Słodkich snów

Okładka książki Słodkich snów Anders Roslund
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Słodkich snów
Anders Roslund Wydawnictwo: Albatros Cykl: Ewert Grens & Sven Sundkvist (tom 10) kryminał, sensacja, thriller
Ewert Grens & Sven Sundkvist (tom 10)
Sovsågott
Albatros
2023-08-23
2023-08-23
Wojciech Łygaś

Okładka książki Trzy godziny Börge Hellström, Anders Roslund
Trzy godziny Börge Hellström, An...
Okładka książki Trzy minuty Börge Hellström, Anders Roslund
Trzy minuty Börge Hellström, An...
Okładka książki Trzy sekundy Börge Hellström, Anders Roslund
Trzy sekundy Börge Hellström, An...

Wyróżniona opinia i

Słodkich snów

przeczytanych książek 363 napisanych opinii 345

Temat jaki jest poruszany w książce nie jest łatwy, bo pedofilia i robienie dzieciom jakiejkolwiek krzywdy nie mieści mi się w głowie. Książka bywa momentami brutalna, ale autentycznie wciąga, bo chęć poznania prawdy i powrotu dziewczynek do domu jest silniejsza. To 10 tom z detektywem Ewertem Grensem, ale ja nie wiedziałam, że były inne kiedy zaczęłam czytać i gdyby nie to, że sprawdziłam po przeczytaniu książki inne recenzje to bym się nie zorientowała o tym.

Bardzo mocny tytuł . Na początku nudna ,ale po 3 rozdziale książka nabiera tempa i naprawdę ,naprawdę zapada w pamięć .

"Słodkich snów" to kolejna rewelacyjna powieść Andersa Roslunda. Temat pedofilii był już poruszany w pierwszym tomie tego cyklu ("Bestia"),ale tym razem Anders Roslund ukazał go w dużo szerszym aspekcie o międzynarodowym zasięgu.
Opowiada o odrażającej siatce zboczeńców rozsianych po całym świecie, którzy nie tylko wymieniają się zdjęciami i filmami poprzez zaszyfrowane konta w darknecie, ale przede wszystkim wykorzystują seksualnie małe dzieci, w tym także - o zgrozo - swoje własne. Naprawdę skóra cierpnie...
Powieść jest naprawdę rewelacyjna, napisana na bardzo wysokim poziomie literackim. Od początku przykuwa uwagę i trzyma w coraz większym napięciu. Inspektor Ewert Grens i były policyjny informator Piet Hoffman rozpracowują ten odrażający gang ze wsparciem duńskiej policji. Tropy wiodą po całym świecie...
Tym razem oprócz sensacyjnej fabuły dostajemy też dużą dawkę psychologicznych aspektów nie tylko zagadnienia pedofilii i handlu dziećmi, ale też niesłychanie skomplikowanej osobowości głównego bohatera Ewerta Grensa. Jego od lat tłumionego bólu po nieszczęśliwym wypadku żony Anni i jej śmierci wiele lat później. Jak ogromną traumę przeżywa i jaki ma wpływ nie tylko na jego pracę, ale przede wszystkim na jego życie osobiste i relacje z innymi ludźmi.
Anders Roslund napisał doskonałą powieść, pełną zaskoczeń i niesamowitych zwrotów akcji. Wprost trudno się od niej oderwać. Polecam gorąco!

Nie lubię robić podsumowań roku, gdy jeszcze 3 tygodnie do jego końca. Czasem w ostatnie dni roku potrafi znaleźć się taka perełka, która wywróci wszelkiego rodzaju rankingi do góry nogami. I taką książką jest właśnie powieść Andersa Roslunda “Słodkich snów”.

Po tytule spodziewałam się kryminału z otruciem, ewentualnie uduszeniem. Tego, co dostałam na kartach powieści, zupełnie się nie spodziewałam. Jest… mocno. Niekoniecznie bardzo krwawo, ale brutalnie. Działająco na wyobraźnię bardzo. Tematyka najokropniejsza z możliwych. Ciężko się czytało ze względu na świat, jaki wykreował Autor.

