Trzy minuty

Okładka książki Trzy minuty Börge Hellström, Anders Roslund
Okładka książki Trzy minuty
Börge HellströmAnders Roslund Wydawnictwo: Albatros Cykl: Piet Hoffman (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Piet Hoffman (tom 2)
THREE MINUTES
Albatros
2019-07-17
2019-07-17
Wojciech Łygaś

Okładka książki Trzy godziny Börge Hellström, Anders Roslund
Trzy godziny Börge Hellström, An...
Okładka książki Trzy sekundy Börge Hellström, Anders Roslund
Trzy sekundy Börge Hellström, An...

O ile pierwszy tom wydawał mi się ciekawy i porządnie wciągnęłam się w lekturę już od pierwszych stron, o tyle tutaj długo nie potrafiłam zainteresować się tym, co czytam. Autorzy moim zdaniem przesadzili zarówno z wprowadzeniem, jak i z opisami. Rozumiem, że chcieli bliżej ukazać życie Pieta już po ucieczce do innego kraju oraz szczegółowo przedstawić działalność gangów narkotykowych, ale w pewnym momencie miałam po prostu dość. Przez niemal połowę książki nic się kompletnie nie działo, później akcja stopniowo się poprawiła, ale na tyle, że mogłam określić ją jako znośną. Wydawać by się mogło ze streszczenia książki, iż fabuła potrafi czytelnika mocno wciągnąć, ale nie, nic takiego nie miało miejsca. Dopiero samo zakończenie okazało się na tyle absorbujące, że wreszcie potrafiłam zainteresować się powieścią.
Według mnie tym, co wpłynęło na brak atrakcyjności fabuły to powtarzające się schematy z pierwszego tomu. Działalność Pieta jako wtyki pojawiła się już wcześniej, dlatego wrzucenie go znów w tę samą rolę i odtworzenie wydarzeń w tym ponowna zdrada wyszły strasznie oklepane. Po tym, czego doświadczyłam w poprzedniej części, spodziewałam się znacznie więcej, zwłaszcza po głównym bohaterze, dlatego ogromnie się zawiodłam. To trochę tak jakby napisać całą historię od początku ze zmianą krajobrazu i niektórych sojuszników.
Napisałam trochę o ciekawym zakończeniu i rzeczywiście, pod koniec książki wciągnęłam się w fabułę i kibicowałam niektórym postaciom, w tym Pietowi. Jednak trzeba przeczytać ponad trzysta stron, żeby na dobre się wkręcić, ponadto sporo wydarzeń jak zwykle było dla mnie naciąganych, ale przymknęłam na to oko. Pojawiło się także kilka błędów logicznych, nie podam ich przykładu, bo zaspojleruję całą powieść, ale moim zdaniem niektóre działania podjęte przez bohaterów poszły im zbyt gładko.
Czy polecam? Bardziej tym, którzy chcą poznać dalsze losy Pieta po przeczytaniu pierwszego tomu. Nie zaliczyłabym jednak tej książki do kwestii życia i śmierci, można spokojnie się bez niej obejść.

#maratonczytam_se #czytam_se

"Od dawna ją okła­my­wał, już nawet nie czuł i nie wie­dział, co jest praw­dą. A gdy go w końcu zmu­si­ła, żeby ją wy­ja­wił, zro­bił to, bo nie chciał wszyst­kie­go stra­cić. Do­pie­ro wtedy do niego do­tar­ło, że gra­ni­cę mię­dzy praw­dą a kłam­stwem prze­su­nął tak da­le­ko, że nigdy nie bę­dzie pe­wien, gdzie koń­czy się to pierw­sze, a gdzie za­czy­na to dru­gie, po­dob­nie jak nie do końca bę­dzie wie­dział, kim jest."

Granice bywają cienkie jak lód. A czy Ty ograniczasz się do jednego gatunku czytanych książek? Jeśli tak, to podziel się ze mną, co najczęściej wybierasz.
Ja oczywiście na pierwszym miejscu stawiam kryminały i thrillery, potem obyczajówki i literaturę piękną. Na ostatnim miejscu jest fantastyka, ale nie mówię jej nie.

