Jestem córką szejka

Prószyński i S-ka
2021-10-12
2021-10-12
Literatura polska

Dosyć ciekawa. Pokazuje życie kobiet w krajach arabskich.

Dosyć ciekawa. Pokazuje życie kobiet w krajach arabskich.

Książkę tą od początku czytało mi się bardzo lekko, aż czasem miałam wrażenie, że jest napisana infantylnie. Jako że główna bohaterka dorasta na przestrzeni stron, poniekąd miałam wrażenie, że autorka pisała dojrzalej proporcjonalnie do wieku Amiry.
Są poruszone poważne wątki i przedstawione prawdziwe historie, co jest bardzo fajnym dodatkiem. Przyjemnie i za razem przerażająco poznaje się tamtejsza kulturę i panujące zasady.
Fajne do przeczytania, jeżeli szukamy czegoś lekkiego do pośmiania się, jednakże trzeba pamiętać, żeby zachowywać dystans wobec tej książki.
Najbardziej mnie denerwował fakt, że nie ma zakończenia, a także zmiana imion bohaterów w połowie historii.

Poznajemy beztroskie dzieciństwo dziewczynki, której życie jest traktowane jak bajka. Amira, bo tak się nazywa nasza główna bohaterka, zabiera nas przez kolejne etapy swojego życia, od dzieciństwa po dojrzewanie, pierwsze miłości i wyzwania dorosłości. Z jednej strony widzimy 10 latkę której urodziny odbywają się na sali weselnej i dostaje od rodziców białego lwa, z drugiej jej dojrzewanie i stanowczą reakcję ojca gdy kolega ją przytulił na porzegnanie, aż do spotkanie z bogatymi studentami, którzy spacerują ze swoimi dziki zwierzętami po plaży a później poddają się libacji alkoholowej.

Amira dorasta w luksusie, ale jednocześnie zmagając się z ograniczeniami kulturowymi i społecznymi. Jej historia to nie tylko fascynująca podróż przez kolejne etapy życia, ale również opowieść o zakazanej miłości z Syryjczykiem. Jednak, jak się okazuje, nie wszystko jest takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Książka porusza trudne tematy, takie jak aborcja, aranżowane małżeństwa, segregacja płci, operacja przywrócenia błony dziewiczej czy zabójstwa honorowe. Autorka wciąga nas w świat Amiry, jej tajemnice, zmagania i próby zrozumienia własnych uczuć. Przyznaję, że niektóre fragmenty są trudne do strawienia, ale jednocześnie nie można się oderwać od lektury.

Opowieść Amiry i jej przyjaciół to nie tylko trudne wybory i walka z ograniczeniami społecznymi, ale także podróż po bogatej i złożonej kulturze arabskiej. Polecam tę książkę każdemu, kto chce zgłębić tematykę Bliskiego Wschodu i zanurzyć się w historię, która wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Niemniej jednak jest to jedna ze słabszych książek autorki nad czym oczywiście ubolewam.

Jest to kolejna książka, którą przeczytałem tej autorki. Również tutaj muszę napisać, że czyta się szybko i zawiera wiele odniesień do problemów z jakimi borykają się kraje arabskie.

Czy polecam: tak. Czyta się szybko i forma pisania jest dość lekka.

Czy polecam: tak. Czyta się szybko i forma pisania jest dość lekka.

Dosyć fajnie się słuchało audiobooka w pracy, zabijając nudę. Myślę, że jakbym czytała to jednak by to się trochę ciągnęło.

Romantyczna książka o niespełnionej miłości i losie kobiet urodzonych w krajach arabskich.

Książka z ciekawymi, niespodziewanymi zwrotami akcji, dość monotonna, historia trochę kręcąca się w kółko. Fajne przedstawienie realiów arabskich kultur i kobiet.

Fajna książka, wciągająca i ciężka historia. Mam lekki niedosyt jeżeli chodzi o zakończenie.

Ekscytująca, trzymająca w napięciu, wzbudzająca tysiące uczyć w jednej chwili, czekam na kontynuację

Poznajemy beztroskie dzieciństwo dziewczynki, która jest traktowana, jak księżniczka. Ma na imię Amira. Wspólnie z nią odkrywamy kolejne etapy jej życia, dojrzewanie, pierwsze kroki ku dorosłości. Dziewczyna dorasta, budzą się w niej uczucia, pragnie zakazanej społecznie miłości z Syryjczykiem, niestety nie wszystko jest takie piękne i proste, jakby się mogło wydawać...

Przeczytałam. Ale co dalej? Będzie druga cześć? Bardzo chce wiedzieć co dalej. Czy Samir wrócił? Co z księżniczką?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie

Laila Shukri Jestem córką szejka Zobacz więcej