Gdziekolwiek jesteś

Okładka książki Gdziekolwiek jesteś Agnieszka Olejnik
Okładka książki Gdziekolwiek jesteś
Agnieszka Olejnik Wydawnictwo: Filia Cykl: Jak dzikie gęsi (tom 2) literatura piękna
Jak dzikie gęsi (tom 2)
Filia
2023-09-27
2023-09-27

Dalsze losy Katriny i Petera bardzo wzruszają. Tyle przeszkód i niefortunnych zdarzeń, które przeszkadzają w spotkaniu się bohaterów. Czy jednak miłości zwycięży należy szukać w następnej części. Polecam gorąco, bardzo dobrze napisana powieść.

Druga część z cyklu „Jak dzikie gęsi” Agnieszki Olejnik za mną. Przyznam, że z niecierpliwością wyczekiwałam tej książki. W drugim tomie poznajemy dalsze losy Katrin i Petera oraz ich przyjaciół. Katrin nie mogąc dłużej czekać na ukochanego decyduje się na podróż do rodziny na Prusach Wschodnich, jednocześnie rozstając się z ukochaną babcią. Otaczające ją osoby, chociażby Marlene, nie są jej przychylne i zamiast pomóc przeszkadzają. Z takim samym traktowaniem spotyka się Peter, trafiając do obozu w Dachau dostaje ochronę od Rudolfa. Niestety zazdrość przyjaciół powoduje, że nasi bohaterowie dostają o sobie mylne informacje. Dobrze napisana książka, w której poznajemy intencje każdej ze stron. Czekam na tom trzeci, by sprawdzić czy jak dzikie gęsi, nasi bohaterowie odnajdą drogę do domu. Polecam.

1965

Równie wciągająca jak część pierwsza.

Równie wciągająca jak część pierwsza.

Połowa roku 1939. W obliczu nadciągającej wojny i rosnących represji Katrin szuka schronienia u krewnych w Prusach Wschodnich, Peter zaś zostaje wysłany do obozu w Dachau i musi walczyć o przetrwanie. Mimo oddalenia i niepewności jutra próbują ocalić to, co najcenniejsze: swoją miłość. Natomiast udręczona Anna ukrywa się przed nazistowskim wymiarem sprawiedliwości. Marlene z kolei idzie za głosem serca i wyjeżdża z rodzinnego miasteczka. Rudolf Hertz wstępuje do SS, choć czyni to z powodów bardzo osobistych.
Miłość i wojna jak nic innego potrafią skomplikować życie. Podobno też w miłości i na wojnie wszystkie chwyty dozwolone. To przysłowie znalazło odzwierciedlenie w niniejszej powieści, bo wszyscy bohaterowie zostali zmuszeni do podejmowania decyzji, których nigdy by nie podjęli, gdyby nie byli zakochani, a nad głową nie wisiałoby widmo wojennej zawieruchy. Autorka pisze o przyjaźni, niepewności jutra, strachu, sile uczuć - miłości, zazdrości, zemście. To wszystko determinuje wybory piątki młodych ludzi z Dolnych Łużyc, których okrutny los rozrzucił po świecie. Muszą sobie radzić każde na swój sposób i w miarę możliwości i nie wszyscy wychodzą z tego obronną ręką. Miłośc bywa czasem ślepa i okrutna, a czasem piękna i mocna. Wojna zaś zawsze niesie tylko zniszczenie i śmierć. W tej książce przeplata się jedno z drugim, dlatego jest tak emocjonalna i zapada w pamięć. Z chęcią sięgnę po kolejny tom.
Ocena: 8/10

Nadszedł rok 1939. Młodzi ludzie rozpierzchli się po świecie. Losy każdego z nich są ciekawe. Tom kończy się w ostatnich dniach sierpnia, co ich czeka dalej, ci z Anna? Zobaczymy.

