rozwiń zwiń

Trzy minuty

Okładka książki Trzy minuty
Börge HellströmAnders Roslund Wydawnictwo: Albatros Cykl: Piet Hoffman (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Piet Hoffman (tom 2)
THREE MINUTES
Albatros
2019-07-17
2019-07-17

Okładka książki Trzy godziny Börge Hellström, Anders Roslund
Ocena 6,9
Trzy godziny Börge Hellström, An...
Okładka książki Trzy sekundy Börge Hellström, Anders Roslund
Ocena 7,3
Trzy sekundy Börge Hellström, An...
Okładka książki Rodzinny interes. Ostatni skok Anders Roslund, Stefan Thunberg
Ocena 5,9
Rodzinny inter... Anders Roslund, Ste...

"Trzy minuty" to znakomity thriller sensacyjny szwedzkiego duetu Roslund-Hellström. Jest dziejącą się trzy lata później kontynuacją napisanego w 2009 r równie znakomitego thrillera "Trzy sekundy".
Powieść oczywiście świetna i trzymająca w napięciu! Napisana z ekspresją i w charakterystyczny już dla tego duetu mocny i dobitny sposób. Traktuje o jednym z najpoważniejszych problemów nurtujących nie tylko szwedzkie, ale całe międzynarodowe społeczeństwo. To narkotyki!
Tym razem autorzy zgłębili temat od podszewki. Przenieśli swych bohaterów do Ameryki. Do Kolumbii, gdzie narkotyki się produkuje i USA, gdzie próbuje się z nimi walczyć. Poznajemy zasady funkcjonowania karteli narkotykowych i ich baronów. Bezwzględną i krwawą walkę o wpływy i wielomilionowe zyski. Biznes, w którym życie ludzkie nic nie znaczy, a morderstw dokonuje się bez żadnych skrupułów. Nastoletni chłopcy, dumni sicarios, są gotowi za kilkaset dolarów dokonywać zabójstw bez zmrużenia oka. Wszystko dzieje się w scenerii amazońskiej dżungli i kolumbijskich miast, a także w Waszyngtonie, gdzie trzyliterowe agencje próbują zwalczać ten uciążliwy proceder. W tym towarzystwie znalazł się też komisarz szwedzkiej policji Evert Greens, który swym niekonwencjonalnym podejściem i stalowym nerwom odegrał decydującą rolę w rozwiązaniu tej znakomicie skonstruowanej intrygi...
Czy główny bohater, Piet Hoffman, znajdzie wreszcie spokój i będzie mógł żyć normalnie ze swoją rodziną? - pewnie dowiemy się o tym za... "Trzy godziny"...
Gorąco polecam!

Już dawno mnie tak bardzo nie wciągnęła żadna książka.Widzę ,tu zgrany duet dwóch szwedzkich autorów.
Mamy tu nie tylko Szwecję ,ale i Kolumbię .Gdzie partyzantka uprowadziła pewnego obywatela USA.
Szokujące tortury.Akcja komandosów,politycy.
Nie da się czytać bez emocji.

Szokujące tortury.Akcja komandosów,politycy.
Nie da się czytać bez emocji.

Autorzy utrzymali wysoki poziom z części pierwszej.

Autorzy utrzymali wysoki poziom z części pierwszej.

Trochę słabsza niż pierwsza część. Miejsce akcji początkowo bardzo mi nie pasowało a powinno być strzałem w dziesiątkę, wiadomo, Kolumbia = narkotyki, ale było trochę nudnych momentów. Jednak później książka całkiem nieźle się wyrobiła i w sumie jestem ciekawa finału trylogii :)

Zacząłem czytanie serii od tego właśnie tomu , ale książka jest tak napisana , że czytelnik nie musi znać poprzedniej części , by zrozumieć co dzieje się teraz .
Sam pomysł może nie nowy , ale atrakcyjnie podany . Autorzy nie szczędzą niebezpiecznych i trzymających w napięciu scen , równolegle prowadzą intrygę gangsterską z rozgrywkami na najwyższych szczeblach władzy , a wszystko ubarwiane jest kolorytem Ameryki Łacińskiej , splendorem Waszyngtonu i codziennością Szwecji .
Sam główny bohater , to postać , którą czytelnik na pewno polubi . To człowiek kierujący się swoistym kodeksem etycznym , wykorzystany przez system , oszukany przez polityków i skazany na banicję w obcym kulturowo kraju , po drugiej stronie świata , gdzie pracuje jako ochroniarz bossa narkotykowego i nie tylko . Oczywiście fabuła jest bardziej skomplikowana , ale recenzja nie polega na streszczaniu powieści . Zatem powiem tylko , że w akcji biorą udział świecznikowe postaci z życia politycznego USA , szefowie DEA , FBI i CIA , policjanci ze Szwecji , bandyci z narkobiznesu , amerykańscy komandosi i ulicznicy z Bogoty . O dziwo wszystko to powiązane jest w zgrabną całość , trzymającą się przysłowiowej "kupy" .
Muszę szczerze przyznać , że poza tym , że głównemu bohaterowi wszystko się zbyt łatwo udaje , to nie mam zastrzeżeń .
Zdecydowanie polecam tym którzy lubią książki z pogranicza kryminału i political fiction .

