Łóżko

Bed
978-83-7839-208-8
literatura piękna
Barbara

Co sprawia, że każdego ranka wstajemy z łóżka? I jak poradzić sobie w sytuacji, gdy pewnego dnia nie potrafimy znaleźć ani jednego powodu, by to zrobić? Mal już w dzieciństwie zachowywał się inaczej niż rówieśnicy. W dniu swoich dwudziestych piątych urodzin kładzie się do łóżka i postanawia nigdy z niego nie wstawać. Brak ruchu w połączeniu z nadopiekuńczością matki i monstrualnym apetytem...

Mal już w dzieciństwie zachowywał się inaczej niż rówieśnicy. W dniu swoich dwudziestych piątych urodzin kładzie się do łóżka i postanawia nigdy z niego nie wstawać. Brak ruchu w połączeniu z nadopiekuńczością matki i monstrualnym apetytem sprawiają, że Mal staje się najgrubszym człowiekiem świata. Wielu dopatruje się w jego postawie światopoglądowego manifestu. Czy słusznie? Określone przez magazyn „The Bookseller” „doniosłym debiutem”, „Łóżko” jest zjadliwie zabawną przypowieścią o moralności, otyłości, sławie, depresji i niedotrzymanych obietnicach dorosłości. Jedna z najbardziej śmiałych powieści ostatnich lat.

Zadziwiająco pomysłowe opisy, genialne dowcipy. David Whitehouse jest bez wątpienia autorem, którego warto mieć na oku.
„New York Times”

Mistrzowski debiut .
„Publishers Weekly”

Najlepsza książka, jaką od wieków czytałem.
„The Guardian”

Wspaniała, chwytająca za serce.
„San Francisco Chronicle”

Zwodniczo lekka, zapadająca w pamięć.
„Boston Globe”

Wstrząsająca, pomysłowa i urzekająco piękna.
„Esquire”

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2012

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Lozko-p-30942-.html

czytambolubie97 | 2016-08-13

Jedna z tych historii o "dojrzewaniu" :) lekka lekturka na lato

Nattka | 2016-01-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kindle, 2015

Coz za przedziwna ksiazka. Zbyt dziwna. I nie przekonala mnie jako opis depresji. Raczej jako opis dysfunkcjonalnej rodziny. Nie polecam.

violino | 2015-09-21
Przeczytana: 2012 rok

Kochać kogoś to znaczy patrzeć, jak umiera

Godzina dwudziesta trzecia i łóżko, które przez osiem najbliższych godzin będzie najbardziej eksploatowanym meblem w domu. Osiem godzin, jedna trzecia doby. Dla jednych aż, dla innych tylko. Ale dla większości to przynajmniej przez kilka godzin nieodłączny element dnia lub nocy. Również dla większości przychodzi chwila, w której trzeba się z nim rozstać. Aż do następnego razu.

I tak to się zwykle toczy. Dlatego trudno mi się oprzeć określeniu, że łóżko jest motorem życia. To w nim regenerujemy siły, w nim marzymy, z niego wstajemy co rano, by zmierzyć się z kolejnym dniem. A no właśnie. A co jeśli zabraknie woli do tej nieustannej walki? Bywa, że wstanie z łóżka wymaga heroicznych wysiłków, a koniec końców i tak znowu w nim lądujemy. Jaki jest więc w ogóle sens wychodzenia z niego? Jaki sens robienia czegokolwiek, skoro po większości z nas nic nie zostanie?

