Zhańbiona żona szejka

2023-11-21
2023-11-21

Rozczarowało mnie zakończenie

Rozczarowało mnie zakończenie

Książka napisana bardzo dobrze i trzyma w napięciu do końca. Opisana sytuacja dramatyczna. Pisarka wróciła do początkowego stylu pisania ograniczając do minimum opisy.

Zaaranżowane małżeństwo, którego próba rozwodu to dylemat: „tkwić w małżeństwie ze znienawidzonym mężczyzną albo śmierć”. I to wszystko przez próbę adoptowania dziecka.
Jak wiele można poświęcić dla pragnienia dziecka, gdy własny mąż tego nie akceptuje a niesubordynację żony karze przemocą fizyczną i psychiczną? Wiele… Wiele bólu, wiele upokorzeń, wiele niepewności życia…
Polecam, bo w moim odczuciu to była jedna z ciekawszych książek tej autorki.

Znacie bestsellerowe powieści Laili Shukri? Szokujące opowieści autorki wbijają w fotel i nie pozwalają oderwać się od książki dopóki nie dotrzemy do zakończenia. Fabuła powieści wciągnęła mnie, przeżywałam akty przemocy wobec kobiet i obawiałam się o życie Aiszy. Jej historia jest mocno poruszająca. Autorka potrafi poruszyć serce czytelnika i dostarczyć mnóstwo emocji. Aisza jest nieszczęśliwą mężatką. To aranżowane małżeństwo. Wyszła za mąż za bogatego szejka Hamida. Kiedy Aisza wraz z przyjaciółką odwiedza dom opieki dla porzuconych dzieci poznaje tam sześcioletnią Farah ta sprawia, że Aisza odzyskuje radość życia. Niestety szejk ogranicza jej wyjścia z domu i znęca się nad nią. Kobieta prosi szejka o rozwód i wtedy zaczyna się dla niej prawdziwe piekło na ziemi.

Jesteście ciekawi do czego posunie się wściekły i mściwy szejk, jak Aisza poradzi sobie z przemocą męża i co stanie się z małą Farah? Odpowiedzi znajdziecie w tej książce.

Jeśli nie boicie się czytać mocnych książek o arabskiej kulturze, obyczajowości i prawie to będzie dla Was niezapomniana lektura.

Ta historia pokazuje nam jak ważne w życiu jest to, by mieć wokół siebie przyjaciół.

Pióro autorki przypadło mi do gustu i zawsze czekam z niecierpliwością na jej kolejne historie.

Gorąco polecam!

Książka o przemocy, akcji praktycznie nie ma, ale pokazuje ciemne strony życia muzułmanek.

„Zhańbiona żona szejka” autorstwa Laili Shukri jest dziełem, które przyciąga uwagę, niestety dla mnie osobiście okazała się dość przewidywalna.

🧕 Elementy fabularne, zwroty akcji oraz rozwój postaci zdawały się być łatwo przewidywalne, co wpłynęło na moje odczucie nieco ograniczonego zaskoczenia czytając kolejne strony książki.

🧕 Niemniej jednak, „Zhańbiona żona szejka” zachowuje swoją wartość ze względu na odważne podejście do trudnych tematów oraz zdolność autorki do oddawania bogactwa kultury arabskiej.

Aisza, zamknięta w zaaranżowanym małżeństwie z szejkiem Hamidem, odczuwa głęboką samotność w luksusowej rezydencji. Po spotkaniu z sześcioletnią Farah w domu opieki dla porzuconych dzieci, kobiecie powraca radość życia, ale ograniczenia szejka stawiają ją w tragicznej sytuacji, gdy postanawia wystąpić o rozwód. Laila Shukri w „Zhańbionej żonie szejka” rzuca światło na najmroczniejsze aspekty ludzkiej natury, eksplorując tematy zemsty, przemocy i walki o wolność.

🧕 Niemniej jednak, „Zhańbiona żona szejka”...

Przygoda z twórczością tej autorki przypomina toksyczny związek... Z jedne strony jej książki niesamowicie wciągają, lecz z drugiej strony język i styl wołają o pomstę do nieba.
Przez pierwszą połowę byłam mega zaintrygowana – coś nowego ( prócz imion, bo autorka mieszkając w krajach arabskich zna tylko 3 imiona),nowy temat tabu, mniej statystyk, nowe małżeństwo i w końcu brak campari z sokiem pomarańczowym!). Po zażądaniu rozwodu przez Aiszę książka zaczęła się psuć. I bardzo przypominała fabułę części "perskiej...".
Drewniane dialogi, skakanie po akcji... Bez ładu i składu.
Bezsensowne kłótnie Hamida z Aiszą przypominały dokładnie te, co z perskiej Joanny...
Trochę więcej kreatywności...

