Native Son
Pretender

Inne wydania

Akcja książki osadzona jest w latach trzydziestych w Chicago.
Historia czarnego chłopca który mimo szansy otrzymanej od losu mimowolnie wkroczył na ścieżkę konfliktu z prawem.
Mocno zarysowane dwa światy w jednym mieście. Świat białych ludzi, czerpiących zyski z drugiego świata - getta Afroamerykanów.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1980

źródło okładki: http://www.antykwariat-conroy.pl/

Ambrose | 2013-07-21
Przeczytana: 02 lipca 2013

Richard Wright, urodzony w 1908 roku w Roxie, zmarły w 1960 roku w Paryżu, to amerykański pisarz, czołowy przedstawiciel prozy murzyńskiej. Wright przyszedł na świat w stanie Missisipi, na Południu Stanów Zjednoczonych, w samym centrum najbardziej reakcyjnego oraz skrajnie rasistowskiego środowiska. Jako młody chłopiec stracił rodziców, dzieciństwo spędził wychowywany przez ubogich krewnych oraz w sierocińcu. W roku 1940 Wright napisał powieść, która zapewniła mu miejsce w panteonie najwybitniejszych twórców literatury amerykańskiej. "Syn swego kraju" ("Native Son") uchodzi za czołowe osiągnięcie Richarda Wrighta, który na koncie posiada kilka innych powieść. Jednak w mniemaniu krytyki, żadne inne dzieło nie było już w stanie osiągnąć pułapu, na który pisarz wspiął się w "Synu swego kraju".

Książka wywołała ogromne poruszenie, bowiem bardzo wyraźnie obnażała obłudę amerykańskiego państwa. Fizyczne łańcuchy, które krępowały Murzynów zostały zrzucone, jednak w sercach wielu białych...

mynameism | 2014-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

To straszne, kiedy uświadomimy sobie, że można być w takim punkcie, w którym dopiero morderstwo pozwala na określenie samego siebie. W którym przyjmujemy, że o popełnionej przez nas zbrodni dawno już zadecydowano. Że nasze życie nigdzie nie zmierza i tylko tak radykalny czyn może nadać mu jakikolwiek sens. Książka jest miejscami dość brutalna, więc nie polecam wrażliwym osobom, które liczą na lekką lekturę. Jednak ciężko jest się od tej powieści oderwać, bo naładowana jest wydarzeniami - cały czas coś się w niej dzieje. Warto przebrnąć przez dość długą przedmowę "How Bigger Was Born", która bardzo pomaga spojrzeć na tę historię pod innym kątem i zrozumieć intencje autora. Wtedy ta powieść już z pewnością na długo pozostanie w pamięci czytelnika.

supertramp | 2012-12-08
Przeczytana: 07 grudnia 2012

Wspaniała książka. Pokazuje problemy społeczne i rasowe. Autor naprawdę dobrze opisuje uczucia głównego bohatera, jego myśli a także w części procesowej odkrywa stereotypy, nienawiść do czarnoskórych mieszkańców ameryki.

Edyta | 2016-11-18
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane