Ciotka Farhuma nie była dziwką

Wydawnictwo: Sic!
Doda Farhuma Lo Haita Zona
978-83-60457--22-1
Izrael, homoseksualizm

"Zostałem obrzezany w dniu, w którym powiesili Eichmanna" - od tej mocnej deklaracji, w której krystalizuje się tożsamość bohatera, Yossi Avni zaczyna swoją powieść o współczesnym "wiecznym tułaczu", który powoli odkrywa, że nad jego losem zawisło stare żydowskie przekleństwo: "Obyś wszystko miał i w jednej chwili wszystko stracił". Bohater Avniego utracił miłość swego kochanka Arika i Izrael, pustynny kraj dzieciństwa, zanim zrozumiał, że te dwie rzeczy, które zresztą chwilami stają się jednym, były dla niego wszystkim. Dzięki umiejętnemu łączeniu sentymentalizmu i humoru, krytycyzmu i zaangażowania, autor potrafi bez nuty fałszu opowiedzieć o męskiej miłości, namiętności, zdradzie, tęsknocie graniczącej z szaleństwem i pragnieniu posiadania dziecka. Burzy w ten sposób stereotypy na temat męskich związków i odświeża ramy gatunkowe powieści o miłości. Nie mniej udane są epickie opisy rodzinnego domu i środowiska Żydów sefardyjskich - barwnej i hałaśliwej zbiorowości, z całą galerią wyrazistych postaci, wywodzących się z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki, otoczonych wonią orientalnych przypraw, wrzaskiem wyrafinowanych przekleństw i szmerem uroków rzucanych ukradkiem na dzieci sąsiadów przez jemeńskie wiedźmy... Na szczególną uwagę zasługuje portret matki, której towarzyszy poruszająca aura przełamanej smutkiem czułości.

źródło opisu: Wydawnictwo Sic!, 2007

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-sic.com.pl/ksiazka/213/Ciot...»

Straszydło-Dydłoń | 2015-09-27
Przeczytana: 27 września 2015

Cholernie dobra, choć smutna książka. I oniryczna.
Poszatkowany charakter powieści tego izraelskiego pisarza przywodzi na myśl eksperymenty linearne Williama S. Burroughsa, acz zaznaczyć należy, że tutaj podane zostały w dużo przystępniejszym wydaniu. Świetnie też oddaje gonitwę myśli, a raczej ich chaos, towarzyszący człowiekowi po dramatycznych życiowych zmianach.
Abstrahując od orientacji seksualnej bohatera, "Ciotka..." to także świetny materiał antropologiczny - to, w jaki sposób autor oddaje klimat tygla kulturowego Izraela (i nie tylko) to materiał badawczy pierwsza klasa! Czytelnik nie tylko słyszy rozmowy na własne uszy, lecz również czuje zapachy kuchni matki głównego bohatera, którego - notabene - imienia nigdy nie poznajemy (możemy założyć, że pewnie zwie się Yossi, skoro narracja jest pierwszoosobowa).
Bardzo ciekawa rzecz. I poruszająca te rejony emocji, o których nawet nie wiedziałem, że istnieją.

daydream | 2015-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Książka jest po prostu cudna. Kocham, kocham, kocham heh ;-)

Ewelina Blicharz | 2013-09-23
Przeczytana: wrzesień 2013

Piękny poetycki język oraz przedstawienie ciekawych przemyśleń na tle historyczno-kulturowym. Autor przepięknie opisuje poza tym obraz miłości. Jeśli komuś nie przeszkadza opis romansu między mężczyznami (bo zapewne znajdą się i tacy...) gorąco polecam.

Hamunaptra | 2015-02-16

Czytając tę powieść, czułem zapach potraw szykowanych przez mamę głównego bohatera. Tę książkę czuje się wszystkimi zmysłami :D

Ta książka zagina czasoprzestrzeń - czyta się tak szybko, że mimo, iż miałam wrażenie przeczytania dwóch stron, w rzeczywistości przewaliłam dziesięć xD
Dość pogmatwane, ale ciekawe.
Dłuższa recenzja na http://czechozydek.wordpress.com :)

Mikael | 2012-09-14

Ciekawe opisy, choć przygody bohatera trochę jak z gejowskiego świerszczyka.

Bubełe | 2011-05-29
Przeczytana: 29 maja 2011

Niekonsekwentnie zapakowany cukiereczek.

Ola | 2017-01-04

Bardzo specyficzna, miejscami gorzka książka aczkolwiek mi osobiście przypadła do gustu. Zwłaszcza jej język a także jej liryzm. Ciekawym wątkiem jest trudna relacja jaka łączy głównego bohatera z matką.

codziennie | 2015-03-15
Przeczytana: marzec 2012

Wspaniała zabawna rzecz ! Polecam!

projekt_książki | 2017-03-26