Okładka książki Inny kraj

bohema, Nowy Jork, New York, LGBT, miłość
typ
papier
bookworm
7,46 (57 ocen i 4 opinie)

Opis książki

Akcja powieści "Inny kraj" toczy się w środowisku nowojorskiej bohemy artystycznej i skupia się wokół problemów i powikłań miłosnych między ludźmi różnych ras i płci, kiedy uczucia ludzkie podlegają inwersjom i odchyleniom od fizjologicznej i obyczajowej normy, nie przestając być katalizatorem intensywnych przeżyć psychicznych i duchowych. Miłość różnych typów, także homoerotyzm, wypełniająca tę książkę, spełnia w niej istotną rolę. Ogólny obraz życia nowojorskiego środowiska intelektualno-artystycznego ma w tej powieści charakter infernalny, jest oskarżeniem gorącym i żarliwym tego życia pustego, wśród pozorów i quasi-wartości, oskarżeniem przejmującym wręcz grozą. Ale w tym piekle współczesnym toczy się walka, ludzie zmagają się z losem, marzą o Beatrycze i wyrywają się ku niej.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 1998

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Kamila | 2011-11-03
Przeczytana: 2000 rok

Niesamowita książka o samotności, zagubieniu, wyobcowaniu, przyjaźni i tym jak różni jesteśmy i jak różnie widzimy życie i odmiennie interpretujemy zdarzenia. Różnie też kusimy los i różnie nam za to odpłaca.

GrzesiekLepianka | 2012-02-11

ksiazka wybitna jak na swoje czasy. w odwazny sposob ukazujaca ludzi w skomplikowanych relacjach emocjonalno-erotycznych, na ktore wplyw maja spoleczne uwarunkowania. baldwin to troche taki tennessee williams, ktory tematyke seksualnosci poszerza o kontekst roznych wykluczen ze wzgledu na kolor skory. duzo tu psychologii i trafnych obserwacji natury czlowieka, ktory miotany przeroznymi instynktami poszukuje "innego kraju", w ktorym panowalaby rownosc plci, koloru skory, seksualnosci. autor mistrzowsko miesza konteksty czasowe, wtracajac co i rusz anegdoty i sytuacje z przeszlosci bohaterow pomagajace czytelnikowi zbudowac szerszy obraz psychologiczny postaci.
ksiazka napisana jest barwnym jezykiem, sporo w niej sytuacji odwaznie opisujacych erotyczne zachowania bohaterow. dosadny jezyk miesza sie z niemal poetyckim, metaforycznym (zwlaszcza w momentach, ktore mozna by odebrac za zbyt wulgarne i ostentacyjnie homoerotyczne). z dzisiejszego punktu widzenia czesc dialogow moze...

lajt | 2010-10-25

Skomplikowana, wielowarstwowa powieść o moralności, seksualności, rasowości i chyba jednak miłości. Świetna analiza ludzkich zachowań na tle różnorakich uprzedzeń. Czytelnik ma doczynienia z wieloma postaciami, o skomplikowanych światach wewnętrznych, z ich wyborami i decyzjami. Wszystko dzieje się na kanwie samobójstwa jednego z bohaterów, jako ironicznego narzędzia narracyjnego, którego Baldwin celowo używa.
Tłumaczenie Tadeusza Dehnela jest dość karkołomne językowo, ale innego nie ma.

Viginti | 2012-12-13

Kalendarium literackie
  • Ryūnosuke Akutagawa
    122. rocznica
    urodzin
    Jakże godni współczucia są dobrzy ludzie. Nie popełniwszy ani jednego złego uczynku, jakże mogą znać radość z czynienia rzeczy dobrych...
  • Ernest Bryll
    80. rocznica
  • Jacques Chessex
    81. rocznica
    urodzin
    Seksualne ubóstwo, jak nazwiemy je później, towarzyszy wędrówkom strachu i wyobrażeniom Złego. Nocą samotnie podglądamy miłosne igraszki kilku zamożnych panów z ich jęczącą wspólniczką; lekki dotyk szatana, poczucie winy wtłoczone w cztery stulecia obowiązującego kalwinizmu. Bez wytchnienia tropić n... pokaż więcej
  • Delphine De Vigan
    49. rocznica
    urodzin
    Ja wiem, że czasem lepiej zostać tak wewnątrz siebie, zamkniętym. Bo wystarczy jedno spojrzenie, żeby się rozkleić, wystarczy, że ktoś wyciągnie dłoń, by człowiek nagle poczuł, jaki jest kruchy, bezbronny, by wszystko się zawaliło jak piramida z zapałek
  • Josephine Hart
    73. rocznica
    urodzin
    Nasze zdrowie psychiczne zależy od sterowania postrzeganiem - umiejętności selekcjonowania elementów niezbędnych do przetrwania, a jednocześnie ignorowania niewygodnych prawd oczywistych.
  • Martin H. Greenberg
    74. rocznica
  • Tomasz Szlendak
    41. rocznica
  • Clara Sanchez
    60. rocznica
    urodzin
    Wszystko ma związek z miłością. Miłość jest naszym przekleństwem. Uszczęśliwia nas, zniewala, demoralizuje, uczy nas nienawidzić. Wszystko się robi albo nic się nie robi z miłości. Wydaje się czymś dobrym, ale naprawdę, mówię Ci, że gdyby miłość nie istniała, nie byłoby wojen.
  • Hedda H. Robertsen
    28. rocznica
    urodzin
    I tak postanowiłam zrobić coś z moimi uczuciami. Dolać jeszcze więcej do powodzi uczuć, by była niczym lawa spływająca po zboczu góry. Czajnik, w którym bulgocze wrzątek.

Znajdź nas na Facebooku