Mała matura

Wydawnictwo: Marginesy
7,5 (249 ocen i 41 opinii) Zobacz oceny
10
14
9
41
8
63
7
84
6
36
5
7
4
3
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788392843115
liczba stron
442
język
polski
dodała
Agussiek

Dwaj następujący po sobie okupanci – Sowieci i Niemcy okradają kilkuletniego Ludwika z dzieciństwa, a jego rodzinę z dobytku i bliskich. Zmuszają do ucieczki i tułaczki, których kres stanowi Kraków końca wojny. Dla 14-letniego bohatera dopiero wtedy rozpoczyna się walka. W nowym gimnazjum toczy boje o akceptację uczniów i nauczycieli, zmaga się z rodzącymi się uczuciami wobec dziewcząt,...

Dwaj następujący po sobie okupanci – Sowieci i Niemcy okradają kilkuletniego Ludwika z dzieciństwa, a jego rodzinę z dobytku i bliskich. Zmuszają do ucieczki i tułaczki, których kres stanowi Kraków końca wojny. Dla 14-letniego bohatera dopiero wtedy rozpoczyna się walka.

W nowym gimnazjum toczy boje o akceptację uczniów i nauczycieli, zmaga się z rodzącymi się uczuciami wobec dziewcząt, podziwem dla starszych kolegów i odrazą wobec konstytuującej się kłamliwej władzy ludowej. Sprawdzianowi z dojrzałości zostaje poddany zanim przystąpi do tytułowej Małej matury, egzaminu kończącego gimnazjum.

Tak obrazowo opowiedziana historia mogła wyjść tylko spod ręki wybitnego reżysera, bo książka jest fabularyzowaną autobiografią, opowiadającą losy autora od jego narodzin w przedwojennym Lwowie, do ukończenia gimnazjum w Krakowie w 1947 roku.

Emocje budowane amplitudami tragizmu i komizmu przetykane są opisami zapomnianych miejsc, czynności i przedmiotów. Zachwyca wierność odwzorowania najdrobniejszych detali i bogactwo języków przedwojennego wielokulturowego Lwowa. Tak dla dzisiejszych, jak i ówczesnych maturzystów powinna to być lektura obowiązkowa.

 

źródło opisu: http://www.marginesy.com.pl/

źródło okładki: zdjęcie autorskie

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (795)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6195
kajsa | 2015-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2015

"Mała matura" Janusza Majewskiego to prawdziwa literacka perełka.Napisana przepiękną polszczyzną ukazuje kilkanaście lat z życia Ludwika Taschke-alter ego autora.
Pierwsza część to beztroskie dzieciństwo we Lwowie wśród kochającej się rodziny,opowieść o rodzicach i łączącej ich wielkiej miłości.Szczegółowe opisy rodzinnego miasta.
Druga część to ukazanie dramatycznych przeżyć wojennych.Niezwykle przygnębiające wrażenie zrobił na mnie opis zamarzających Żydów obserwowanych przez kilkuletniego Ludwika i jego siostrę.
Trzecia część to czas krakowski. Nauka w gimnazjum, przyjaźnie, pierwsze erotyczne fascynacje, a przede wszystkim opisana oczyma nastoletniego chłopca powojenna rzeczywistość,która staje się czasem kształtowania osobowości i patriotycznej postawy bohatera.
Ogromnym walorem "Małej matury" jest niezwykle umiejętne połączenie tematów trudnych,często tragicznych z wesołymi epizodami, dzięki czemu powieść czyta się znakomicie.To przepiękna,sentymentalna podróż w czasy...

książek: 3824
BagatElka | 2016-07-19
Na półkach: 📚 Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 19 lipca 2016

