Dzień szarańczy, Miss Lonelyhearts

Okładka książki Dzień szarańczy, Miss Lonelyhearts Nathanael West
Okładka książki Dzień szarańczy, Miss Lonelyhearts
Nathanael West Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Nike literatura piękna
363 str. 6 godz. 3 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Nike
Tytuł oryginału:
The Day of the Locust, Miss Lonelyhearts
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1977-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1977-01-01
Liczba stron:
363
Czas czytania
6 godz. 3 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Maria Skibniewska
Tagi:
literatura amerykańska Hollywood
Inne
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
49 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
393
336

Na półkach: ,

Na wstępie warto dodać, że są to dwie książki. Obydwie pisane w dobie kryzysu, amerykańskiego snu, myślach o sławie. Mamy tu Hollywood. Jakże współczesny, a raczej "nic się nie zmieniło". Dalej balują, wstęp do sławy przez łóżko. West był przyjacielem i wielkim fanem Fitzgeralda i to widać w jego powieściach. Czasami, jak się czytało, to miało się wrażenie, że jest się w książce, stoi obok bohatera, widzi to co on, wącha się te same kwiatki.
Tłumaczem była Maria Skibniewska, ta od Tolkiena. To zaszczyt, czytać książki przetłumaczone właśnie przez nią.

Na wstępie warto dodać, że są to dwie książki. Obydwie pisane w dobie kryzysu, amerykańskiego snu, myślach o sławie. Mamy tu Hollywood. Jakże współczesny, a raczej "nic się nie zmieniło". Dalej balują, wstęp do sławy przez łóżko. West był przyjacielem i wielkim fanem Fitzgeralda i to widać w jego powieściach. Czasami, jak się czytało, to miało się wrażenie, że jest się w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2446
2372

Na półkach:

Nathanael West (1903 -40) amerykański pisarz, autor scenariuszy i satyryk. Urodził się w rodzinie niemieckojęzycznych rosyjskich Żydów jako Nathan Wallenstein Weinstein. W 1933 opublikował "Miss Lonelyhearts”, a w 1939 - "Dzień szarańczy". Utrzymywał się z pisania scenariuszy. Zginął w spowodowanym przez siebie wypadku samochodowym dzień po śmierci swojego przyjaciela Francisa Scotta Fitzgeralda.

To niezła literatura, wiec jestem zaskoczony wynikiem na LC: 6,08 (24 ocen i 0 opinii). Z lektury sprzed 55 lat, zapamiętałem opis filmu porno: seksowna służąca zabawia się z córeczką gospodarzy, gdy puka synek. Chowa dziewczynkę i zaczyna z synkiem... pukanie.. pan domu.. pukanie.. pani domu. I znowu pukanie... Wszyscy pochowani, więc kto puka? - Do dzisiaj nie wiadomo.

A treść? Jest to portret życia amerykańskiego w dobie Wielkiego Kryzysu. Jeszcze jedna wersja American Dream, brutalność przemieszana z marzeniami i poezją. Mnie nasuwa się porównanie ze „Śniadaniem u Tiffany'ego” Trumana Capote. W 1975 John Schlesinger sfilmował „The Day of the Locust” („Dzień szarańczy”) z m.in. Donaldem Sutherland w roli Homera. Opowiadanie kończy opis destrukcyjnego żywiołu, jakim jest nieprzewidywalny tłum.

Drugie opowiadanie (Wikipedia):
„...It is an Expressionist black comedy set in New York City during the Great Depression”

Tytułowa Miss Lonelyhearts to mężczyzna odpowiadający na listy do redakcji, a to go wpędza w depresję, alkohol i seks. Dobra zabawa. Jako ciekawostkę podaję, że w książce Philip K. Dicka „The Man in the High Castle”, Paul Kasoura i Robert Childan dyskutują o tym opowiadaniu. To opowiadanie było wiele razy adoptowane na scenie i ekranie, a najsłynniejsza filmowa realizacja jest z 1958 roku, z m.in. Montgomerym Cliff.
Aby zachęcić - 7 gwiazdek.

Nathanael West (1903 -40) amerykański pisarz, autor scenariuszy i satyryk. Urodził się w rodzinie niemieckojęzycznych rosyjskich Żydów jako Nathan Wallenstein Weinstein. W 1933 opublikował "Miss Lonelyhearts”, a w 1939 - "Dzień szarańczy". Utrzymywał się z pisania scenariuszy. Zginął w spowodowanym przez siebie wypadku samochodowym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    158
  • Przeczytane
    70
  • Posiadam
    27
  • Literatura amerykańska
    4
  • 100 książek wg Newsweek
    3
  • Nike
    3
  • 100 książek wg TIME
    3
  • Seria Nike
    3
  • Ulubione
    2
  • Literatura anglojęzyczna
    2

Cytaty

Więcej
Nathanael West Dzień szarańczy, Miss Lonelyhearts Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także