Manhattan Transfer

Tłumaczenie: Tadeusz Jakubowicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła XX Wieku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
7 (66 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
Manhattan Transfer
manhattan, Nowy Jork
Feanor

Powieść amerykańskiego pisarza Johna Dos Passosa, wydana w 1925. Bohaterem książki jest miasto Nowy Jork w trakcie burzliwych lat 20., w erze jazzu. Pisarz pokazuje szerokie spektrum mieszkańców miasta - zarówno bogaczy, jak i ubogich emigrantów.
Dos Passos pisząc powieść, inspirował się "Ulissesem" Jamesa Joyce'a, "Ziemią jałową" T. S. Eliota i eksperymentalnymi filmami Siergieja Eisensteina.

Od dawna przymierzałam się do przeczytania tej powieści, ale dopiero teraz znalazłam na nią czas. I nie żałuję, bo książka okazała się interesująca.

Przyznam, że początkowo gubiłam się w wątkach i licznych postaciach, ale po kilkudziesięciu stronach udało mi się wpaść w rytm.
Jedni bohaterowie zaciekawili mnie bardziej, inni mniej, ale śledziłam ich losy z zapartym tchem do końca.

Autor stworzył galerię ludzkich typów, wywodzących się z różnych środowisk, a nawet z różnych krajów. Są tu i kobiety, i mężczyźni, i dzieci, są bogacze i biedacy, artyści, biznesmeni, robotnicy, niebieskie ptaki...
Ich losy śledzimy na przestrzeni około dwudziestu lat, a to, co łączy te postacie, to tytułowy Manhattan z pierwszej połowy XX wieku - wielokulturowy, uchodzący za symbol dobrobytu, kariery i nieograniczonych możliwości.
W praktyce jednak okazuje się, że wymarzona kraina to tak naprawdę miejsce licznych kontrastów i walki o społeczną pozycję, to świat zdrad, intryg i rozczarowań.

W...

Feanor | 2010-05-06
Przeczytana: kwiecień 2010

Początkowo ta książka wydawała mi się zagmatwana, jednak wątki z czasem krzyżują się i uzyskałem jasnośc obrazu. Bohaterem ksiażki właściwie jest Nowy Jork na przestrzeni dwudziestu lat, począwszy od około 1905 roku. Rosnące miasto, rosnące i upadające fortuny. Gwiazdy jednego sezonu i złamane życiorysy.
Świetna rzecz, absolutna czołówka światowa.

Piotr Prachnio | 2014-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2014

*elementy strumienia świadomości
*migawki Nowego Jorku, podobnych dostarcza Virginia Woolf w Pani Dalloway (Londyn), Joyce (Dublin), Doblin w Berlin Alexanderplatz, w 66 Andrzej Bonarski w Poszukiwaniach (Sopot)

GabrielL Kamiński | 2011-07-23
Przeczytana: 28 sierpnia 1983

Amerykański mit ukazany przez pryzmat pokręconych losów różnych ludzi powiązanych ze sobą przez lata 20-te miłością do jazzu i kina

Jolo_Yolo | 2016-10-24
mikosz | 2016-07-30