W "Małej maturze" opisano świat jakiego już nie ma.
Świat mi bliski,pełen zapachów,kolorów i wartości,które od dawna są uważane za naiwne i niepotrzebne.To świat ze wspomnień moich dziadków i rodziców.
Lwowska kindersztuba nie obca była batiarom,którzy nijak się mają do dzisiejszych dresiarzy.
Możliwe,że moje wspomnienia są idealistyczne i odbiegają od prawdy ale to co opowiadali mi dziadkowie,to był piękny świat.Biedny,prosty ale pełen dobra,szlachetności i życzliwości.
Wojna zniszczyła wszystkich - Polaków,Rusinów i Żydów.
Śmierć,kolaboracja,obozy,wywózki,partyzantka i ludzie.Zwyczajni,dobrzy i źli,radzący sobie różnie z tym co przyniósł los.
Pamiętam opowieści dziadka o nauczycielu,w wiejskiej szkółce,który był Ukraińcem.O Mośkach i Ickach ze szkolnej ławki.
Pan Majewski,umożliwił mi podróż sentymentalną do miejsc i czasów,które nie wrócą.Dzięki Niemu znów nuciłam szlagiery Szczepcia i Tońcia.
Śmiałam się gdy czytałam o zabijaniu karpia z pistoletu i płakałam czytając o ludzkiej...

książek: 902
Nina | 2017-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2017

Wstyd mi przyznać wobec tych wszystkich entuzjastycznych opinii, ale ja nie dotrwałam do końca. Cóż, nie dotrwałam nawet do połowy.

książek: 3331
Meowth | 2018-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2018

Lektura pełna uroku, wzruszeń i uśmiechów, tak barwna, jak barwny wydaje się dawny świat i ówczesne życie.

Główny bohater, Ludwik, wraz z rodzicami i siostrą mieszka w przedwojennym Lwowie, potem historyczna zawierucha wypędza ich na zachód, by wreszcie osadzić w Krakowie. Oczami chłopca oglądamy sielskie i anielskie kresowe wczesne dzieciństwo, zamieszanie i grozę wojny, a wreszcie koszmar "nowego", szybko rosnącego w siłę i przemieniającego całe życie i dotychczasowe normy w groteskę ich samych. Ludwik dorastając i dojrzewając, coraz więcej dostrzega i rozumie z otaczającego, gwałtownie zmieniającego się świata, ale nawet doświadczonym i starszym od niego trudno objąć rozumem, jak dawne szlachetne, zrozumiałe i - wydawałoby się - nieprzemijające wzorce rozsypują się w proch pod ciężarem wulgarnej dzikości i prymitywnego zezwierzęcenia nowych czasów, nowych porządków.

Tę historię czyta się tak dobrze i gładko, jakby słuchało się jakiejś gawędy, opowieści zabawnej i strasznej...

książek: 1714
cymelium | 2018-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2018

Będzie bardzo krótko - książka fantastyczna. Piękna. Klimatyczna. Barwna. Niesamowita.
Już kilka razy do niej ,,podchodzilam" i jakoś nie mogłam się skusić. Teraz się skusiłam. Zaczęłam czytać i nie mogłam przestać.
Polecam

książek: 3055
geokuba | 2015-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2015

Książka przedstawia losy rodziny Ludwika, od momentu jego narodzin, aż po zdaną przez niego małą maturę w 1947 roku. Na podstawie losów jednej rodziny autor opisuje beztroskie lata trzydzieste we Lwowie, wojenną zawieruchę i czas powojennych stalinowskich prześladowań.
Pierwsza połowa książki nie porywa. Opowieść snuje się bez wyraźnego wątku, od przypadku do przypadku. Dopiero od połowy nabiera tempa. Nie mogłem się od niej oderwać.
Co mi się najbardziej podobało? Że nic nie jest czarno białe; nie ma dobrych i złych. Są ludzie. Każdy dostaje za swoje.
Polecam. Czyta się przyjemnie, można się zadumać, wzruszyć i pośmiać.

książek: 1680
Evita | 2013-05-08

Janusz Majewski znany reżyser i scenarzysta za pomocą powieści "Mała matura" zabiera nas do kraju swojego dzieciństwa spędzanego w przedwojennym Lwowie, a także powojennej młodości spędzanej w Krakowie. "Mała matura" w znacznym stopniu nawiązuje do życia Janusza Majewskiego, głównemu bohaterowi Ludwikowi Taschke autor podarował swoją datę urodzenia, jednak: "To odbicie rzeczywistości, ale nie jej kopia", zaznacza autor i dodaje: "Fikcja to wygodne alibi dla twórcy, pozwala omijać nieścisłości, a także chroni bohaterów przed nimi samymi".

