Okładka książki Inny kraj

bohema, Nowy Jork, New York, LGBT, miłość
typ
papier
bookworm
7,42 (55 ocen i 4 opinie)

Opis książki

Akcja powieści "Inny kraj" toczy się w środowisku nowojorskiej bohemy artystycznej i skupia się wokół problemów i powikłań miłosnych między ludźmi różnych ras i płci, kiedy uczucia ludzkie podlegają inwersjom i odchyleniom od fizjologicznej i obyczajowej normy, nie przestając być katalizatorem intensywnych przeżyć psychicznych i duchowych. Miłość różnych typów, także homoerotyzm, wypełniająca tę książkę, spełnia w niej istotną rolę. Ogólny obraz życia nowojorskiego środowiska intelektualno-artystycznego ma w tej powieści charakter infernalny, jest oskarżeniem gorącym i żarliwym tego życia pustego, wśród pozorów i quasi-wartości, oskarżeniem przejmującym wręcz grozą. Ale w tym piekle współczesnym toczy się walka, ludzie zmagają się z losem, marzą o Beatrycze i wyrywają się ku niej.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 1998

Polecamy

Opinie czytelników
Kamila | 2011-11-03
Przeczytana: 2000 rok

Niesamowita książka o samotności, zagubieniu, wyobcowaniu, przyjaźni i tym jak różni jesteśmy i jak różnie widzimy życie i odmiennie interpretujemy zdarzenia. Różnie też kusimy los i różnie nam za to odpłaca.

GrzesiekLepianka | 2012-02-11

ksiazka wybitna jak na swoje czasy. w odwazny sposob ukazujaca ludzi w skomplikowanych relacjach emocjonalno-erotycznych, na ktore wplyw maja spoleczne uwarunkowania. baldwin to troche taki tennessee williams, ktory tematyke seksualnosci poszerza o kontekst roznych wykluczen ze wzgledu na kolor skory. duzo tu psychologii i trafnych obserwacji natury czlowieka, ktory miotany przeroznymi instynktami poszukuje "innego kraju", w ktorym panowalaby rownosc plci, koloru skory, seksualnosci. autor mistrzowsko miesza konteksty czasowe, wtracajac co i rusz anegdoty i sytuacje z przeszlosci bohaterow pomagajace czytelnikowi zbudowac szerszy obraz psychologiczny postaci.
ksiazka napisana jest barwnym jezykiem, sporo w niej sytuacji odwaznie opisujacych erotyczne zachowania bohaterow. dosadny jezyk miesza sie z niemal poetyckim, metaforycznym (zwlaszcza w momentach, ktore mozna by odebrac za zbyt wulgarne i ostentacyjnie homoerotyczne). z dzisiejszego punktu widzenia czesc dialogow moze wydawac...

lajt | 2010-10-25

Skomplikowana, wielowarstwowa powieść o moralności, seksualności, rasowości i chyba jednak miłości. Świetna analiza ludzkich zachowań na tle różnorakich uprzedzeń. Czytelnik ma doczynienia z wieloma postaciami, o skomplikowanych światach wewnętrznych, z ich wyborami i decyzjami. Wszystko dzieje się na kanwie samobójstwa jednego z bohaterów, jako ironicznego narzędzia narracyjnego, którego Baldwin celowo używa.
Tłumaczenie Tadeusza Dehnela jest dość karkołomne językowo, ale innego nie ma.

Viginti | 2012-12-13

Kalendarium literackie
  • David Weber
    62. rocznica
    urodzin
    Życie byłoby znacznie przyjemniejsze, gdyby tak powywieszać wszystkich polityków
  • Stephen R. Covey
    82. rocznica
    urodzin
    Przyjacielu, kochać to czasownik. Miłość, uczucie, to owoc tego czasownika. Zatem kochaj ją. Służ jej. Poświęcaj się. Współczuj. Doceniaj. Utwierdzaj ją. Czy jesteś gotów to robić?
  • Wieniedikt Jerofiejew
    76. rocznica
    urodzin
    - O-o-o-o! Niezrównoważenie psychiczne to moje marzenie! - i ośmielę się na szczerość - w marzeniach jestem wariatem! O, nie wiecie, panowie, co to takiego bezsenność marzeń... i stan zapalny marzeń przy bezsenności...
  • Ted Dekker
    52. rocznica
    urodzin
    Trzeba samemu mieć obsesję, żeby rozpoznać ją u drugiego człowieka.
  • Fernando Vallejo
    72. rocznica
    urodzin
    Przestałem być jednym i jesteśmy dwoma: jednym nierozłącznym w dwóch różnych osobach. To jest moja nowa teologia Dwójcy, przeciwstawiona teologii Trójcy: dwie osoby, które potrzebują siebie nawzajem do miłości; przy trzech już zaczyna się orgia
  • Jun'ichi Watanabe
    81. rocznica
    -Chcę być lekarzem.
    Ginko za bardzo się wstydziła,żeby to powiedzieć głośno,gdy się uczyła u Yorikuniego,lecz teraz przyszło jej to bez trudu.
    Po części dlatego,że nabrała odwagi,po części-bo czasy się zmieniły na tyle,że kobieta mogła mieć ambicje,nie narażając się na pogardę.
  • Szymon Szymonowic
    456. rocznica
  • Emma Donoghue
    45. rocznica
    urodzin
    Jak o czymś myślimy, nadajemy temu moc
  • Natalka Babina
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzie rodzą się nie po to, żeby im było dobrze. W najlepszym wypadku przychodzą na ten świat po to, żeby dobrze było komu innemu.
  • Anatol Stern
    115. rocznica
  • Jerzy Kukuczka
    25. rocznica
    śmierci
    Widziałem w górach ludzi, którzy nigdy nie chodzą do kościoła. A tam się modlili.

Znajdź nas na Facebooku