Nie dziwię się bohaterom, że było im ciężko. Wierzyłam im, szczególnie Pietowi, który chciał się poddać, bo jego granica w tym śledztwie została przekroczona. Wierzyłam Ewertowi, który chciał to powstrzymać.

“Słodkich snów” to historia ze świetnym tempem, odpowiednią dynamiką. Krótkie rozdziały nie pozwalały na to, bym zapomniała o akcji choć na chwilę. I nawet, jeśli musiałam książkę odłożyć na kilka chwil, by wziąć kilka głębszych wdechów i uspokoić myśli, po kilku minutach wracałam.

Ta zimna skandynawska trudna historia na pewno nie jest dla osób o słabych nerwach. Ale polecam ją naprawdę szczerze, bo warsztatowo jest świetna!

Thriller mega wciągający. Zaskakujący finał. Polecam

Thriller mega wciągający. Zaskakujący finał. Polecam

Niech was nie zwiedzie ten uroczy tytuł. "Słodkich snów" to okrutny kryminał autorstwa Andersa Roslunda z Ewertem Grensem w roli głównej. Nie zabraknie tu również Pieta Hoffmana i kilku innych interesujących postaci. Jednak poza wyrazistą paletą charakterów, najmocniejsza w tej książce jest zbrodnia. Pedofilia, to coś o czym nie chce się mówić ani myśleć, więc chyba nie muszę wspominać, jak bardzo ta książka mną wstrząsnęła.
Nie leje się tu krew, jednak akcja mrozi krew w żyłach. Nie ma zawrotnego tempa, a mimo to od lektury kręci się w głowie. Nie wiem czy to z nadmiaru emocji, ale długo nie mogłam się zebrać po przeczytaniu "Słodkich snów". Autor poruszył trudny i bardzo okrutny temat, jakim jest pedofilia - tu była filarem całej zbrodni i intrygi. Temat raczej niewdzięczny, niewygodny, a mimo to autorowi udało się stworzyć świetny kryminał, zapadajacy w pamięć i nie dający się odłożyć. To była jednocześnie okropna i świetna książka - naprawdę wywarła na mnie duże wrażenie.

Sztokholm, tego samego dnia znikają dwie małe dziewczynki, żadne z tych zaginięć nie znajduje rozwiązania. Rodzice zaginionych starają się z tym pogodzić, ale ich życie nieodwracalnie się zmienia na gorsze. Po pięciu latach policjant Ewert Grens postanawia wrócić do tych śledztw, mimo wyraźnego i stanowczego zakazu przełożonego postanawia podjąć je na własną rękę. Pierwsze tropy prowadzą go do Danii, ale szybko okazuje się, że jego zakres jest zdecydowanie szerszy a kolejne kroki mają miejsce w Stanach Zjednoczonych, ale tam nie może już działać sam. Prosi o pomoc dawnego znajomego, kogoś komu obiecał, że już nigdy nie wykorzysta jego umiejętności. Ta sprawa, dobro dzieci i to co się dzieje za zamkniętymi drzwiami niektórych domów powoduje jednak, że dawne obietnice zostaną zastąpione nowymi...
Spodziewałam się czegoś innego, myślałam że biorę do rąk lekki thriller, który pozwoli mi się oderwać i da mi sporo prostej rozrywki, okazało się inaczej. "Słodkich snów" to lektura tak mocna i tak przerażająca, tak mocno uderzającą w czułe punkty, że momentami aż boli fizycznie. Napięcie czuć nawet w tych momentach kiedy nic się nie dzieje bo mimo, że czujemy presję czasu, której podlegają bohaterowie to są momenty przestoju, które nie przynoszą czytelnikowi ulgi.
Ta książka to hardcore. Nie jest tak, że mi się nie podobała, historia mnie wciągnęła, polubiłam głównego bohatera. Jego bezradność i złość, lekkie nieogarnięcie w społeczeństwie wydało mi się nad wyraz ludzkie i prawdziwe. Fakty są jednak faktami - istnieje spore prawdopobienstwo, że po książce "Słodkich snów" przez jakiś czas takich nie doświadczycie.

Skandynawski dreszczowiec.

