Saga wyklętych

Wydawnictwo: Albatros
La Saga De Los Malditos
literatura piękna
joly_fh

Hiszpania, II połowa XIV wieku. Esther, piękna córka wpływowego i bogatego rabina gminy żydowskiej w Toledo, kocha Simóna, syna lokalnego kupca. Ojciec zaplanował dla niej małżeństwo z Rubénem, ortodoksyjnym rabinem lokalnej wspólnoty, uważanym za świetną partię. Nie mając innego sposobu, aby być razem, Esther i Simón decydują się na ucieczkę, lecz ich plany krzyżują zamieszki, które wybuchają w Wielki Piątek: podburzani przez biskupa Toledo chrześcijanie napadają na dzielnicę żydowską, dokonując pogromu, niszcząc i paląc wszystko na swojej drodze. Ścieżki kochanków muszą się rozejść, by po licznych perypetiach ponownie zejść w Sewilli... Niemcy za rządów nazistów, lata 1935-1945. Hitlerowskie ustawy antyżydowskie zmuszają mieszkającą w Berlinie rodzinę bogatego jubilera Leonarda Pardenvolka do szukania schronienia za granicą, w Wiedniu. W kraju pozostają jego dwaj dorośli synowie, Manfred i Siegfried. Wkrótce dołącza do nich Hanna, bliźniacza siostra Manfreda, która wraca do Niemiec pod zmienionym nazwiskiem. Każde z trójki rodzeństwa, na swój sposób, prowadzi walkę z „brunatnym” reżimem. Siegfried zostaje specjalistą od fałszowania dokumentów; obracając się w kręgach wojskowych, zdobywa informacje przydatne ruchowi oporu. Manfred, członek partii komunistycznej, walczy z faszyzmem na ulicach Berlina i Rzymu. Hanna wiąże się z organizacją antynazistowską Biała Róża; w jej szeregach próbuje uświadamiać studentów. Za swoje zaangażowanie zapłacą życiem, lub życiem swoich bliskich.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2013

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

jerrymarch | 2018-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2018

Fabuła książki toczy się dwutorowo. Autor opowiada czytelnikom tragiczne losy żydowskich rodzin żyjących w XIV wiecznej Hiszpanii i nazistowskich Niemczech. Mimo upływu wieków nie zmienił się stosunek chrześcijańskich narodów Europy do społeczności żydowskiej. Nieufność wobec obcych, nieznajomość kultury, budząca zawiść przedsiębiorczość i gromadzone bogactwa, prowadziły w średniowieczu do pogromów, a za rządów Hitlera legły u podstaw Holocaustu. Mimo upływu wieków zjawisko antysemityzmu nie zostało wyplenione i niestety nadal funkcjonuje w wielu dzisiejszych społecznościach, co jest smutną puentą książki. Niewątpliwym plusem "Sagi wyklętych" jest ukazanie przez autora postaw Niemców wobec ideologii hitlerowskiej i ich ewoluowania w trakcie II wojny światowej. Powieść czyta się szybko dzięki wartkiej akcji i wyrazistym bohaterom. Polecam.

porozrzucana | 2018-08-08
Przeczytana: 07 sierpnia 2018

Genialny pomysł i fenomenalne wykonanie. Książka w głównej mierze skupia się na historii Żydów. Autor w niebanalny sposób pokazuje nam nie tylko świat drugiej wojny światowej - zwraca również uwagę na prześladowania już XIV wiecznej Hiszpanii. Losy są niemal identyczne. Pan Llorens dostarcza nam ogromu wiedzy historycznej - jestem pod wrażeniem. Nie każdy zdaje sobie sprawę z takiego podobieństwa zdarzeń. Historia na nieszczęście zatacza koło. To przykre, ale warto się pochylić nad tym, że tragedia wcale nie zaczyna się na początku dwudziestego wieku, problem dotyczy zamierzchłych czasów.
Dodatkowo książkę charakteryzuje wielowątkowość, każdy bohater jest wyjątkowy, każdy reprezentuje odmienne poglądy określonych środowisk w tamtych czasach.

Mirka | 2018-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2018

Książka jest świetna, jednak przeszkadzały mi dwie rzeczy. Po pierwsze,przypisy które znajdują się na końcu książki, jest to bardzo uciążliwe. Po drugie, przeplatająca się historia rodzin w latach średniowiecza z rodzinami żyjącymi w XX wieku. Wolałabym dwie osobne części, gdzie np. najpierw przeczytałabym jedną historię a potem drugą. Koniec końców warto było trochę się pomęczyć, przeczytać tę powieść żebym mogła z czystym sumieniem ją polecić, jest naprawdę świetna.

Patrycja | 2017-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2017

Niezła, choć nierówna saga rodzinna. Najchętniej wyeliminowałabym z tej powieści wątek średniowiecznej Hiszpanii, który nie wniósł zbyt wiele do fabuły. Dużo ciekawsze wydały mi się losy żydowskiej rodziny Pardenvolków, które przenoszą nas do Berlina na początku lat 30. XX wieku. Losy Esther (Hiszpania) od mniej więcej 2/3 książki jedynie przekartkowywałam żeby się bardziej nie męczyć, a mieć ogólne pojęcie o jej poczynaniach. Niektóre z wątków są niestety wręcz nieprawdopodobne (żeby za bardzo w tym miejscu niespolerować wspomnę tylko o wątku Cyklonu B) i to zaważyło na mojej ocenie końcowej (którą na szczęście podniosło zakończenie). Gdybym mogła przyznałabym 6,5 gwiazdki; siódemka jest nieco naciągana, szczególnie po irytacji związanej z ciągłym wertowaniem książki w celu przeczytania przypisów (jest ich blisko trzysta)... "Sagę" polecam, ale na pewno nie na początek przygody z Llorensem; tu lepszy będzie "Władca Barcelony".

