Billy Bathgate

"Billy Bathgate" to opowieść o Nowym Jorku z lat trzydziestych naszego wieku oglądanym oczami piętnastoletniego chłopca, który wychował się na ulicach Bronxu. Billy - żongler z zamiłowania - szukając autorytetu, który mógłby zastąpić mu ojca, poznaje środowisko gangsterów. Jest niezwykle spostrzegawczy: jego nasycona szczegółami opowieść pozwala przenieść się w czasy Wielkiego Kryzysu, do świata nocnych lokali, limuzyn i pięknych kobiet, gdzie władzę sprawują brutalni mężczyźni o grubych portfelach. Podobnie jak inny amerykański bohater, Tom Sawyer, Billy uczy się życia i z chłopca wyrasta mężczyzna. Zręczny, sprytny i zaradny, wierzy w swoją szczęśliwą gwiazdę i umie pokierować własnym losem.

Na podstawie powieści powstał film pod tym samym tytułem, z Dustinem Hoffmanem w jednej z głównych ról. Scenariusz napisał Tom Stoppard.

LelandLester | 2016-11-05

Nad Wisłą zapomniany, Pośród młodych nieznany, Z łez padołu zabrany, Pisarz uznany.

„[…] TO SĄ WYZNANIA Z SZALONYCH I TRUDNYCH CHŁOPIĘCYCH LAT I NIE WIDZĘ TU NAJMNIEJSZEGO POWODU, BY KŁAMAĆ.” Billy Bathgate
„Powieści Doctorowa to na wskroś realistyczne, tętniące literacką magią opowieści, przekazujące kawał prawdy o Stanach Zjednoczonych i o zwykłych ludziach uwikłanych w zakręty przemian historycznych.”

- - - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - -

Przed lekturą nie...

Wojciech Gołębiewski | 2016-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

To trzecia pozycja Doctorowa recenzowana przeze mnie, a napisana w 1989, pięć lat przed „Rezerwuarem” sfilmowana też w 1991, z Dustinem Hoffmanem) Na razie ma dwie dziesiątki, a tu tymczasem prognozy kiepskie bo recenzji zaledwie trzy, i to niezbyt przyjazne.

Edgar Lawrence Doctorow (1931 – 2015), chłopak z Bronxu, był pisarzem, wydawca i profesorem, który zdobył międzynarodową sławę swoimi utworami określanymi krótko po angielsku - „historical fiction”. W języku polskim ujmuje to trafnie Wikipedia:
„..W swoich utworach łączy szeroką panoramę amerykańskiej rzeczywistości danej epoki z krytyką istniejącego w Stanach Zjednoczonych systemu społecznego. Akcja wielu powieści Doctorowa rozgrywa się w jego rodzinnej metropolii, pisarz chętnie w losy fikcyjnych bohaterów wplata wydarzenia rzeczywiście mające miejsce i postaci historyczne. I tak na kartach „Ragtime”pojawiają się Harry Houdini, Henry Ford czy Robert...

mm8371 | 2014-05-31
Przeczytana: 31 maja 2014

Opętane ćmy gnomy po lsd
Nocą kochankowie uczą się miłości w bramach
Przed nocnym wolno płynie czas ferajnie
Nie zmienimy wody w wino
Zmieńmy bramy na sypialnie

Z rynsztoków cicho gra przyciasna muzyka
Stoją czarty na czatach i mogą ci kark połamać
Znikąd ratunku coraz więcej zdrady
Każdy stróż to szpicel
Szpicla trzeba zabić

Noc ogranicza nam pole do uciekania
Noc ogranicza nam
Biegnij Forrest!!!

Gangsterska Ameryka lat trzydziestych...nic nowego...Mamy w tej książce wszystko co wiążę się z tym tematem...,a więc bezwzględny szef,ciemne interesy,korupcja,samochody z wygaszonymi światłami,strzelaniny,nocne spelunki i burdele,wyścigi konne,nielegalny alkohol...W taki świat wkracza pewien nastolatek szukając przygody,sposobu na życie,wyrwania się z szarości i monotonii...Próbuje płynąć z prądem szukając dla siebie miejsca w tym bezwzględnym świeci, nie zdając sobie sprawy,że to schyłek złotej epoki gangów.
Opowieść zaczyna się od mocnych akordów.Opis dintojry i egzekucji robi...

Szymon | 2012-09-23

"Billy Bathgate" to książka dobra, a nawet bardzo dobra, lecz zostawiająca czytelnika z poczuciem niedosytu.
Dobra, ponieważ rzuca nas w lata 30 XXw., w czasy wielkich i mniejszych gangsterów. Przedstawia nam jednego z ówczesnych - Arthura Flegenheimera, czyli Dutcha Schultza.To postać prawdziwa, podobnie jak reszta jego otoczenia.
Książka napisana jest w dosyć surowy sposób, bardzo oszczędny. Możemy poczuć atmosferę tamtych lat, ale mamy poczucie,że tylko obserwujemy, że to, co przydarza się bohaterowi tej powieści, jest w gruncie rzeczy jakby jego własnym wymysłem wyobraźni.
Czy warto zatem przeczytać tę powieść? Warto, ale dla zapoznania się z realną osobistością gangsterską za jaką podobno uchodził, dziś już zapomniany, Dutch Schultz.

Ania | 2015-11-22
Przeczytana: 21 listopada 2015

Od początku czytało się dobrze i lekko, ale jak na gangsterską pozycję chyba aż za bardzo... Bo wyszło trochę nijako...

Asprzestworzy | 2016-12-04
dymek | 2016-09-16
Trithemius | 2016-07-29
kachori | 2016-02-26
Pietras | 2015-10-30
Przeczytana: 20 października 2015
Edgar Lawrence Doctorow nie żyje

We wtorek, 21 lipca w wieku 84 lat zmarł E.L. Doctorow, jeden z wybitniejszych amerykańskich pisarzy, laureat wielu nagród, autor m.in "Witajcie w Ciężkich Czasach", "Ragtime" czy "Marszu". Doctorow był doceniany za uniwersalność i wszechstronność swojej prozy oraz za nieposkromioną wyobraźnię.