Miłość szyta na miarę

Okładka książki Miłość szyta na miarę Paulina Wiśniewska
Okładka książki Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska Wydawnictwo: Lucky literatura obyczajowa, romans
Lucky
2024-02-09
2024-02-09

Było to moje pierwsze zetknięcie się z twórczością autorki i muszę przyznać, że bardzo udane. "Miłość szyta na miarę" to niezwykła, przepełniona emocjami opowieść z tajemnicą w tle. Z tajemnicą, która ma ogromny wpływ na kolejne pokolenia pewnej rodziny. Z tajemnicą, która budzi skrajne odczucia, która ciąży jak ogromny kamień u szyi..

Alicja prowadzi własną pracownię krawiecką, w której spod jej ręki wychodzą prawdziwe perełki. Czuje się jednak przemęczona i postanawia wyjechać na jakiś czas w rodzinne strony, by odpocząć i poszukać natchnienia do tworzenia nowych projektów.

Kiedy przypadkiem na strychu odnajduje stare pamiętniki prababci, o której nigdy wcześniej nie słyszała, postanawia rozwikłać rodzinną tajemnicę.

Opowieść prababci Eleonory wstrząsa Alicją, zwłaszcza że zaczyna się jeszcze przed ll wojną światową i opisuje jej dramatyczne losy i trudne relacje w rodzinie. Dopiero po przeczytaniu pamiętników na jaw wychodzą fakty, dzięki którym Alicja może połączyć wszystkie kropki i być może odzyskać utraconą tożsamość, a może także odnaleźć kogoś jeszcze..

Piękna, choć słodko-gorzka opowieść z rodzinnymi niesnaskami w tle, które na wiele lat podzieliły rodzinę i to na kilka pokoleń w przód. Historia sama w sobie jest bardzo ciekawa, zwłaszcza że opisuje trudy życia podczas wojennej zawieruchy, miłość która przetrwała ten trudy czas i nadzieję, że kiedyś jeszcze może zaświecić słońce.

Polecam gorąco szczególnie tym, którzy lubią książki z historią w tle i tajemnicą do rozwikłania.

Alicja prowadzi własną pracownię...

“Miłość szyta na miarę” to historię o sile kobiet, trudnych wyborach, skrywanych tajemnicach, odwadze podążania za własnymi marzeniami. Ale też jest to historia o trudnych relacjach matki i córki, o manipulowaniu starszymi osobami, zerwanych więziach rodzinnych, o odkrywaniu historii rodziny i próbie zrozumienia.

Mam ogromny problem z podsumowaniem książki. Temat ciekawy, ale pewne opisy są trudne do zaakceptowania. Ale od początku. Literatura obyczajowa z naciskiem na wspomnienia wojenne i miłość rodzinną; zestaw tematycznie idealny do napisania dłuższej opowieści, która oczaruje czytelnika. Ten zamysł prawie się udał autorce @paulinawiśniewska
#miłośćszytanamiarę współczesna historia o odnawianiu więzów rodzinnych, z retrospekcjami z przeszłości, właśnie one budzą we mnie dyskomfort w odbiorze. Bohaterowie pochopnie i szybko wyciągają wioski, bez zastanowienia piszą scenariusze wydarzeń, a one układają się tak jak przypuszczali. Takie lukrowane zbiegi okoliczności, brzmi dziwnie, chciałoby się większej głębi, zważywszy na tematykę traumy obozu i wojny.
Przystąpienie do konspiracji, przypomina mi kadr z polskiego filmu „my do porwania” („Pieniądze to nie wszystko” polecam); Eleonora poszła na spotkanie z koleżanką lub nakarmienie obiadem byłej więźniarki obozu tuż po jego opuszczeniu… poświęcenie, jakim wykazała się Eli zasługuje na podziw.
To minusy, są też plusy.
Łagodność płynąca z każdej strony, słowa przyjemnie układają się w ciąg zdarzeń. Całość historii z potencjałem, ciekawie zarysowana. Ma się ochotę przysiąść na ławce w ogródku i czytać. Nie wszystkie historie muszą przytłaczać dramatyzmem, wyciskać łzy i zasmucać czytelnika. Ta jest bardzo delikatna, optymistyczna, otula czytelnika spokojem i wiarą w ludzi i lepsze jutro w otoczeniu najbliższych.

empikgo #reklama

#miłośćszytanamiarę współczesna...

