Mała matura

Wydawnictwo: Marginesy
Agussiek

Dwaj następujący po sobie okupanci – Sowieci i Niemcy okradają kilkuletniego Ludwika z dzieciństwa, a jego rodzinę z dobytku i bliskich. Zmuszają do ucieczki i tułaczki, których kres stanowi Kraków końca wojny. Dla 14-letniego bohatera dopiero wtedy rozpoczyna się walka. W nowym gimnazjum toczy boje o akceptację uczniów i nauczycieli, zmaga się z rodzącymi się uczuciami wobec dziewcząt,...

W nowym gimnazjum toczy boje o akceptację uczniów i nauczycieli, zmaga się z rodzącymi się uczuciami wobec dziewcząt, podziwem dla starszych kolegów i odrazą wobec konstytuującej się kłamliwej władzy ludowej. Sprawdzianowi z dojrzałości zostaje poddany zanim przystąpi do tytułowej Małej matury, egzaminu kończącego gimnazjum.

Tak obrazowo opowiedziana historia mogła wyjść tylko spod ręki wybitnego reżysera, bo książka jest fabularyzowaną autobiografią, opowiadającą losy autora od jego narodzin w przedwojennym Lwowie, do ukończenia gimnazjum w Krakowie w 1947 roku.

Emocje budowane amplitudami tragizmu i komizmu przetykane są opisami zapomnianych miejsc, czynności i przedmiotów. Zachwyca wierność odwzorowania najdrobniejszych detali i bogactwo języków przedwojennego wielokulturowego Lwowa. Tak dla dzisiejszych, jak i ówczesnych maturzystów powinna to być lektura obowiązkowa.

źródło opisu: http://www.marginesy.com.pl/

źródło okładki: zdjęcie autorskie

kajsa | 2015-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2015

"Mała matura" Janusza Majewskiego to prawdziwa literacka perełka.Napisana przepiękną polszczyzną ukazuje kilkanaście lat z życia Ludwika Taschke-alter ego autora.
Pierwsza część to beztroskie dzieciństwo we Lwowie wśród kochającej się rodziny,opowieść o rodzicach i łączącej ich wielkiej miłości.Szczegółowe opisy rodzinnego miasta.
Druga część to ukazanie dramatycznych przeżyć wojennych.Niezwykle przygnębiające wrażenie zrobił na mnie opis zamarzających Żydów obserwowanych przez kilkuletniego Ludwika i jego siostrę.
Trzecia część to czas krakowski. Nauka w gimnazjum, przyjaźnie, pierwsze erotyczne fascynacje, a przede wszystkim opisana oczyma nastoletniego chłopca powojenna rzeczywistość,która staje się czasem kształtowania osobowości i patriotycznej postawy bohatera.
Ogromnym walorem "Małej matury" jest niezwykle umiejętne połączenie tematów trudnych,często tragicznych z wesołymi epizodami, dzięki czemu powieść czyta się znakomicie.To przepiękna,sentymentalna podróż w czasy...

BagatElka | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

W "Małej maturze" opisano świat jakiego już nie ma.
Świat mi bliski,pełen zapachów,kolorów i wartości,które od dawna są uważane za naiwne i niepotrzebne.To świat ze wspomnień moich dziadków i rodziców.
Lwowska kindersztuba nie obca była batiarom,którzy nijak się mają do dzisiejszych dresiarzy.
Możliwe,że moje wspomnienia są idealistyczne i odbiegają od prawdy ale to co opowiadali mi dziadkowie,to był piękny świat.Biedny,prosty ale pełen dobra,szlachetności i życzliwości.
Wojna zniszczyła wszystkich - Polaków,Rusinów i Żydów.
Śmierć,kolaboracja,obozy,wywózki,partyzantka i ludzie.Zwyczajni,dobrzy i źli,radzący sobie różnie z tym co przyniósł los.
Pamiętam opowieści dziadka o nauczycielu,w wiejskiej szkółce,który był Ukraińcem.O Mośkach i Ickach ze szkolnej ławki.
Pan Majewski,umożliwił mi podróż sentymentalną do miejsc i czasów,które nie wrócą.Dzięki Niemu znów nuciłam szlagiery Szczepcia i Tońcia.
Śmiałam się gdy czytałam o zabijaniu karpia z pistoletu i płakałam czytając o ludzkiej...