Druga część książki o losach młodych ludzi, którzy muszą mierzyć się ze swoimi problemami w obliczu zbliżającej się wojny. Książka jeszcze się nie skończyła, czekam na 3 tom.

Pamiętacie książkę ,,Jak dzikie gęsi" Agnieszki Olejnik? Dziś przedstawiam Wam drugą część tej historii w książce ,,Gdziekolwiek jesteś"
Autorka również tym razem bolesnie oddała klimat tamtych czasów. Piątce młodych ludzi przyszło żyć w naprawdę trudnych czasach, gdzie każda decyzja mogła nieść za sobą niewyobrażalne konsekwencje. Miłość była trudna i skazana na rozłąkę. Jednak nasi bohaterowie Karina i Peter nie zapomnieli o sobie i dążą do tego, aby mimo rozdzielenia, zobaczyć się na nowo.
Ich miłość była piękna i taka prawdziwa, która rzeczywiście jest w stanie przetrwać wszystko. Losy pozostałych bohaterów też nie są kolorowe.
W książce ,, Gdziekolwiek jesteś" Agnieszki Olejnik znajdziemy pełną gamę uczuć, które udzielają się również nam. Ciągły strach, gdyż nie wiesz co czeka cię za rogiem. Czy będzie dany ci kolejny dzień. Atmosfera niepewności i lęku, którą przecina siła miłości. To wszystko sprawia, że nie odłożymy tej książki nawet na chwilę.
Jestem dalej tego samego zdania, że warto doceniać to, co mamy, mieć do tego szacunek,cieszyć się chwilą, swoim towarzystwem. Wiele osób o tym zapomina.

Wciągnęła mnie ta część bez reszty. Los piątki bohaterów bardzo ciekawy. Mam niedosyt po przeczytaniu końcowego rozdziału czekam na kolejny tom.

Dobra książka jest wtedy, kiedy na głos ją komentujesz, kiedy przeżywasz do tego stopnia, że wydajesz z siebie niekontrolowane odgłosy albo wciągasz głośno powietrze - bez względu na to gdzie się znajdujesz.. Dobra książka to taka, przy której nie umiesz usiedzieć więc wstajesz i krążysz po pokoju jak lew w klatce... Kiedy nie śpisz, nie pracujesz, nie jesz, tylko czytasz. A kiedy nie możesz czytać to myślisz o tym, żeby jak najszybciej wrócić do czytania.
Zwykle drugie części są słabsze od pierwszych ale nie w tym przypadku!
Jestem ciekawa czy w tym roku uda się przeczytać coś równie dobrego albo nawet lepszego - rok się dopiero zaczął ale poprzeczka wysoko postawiona. Bardzo wysoko!
Czekam na kontynuację i jednocześnie się jej boję.
Aaaaa i jeszcze jedno. Ta książka przypomniała mi jak wiele mam i jak bardzo powinnam być za to wdzięczna. I że nawet kiepski dzień to nic z porównaniu z kiepskimi dniami naszych bohaterów...
Gorąco polecam.

Pani Agnieszko, dziękuję!

Niestety styl pisani pani Olejnik średnio przypadł mi do gustu.
Niby wszystko jest: osobiste dramaty, śmierć, wojna, obozy, ale wszystko opisane jest zbyt miękko, do tego powtarzanie co jakiś czas tej samej sytuacji z trochę innej strony i łopatologiczne tłumaczenie, co w danej chwili czuje osoba w tej sytuacji.
Ucieczka Petera z obozu, też jak dla mnie naciągana, ale ogólnie sporo się dzieje i "chwyta za serce".
Myślałem, że na 2 tomach się skończy, a tu szykuje się niezła saga, bo dopiero zaczyna się wojna, a większość historii dopiero się rozkręca.

Niestety styl pisani pani Olejnik średnio przypadł mi do gustu.
Ucieczka Petera z obozu, też jak dla mnie naciągana, ale...

• Audiobooki
  • Agnieszka Olejnik

Dodaj cytat z książki Gdziekolwiek jesteś