Zawód i pasja, można powiedzieć, że Alicja to szczęściara, ponieważ mogła powiązać te dwa słowa. Swoje zdolności i zainteresowania przekuła w zawód. Jednak pracować z pasją to nie tylko lubić to, co się robi, ale także wkładać wysiłek, energię i czas w swoje zajęcie.
Alicja, z dużym powodzeniem, prowadzi w Toruniu pracownię krawiecką o nazwie „Alicja w krainie sukienek”. Bohaterka czuje w pewnym momencie, że się wypala, że musi odpocząć, nabrać dystansu, żeby móc dalej tworzyć. W poszukiwaniu inspiracji do kolejnych projektów wyjeżdża do rodzinnego domu. Tam przez przypadek, na strychu pełnych rupieci, trafia na pamiętniki pisane przez jej prababcię Eleonorę, o której tak naprawdę niewiele wiadomo.

Pierwsze, co przykuło mój wzrok, na co zwróciłem uwagę to wydanie książki, oprawa tematycznie z dobrze dobranym zdjęciem na okładce. Wtedy nasuwa się pytanie, to, co może być w środku? Autorka bardzo umiejętnie wciąga czytelnika w niezwykłą historię, pełną tajemnic, pokazuje nam siłę i niezłomność kobiet, małymi kroczkami pozwala nam odkrywać ich tajemnice i ich losy. Wątków jest sporo, wydawałoby się, że w tym natłoku można się pogubić. Jednak świetna narracja, lekkie pióro autorki i umiejętność przekazania wydarzeń, powoduje, że to wszystko wciąga bez reszty.

Paulina Wiśniewska we wspaniały sposób stworzyła historię, pełną uczuć i mądrości, nie unikając trudnych i zawiłych tematów życiowych. Książka, która kryje w sobie wiele ciepła i wiary w to, że bez względu na wielkość problemu, z którym przyjdzie nam się zmierzyć, trzeba wierzyć, że wszystko skończy się dobrze. Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć od nowa.

,,Miłość szyta na miarę'' to powieść, która otula nas niczym miękka, przytulna kołderka. Historia, która wzrusza, uczy i daje nadzieję, tu każdy może odnaleźć kawałek siebie.

Znaleźliście kiedyś w domu, na strychu czy w piwnicy pamiątkę rodzinną, która zmieniła Wasze życie?

Alicja można by rzec "urodziła się z igłą i nitką w ręku".
Spełniając swoje marzenia otworzyła pracownię krawiecką "Alicja w krainie sukienek". Niestety pewnego dnia, kiedy Alicja próbuje stworzyć nową kolekcję, kobieta odczuwa brak weny. Stwierdza wtedy, że potrzebuje odpoczynku i postanawia wcześniej wybrać się na wieś do rodziców. Kiedy Ala przyjeżdża na miejsce, mama prosi ją aby weszła na strych przynieść skrzynki. Jednak Alicja oprócz skrzynek znajduje coś jeszcze... Karton z napisem "pamiątki". Kobieta jest podekscytowana, ponieważ nie pamięta, aby kiedykolwiek wcześniej widziała ten karton. Otwiera go i wyjmuje z niego coś na wzór pamiętnika. Gdy zaczyna go czytać niedowierza, że należał on do jej prababki Eleonory. Jak się okazuje po przeczytaniu pamiętników historia rodzinna nie pokrywa się z rzeczywistością...

Muszę przyznać, że zachwyciła mnie okładka, ale i opis wydał się bardzo intrygujący. Nie było chemii między mną a książka od pierwszych stron, ale w pewnym momencie tak mnie zaciekawiła ta historia, że musiałam się dowiedzieć jak ona się zakończy. Gdy tylko Alicja zaczęła czytać znalezione na strychu pamiętniki prababki Eleonory, widziałam, że kryje się za tym naprawdę intrygująca historia i musiałam poznać jej zakończenie. Nie wiem czemu, ale od zawsze ciekawiły mnie właśnie takie książki z rodzinnymi tajemnicami, a ta była naprawdę bardzo ciekawa. Co ciekawe była to historia "przeplatana", połączenie historii teraźniejszej z opowieściami Eleonory zarówno sprzed wojny jak i po wojnie.

Jeśli więc lubicie takie historie naprawdę polecam 😉

Alicja można by rzec "urodziła się z igłą i nitką w ręku".

Piękna, nostalgiczna opowieść o dwóch kobietach – Eleonorze i Alicji. Łączy je nie tylko wspólna pula genów, ale przede wszystkim hart ducha, niezłomność, wewnętrzne dobro… oraz talent do szycia.