Lubię poznawać nowe kultury, zwyczaje, kraje. Dlatego też z ciekawością sięgam po książki o arabskiej tematyce.
"Zhańbiona żona szejka", to kolejna z książek autorki, jaką miałam okazję przeczytać.
Autorka jest znana z niezwykle poruszających książek o tematyce arabskiej. Wiele z nich dotyczy kobiet i ich miejsca w rodzinie, społeczeństwie, życiu.
"Zhańbiona żona szejka" to niezwykle poruszająca i pełna emocji historia, dotykająca tego, co dla kobiety najważniejsze...dzieci, a konkretnie adopcji..
Książka ta porusza też temat rozwodu.
Na pewno wiecie, że kobieta w kraju arabskim to istota drugiej kategorii, mąż jest jej panem i władcą, co dla mnie europejki jest niezrozumiałe.
Co Aisza, główna bohaterka przeżyła ze swoim mężem, czego doświadczyła, to aż trudno opisać. Czytanie o tym sprawia ból, porusza a wreszcie wywołuje gniew....gniew na niesprawiedliwość w tej kwestii.
Polecam Wam tę historią. Trudno dociec na ile jest oparta na prawdzie a ile to fantazja autorki, ale znając realia arabskiego świata, mniemam, że dużo w niej prawdy. I ta prawda jest bardzo poruszająca.
Choć u nas też zdarzają się patologiczni mężowie, to zdecydowanie my Polki, mamy więcej praw. Warto to doceniać i korzystać z życia.
Po raz kolejny autorka wciągnęła mnie w arabski świat. Świat, który nie zna pojęcia równouprawnienie... Przeczytajcie bo warto.

"Zhańbiona żona szejka"...

Czytam książki autorstwa Laili Shukri od wielu lat. Lubię sposób w jaki opisuje kobiecość i to jak wiele wie o Islamie. Jej życie jest absolutnie fascynujące i ciekawe, co widać w jej książkach. Wiele podróżuje, poznaje niezliczoną ilość osób, słucha i umiejętnie tworzy historie, które są po części prawdziwe. Zawsze z wypiekami na twarzy czytam książki które dotyczą krajów arabskich i ich jakże specyficznej religii czy kultury. To niezwykłe jak bardzo możemy się różnić ze względu na wyznanie bądź miejsce, które zamieszkujemy. Historie które opowiada pani Layla niemal zawsze mnie porywają i tak też było tym razem. Zawsze z przyjemnością sięgam po książki jej pióra. Pisze lekko o tematach niezwykle ważnych, często trudnych, takich które powodują u mnie niedowierzanie, strach i zdziwienie. Jej proza zawsze wkrada się gdzieś tam głęboko we mnie, porusza mnie i sprawia, że dużo rozmyślam. Tym razem rozkłada na części pierwsze małżeństwo, relacje pomiędzy dwojgiem ludzi, którą trzeba stale pielęgnować. I tym nie różnimy się od żadnej kultury czy religii. Niezwykle trafiła do mnie historia bohaterki, która nie czuje się szczęśliwa w związku. Autorka porusza także temat adopcji, rozwodów czy nieślubnych dzieci. Ta książka to nie tylko opowieść Aiszy ale także kilka ciekawych fragmentów artykułów czy krótkich historyjek, które traktują o danym temacie tak aby czytelnik jeszcze pełniej zrozumiał sytuacje bohaterki. Kobiety wydaje się być prawdziwa, z krwi i kości, nie pozbawiona wad, rzeczywista.

Aisza przeżywa piekło ze swoim mężem. Czuje się niezrozumiała i nieszanowana. Facet gotuje jej piekło na ziemi. A ona marzy o adopcji dziewczynki, która chce być tylko kochana. O tym jest ta pozycja, a także o małżeństwach aranżowanych i o braku zrozumienia.

"Zhańbiona żona szejka" autor: Laila Shukri.

Aisza jest żoną szejka. Kobieta pomimo, że otacza ją ogromny przepych i bogactwo to czuje się bardzo samotna, ponieważ mąż nie obdarza jej ciepłem i uczuciem. Kobieta poznaje małą dziewczynkę, która przebywa w domu opieki dla porzuconych dzieci. Aisza chce pomóc małej Farah, ale szejk ogranicza jej wyjścia z domu. Główna bohaterka jest jednak tak zdesperowana, że postanawia wystąpić o rozwód. Wtedy jednak urazi dume męża. Do czego będzie zdolny urażony szejk? Czy Aiszy uda się wziąć rozwód i odzyskać wolność? Co z małą Farah? Adopcja w krajach arabskich nadal jest tematem tabu. Autorka po raz kolejny pokazuje, że nie boi się ciężkich tematów i chce poruszać je w swoich książkach.

#współpracarecenzencka

"Zhańbiona żona szejka" autor: Laila Shukri.

• Laila Shukri
  • Zbiblio