Inny kraj

8372001243
bohema, Nowy Jork, New York, LGBT, miłość
bookworm

Inne wydania

Akcja powieści "Inny kraj" toczy się w środowisku nowojorskiej bohemy artystycznej i skupia się wokół problemów i powikłań miłosnych między ludźmi różnych ras i płci, kiedy uczucia ludzkie podlegają inwersjom i odchyleniom od fizjologicznej i obyczajowej normy, nie przestając być katalizatorem intensywnych przeżyć psychicznych i duchowych. Miłość różnych typów, także homoerotyzm, wypełniająca tę książkę, spełnia w niej istotną rolę. Ogólny obraz życia nowojorskiego środowiska intelektualno-artystycznego ma w tej powieści charakter infernalny, jest oskarżeniem gorącym i żarliwym tego życia pustego, wśród pozorów i quasi-wartości, oskarżeniem przejmującym wręcz grozą. Ale w tym piekle współczesnym toczy się walka, ludzie zmagają się z losem, marzą o Beatrycze i wyrywają się ku niej.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 1998

• Być jak Erica
  • Dzika bestia
  • Dziedzictwo Orchana
  • Spotkanie
Puch ostu. Fraszki o życiu i miłości
Jan Izydor Sztaudynger

Spotkanie
Milan Kundera

6,84 (100 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
KrystynaL | 2016-08-05

James Baldwin borykal sie w zyciu z rasizmem i homfobia. Oba te problemy spoleczne uczynil tematami 'Innego kraju'. Powiesc podzielona jest na trzy ksiegi, pierwsza skupia sie glownie na mlodym muzyku szukajacym bezskutecznie swojego miejsca w zyciu. Pozostale ksiegi to obraz zycia niespelnionych pisarzy i ludzi nieszczesliwych w milosci. Bohaterowie prowadza dlugie, puste rozmowy, z ktorych niewiele wynika.
Ksiazka oparta w glownej mierze na dialogach zostala dawno temu zle przetlumaczona i nic nie wskazuje na to aby wydawnictwo Muza poddalo ja korekcie. W konsekwencji sposob w jaki zwracaja sie do siebie mieszkancy Harlemu przypomina kurtuazyjne dialogii, ktore moglyby byc prowadzone w polskich dworach.
Zastanawiaja kryteria jakich uzyto umieszczajac ten tytul w serii Biblioteka Bestsellerow.
Przygnebiajaca lektura.

Kamila | 2011-11-03
Przeczytana: 2000 rok

Niesamowita książka o samotności, zagubieniu, wyobcowaniu, przyjaźni i tym jak różni jesteśmy i jak różnie widzimy życie i odmiennie interpretujemy zdarzenia. Różnie też kusimy los i różnie nam za to odpłaca.

GrzesiekLepianka | 2012-02-11

ksiazka wybitna jak na swoje czasy. w odwazny sposob ukazujaca ludzi w skomplikowanych relacjach emocjonalno-erotycznych, na ktore wplyw maja spoleczne uwarunkowania. baldwin to troche taki tennessee williams, ktory tematyke seksualnosci poszerza o kontekst roznych wykluczen ze wzgledu na kolor skory. duzo tu psychologii i trafnych obserwacji natury czlowieka, ktory miotany przeroznymi instynktami poszukuje "innego kraju", w ktorym panowalaby rownosc plci, koloru skory, seksualnosci. autor mistrzowsko miesza konteksty czasowe, wtracajac co i rusz anegdoty i sytuacje z przeszlosci bohaterow pomagajace czytelnikowi zbudowac szerszy obraz psychologiczny postaci.
ksiazka napisana jest barwnym jezykiem, sporo w niej sytuacji odwaznie opisujacych erotyczne zachowania bohaterow. dosadny jezyk miesza sie z niemal poetyckim, metaforycznym (zwlaszcza w momentach, ktore mozna by odebrac za zbyt wulgarne i ostentacyjnie homoerotyczne). z dzisiejszego punktu widzenia czesc dialogow moze...

lajt | 2010-10-25

Skomplikowana, wielowarstwowa powieść o moralności, seksualności, rasowości i chyba jednak miłości. Świetna analiza ludzkich zachowań na tle różnorakich uprzedzeń. Czytelnik ma doczynienia z wieloma postaciami, o skomplikowanych światach wewnętrznych, z ich wyborami i decyzjami. Wszystko dzieje się na kanwie samobójstwa jednego z bohaterów, jako ironicznego narzędzia narracyjnego, którego Baldwin celowo używa.
Tłumaczenie Tadeusza Dehnela jest dość karkołomne językowo, ale innego nie ma.

Sylwia Kluczewska | 2012-12-13
Przeczytana: 12 grudnia 2012

Annabe | 2015-12-01

Nie zachwyca - miło się czyta, ale bez fajerwerków. Przywiązanie do postaci rozwinęłam dopiero pod koniec książki.

BookCity | 2016-05-08
Serio_Seria | 2016-05-02