Jak pewnie wiecie po recenzji pierwszej części, tamta podobała mi się bardzo. Ta już minimalnie mniej, bo wiedziałam czego mogę się spodziewać po danej książce. Schemat jest bardzo podobny, ale towarzyszące emocje podczas akcji dalej trzymają pion.

Tym razem przenosimy się do Kolumbii, do największej narkotykowej stolicy. Piet pod fałszywym nazwiskiem jest członkiem narkotykowej mafii. Wraz z rodziną mają dość wygodne życie, jeśli można tak określić życie po ucieczce z kraju, który cały czas jest w sercu. Niestety, nie wszysto idzie po jego myśli. Kiedy zostaje porwany Timothy D. Crouse - przewodniczący amerykańskiej Izby Reprezentantów, Piet trafia na listę osób do wyeliminowania. Kolejny raz zostaje wystawiony przez osoby, które miały go chronić. Trwa odliczanie, najwyższe karty już zniknęły, czas na kolejne...
Tym razem życie od śmierci dzielą 3 minuty. Co będzie dalej?

#maratonczytam_se #czytam_se

"Trzy minuty" to znakomity thriller sensacyjny szwedzkiego duetu Roslund-Hellström. Jest dziejącą się trzy lata później kontynuacją napisanego w 2009 r równie znakomitego thrillera "Trzy sekundy".
Powieść oczywiście świetna i trzymająca w napięciu! Napisana z ekspresją i w charakterystyczny już dla tego duetu mocny i dobitny sposób. Traktuje o jednym z najpoważniejszych problemów nurtujących nie tylko szwedzkie, ale całe międzynarodowe społeczeństwo. To narkotyki!
Tym razem autorzy zgłębili temat od podszewki. Przenieśli swych bohaterów do Ameryki. Do Kolumbii, gdzie narkotyki się produkuje i USA, gdzie próbuje się z nimi walczyć. Poznajemy zasady funkcjonowania karteli narkotykowych i ich baronów. Bezwzględną i krwawą walkę o wpływy i wielomilionowe zyski. Biznes, w którym życie ludzkie nic nie znaczy, a morderstw dokonuje się bez żadnych skrupułów. Nastoletni chłopcy, dumni sicarios, są gotowi za kilkaset dolarów dokonywać zabójstw bez zmrużenia oka. Wszystko dzieje się w scenerii amazońskiej dżungli i kolumbijskich miast, a także w Waszyngtonie, gdzie trzyliterowe agencje próbują zwalczać ten uciążliwy proceder. W tym towarzystwie znalazł się też komisarz szwedzkiej policji Evert Greens, który swym niekonwencjonalnym podejściem i stalowym nerwom odegrał decydującą rolę w rozwiązaniu tej znakomicie skonstruowanej intrygi...
Czy główny bohater, Piet Hoffman, znajdzie wreszcie spokój i będzie mógł żyć normalnie ze swoją rodziną? - pewnie dowiemy się o tym za... "Trzy godziny"...
Gorąco polecam!

Już dawno mnie tak bardzo nie wciągnęła żadna książka.Widzę ,tu zgrany duet dwóch szwedzkich autorów.
Mamy tu nie tylko Szwecję ,ale i Kolumbię .Gdzie partyzantka uprowadziła pewnego obywatela USA.
Szokujące tortury.Akcja komandosów,politycy.
Nie da się czytać bez emocji.

Szokujące tortury.Akcja komandosów,politycy.
Nie da się czytać bez emocji.

Autorzy utrzymali wysoki poziom z części pierwszej.

Autorzy utrzymali wysoki poziom z części pierwszej.

