Saga Sigrun

Cykl: Północna Droga (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
83-7506-351-6
Miranda

"Saga Sigrun" to pierwsza część cyklu "Północna Droga". "Saga Sigrun" to tętniąca energią życia wytrawna i porywająca narracja, wysmakowany wizerunek psychologiczny postaci, niezwykła uroda detalu. Opisowość jednak nie nuży, wręcz odwrotnie - wciąga wyobraźnię czytelnika, włada jego czasem i nie pozwala zapomnieć o sobie. To książka, która rozrasta się w czytelniku jak drzewo. Nie jest...

"Saga Sigrun" to pierwsza część cyklu "Północna Droga".

"Saga Sigrun" to tętniąca energią życia wytrawna i porywająca narracja, wysmakowany wizerunek psychologiczny postaci, niezwykła uroda detalu. Opisowość jednak nie nuży, wręcz odwrotnie - wciąga wyobraźnię czytelnika, włada jego czasem i nie pozwala zapomnieć o sobie. To książka, która rozrasta się w czytelniku jak drzewo. Nie jest typową sagą z aurą sentymentalizmu w tle, ucieka od banału, stroni od uproszczeń nie tylko fabularnych, ale i filozoficznych.

W "Sadze" kobiety przepowiadają przyszłość, wędrują po wróżbę, prorokują, ale i mylą znaki, nie czytają ich, by po czasie dojrzeć do ukrytej wiedzy, zamkniętej w świecie Natury. Wypełnione czekaniem, tęsknotą, nieukojoną namiętnością, wypatrujące tych, których kochają. Zdane czasem tylko na swoją intuicję i siłę wewnętrzną. Rozumiejące świat mężczyzn, pokornie oddające synów wojnie. Wypełnione codzienną pracą, którą stwarzają świat: utkany haftem w złote smoki, pachnący miodem, lekarstwem ziół przyniesionych z lasu, złotem zboża w tajemnym spichlerzu. To matki oddychające ciepłem śpiących dzieci, żony silniejsze od wojów, gdy nastaje czas wojennego czekania. To kochanki otwierające tajemnicę swojego ciała ciału ukochanego mężczyzny - bezwstydne, szalone, dziko, namiętnie wczepione w mokrą skórę mężczyzny, z którym dzielą życie, gorącym oddechem znaczące swoją miłość na nagich plecach ukochanego. Dumne, harde, nieprzejednane, gdy ktoś lub coś zagraża bezpieczeństwu i przyszłości ich dzieci. Mają swoje mroczne tajemnice znane tylko ich myślom, znają wartość wierności, ale i moc zdrady, kłamstwa i nie-prawdy.

Magdalena Gauer, literaturoznawca

Mamy w tej książce wszystko, co pozwala zupełnie zatopić się w napisanej z epickim rozmachem opowieści o życiu wikingów i na czas lektury stać się jednym z nich. Ogromna erudycja i wyobraźnia Autorki sprawia, że uczestniczymy w świecie absolutnie przekonującym - zmysłowym i detalicznym. To hipnotyczna uczta czytelnicza.

Olga Tokarczuk, autorka "Domu dziennego, domu nocnego" i "Biegunów"

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2009.

allison | 2015-10-09
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 04 października 2015

Długo przymierzałam się do tej powieści i teraz żałuję, że nie sięgnęłam po nią wcześniej.
Zauroczył mnie świat skandynawskiego średniowiecza pokazany z perspektywy tytułowej bohaterki, kobiety wrażliwej, ale i silnej, spostrzegawczej i inteligentnej, żywiołowo i emocjonalnie traktującej życie. Proces jej dojrzewania od niesfornego dziecka po doświadczoną, poważną kobietę śledziłam z zapartym tchem.
Podobnie odbierałam opisywany przez Sigrun świat codziennych zmagań z obowiązkami, który przeplata się z wielkimi wydarzeniami politycznymi, walką władzę, wojennymi wyprawami mężczyzn...

Dla mnie ta saga pozostaje nie tylko powieścią historyczną. To książka pełna namiętności, kobiecości, macierzyńskich radości i lęków.
Rzadko spotyka się we współczesnej literaturze udane opisy scen miłosnych. Elżbieta Cherezińska udowadnia jednak, że można je stworzyć, łącząc erotykę z żarliwością, zmysłowością i elementami naturalizmu. W dodatku można zrobić to zręcznie, pięknie i ujmująco....

