gorzka prawda o nas samych i o otaczającej nas rzeczywistości. Satyra na wszelkie nasze przywary.
Czyta się trochę jak blog, szybko i momentami bezrefleksyjnie jednak bieg wydarzeń daje do myślenia.

bgrzeniewska | 2013-08-26
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Dawno nie czytałam tak rewelacyjnej książki... zakończenie baaaaardzo zaskakujące, w ogóle książka ciekawa - podpasowała mi treść i rodzaj :)Długo się do niej zabierałam, bo nie wiedziałam cóż to takiego, ale jak zaczęłam, to poszło bardzo szybko... Zdecydowanie bardziej zaciekawiły mnie rozdziały o Michale i Magdzie niż o Tryubulskim i tym lekarzu... ale całość jest świetnie napisana :)

dantexdan | 2011-11-18

Ponownie nawiązuję do mojej ostatniej wizyty w bibliotece. I chociaż wydarzyło się to przed równymi dwoma tygodniami, chwilę tę pamiętam jakby co dopiero miała miejsce. A więc stoję przed stolikiem, na którym w stosach ułożono jakieś książki. Nie jest ich wiele, ale jest również niewiele rzeczy, które je łączy. Biorę się więc za przeglądanie. Jest tam kilku znanych autorów, cos chyba z Grishama, coś z Kinga i w końcu Daniel Koziarski i jego „Klub samobójców”. Okładka jest zniszczona, pogięta, a książka ma dopiero trzy lata. Wniosek – intensywnie używana. Sam projekt okładki jakoś mnie specjalnie nie zachęcił, natomiast tytuł zaciekawił. O czym to może być? Czyżby może rozkwit kultury Emo, cięcie się żyletkami itp.? Sam nie wiem, odkładam książkę i kieruję się do biurka pani bibliotekarki. W trakcje patrzę na pierwszą książkę w moim stosiku –Alkoholik, a więc lektura niełatwa. Przed samym biurkiem odwracam się na pięcie i biegnę po „Kub samobójców”. Dziś cieszę się, że tak właśnie...

Calamitas | 2014-09-17

4, a nawet 4+. Z jednej strony bardzo interesujące spojrzenie na nasze społeczeństwo. Trochę gorzkie, trochę satyryczne, chwilami straszne i dołujące. Z drugiej strony jednak jakby trochę kryminał. Bardzo zaskakujący, a wręcz przewrotny finał. Czytelnik wcale się nie spodziewa, co autor dla niego szykuje. Już dla samego wrażenia zupełnego zaskoczenia warto sięgnąć. Autor zrobił mnie w balona i wcale nie mam mu tego za złe.

palalela | 2010-02-27

Jedna z moich ulubionych książek.

Antidotum | 2012-05-12
Przeczytana: 12 maja 2012

" Klub samobójców" zachęcił mnie swoją nazwą. To właśnie nazwa i świetna okładka przekonały mnie do sięgnięcia po tą książkę. Z twórczością Daniela Koziarskiego spotkałam się po raz pierwszy.

Szczerze mówiąc uczucia mam mieszane.

Bohaterami książki są Michał, Magda, Maciej oraz doktor Wolniewicz.
Michał udziela się na czacie w klubie samobójców, jednak wirtualne znajomości mają swoje odzwierciedlenie w realnym życiu, jakie ? to zostawie bez odpowiedzi, bo i autor pozwala dowiedzieć nam się tego na samym końcu.
Magda - dziewczyna i nie dziewczyna Michała. Wyjeżdza do Anglii, smakuje tamtejszego życia. Kontrastując do na pozór poukładanego Michała - Magda zalicza przypadkowy seks, eksperymentuje z dragami.
Przewiną się także wątki związane z aborcją, filmem pornograficznym, chorobami wenerycznymi. No cóż Magda wyzwoloną kobietą jest.
Maciej- debiutant - pisarz. Próżny, skąpy, brakuje mu pokory ?
Walczy on z wyzwaniem jakie stawia przed nim jego wydawnictwo: druga powieść....