Powieść podzielona jest na trzy części. Pierwsza, jak wskazuje tytuł "Słodkie lata", dotyczy dzieciństwa Ludwika a także wspomina o losach i pochodzeniu rodziny. Część druga zatytułowana "Trzy wojny" opowiada o trudnych czasach wojennych i okupacyjnych we Lwowie, natomiast trzecia "Mała matura 1947" dotyczy lat młodzieńczych Ludwika spędzanych w powojennym Krakowie, dojrzewania i nauki w gimnazjum.

Janusz Majewski posiada niesamowity talent do...

książek: 502
Karolina | 2017-09-01
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

"Mała matura" to lektura lekka i przyjemna, pomimo tego że tłem dla wydarzeń opisanych w książce jest II wojna światowa i trudne czasy powojenne. Głównym bohaterem powieści jest Ludwik, którego poznajemy jako dziecko, a potem jako nastolatka. Książka obrazowo przedstawia dorastanie w rzeczywistości powojennej, kształtowanie osobowości, autorytetów, zawieranie przyjaźni i odkrywanie swojej seksualności. Perypetie Ludwika przeżywane zarówno z rodziną jak i rówieśnikami śledzi się z wielkim zainteresowaniem i przyjemnością, gdyż autor ma bardzo lekkie pióro i naprawdę dobry styl. Do tego wszystko przyprawione jest odrobiną humoru. Polecam :)

książek: 1600
Cailleach | 2014-03-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 29 marca 2014

Mała Matura leżała na mojej półce od dobrych paru lat. Jeszcze na dwudzieste któreś urodziny dostałam ją od mojej przyjaciółki z rekomendacją, że to super książka w stylu uwielbianej przeze mnie Madame Libery.
W końcu udało mi się po nią sięgnąć i jedyne czego żałuję, to to, że nie zrobiłam tego wcześniej.

Mała Matura to historia dojrzewania w burzliwym okresie XX wieku. Autor opisuje dzieje rodziny Taschke - najpierw koncentrując się chwilowo na ojcu - Tadeuszu, potem jego żony Marii, a wreszcie opisując dzieciństwo i dojrzewanie ich syna i głównego bohatera książki Ludwika.
Mimo ulokowania akcji w obrębie drastycznych momentów w historii Europy, autor w swych opisach nie epatuje krwią, a przemoc jest wyważona.

Poznajemy również historię dwudziestego wieku z punktu widzenia jej biernych uczestników. Ja dowiedziałam się wielu nowych rzeczy o których nie miałam pojęcia, takich jak fakt, że Lwów przechodził z rąk sowieckich w niemieckie, by powrócić w sowieckie i jak w tym czasie...

książek: 8183
MoniS | 2016-09-16
Przeczytana: 16 września 2016

Przez początek brnęłam dość mozolnie, chyba nie do końca trafiłam tą książką w swój nastrój. Ale kiedy minęłam połowę i przysiadłam do niej dziś, to wciągnęła mnie i wzruszyła. Najbardziej podobały mi się lata które Ludwik spędził w szkole, jego dorastanie, to jak się zmieniał. Z sentymentem sama wspominałam szkolne lata, chociaż moje przypadły na spokojne czasy wolnej Polski.

Książka ważna, każdy powinien się z nią zapoznać.

zobacz kolejne z 785 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Zbrodnie, wojna i miłość

6 czerwca w księgarniach pojawiła się powieść Janusza Majewskiego „Ryk kamiennego lwa”. To druga część cyklu o nadkomisarzu Rafale Królu. Tym razem nadkomisarz ucieka przed gestapo do Lwowa. Ma nadzieję zatrzymać się u Lenki, prostytutki, która dorabia jako biuralistka w Ratuszu. Niestety, Lenka parę dni wcześniej zniknęła...


więcej
Majowe zestawienie dla maturzystów (i nie tylko)

Za chwilę zakwitną kasztany i staniemy się trochę sentymentalni. Matura? Kiedy to było! Dla tych, którzy dopiero będą za kilka dni ją zdawać i dla tych, którzy zdawali ją już jakiś czas temu, przygotowaliśmy zestawienie książek, w których szkoła i egzaminy – maturalne, lecz nie tylko – odgrywają niebagatelną rolę dla rozwoju wypadków.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd