Raz. Dwa. Trzy

Okładka książki Raz. Dwa. Trzy Hubert Klimko-Dobrzaniecki
Okładka książki Raz. Dwa. Trzy
Hubert Klimko-Dobrzaniecki Wydawnictwo: Wydawnictwo Ha!art Seria: Seria prozatorska pod redakcją Piotra Mareckiego literatura piękna
Seria prozatorska pod redakcją Piotra Mareckiego
Wydawnictwo Ha!art
2007-01-01
2007-01-01

Okładka książki Bangsi Marcin Dopieralski, Hubert Klimko-Dobrzaniecki
Bangsi Marcin Dopieralski,...
Okładka książki Królik po islandzku Grzegorz Kasdepke, Hubert Klimko-Dobrzaniecki
Królik po isla... Grzegorz Kasdepke, ...

Małe miasteczko gdzieś na Dolnym Śląsku i trzy spojrzenia trzech różnych mieszkańców. Portrecik mieściny nie napawa optymizmem, hierarchia wartości jest, delikatnie rzecz ujmując, nieco zachwiana, ale Klimko-Dobrzaniecki nie potępia nikogo, nie poucza, nie daje gotowych recept - rejestruje.

Narratorzy to nastoletni, zbuntowany punk, seminarzysta i fryzjer - gej. Opisują świat tak jak go widzą, albo raczej pamiętają, a pamiętają sporo. Przedstawienie jest więc realistyczne, nie brak też zaskakujących detali. W jednaj narracji umieszczone są wszystkie trzy głosy i pozornie przypadkowe wspomnienia, jednak obrazy mieszają się i uzupełniają, co świetnie oddaje różne punkty widzenia i chaotyczność pozornie przewidywalnego świata.

Dobra proza. Mocna. Pisana z męskiej perspektywy, więc seks staje się centrum wszechświata. Scen erotycznych jest mnóstwo, o seksie narratorzy mówią bardzo bezpośrednio, o dziwo bez wulgaryzmów, ale i bez infantylizacji. Wszystko powiedziane, czy raczej pokazane jest wprost. Zabawa w lekarza po tej lekturze przestaje się kojarzyć z plastykowym zestawem zabawek z dzieciństwa i osłuchiwaniem zabawkowych stetoskopem misia.

Brutalny świat i dosadność nie jest jednak w stanie ukryć nostalgii za taką właśnie mieściną i czasami głupawej młodości.

Opinia też tu: http://slowooslowach.blox.pl/2018/06/Raz-Dwa-Trzy-Hubert-Klimko-Dobrzaniecki.html

Przerażająco smutna powieść, mimo kilku humorystycznych scen, które próbują zrównoważyć jej depresyjny charakter. Historia dzieciństwa skrzywionego przez dorosłych. Historia inności, która potrafi zaważyć na całym życiu. Książkę czyta się szybko, z zapartym tchem, jednak nie jest to łatwa lektura.

Świetnie prowadzona narracja! I język - żywy, plastyczny, bez koturnu. Trzy opowiadania o wyrywaniu się z prowincjonalnego "trójmiasta" na Dolnym Śląsku (Bielawa-Dzierżoniów-Pieszyce) i bolesnym, obyczajowym wyrastaniu ponad przeciętność pewnego młodego, prostego chłopaka.

raz.dwa.trzy. nie można się oderwać
Obraz społeczeństwa, rodziny, sąsiadów, szkoły, seminarium, wspaniały opis mieszkańców bloku, pokazany oczami trzech głównych bohaterów,od ich dzieciństwa, od kiedy sięgają pamięcią, do ... wizyty u fryzjera....:)
polecam lubiącym język i poczucie humoru Pana Huberta

raz.dwa.trzy. nie można się oderwać
polecam lubiącym język i poczucie humoru Pana Huberta

udziwniona, język niekomunikatywny, niedoścignione "Krysuvik"

udziwniona, język niekomunikatywny, niedoścignione "Krysuvik"

• Literatura polska (współczesna)
  • Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Raz. Dwa. Trzy