Trochę słabsza niż pierwsza część. Miejsce akcji początkowo bardzo mi nie pasowało a powinno być strzałem w dziesiątkę, wiadomo, Kolumbia = narkotyki, ale było trochę nudnych momentów. Jednak później książka całkiem nieźle się wyrobiła i w sumie jestem ciekawa finału trylogii :)

Zacząłem czytanie serii od tego właśnie tomu , ale książka jest tak napisana , że czytelnik nie musi znać poprzedniej części , by zrozumieć co dzieje się teraz .
Sam pomysł może nie nowy , ale atrakcyjnie podany . Autorzy nie szczędzą niebezpiecznych i trzymających w napięciu scen , równolegle prowadzą intrygę gangsterską z rozgrywkami na najwyższych szczeblach władzy , a wszystko ubarwiane jest kolorytem Ameryki Łacińskiej , splendorem Waszyngtonu i codziennością Szwecji .
Sam główny bohater , to postać , którą czytelnik na pewno polubi . To człowiek kierujący się swoistym kodeksem etycznym , wykorzystany przez system , oszukany przez polityków i skazany na banicję w obcym kulturowo kraju , po drugiej stronie świata , gdzie pracuje jako ochroniarz bossa narkotykowego i nie tylko . Oczywiście fabuła jest bardziej skomplikowana , ale recenzja nie polega na streszczaniu powieści . Zatem powiem tylko , że w akcji biorą udział świecznikowe postaci z życia politycznego USA , szefowie DEA , FBI i CIA , policjanci ze Szwecji , bandyci z narkobiznesu , amerykańscy komandosi i ulicznicy z Bogoty . O dziwo wszystko to powiązane jest w zgrabną całość , trzymającą się przysłowiowej "kupy" .
Muszę szczerze przyznać , że poza tym , że głównemu bohaterowi wszystko się zbyt łatwo udaje , to nie mam zastrzeżeń .
Zdecydowanie polecam tym którzy lubią książki z pogranicza kryminału i political fiction .

Bardzo mocny, momentami szokujący thriller o tematyce narkobiznesu. Do tego rozterki moralne, egzystencjalne, lojalnościowe. Psychologia pogłębiona, chociaż z głównego bohatera, Pieta Hoffmanna, można by wycisnąć zdecydowanie więcej.

Na minus wielokrotne powtórki opisujące kondycje psychiczną bohaterów. Rozumiem, że natrętne myśli do nich wracają i to jest OK. Natomiast podobnie jak w przypadku "Trzech sekund" czułam nadmiar tychże. Serio, każdy myśli na zasadzie natrętnych powtórek "w koło Macieju"? Czyli każdy z bohaterów ma nerwicę? Dziwne. To już nie psychologia bohaterów raczej, a fabularne przynudzanie.

Na plus finałowy twist, jeszcze barwniejszy niż w "Trzech sekundach". I research na temat narkobiznesu. Po lekturze można wręcz zacząć "wtapiać" kokainę w skórę walizek. :D

To nie jest zwykły Thriller ze zmyślonymi bohaterami, które tylko są upodobnione do innych postaci, które funkcjonowały w rzeczywistości. To książka o traumie, o brutalnej i okrutnej rzeczywistości życia gangów narkotykowych, ale i zwykłych ludzi w Kolumbii. ( która zresztą doświadczamy, widzimy nawet teraz). Ta lektura pokazuje, że wszystko ma 2 strony, a nawet więcej i nic nie jest czarno białe. W trakcie czytania tej lektury doznamy całego spektrum różnych emocji.
Książka opowiada zgodnie z informacjami o tajnym informatorze - Piet Hoffman najpierw współpracuje z władzami policyjnymi, a potem przenika w środowisko gangów narkotykowych w Kolumbii . Wkrótce przed każdym z nich musi uciekać. Zakończenie dosyć mnie zaskoczyło. Kim w rzeczywistości jest tak na prawdę Piet Hoffman i dlaczego wciąż musi uciekać ? Dlaczego w książce pojawił się wątek Polski ? By znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania, trzeba przeczytać od początku do końca książkę. Apetyczny kąsek :)

Ksiazka ok, miejscami "przedobrzona" dlatego ocena tylko dobra, a moglo byc lepiej, dobry jezyk.

• Przeczytane 2020

Dodaj cytat z książki Trzy minuty