Perska wytrwałość

Okładka książki Perska wytrwałość Laila Shukri
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Perska wytrwałość
Laila Shukri Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Perska miłość (tom 8) literatura piękna
Perska miłość (tom 8)
Prószyński i S-ka
2022-07-12
2022-07-12
Literatura polska

Miłość nie zawsze jest słodka i spełniona

Dno dna.Nie tracić czasu na ten szrot

Dno dna.Nie tracić czasu na ten szrot

Joanna z książki na książkę zachowuje się jak kompletna idiotka, naprawdę zaczyna mnie już wnerwiać.
Opisy autorki o "miłości czułej, prawdziwej, ekstatycznej, jedynej", ten dobór słów i próby poetyckiego cudowania powodują u mnie rozdrażnienie.

Książka w zasadzie bez akcji. Masa stron jałowe rozmowy o niczym, masakrycznie długie dialogi co kto zje, jakiego drinka wypije, dywagacje o retoryce japońskiej, filmach, opowieści o kwiatach, streszczenie książki którą czytała bohaterka, czy 6 kartek streszczenia sprawy... księżniczki z Dubaju, jej życia i batalii sądowej (choć to akurat było ciekawe). Wszystko, żeby zapełnić czymś kartki.
Tragedia.
Pierwsza moja książka tej autorki i ostatnia. Cieszę się, że nie straciłam na nią kasy tylko wzięłam ją z biblioteki.

W cyklu książek "Perska ..... wytrwałość, kobiecość, zazdrość" każdy z tomów opowiada losy Polki Joanny, która zdecydowała się poślubić bogatego biznesmena z Kuwejtu. Małżeństwo tworzy początkowo szczęśliwą rodzinę z trójką dzieci. Jednak z czasem przepaść kulturowa dzieląca parę powiększa się, a brak zrozumienia prowadzi do dramatycznych zdarzeń. Bardzo polecam.

Perska wytrwałość to chyba tytuł odnoszący się do czytelników tej lektury - trzeba być bardzo wytrwałym żeby przeczytać książkę to do końca.
Jak to powiedziała moja siostra: 500 stron o niczym.

Jak to powiedziała moja siostra: 500 stron o niczym.

BŁAGAM – NIECH PANI PRZESTANIE PISAĆ...
Jak jeszcze byłam wyrozumiała i dawałam te 6 gwiazdek to tutaj jestem tak zdenerwowana, że muszę dać upust swym emocjom.
Odgrzewany dwudniowy kotlet. Kalka poprzedniej książki – tyle że na Maledwiach.
W pewnym momencie wertowałam strony i jakostatnia scena to było campari przed areobikiem to za 20 stron była dokładnie ta sama scena... Serio? Kto to w ogóle wydał?
Kłótnie już się kompletnie nie kleją. Są tak przerysowane, że naprawdę dziwię się wydawcy, że ten szit przepuścił.
Zabierzcie jej laptopa, niech już nie pisze...

BŁAGAM – NIECH PANI PRZESTANIE PISAĆ...
Odgrzewany dwudniowy kotlet. Kalka poprzedniej książki – tyle że na Maledwiach.

Flaki z olejem.

Ali wiecznie wściekły, niby wyjazd na wyspę w sprawach biznesowych, a ma cały czas muchy w nosie, nawet w towarzystwie Hamida wydaje się wiecznie niezadowolony. Wyjście do restauracji, plażowanie, lot samolotem - aż sam mnie męczył swoją niechęcią do wszystkiego i krótkimi, w kółko powtarzającymi się zwrotami.

Joanna, wieczna marzycielka, bez konkretnych działań, wzdycha tylko jakie by mogła mieć wspaniałe życie, w kółko powtarza się zdanie "do domku na wodzie..", "w domku na wodzie..". Nudne. Stoi, wzdycha, marzy, użala się.

Angelika jest oczytana, wszystko wie o kulturach, krajobrazach i opowiada spijając campari - przez co wątki turystyczne ciągnęły się przez kilka stron.

Sara i Fatma cały czas biegają po wyspie. Zaliczają rowery, aerobik i inne atrakcje w kurorcie.

Całą książkę czekałam na rozwój akcji - przez całą książkę działo się to co wyżej opisane. W kółko to samo. I te bezsensowne dialogi:
"- Tak
- Nie
- Tak
-Nie.."

Mam wrażenie że rozmowa między Joanną a Alim za każdym razem wyglądała tak samo. On jej wygadywał że jest głupia, ona - jak już mu coś odpowiedziała z sensem to tylko w myślach.

Każda z książek jest ze sobą jakimś wątkiem powiązana, dlatego sięgnęłam po nią. Niestety im dalej zagłębiam się w lektury Shukrii czuję coraz większy zawód.
Powinna zakończyć na pierwszej lekturze, bo im dalej w las tym coraz gorzej.

Flaki z olejem.

Joanna, wieczna marzycielka, bez konkretnych...

Mamy kolejną ósmą część z cyklu "Perskie emocje" . Książka ta opisuje dalsze losy Joasi i jej nieszczęśliwe małżeństwo z Alim. Wyjazd służbowy Allego na Meladiwy, na który wyjeżdżają całą rodziną. Joanna ponownie spotyka Dżasima, młodszego kochanka, przy którym zapomina o mężu który ją niszczy psychicznie oraz fizycznie. Bardzo polecam tą lekturę i czekam na kolejny tom.

Nie czytałam poprzednich tomów, tylko ten. Powiem tak: nie jest to literatura wysokich lotów, ale całkiem przyjemnie się czyta. Po całym tygodniu stresów , obowiązków, taka książka na weekend może bardzo odprężyć. proste dialogi, przyjemny bieg wydarzeń, piękna sceneria. Miło spędziłam czas zatapiając się w klimat Malediwów i "wielkiego przepychu".

Odnoszę wrażenie, że pisałam podobne dialogi w opowiadaniach w podstawówce. O ile początki były fajne, tak z każdą książką jest gorzej. Jedyny plus- to końcówka zawsze jest taka, że się sięgnie po kolejny tom z ciekawości.

• Przeczytane w 2022 roku
  • Obyczajowe