geokuba | 2015-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2015

Książka przedstawia losy rodziny Ludwika, od momentu jego narodzin, aż po zdaną przez niego małą maturę w 1947 roku. Na podstawie losów jednej rodziny autor opisuje beztroskie lata trzydzieste we Lwowie, wojenną zawieruchę i czas powojennych stalinowskich prześladowań.
Pierwsza połowa książki nie porywa. Opowieść snuje się bez wyraźnego wątku, od przypadku do przypadku. Dopiero od połowy nabiera tempa. Nie mogłem się od niej oderwać.
Co mi się najbardziej podobało? Że nic nie jest czarno białe; nie ma dobrych i złych. Są ludzie. Każdy dostaje za swoje.
Polecam. Czyta się przyjemnie, można się zadumać, wzruszyć i pośmiać.

Evita | 2013-05-08

Janusz Majewski znany reżyser i scenarzysta za pomocą powieści "Mała matura" zabiera nas do kraju swojego dzieciństwa spędzanego w przedwojennym Lwowie, a także powojennej młodości spędzanej w Krakowie. "Mała matura" w znacznym stopniu nawiązuje do życia Janusza Majewskiego, głównemu bohaterowi Ludwikowi Taschke autor podarował swoją datę urodzenia, jednak: "To odbicie rzeczywistości, ale nie jej kopia", zaznacza autor i dodaje: "Fikcja to wygodne alibi dla twórcy, pozwala omijać nieścisłości, a także chroni bohaterów przed nimi samymi".

Powieść podzielona jest na trzy części. Pierwsza, jak wskazuje tytuł "Słodkie lata", dotyczy dzieciństwa Ludwika a także wspomina o losach i pochodzeniu rodziny. Część druga zatytułowana "Trzy wojny" opowiada o trudnych czasach wojennych i okupacyjnych we Lwowie, natomiast trzecia "Mała matura 1947" dotyczy lat młodzieńczych Ludwika spędzanych w powojennym Krakowie, dojrzewania i nauki w gimnazjum.

Janusz Majewski posiada niesamowity talent do...

Bagienka | 2014-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2014

Niezwykle wciągająca podróż sentymentalna w doborowym towarzystwie - polecam.

Cailleach | 2014-03-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 29 marca 2014

Mała Matura leżała na mojej półce od dobrych paru lat. Jeszcze na dwudzieste któreś urodziny dostałam ją od mojej przyjaciółki z rekomendacją, że to super książka w stylu uwielbianej przeze mnie Madame Libery.
W końcu udało mi się po nią sięgnąć i jedyne czego żałuję, to to, że nie zrobiłam tego wcześniej.

Mała Matura to historia dojrzewania w burzliwym okresie XX wieku. Autor opisuje dzieje rodziny Taschke - najpierw koncentrując się chwilowo na ojcu - Tadeuszu, potem jego żony Marii, a wreszcie opisując dzieciństwo i dojrzewanie ich syna i głównego bohatera książki Ludwika.
Mimo ulokowania akcji w obrębie drastycznych momentów w historii Europy, autor w swych opisach nie epatuje krwią, a przemoc jest wyważona.

Poznajemy również historię dwudziestego wieku z punktu widzenia jej biernych uczestników. Ja dowiedziałam się wielu nowych rzeczy o których nie miałam pojęcia, takich jak fakt, że Lwów przechodził z rąk sowieckich w niemieckie, by powrócić w sowieckie i jak w tym czasie...

MoniS | 2016-09-16
Przeczytana: 16 września 2016

Przez początek brnęłam dość mozolnie, chyba nie do końca trafiłam tą książką w swój nastrój. Ale kiedy minęłam połowę i przysiadłam do niej dziś, to wciągnęła mnie i wzruszyła. Najbardziej podobały mi się lata które Ludwik spędził w szkole, jego dorastanie, to jak się zmieniał. Z sentymentem sama wspominałam szkolne lata, chociaż moje przypadły na spokojne czasy wolnej Polski.