Alicja Milczek jest młodą właścicielką pracowni krawieckiej. Prowadzi w Toruniu uporządkowane, pełne bezpiecznej rutyny życie. Stworzyła własną firmę – „Alicję w Krainie Sukienek”, spełniając tym samym swoje marzenie i realizując się zawodowo. Szycie wyjątkowych kreacji przynosi jej ogromną satysfakcję i coraz większe uznanie wśród zadowolonych klientek. W poszukiwaniu inspiracji i weny postanawia odwiedzić rodziców.
Decyzja o wyjeździe do Miłej odmienia życie całej rodziny! A wszystko rozpoczyna odnalezienie na strychu kartonu pełnego zakurzonych, oprawionych w skórę dzienników. Od tego momentu akcja toczy się dwutorowo. Dzięki wspomnieniom poznajemy historię prababci Alicji - Eleonory… a równocześnie dajemy się ponieść wartkiemu strumieniowi bieżących wydarzeń.
Opowieść Eleonory rozpoczyna się jeszcze przed wojną, kiedy niepokój i nerwowa atmosfera zaczynają ogarniać wszystkich dookoła. Nie ułatwia to i tak trudnych relacji w rodzinie Szczęsnych. Ponadto jedna decyzja dziewczyny, podjęta pod wpływem chwili, w stresującej sytuacji - przynosi nieodwracalne konsekwencje… Nie chcę zdradzić zbyt wiele, by nie psuć przyjemności z odkrywania kolejnych perypetii tej postaci…

Polubiłam te bohaterki – za marzenia, pasje, lojalność wobec przyjaciół, siłę i pogodę ducha, miłość do szycia, serce dla zwierząt (Alicja ma kota Mruczka). Powieść porusza wiele przykrych tematów, również tych związanych z trudnymi wojennymi czasami. Czytelnik uświadamia sobie, że okoliczności może się zmieniły, ale nadal ogromny wpływ na nasze życie mają – przypadki, zbiegi okoliczności, szczęście do ludzi – lub jego brak, przewrotność losu. Powieść niesie jednak nadzieję na to, że po chwilach smutku i zwątpienia nadejdą momenty radości i szczęścia.

Przeszłość skrywana na strychu domu. Zapomniana, zakurzona, archaiczna.

Przypadkowo odkryte tajemnicze pamiętniki zmieniają życie Alicji i jej rodziny.

Miłość szyta na miarę to historia prababci Alicji -100 letniej Eleonory u schyłku swojego życia.

Jest to historia pełna emocji i refleksji.
Trudne relacje z matką, czasy wojenne, obozowa rzeczywisctość. Namiastka normalności w obozowej rzeczywistości pośrodku bólu, cierpienia i śmierci. Każdy cień nadziei pomagał przetrwać kolejny dzień. Każda myśl dodawała otuchy.

Jest to historia pełna bólu, straty, cierpienia, zranień, niezrozumienia, ale jednocześnie pełna miłości, nadziei, przyjaźni, odwagi i przebaczenia.

Miłość szyta na miarę to historia o sile kobiety, która pomimo wszelkich przeciwności losu nie straciła człowieczeństwa, pogody ducha i pozytywnego nastawienia do życia. Pomimo straty, bólu i cierpienia szła przez życie wytrwale.

Eleonora przeszła w życiu ciężką drogę, ale nie rozpacza nad tym co stracone, tylko cieszy się z tego co jest i będzie.

Czasami zastanawiam się nad miłością matczyną. Eleonora nie zaznała matczynej miłości. Czytając jej historię, aż łza się w oku kręci, kiedy matka w sposób przedmiotowy traktuje córkę, a potem się jej wyrzeka. Nie jest to dla mnie pojęte. Historia kołem się toczy. Eleonora chce dać swojej córce wszystko czego sama nie zaznała od swojej mamy, ale w pewnym momencie córka odwraca się od niej.
Czy Eleonora odnajdzie w życiu to, czego tak bardzo pragnęła?

Lekkość pióra autorki spowodowała, że przepłynęłam przez tę historię. Zabierna na przemian z teraźniejszości, do dalekiej przeszłości odkrywałam bolesne losy Eleonory, aby znowu powrócić do obecnej sytuacji 100 latki. U kresu swojego życia, kobieta nie spodziewa się, że w jej historii może nastąpić wiosenne przesilenie. Ale życie jest nieprzewidywalne 🙂

Przeszłość skrywana na strychu domu. Zapomniana, zakurzona, archaiczna.

Przypadkowo odkryte tajemnicze pamiętniki zmieniają życie Alicji i jej rodziny.

Jest to historia pełna emocji i refleksji.
Trudne relacje z matką, czasy wojenne, obozowa rzeczywisctość. Namiastka...