Zbrodnia z przeszłości. Powtarzający się po latach koszmar, na którego powstrzymanie jest dramatycznie niewiele czasu. Do tego dynamiczna akcja, dramaturgia, a także mnóstwo sekretów i tajemnic z przeszłości, które mogą zaważyć na losach teraźniejszości. "Słodkich snów" operuje nieco zużytymi schematami, a jednak - w dalszym ciągu - jest to to coś w sam raz da fanów takich autorów jak Jo Nesbo i Stieg Larsson!

Przed nami kolejna powieść z Ewertem Grensem, błyskotliwym detektywem w roli głównej, zmagającym się z demonami przeszłości, oraz z Pietem Hoffmanem, facetem z przeszłością, który od czasu do czasu – nie zawsze z własnej woli – współpracuje ze sztokholmską policją, choć kiedyś stał po drugiej stronie prawa.

Tego samego dnia w Sztokholmie znikają dwie dziewczynki. Żadne z zaginięć nie zostaje wyjaśnione. Policja umarza oba śledztwa, godząc się z tym, że to po prostu kolejne z wielu nierozwiązanych spraw tego rodzaju. Pięć lat później, dzięki przypadkowemu odkryciu, inspektor Ewert Grens odnajduje pewien trop. Z powodu własnych traumatycznych przeżyć jest zdeterminowany, by dowiedzieć się, co stało się z dziećmi, które zostały porwane z supermarketu i parkingu i nigdy więcej nikt ich nie zobaczył.

Poszukiwania prowadzą go w zakamarki dark webu i do odkrycia siatki pedofilskiej. Grens jest zmuszony zwrócić się do Pieta Hoffmana, który już wielokrotnie pomógł mu ruszyć ze śledztwem do przodu. Nie po raz pierwszy Hoffman będzie działał pod przykrywką. Tym razem musi zinfiltrować grupę pedofilów. I będzie mierzył się z ryzykiem, z jakim dotychczas nie miał do czynienia. Ale Hoffman, który sam ma dzieci, wie, że choć szanse na odnalezienie dziewczynek są nikłe, musi znaleźć i ukarać sprawców.

Fabuła autentycznie wciąga i trzyma w napięciu aż do samego końca. Przez cały czas jesteśmy świadkami gry, w której potwór w ludzkiej skórze gra nieczysto i ma dzięki temu od samego początku ogromną przewagę, a jego przeciwnicy rozpaczliwie walczą nie tylko o prawdę, ale także o życie. Jeśli są emocje, to prawie zawsze jest dobrze. Tutaj emocji z całą pewnością nie brakuje!

Świetny klimat opowieści, dobra akcja, dobry pomysł na bohaterów oraz na ich moralno-faktyczną niejednoznaczność, zaskakujące zwroty akcji, pozostawiająca zarówno zadowolenie, jak i pewien niedosyt klamra zakończenia - w tej książce jest wszystko to, co w kryminalno-sensacyjnych historiach z dreszczykiem najlepsze! Szkoda jedynie tego, że ten zużyty już nieco schemat w końcu wyczerpie kiedyś swój potencjał... Jednak, póki co, cieszmy się lekturą.

Albatros - dziękuję.

#słodkichsnów #andersroslund #albatros #wydawnictwoalbatros #sensacja #cosnapolce #dobraksiazka #ksiazkanawakacje #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #bookreview #instabooks #instabookspoland

Skandynawski dreszczowiec.

W Sztokholmie w ten sam dzień, w podobnych okolicznościach giną dwie dziewczynki. Po kilku latach policja umarza śledztwo, a rodziny pogrążają się w rozpaczy.

Ewert Grensem przez przypadek spotyka matkę jednej z zaginionych dziewczyn. Okazuje się, że kobieta pogodziła się z utratą córki uznając ją za zmarłą. Ewert postanawia przyjrzeć się sprawie sprzed pięciu lat i wpada na niepokojący trop. Razem z Pietem Hoffmanem, człowiekiem z przeszłością, który nieoficjalnie pomaga sztokholmskiej policji, trafiają na siatkę pedofilską wymieniającą się doświadczeniem na łączach dark webu...

(cd recenzji na fb)

Ciężki temat. Książka rewelacyjna. Pierwszy raz sięgnęłam po tego autora. Na pewno poszukam kolejnych.

• Kryminały
  • Przeczytane w 2023