8374141905

Pierwszy przypadek zakażenia HIV w Polsce wykryto dwadzieścia lat temu. Wtedy zakażonym i chorym wybijano okna. Na szczęście to przeszłość. Od lat możemy o AIDS mówić otwarcie, ale był to raczej temat podejmowany przez lekarzy, organizacje społeczne, dziennikarzy. Po raz pierwszy w Polsce pisarze zabierają głos w tej sprawie. Mamy już dramaty (Lovematopea Marty Grzechowiak i Miss Hiv Macieja...

Pierwszy przypadek zakażenia HIV w Polsce wykryto dwadzieścia lat temu.

Wtedy zakażonym i chorym wybijano okna. Na szczęście to przeszłość. Od lat możemy o AIDS mówić otwarcie, ale był to raczej temat podejmowany przez lekarzy, organizacje społeczne, dziennikarzy. Po raz pierwszy w Polsce pisarze zabierają głos w tej sprawie. Mamy już dramaty (Lovematopea Marty Grzechowiak i Miss Hiv Macieja Kowalewskiego), powieść (Pozytywni Maćka Millera), a dzięki Krajowemu Centrum ds. AIDS i Wydawnictwu W.A.B. tom opowiadań, który publikujemy w przededniu Światowego Dnia AIDS. Pisarze (młodzi i średniego pokolenia) mówią odważnie i nie litują się. Pokazują AIDS jako chorobę, a nie jako inność. HIV nie wybiera - dotyka ludzi ze wszystkich grup społecznych. Niektórzy autorzy o tej dżumie XX wieku piszą nie wprost i nie zawsze o chorych, często o lęku przed AIDS, o rozpięciu między miłością, seksem i śmiercią.

onika | 2018-11-23
Przeczytana: październik 2018

„Trafieni – 7 opowiadań o AIDS” – tytuł zbioru jest bardzo sugestywny i zawiera sporą dawkę dramatyzmu. I chyba ten przekaz podprogowy stał się źródłem mojego rozczarowania tą publikacją. Nie, przedstawione tu opowiadania nie są złe. Tylko autorzy, którzy mieli zmierzyć się z tematem tej dżumy XX wieku, moim zdaniem, za bardzo owinęli to wszystko w bawełnę i w efekcie niektórzy z nich wylali dziecko z kąpielą. Choć może takie podejście było celowe, by uświadomić czytelnikom, że HIV to nie tylko problem pedałów i narkomanów, że może trafić każdego – lekarkę, niosącą pomoc potrzebującym w ogarniętych chaosem państwach afrykańskich, szarego pracownika korporacji, młodych ludzi szukających mocnych wrażeń byle jak z byle kim. Choroba i jej konsekwencje czają się gdzieś w trzecim czy czwartym planie, a na przód wysuwa się samotność, rozgoryczenie, ignorancja, egoistyczne nastawienie do życia, potrzeba bycia kochanym, rzadziej potrzeba, by kogoś kochać. Jeśli odrzucę wszystkie sugestie,...

Ewa K | 2012-07-20
Przeczytana: 19 lipca 2012

Stało się już chyba tradycją, że z każdej spontanicznej wycieczki do Krakowa przywożę sobie pamiątkę w postaci książki. Szkopuł tkwi w tym, że zawsze podczas wizyty w mojej ulubionej księgarni wybieram książki podejmujące kontrowersyjną tematykę. Mam już na koncie biografie zniewieściałych malarzy, książki o konserwacji zwłok i te odkrywające prawdziwe oblicze II wojny światowej. Tym razem szukałam czegoś zupełnie innego. Zmęczona nieustannym czytaniem powieści, postanowiłam rozejrzeć się za ciekawym zbiorem opowiadań. W taki właśnie sposób natknęłam się na książkę „Trafieni. 7 opowiadań o AIDS”.

Już od dawna poszukiwałam „Trafionych…”, bo tytułowe opowiadanie tego zbioru napisał jeden z moich ukochanych pisarzy, czyli Michał Witkowski. Byłam ciekawa, jak autor „Lubiewa” radzi sobie w krótszych formach prozatorskich i właśnie dlatego postanowiłam kupić tę pozycję. Nie spodziewałam się, że w „Trafionych…” znajdę też inne, świetne opowiadania, które w różny sposób będą traktować o...

skumperlak | 2012-03-26
Przeczytana: 26 marca 2012

Dla mnie książka przeciętna - większość opowiadań mało wyrazista, jak na temat, który podejmują. Wielkie wrażenie robi Mariusz Sieniewicz swoją niesamowitą, mocną parafrazą Lokomotywy Tuwima i oczywiście uwielbiany przeze mnie bezbrzeżnie Michał Witkowski.

kosterz | 2013-11-20

Wszystkie opowiadania w tym tomiku trzymają w miarę wysoki poziom, ale warto wyróżnić historię opisaną przez Mariusza Sieniewicza. Stworzył On brutalnie prawdziwą mapę myśli nie do zapomnienia. Pogadanki o AIDS w szkołach czy w telewizji nigdy nie miały tak mocnego wydźwięku. Jeśli do tego dorzucimy mocną, "zwałową" prozę Shutego i smutne opowiadanie Kochana, otrzymujemy książkę bardzo pouczającą. Pewnie zwróciliście uwagę, że faworyzuję delikatnie facetów jako autorów lepszych opowiadań w tym zbiorze - faceci, jak to faceci, są po prostu dużo bardziej konkretni, a ten temat chyba tego wymaga. Na zakończenie dodam jednak, że styl Agnieszki Drotkiewicz zaintrygował mnie na tyle, że mam ochotę sięgnąć po coś jeszcze jej autorstwa.

pawelr | 2012-03-07

Zbiór opowiadań Trafieni cechuje dość duża różnorodność, a jedynym wspólnym czynnikiem ich wszystkich jest HIV/AIDS. Każdego zaciekawi coś innego. Za najlepsze uważam opowiadania Drotkiewicz i Sieniewicza, co zachęca mnie do przybliżenia sobie ich twórczości, oraz oczywiście Witkowskiego, którego fanem już jestem.

Pestilentia | 2013-09-28

Opowiadania są różne, lepsze, gorsze. Z kilkoma autorami zetknęłam się po raz pierwszy i będe chciała pogłębić znajomość z ich twórczością. Takie książki są bardzo potrzebne.

Magdalena | 2012-01-06
Na półkach: Przeczytane, 2012