✧ 𝑅𝑒𝑐𝑒𝑛𝑧𝑗𝑎 ✧

''Miłość szyta na miarę'' Paulina Wiśniewska

✧ W weekend udało mi się skończyć piękną opowieść, która zostanie w moim sercu na długo. Była to powieść z polecenia, jak się okazało idealne trafiona w mój gust czytelniczy.

✧ ''Miłość szyta na miarę'' jest opowieścią niezwykle fascynującą oraz emocjonującą po prostu taką, która przenosi nas czytelników do świata rodzinnych tajemnic. Przyznam szczerze, że bardzo mało mam wspólnego z wątkiem historycznym w książkach, ale czytając tę historię miałam wrażenie, jakby opowiadała mi ją babcia. Zostałam wciągnięta w czasoprzestrzeń przedwojenną, powojenną i teraźniejszą. Nie ukrywam bardzo mi się to spodobało. Teraz już wiem, że częściej będę sięgać po tego typu książki.

Historia Alicji, Eleonory i całej rodziny skłoni czytelników do pewnych refleksji. Został także poruszony wątek domów seniora, ale nie mogę Wam zbyt wiele zdradzić, ponieważ nie chce zabić waszej ciekawości. W każdym razie polecam tę opowieść całym serduszkiem.

✧ Fabuła: Przede wszystkim od samego początku przyjemna. Spodobało mi się w niej to, jak genialnie moim zdaniem Paulina zbudowała atmosferę między czasem przedwojennym, powojennym i współczesnością. Opowieść bardzo fajnie się przeplata między teraźniejszością i przeszłością. Czytelnicy będą cały czas zainteresowani tym, co czeka ich z każdą kolejną stroną. Trudno jest odłożyć tę powieść chociaż na moment.

Myślę, że warto wspomnieć iż historia jest prowadzona
dwutorowo.

Najmocniejszym atutem tej książki jest temat sztuki krawiectwa, który stanowi tło dla całej opowieści. Pokazując, że krawiectwo jest ważną częścią w życiu Alicji. Mocno wyczuwalne jest to, że szycie jest ogromną pasją naszej bohaterki. Poniekąd Alutka zastanawiała się, po kim odziedziczyła pasję do szycia, jednak nie uzyskała odpowiedzi przynajmniej do momentu, kiedy krok po kroku zaczęła odkrywać tajemnice przeszłości.

✧ Bohaterowie: Uwielbiam Eleonorę oraz Alicję, tak realistycznie wykreowanych postaci dawno w książce nie spotkałam. Więź, która rodziła się między prababcią a prawnuczką, była dla mnie czymś pięknym.

Każda z kobiet miała swoją historię. Najciekawsza dla mnie była ta Eleonory. Chociaż fajnie było dowiedzieć się troszkę o Alicji. Bowiem to co ją spotkało może wydać się standardem w tych czasach, ale każdy przechodzi zawód inaczej. Nie ma, co do tego wątpliwości.

Opowieść poznajemy z perspektywy: Alicji, Eleonory oraz postaci drugoplanowych. Adeli, a także Anieli.

✧ Korekta: Znam książki, w których tekst jest naprawdę dopracowany. Jak w każdej książce, którą czytam widziałam już wiele niedociągnięć tu też możemy na nie trafić, ale myślę, że nie jest aż tak tragicznie.

✧ Narracja i okładka: Pierwsze na co zwróciłam uwagę to oprawa, która jest śliczna i nawiązująca do fabuły. Narracja pierwszoosobowa poprowadzona jest w taki sposób, iż nie spadnie na niższy poziom. Na początku delikatna i przyjemna pod koniec dynamiczna i trzymająca w napięciu.

@paulinawisniewska.autorka pierwszy raz miałam okazję poznać twoje pióro i styl pisarski. Jestem z tego powodu bardzo zadowolona. Mam również nadzieję, że jeszcze w tym roku poznam pozostałe twoje książki. Pozdrawiam serdecznie

@ewelkowe_czytanie twoje book konto to istna kopalnia świetnych książek. Dzięki wielkie za to, że zachęciłaś mnie do sięgnięcia po ''Miłość szyta na miarę''. Polecajka trafiona w dziesiątkę.

✧ Egzemplarz nie pochodzi ze współpracy i nie jest moją własnością.