Goszarda | 2017-07-11
Przeczytana: 08 lipca 2017

BARDZO POLECAM!!!

Autor przeplata losy rodzin żydowskich żyjących na przełomie XIV i XV wieku w Hiszpanii i w XX wieku w nazistowskich Niemczech.
Świetnie napisana, bardzo dobrze się czyta...

POLECAM!!! POLECAM!!! POLECAM!!!

Eponine | 2017-04-28
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Przeczytane, ale bez zachwytów. Nie jest to poziom "Władcy Barcelony", czyli pierwszej książki autora, którą przeczytałam. Nie jest to też aż tak porywająca historia, jak obiecuje opis na okładce. A może po prostu motywy są tak oklepane, że nie są już w stanie specjalnie poruszyć.

Tytułowi wyklęci to oczywiście Żydzi, Naród Wybrany, który od stuleci był obiektem ataków ze strony chrześcijan. Powodem tego było przede wszystkim ich bogactwo - w czasach, kiedy chrześcijanom nie wolno było udzielać pożyczek na procent, oni parali się tym bez problemów i w ten sposób majątki rosły. A dłużnik, kiedy dokonywał spłaty, nie pamiętał już, jak bardzo potrzebował tych pieniędzy. Do tego odmienność obyczajów i odwieczne spory pod hasłem "Mój Bóg jest lepszy od twojego" - chociaż to w gruncie rzeczy ten sam Bóg. I tragedia gotowa. Tragedia, której okropności w żaden sposób nie umniejszam, ale Llorens nie potrafił przedstawić jej tak, żeby ta groza poruszyła moje serce.

W takich książkach...

LunaSowa | 2017-01-17

Tytuł powieści wskazuje, że dotyczy ona historii rodzinnej. Tak jest w istocie. Poznajemy losy dwóch żydowskich rodzin. Autor doskonale prowadzi nas przez czasoprzestrzeń, naprzemiennie śledzimy tragiczne wydarzenia w średniowiecznej Hiszpanii i w nazistowskich Niemczech. Pod koniec dowiadujemy się, że bohaterów łączy nie tylko religia, ale i więzy krwi. Spoiwem są także tragiczne wydarzenia i dramaty, jednakowo przeżywane mimo innych czasów i miejsc, w których przyszło im żyć. Nieufność, wrogość, tworzenie historii spiskowych, odrzucenie społeczne, wreszcie bestialstwo w celu wyniszczenia tego narodu przetrwało, mimo upływu wieków. Metody i środki uległy zmianom. Nienawiść przetrwała. I co tu dużo mówić, w niektórych kręgach trwa do dziś i śmiem wątpić, czy kiedykolwiek zniknie.
Powieść bardzo zajmująca, akcja szybka, postaci wyraziste, a dramaturgia doskonale stopniowana. Razem z bohaterami przeżywamy wszelkie emocje dane człowiekowi - strach, niepewność, przerażenie, trwoga,...

Boczar Czarny | 2016-05-11
Przeczytana: 11 maja 2016

Świetna książka!!. Wciąga niemiłosiernie. Autor po raz kolejny spełnia moje oczekiwania. Świetny pomysł na rozdzielenie dwóch plan akcji tej powieści, które się łączą w jedną historię.

Wioleta | 2016-02-16
Przeczytana: luty 2016

Wielkie rozczarowanie... Kupiłam tę książkę, sugerując się opiniami innych osób i doczytałam do końca,ponieważ oszukiwałam się, że może się rozwinie, jakoś mnie "porwie", niestety... Mam wrażenie, że autor jest Żydem, który ma żal do Polski, Polaków. Co prawda w książce (w części "niemieckiej") pojawia się bardzo mało bohaterów o polskich korzeniach, jednak jeśli już są, to są postaciami pejoratywnymi. To samo odnosi się do wydarzeń historycznych,nie chcę streszczać fabuły, ale jest w kilku miejscach przekłamana. Plusem książki niewątpliwie jest zestawienie losów Żydów w różnych epokach historycznych.

Anna | 2015-06-22
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Obszerna, wielowątkowa historia żydowskich rodów, dziejąca się w końcu XIV wieku w Hiszpanii oraz w latach 1934-1948 w Niemczech i ogarniętej wojną Europie.

Książka napisana w oparciu o wydarzenia historyczne, dotyczące prześladowania Żydów w Toledo, Sewilli i wielu innych hiszpańskich miastach oraz dojścia Hitlera do władzy i jego planów podboju świata.
Antysemityzm i prześladowanie narodu żydowskiego to nie był wymysł nazistów, nacja ta była dyskredytowana już od zarania swego istnienia, doszukiwano się w nich morderców Chrystusa, zazdroszczono im statusu społecznego, wiedzy, co częstokroć doceniali władcy królewscy. To nienawiść i fanatyzm antysemickich odłamów społeczeństwa doprowadzał do zbrodni, przemocy i ludobójstwa, niezależnie od epoki w jakiej miały one miejsce, a za czasów Hitlera doprowadziły do Holocaustu.

Książka jest ogromnie wciągająca, choć dzieje się niemal równolegle w dwóch płaszczyznach czasowych. Przez cały czas z zapartym tchem śledzimy losy głównych...