Mal w dniu swoich dwudziestych ósmych urodzin postanawia zacząć nowe życie. W...

ciociasamozloeluta | 2015-01-29

Lektura kojarzaca sie z postacia matki w Co gryzie Gilberta Grape`a. Tylko, ze w filmie matke pala a naszego bohatera nie. Tylko przenosza z domu na gigantycznej wyciagarce i stalowym dzwigu. Doroslosc rozczarowala Malcolma i jego cala rodzine. ta bezsilna dokarmia sie sztucznosciami cywilizacji i demonami w swoim umysle. Poddanie i sie polozenie do lozka to antidoptum na wszystko. Zaczelam sie bac i otylosci i lezenia. Zartujac z renesansowych obyczajow -podkurczam nogi kladac sie spac. By przypadkiem smierc mnie nie wyciagnela))))
Siegajac po debiut brytyjskiego pisarza Davida Whitehousa mialam nadzieje na lekkie cos, co moze byc i na lekka drzemke. jednak z czasem lekturastala sie tak odrazajaca, ze nadmiar milosci zabija. Polecam goraco.

Niedźwiedzica | 2014-11-05

Książka o rozczarowaniu dorosłością, rewelacyjna

Tania | 2014-05-20

Whitehouse podejmuje temat otyłości na życzenie. Bohatera - młodego, normalnego człowieka stawia w pozycji niezgody z otaczającym go światem. Właściwie nie powinno się tak stać, bo ma poukładane życie. Ludzie mają większe problemy, niż on, więc za bardzo go nie lubimy za próżniactwo, wydziwianie i nieliczenie się z bliskimi. W wyniku rozczarowania postanawia on z dnia na dzień zostać grubasem niemogącym wyjść z łóżka. Takim, jakich znamy z amerykańskich relacji o "nadgrubasach". Powieść naszpikowana jest nieznośną ilością porównań, źle się czyta.

artdeco92 | 2014-05-07
Przeczytana: 07 maja 2014

Nie wiem, kto w te powieści jest bardziej szalony - 20 lat niewstający z łóżka Mal, czy wszyscy inni wokół niego.
Książka jest dobrze napisana, czyta się łatwo, ale nie bezrefleksyjnie. Bardzo brytyjska, bystra i jakby zrezygnowana.
Wywołuje mnóstwo różnych emocji - jest melancholijna, niewygodna, dziwna, prosta, ułożona, zaburzona. Lubi się i nie lubi po trochę wszystkich bohaterów. Studium zupełnie codziennego szaleństwa, powieść o dorastaniu i rolach społecznych, o kobietach i beznadziei, miłości, nienawiści, marazmie, zmianach... Dobra.

Winnetou | 2013-09-15
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: lipiec 2013

Dość osobliwa książka. Niestandardowa, ciekawa, dobrze się czyta. Brakuje narracji w osobie brata przykutego do łóżka.

Mary | 2013-09-02
Przeczytana: 02 września 2013

Książka jest na prawdę świetna, gdy się zacznie ją czytać nie można już przerwać. Podoba mi się również styl pisania autora, zawłaszcza za nietypowe porównania typu "dłonie jak dwie ciepłe poduszki". Polecam :)

Algoforos | 2013-07-01
Przeczytana: 29 czerwca 2013

Malcolm Ede (w skrócie - Mal) od dziecka był ekscentrykiem, mającym problemy z przystosowaniem się do panujących norm. W swoje dwudzieste piąte urodziny po prostu położył się do łóżka z postanowieniem, że już nigdy z niego nie wstanie. Dwadzieścia lat później Mal wciąż leży, waży ponad sześćset kilogramów, jest miejscową atrakcją i pożądanym tematem medialnym. Reporterzy od dawna zabiegają o wywiad z nim, on jednak konsekwentnie odmawia. Aż w końcu nadchodzi dzień, kiedy decyduje się przemówić. Nie tylko opinia publiczna, ale też jego bliscy - nadopiekuńcza matka, wycofany ojciec, wiecznie pozostający "numerem dwa" brat i była narzeczona - mają nadzieję, że wreszcie uzyskają odpowiedź na gnębiące ich pytanie: "Dlaczego?". Czym ostatecznie okaże się to, co zrobił Mal - aktem samolubności, a może... ofiarą?

"Łóżko" jest debiutem książkowym urodzonego w 1981 roku Davida Whitehouse'a, brytyjskiego dziennikarza i twórcy filmów krótkometrażowych.
To dziwna powieść, trudno jednoznacznie...