Okładka książki Inny kraj

bohema, Nowy Jork, New York, LGBT, miłość
typ
papier
bookworm
7,42 (55 ocen i 4 opinie)

Opis książki

Akcja powieści "Inny kraj" toczy się w środowisku nowojorskiej bohemy artystycznej i skupia się wokół problemów i powikłań miłosnych między ludźmi różnych ras i płci, kiedy uczucia ludzkie podlegają inwersjom i odchyleniom od fizjologicznej i obyczajowej normy, nie przestając być katalizatorem intensywnych przeżyć psychicznych i duchowych. Miłość różnych typów, także homoerotyzm, wypełniająca tę książkę, spełnia w niej istotną rolę. Ogólny obraz życia nowojorskiego środowiska intelektualno-artystycznego ma w tej powieści charakter infernalny, jest oskarżeniem gorącym i żarliwym tego życia pustego, wśród pozorów i quasi-wartości, oskarżeniem przejmującym wręcz grozą. Ale w tym piekle współczesnym toczy się walka, ludzie zmagają się z losem, marzą o Beatrycze i wyrywają się ku niej.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 1998

Polecamy

Opinie czytelników
Kamila | 2011-11-03
Przeczytana: 2000 rok

Niesamowita książka o samotności, zagubieniu, wyobcowaniu, przyjaźni i tym jak różni jesteśmy i jak różnie widzimy życie i odmiennie interpretujemy zdarzenia. Różnie też kusimy los i różnie nam za to odpłaca.

GrzesiekLepianka | 2012-02-11

ksiazka wybitna jak na swoje czasy. w odwazny sposob ukazujaca ludzi w skomplikowanych relacjach emocjonalno-erotycznych, na ktore wplyw maja spoleczne uwarunkowania. baldwin to troche taki tennessee williams, ktory tematyke seksualnosci poszerza o kontekst roznych wykluczen ze wzgledu na kolor skory. duzo tu psychologii i trafnych obserwacji natury czlowieka, ktory miotany przeroznymi instynktami poszukuje "innego kraju", w ktorym panowalaby rownosc plci, koloru skory, seksualnosci. autor mistrzowsko miesza konteksty czasowe, wtracajac co i rusz anegdoty i sytuacje z przeszlosci bohaterow pomagajace czytelnikowi zbudowac szerszy obraz psychologiczny postaci.
ksiazka napisana jest barwnym jezykiem, sporo w niej sytuacji odwaznie opisujacych erotyczne zachowania bohaterow. dosadny jezyk miesza sie z niemal poetyckim, metaforycznym (zwlaszcza w momentach, ktore mozna by odebrac za zbyt wulgarne i ostentacyjnie homoerotyczne). z dzisiejszego punktu widzenia czesc dialogow moze wydawac...

lajt | 2010-10-25

Skomplikowana, wielowarstwowa powieść o moralności, seksualności, rasowości i chyba jednak miłości. Świetna analiza ludzkich zachowań na tle różnorakich uprzedzeń. Czytelnik ma doczynienia z wieloma postaciami, o skomplikowanych światach wewnętrznych, z ich wyborami i decyzjami. Wszystko dzieje się na kanwie samobójstwa jednego z bohaterów, jako ironicznego narzędzia narracyjnego, którego Baldwin celowo używa.
Tłumaczenie Tadeusza Dehnela jest dość karkołomne językowo, ale innego nie ma.

Viginti | 2012-12-13

Kalendarium literackie
  • Henry Hazlitt
    120. rocznica
    urodzin
    Sztuka ekonomii polega na tym, by spoglądać nie tylko a bezpośrednie, ale i na odległe skutki danego działania czy programu; by śledzić nie tylko konsekwencje, jakie dany program ma dla jednej grupy, ale jakie przynosi wszystkim.
  • Arkady Fiedler
    120. rocznica
    urodzin
    Bo serce, polskie serce to dziwna rzecz : może włóczyć się po całym świecie, może upadać na rozdrożach, uzbrajać się w pancerz zapomnienia, może upajać się blaskiem obcego nieba - aż oto znienacka i chytrze zgotuje sobie samemu podstęp i wpadnie we własną sieć .
  • Alberto Moravia
    107. rocznica
    urodzin
    Każdy wybiera sobie raj, który jest piekłem dla innych.
  • Jonasz Kofta
    Trzeba marzyć
  • William Blake
    257. rocznica
    urodzin
    Nie próbuj mówić o miłości,
    Bo ona w słowach się nie mieści.
    Jest jak wiatr: cichy, niewidzialny,
    Co tylko czasem zaszeleści.
  • Stefan Zweig
    133. rocznica
    urodzin
    Jakże tu żyć z czułym sercem na takim świecie.
  • Claude Lévi-Strauss
    46. rocznica
  • Stanisław Wyspiański
    107. rocznica
    Miałeś, chamie, złoty róg,
    miałeś, chamie, czapkę z piór:
    czapkę wicher niesie,
    róg huka po lesie,