Dzień szarańczy, Miss Lonelyhearts

Wydawnictwo: Czytelnik
The Day of the Locust, Miss Lonelyhearts
powieść amerykańska
Marek

"DZIEŃ SZARAŃCZY" i "MISS LONELYHEARTS" to połowa spuścizny pisarskiej, jaką pozostawił po sobie trzydziestosiedmioletni pisarz amerykański Nathanael West, gdy w roku 1940 zginął wraz z żoną w wypadku samochodowym. Już wtedy uważano go za świetnie zapowiadającego się pisarza, ale dopiero w ostatnich latach krytyka, zarówno amerykańska, jak i europejska, zaczęła właściwie doceniać jego...

Już wtedy uważano go za świetnie zapowiadającego się pisarza, ale dopiero w ostatnich latach krytyka, zarówno amerykańska, jak i europejska, zaczęła właściwie doceniać jego oryginalny talent, tę umiejętność drapieżnego i poetyckiego zarazem portretowania życia amerykańskiego, która zapewnia mu trwałe miejsce w literaturze światowej.

Wojciech Gołębiewski | 2017-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Nathanael West (1903 -40) amerykański pisarz, autor scenariuszy i satyryk. Urodził się w rodzinie niemieckojęzycznych rosyjskich Żydów jako Nathan Wallenstein Weinstein. W 1933 opublikował "Miss Lonelyhearts”, a w 1939 - "Dzień szarańczy". Utrzymywał się z pisania scenariuszy. Zginął w spowodowanym przez siebie wypadku samochodowym dzień po śmierci swojego przyjaciela Francisa Scotta Fitzgeralda.

To niezła literatura, wiec jestem zaskoczony wynikiem na LC: 6,08 (24 ocen i 0 opinii). Z lektury sprzed 55 lat, zapamiętałem opis filmu porno: seksowna służąca zabawia się z córeczką gospodarzy, gdy puka synek. Chowa dziewczynkę i zaczyna z synkiem... pukanie.. pan domu.. pukanie.. pani domu. I znowu pukanie... Wszyscy pochowani, więc kto puka? - Do dzisiaj nie wiadomo.

A treść? Jest to portret życia amerykańskiego w dobie Wielkiego Kryzysu. Jeszcze jedna wersja ...

Jolo_Yolo | 2016-12-26
Anna | 2016-10-17