✧ Książka bierze udział w maratonie @relax_with_a_book
#czytamzrelaxwithabook

✧ Książka bierze udział w maratonie książkowym ze słowem zorganizowanym przez: @zagubiona_w_swiecie_marzen @zpasjadoksiazek @_create_my_dream_blog_
#maratonzeslowem

✧ Ilość stron: 344

✧ Ocena: 9/10

✧ Ebook dostępny na Legimi:

✧ 𝑅𝑒𝑐𝑒𝑛𝑧𝑗𝑎 ✧

''Miłość szyta na miarę'' Paulina Wiśniewska

Jest to fascynująca opowieść, która przenosi czytelnika w świat rodzinnych tajemnic i historii, żyjących na wsi bohaterek. Pisarka bardzo zgrabnie snuje historię o miłości, przyjaźni i tajemnicach skrywanych przez pokolenia.

Główna bohaterka Alicja, to postać wyjątkowa - młoda krawcowa z żywieckiej wsi, która pasjonuje się sztuką krawiectwa. Odkrywa ona także zakorzenione w jej przodkach fascynujące historie.

W miarę jak jej świadomość rośnie, poznaje tajemnice swojej rodziny, a zwłaszcza praprababki, dzięki jej pamiętnikom ukrytym na strychu rodzinnego domu. Ten moment jest przełomowy, gdyż zaczyna dostrzegać, że życie jej przodków było pełne zarówno miłości, przyjaźni jak i walki z codziennymi trudnościami.

Niezwykle ciekawe jest ukazanie kontrastu między życiem Alicji, a historią jej przodków. Autorka zręcznie buduje atmosferę starego świata, a jednocześnie opowiada o tym co ma miejsce we współczesności. Dzięki temu mamy tu dwutorowo prowadzoną narrację. Przeplatając opowieść z przeszłością i teraźniejszością, wielowymiarową fabułę, która trzyma czytelnika w ciągłym zaciekawieniu co powoduje, że nie można oderwać się od lektury.

Jednym z mocnych punktów tej powieści jest także temat sztuki krawiectwa, który stanowi nie tylko tło dla opowieści, ale również ważny element rozwoju głównej bohaterki. Krawiectwo staje się metaforą dla odkrywania siebie, swoich korzeni i pasji.

Czytelnik odkrywa, że historia rodzinna ma wpływ nie tylko na jednostkę, ale także na kształtowanie się w rodzinie relacji międzyludzkich. Wątki miłości, przyjaźni i rodzinne przeplatają się, tworząc barwny obraz życia na wsi.

Jakie tajemnice odkryje Alicja w znalezionych pamiętnikach i jaki wpływ będą miały na jej najbliższych. Czy odkryte informacje pomogą zrozumieć postępowanie innych kobiet z rodziny Alicji? Jakie niespodzianki los przygotował dla tej młodej wrażliwej kobiety?

Książka wciąga swoją fabułą i zaskakującymi zwrotami akcji. Z początku mgłoby się wydawać,że trudno nadążyć za mnogością postaci i wątków. Nic bardziej mylnego, w moim odczuciu jest to opisane w taki sposób, że ułatwia rozeznanie między wątkami zdarzenia i postaciami, ostatecznie tworząc spójną całość. To wszystko nadaje jej stylu i sprawia, że czytelnik wciąż nie może się doczekać finału. Niektóre wątki mogłyby być bardziej rozwinięte rozbudowane, co pomogłoby czytelnikowi lepiej zrozumieć ich motywacje i uczucia.

Podsumowując

„Miłość szyta na miarę” to poruszająca opowieść o miłości, przyjaźni i odkrywaniu własnych korzeni.Wiele razy się przy niej wzruszyłam, Przede wszystkim nigdy nie było dobrego momentu,by przerwać choć na chwilę, a to cenię sobie w lekturach i to bardzo. Cieszy mnie też fakt, że pomimo bardzo trudnych wojennych wspomnień i wielu innych trudów, książka nie jest za słodka,a jednocześnie otula swoją łagodnością i miękko się przez nią płynie.
📚📚📚📚📚 Świetna pozycja

Ależ to była dobra książka! Autorka zabrała nas w dwutorowo prowadzone wydarzenia, ponieważ poznajemy życie Alicji i jej bliskich w teraźniejszości i życie jej prababki na podstawie jej pamiętników - czyli przeszłość. To historia o własnych wyborach, odwadze, niesprawiedliwości, przyjaźni i wyobrażeniach innych na nasz temat. Znalazłam tu to, czego szukam w książkach - różne emocje, wciągającą fabułę, różnorodnych bohaterów. Podobało mi się połączenie przeszłości z przyszłością i motyw pamiętników. Myślę, że chętnie sięgnę po inne książki tej autorki, a Wam polecam tę historię

• Przeczytane 2024
  • Polscy Pisarze