Książka ważna, każdy powinien się z nią zapoznać.

Ewa K | 2012-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2012

Na świetną książkę składa się wiele czynników. Nie wystarczy ciekawa fabuła i przystępny język powieści. Potrzeba czegoś więcej. To „coś” często tkwi w samym autorze. W jego sposobie opowiadania o wydarzeniach i umiejętności kreowania kolejnych bohaterów. I wcale nie trzeba być absolwentem filologii polskiej, by stworzyć arcydzieło literackie. Wystarczy być… reżyserem. Janusz Majewski jest tego najlepszym przykładem. Jego poniekąd autobiograficzna powieść pt.: „Mała matura” nie bez przyczyny uznana została za książkę roku 2011. Dawno już nikt tak pięknie nie opowiadał o historii zwykłych ludzi, Lwowiaków dotkliwie doświadczonych przez los.

Osoba Janusza Majewskiego jest mi znana od wielu lat. Z przyjemnością oglądałam jego kolejne filmowe produkcje. Ten absolwent łódzkiej „filmówki” ma na swoim koncie wiele perełek polskiej kinematografii. Wystarczy wymienić tylko „Lekcję martwego języka”, „Królową Bonę”, czy „C.K. Dezerterzy”, które przeszły już do historii polskiego kina. O ile...

Muminka | 2013-10-08
Przeczytana: 02 października 2013

Jedna z lepszych polskich powieści, jakie czytałam. Mamy i nostalgiczną wizję beztroskiego dzieciństwa w kosmopolitycznym Lwowie, i okres pogardy- okrutną wojnę światową, i bolesne dojrzewanie w powojennej rzeczywistości, gdy umacnia się "władza ludowa". Paradoksalnie nawet wtedy młody Ludwik Taschke z rozrzewnieniem opisuje swoje młodzieńcze psoty w gimnazjum. Jednak złowroga rzeczywistość wkrada się i do szkoły, gdy niepokorny starszy uczeń starszej klasy zostaje napiętnowany jako wróg narodu i ginie za swoje bezkompromisowe przekonania. Ta historia na jednej płaszczyźnie jest zapisem dojrzewania, na innej procesu krystalizowania się uczuć patriotycznych, polskości, opozycji wobec Ukraińców i Rusinów, a jeszcze inny poziom książki opisuje z wyczuciem krótkotrwałą znajomość z korepetytorem, zaszczutym mężczyzną o homoseksualnej orientacji. Urzekł mnie klimat powieści, jej sielsko-mroczna aura, doskonałe oddanie napięć w psychice głównego bohatera. Ciekawe, że Majewski niewiele...

Izabela | 2011-06-19
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011, Posiadam
Przeczytana: 2011 rok

Ominęła mnie jakoś zawierucha związana z filmem Janusza Majewskiego, o książce usłyszałam też stosunkowo niedawno, a zainteresowałam się nią, za sprawą szaty graficznej i okładki. Najzwyczajniej w świecie "wpadła mi w oko".

"Mała matura"to jedna z tych pozycji, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Podzielona jest na trzy części. Pierwsza - "Słodkie lata" opisuje dzieciństwo Ludwika Taschke, w pięknym przedwojennym Lwowie. Ta część pełna jest ciepła i pozytywnych emocji. Opisuje beztroskie lata wczesnego dzieciństwa i stanowi wstęp do późniejszych, tragicznych wydarzeń wojennych. Lwów widziany oczami małego chłopca, to piękne wielojęzyczne i wielonarodowe miasto. Ludwik pochodzi z dobrego domu, niczego mu nie brakuje, rodzice go kochają i jedynym jego problemem staje się młodsza, apodyktyczna siostra Hania.
Życie zmienia się wraz z nadejściem wojny. Na początku uderzyło mnie to, jak niewiele różniły się wspomnienia z czasów wojny od tych wcześniejszych. Owszem pojawiały się...