Perzka | 2016-01-07
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Sigrun wdowa po dzielnym Reginie, matka Bjorna i Gudrunn. Jej ojciec wielki jarl Apalvaldr wybrał dla niej małżonka i wydał ją za mąż w wieku 16 lat.
Sigrun snuje opowieść o swoim życiu, wielkiej miłości do Regina, do swoich dzieci, o szacunku do podwładnych i ogromnym oddaniu bogom, których czcili Normanowie. Opowieść pełną miłości, ale i tęsknoty, niespełnionych marzeń i szczęśliwych chwil, które przeżyła.
Całym sercem pokochałam Sigrun piękną, mądrą i wyrozumiałą kobietę. Jej oddanie mężowi, troska o niego i dzieci, zaradność i podejmowanie dobrych decyzji w trudnych okolicznościach urzekły mnie.
Autorka w szczegółowy sposób opisuje nie tylko Sigrun, ale również innych bohaterów i co ważne miejsca, w których toczy się akcja, obyczaje i wierzenia panujące w ówczesnym czasie.
Dla mnie również pod kątem historycznym powieść dopracowana. Jako laik w tej dziedzinie ,czytając nie miałam problemu z jej zrozumieniem.
Język powieści jest niesamowity. Niby prosty a...

Pierwszą przeczytaną przeze mnie książką Elżbiety Cherezińskiej była "Harda" zaraz po niej "Królowa" i… przepadłam na dobre, pełna zachwytu nad twórczością autorki.

"Saga Sigrun" to pierwsza część cyklu "Północna Droga". Akcja toczy się w Skandynawii w drugiej połowie X wieku. Jest dynamiczna, pełna energii i akcji. Zachwycił mnie świat, który przedstawiła pani Cherezińska w swojej książce. Jest to świat widziany oczyma kobiety, głównej i tytułowej bohaterki - Sigrun. Kobiety mądrej, inteligentnej, wrażliwej, pięknej i słodkiej. Często podejmującej niełatwe decyzje, ale "tylko" kobiety. Jej historia rozpoczyna się, gdy jako młoda dziewczyna zostaje oddana za żonę, mężczyźnie, którego nigdy nie widziała na oczy...

"Ja jestem Sigrun, wdowa po Reginie. Matka Bjorna i Gudrunn, córka Apalvaldra. (...) Mój ojciec nie miał synów. Hołubił mnie, odkąd stanęłam na nogach. Zwoził z wypraw najdelikatniejsze futra, najpiękniejsze błyskotki. Każdej wiosny, po pierwszej pełni księżyca...

Z pewnością z chęcią sięgnęłam po tą serię, bo związana z jest z Norwegią, a ja uwielbiam Skandynawię, zwłaszcza dawną.

W historii główną bohaterką jest Sigrun, która w młodym wieku (16 lat) zostaje wydana za mąż, za pięknego, męskiego i podchodzącym z szacunkiem do żony Regina.
Pierwszy tom Północnej drogi "Saga Sigrun" to książka o miłości, nie tylko cielesnej, ale także psychicznej, gdyż Sigrun żyje w swoim pięknym świecie, z dala od ciężkiego losu.
Brniemy przez miłość, tęsknotę, niespełnione marzenia, wiele szczęśliwych jak i nieszczęśliwych chwil. W książce, gdzie główna bohaterka oddaje cześć swoim bogom z należytym szacunkiem i bogobojnością, gdzie ludzie ją szanują, bo nie zapomina o ich potrzebach, gdzie ma miłość nie tylko męża, ale także dzieci i poddanych.

Ale w książce mamy także innych bohaterów, gdzie odbywają się ważne sprawy i toczy się niesamowita akcja, która uzupełnia cały tom.

Książka napisana jest w bardzo specyficzny sposób, przez co czyta się ją...

Stokrotka | 2016-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2016

Akcja powieści rozgrywa się w X wieku w Norwegii. Główna bohaterka i narratorka, Sigrun opowiada historię swego życia, poczynając od lat dziecinnych spędzonych w Roveste, a kończąc na pożegnaniu zmarłego męża – jarla Regina, którego ciało zostało spalone ze wszelkimi honorami w Namsen. Losy Sigrun zwięźle podsumowała Halderd: „Ona się narodziła z dobrym losem w prezencie. (…) Życie miodem i mlekiem płynące! Wszystko, czego kobieta może zapragnąć, dostała: dobre urodzenie, mężczyzna mądry, waleczny, bogaty, dzieci udane, skrzynie pełne złota.” Jest to trafna opinia, a sama książka obrazuje życie walecznych wojowników z punktu widzenia kochającej żony i matki. Jeśli jednak ktoś się spodziewa czegoś w stylu brutalnego realizmu z serialu „Wikingowie”, gorzko się rozczaruje. Sporo w niej o miłości, pożądaniu, o podziwianiu ukochanego mężczyzny, o czekaniu na jego powrót z wyprawy. Powieść jest słodka niczym miód, zanurzona w mleku i kokosie.

pietruszka | 2016-03-10
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 2014 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kurde, spodziewałem się opowieści rodem z serialu Wikingowie (polecam zresztą) a tu łups w łeb,otrzymałem romans kurde w fiordowej otoczce. Taki szczery, słodki jak miód z pasiek, po prostu piękny. Zgadzam się z krytykami iż czasami wręcz niemożliwie naiwny, ale przyznajcie słodki:)Uwaga sceny łóżkowe śmiałe i zaiste obrazowo opisane. Podejrzewam, a czytałem całą Sagę że było to ze strony autorki zamierzone, każdy tom opisuje bowiem te same wydarzenia ale widziane różnymi oczyma (oj przypomina się film Kurosawy !), ale tez każdy ma inny klimat - pierwszy słodycz pięknej zdrowej miłości, drugi - zdecydowanie najlepszy to mroczna tragedia rodem z Szekspira (masz 5 synów,jeden zostanie królem, ale gdy pozostali zginą), trzeci chwyta za serce nieszczęśliwą miłością Jarlówny i biskupa (no cóż), a czwarty ma takie zakończenie iż chyba nawet zaskoczy największych malkontentów

Koronczarka | 2013-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Dałabym tej książce dziesięć gwiazdek, gdyby nie to, że prawie już kończę następny tom "Północnej drogi" i wiem, że historia Halderd uwiodła mnie mnie jeszcze bardziej. Norweska saga Elżbiety Cherezińskiej jest inna niż poprzednie książki autorki. Choćby dlatego, że więcej w nich fikcji. Ale świat jak w innych książkach urzeka barwą szczegółu, prawdą przeżyć. "Saga Sigrun" to książka o miłości, także tej cielesnej, ale opisanej z taką delikatnością i w sposób tak daleki od cienia nawet wulgarności (co razi w większości opisów tych spraw), że jestem pełna podziwu.

książek: 2079
Wojciech Gołębiewski | 2015-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Jonasz z LC mnie namówił na Cherezińską, więc ewentualne pretensje - do niego.
Nie wiem jakiego czytelnika miała autorka na myśli wypisując te bezeceństwa, bo początkowe moje mniemanie, że dla miłośników Harlequinów bądż uprawiającej masturbację młodzieży, rozwiała scena lizania narządów samiczych przez Wikinga, bezpośrednio po defloracji. Ta scena nawet we mnie - nestorze seksualnych igraszek, wzbudziła obrzydzenie i odebrała mnie możliwość konsumpcji krwistego befsztyka akurat postawionego przede mną. Cherezińską do Lwa Starowicza, a mne o niej nie wspominajcie. Po co ta przykrywka wikingowa (w dodatku nudna, bazująca na oryginalnym(?) słownictwie), skoro nie sposób nie zauważyć powyżej opisanego?
Byłem, jestem i będę (pewnie już niedłuo) estetą, więc to NIE DLA MNIE

boziaczek | 2012-08-10

Zachęcona dobrymi recenzjami tej powieści, kupiłam, przeczytałam i zakochałam się w świecie, który przedstawiła nam p. Cherezińska:) Książka napisana jest pięknym, spójnym językiem. Dialogów nie jest za dużo, faktycznie książka opiera się na opisie życia wikingów, a właściwie ich kobiet, żon, matek. Opisy wciągają czytelnika z wielką siłą. Niesamowicie ciekawe są barwne opisy zwyczajów i życia wikingów, co sprawiło, że chciałam się przenieść do tamtych czasów i zasmakować takiego życia. Z całego serca polecam tę książkę i z niecierpliwością czekam na drugi tom!

| 2012-01-17
Przeczytana: 16 stycznia 2012

Miłość w tej książce jawi się jak przepięknej urody kilim tkany słowami niczym różnokolorowymi nićmi.

Sięgałam po tę książkę, ze sporym sceptycyzmem, bez większego przekonania, bo tak sobie myślałam… Miłość w roli głównej? To już raczej nie dla mnie, bo to już było, to już znam, wiem. Ale coś mnie ciągnęło do tej opowieści o… miłości. I co? I bardzo słusznie, ponieważ Saga Sigrun okazała się być niezapomnianą przygodą pełną życia, snów i magii.

Zacznę od przybliżenia w kilku słowach tła historycznego na którym wspiera się fabuła, a którego ramy czasowe tworzą lata 950 – 985. Ziemią Północnej Norwegii władają jarlowie, którzy nie zgadzają się z rządami króla Haralda. Jest to płaszczyzna ciągłej niepewności, częstych zmian pozycji, spisków, konfliktów, wypraw, narad, bitew i wojen. Ponadto do Norwegii przedostaje się nowa religia, chrześcijaństwo, która wprowadza niepokój i zamęt zaczyna bowiem wypierać starych bogów, którzy nie chcą odejść w cień zapomnienia. Jednym z jarlów jest...