Na półkach: , , , , ,

Bardzo mocny, momentami szokujący thriller o tematyce narkobiznesu. Do tego rozterki moralne, egzystencjalne, lojalnościowe. Psychologia pogłębiona, chociaż z głównego bohatera, Pieta Hoffmanna, można by wycisnąć zdecydowanie więcej.

Na minus wielokrotne powtórki opisujące kondycje psychiczną bohaterów. Rozumiem, że natrętne myśli do nich wracają i to jest OK. Natomiast podobnie jak w przypadku "Trzech sekund" czułam nadmiar tychże. Serio, każdy myśli na zasadzie natrętnych powtórek "w koło Macieju"? Czyli każdy z bohaterów ma nerwicę? Dziwne. To już nie psychologia bohaterów raczej, a fabularne przynudzanie.

Na plus finałowy twist, jeszcze barwniejszy niż w "Trzech sekundach". I research na temat narkobiznesu. Po lekturze można wręcz zacząć "wtapiać" kokainę w skórę walizek. :D

To nie jest zwykły Thriller ze zmyślonymi bohaterami, które tylko są upodobnione do innych postaci, które funkcjonowały w rzeczywistości. To książka o traumie, o brutalnej i okrutnej rzeczywistości życia gangów narkotykowych, ale i zwykłych ludzi w Kolumbii. ( która zresztą doświadczamy, widzimy nawet teraz). Ta lektura pokazuje, że wszystko ma 2 strony, a nawet więcej i nic nie jest czarno białe. W trakcie czytania tej lektury doznamy całego spektrum różnych emocji.
Książka opowiada zgodnie z informacjami o tajnym informatorze - Piet Hoffman najpierw współpracuje z władzami policyjnymi, a potem przenika w środowisko gangów narkotykowych w Kolumbii . Wkrótce przed każdym z nich musi uciekać. Zakończenie dosyć mnie zaskoczyło. Kim w rzeczywistości jest tak na prawdę Piet Hoffman i dlaczego wciąż musi uciekać ? Dlaczego w książce pojawił się wątek Polski ? By znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania, trzeba przeczytać od początku do końca książkę. Apetyczny kąsek :)

Ksiazka ok, miejscami "przedobrzona" dlatego ocena tylko dobra, a moglo byc lepiej, dobry jezyk.

Niezła, aczkolwiek niektóre akcje wynikały nie wiadomo skąd.

Niezła, aczkolwiek niektóre akcje wynikały nie wiadomo skąd.

Przyznam, że miniony tydzień był tygodniem mojej wielkiej inicjacji. Dzięki dyskusji na LC na temat Literackiej Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk zyskałam zupełnie nowe spojrzenie na literaturę. Można śmiało napisać, że straciłam dziewictwo. Od razu też postanowiłam wdrożyć nową naukę w życie. Przesłucham właśnie „Trzy minuty” Andersa Roslunda i Borge Hellstroma. Jeszcze parę dni temu rozpływałabym się w pochwałach nad formą i treścią, biegłością autorów, lecz teraz nikt nie zamydli mi oczu tanimi sztuczkami. Ta książka to przykład kłamliwej i podstępnej lewackiej propagandy. Zacznijmy od początku : główny bohater, Piet Hoffman (znamy już to indywiduum, produkt zepsutego lewackiego, neomarksistowskiego światopoglądu, z poprzedniego tomu „Trzy sekundy”), no więc Piet Hoffman (obywatel szwedzki, ale z polskimi korzeniami! czy nie powinny tym się zająć stosowne służby w Polsce?), postać moralnie paskudna, fałszywa, hipokryta służący dwóm panom, bowiem ciągnie kasę od rządu amerykańskiego jako wtyka i informator w szeregach kolumbijskiego kartelu narkotykowego, ale jednocześnie nie gardzi zyskami z handlu narkotykami, zabójca na żądanie. Wytwór zepsutego, zlaicyzowanego społeczeństwa, w którym normy moralne nie istnieją.
Drugi aspekt: bieda w Kolumbii, handel narkotykami, przestępczość wynikająca z biedy, bieda wykorzystująca (małe dzieci jako płatni mordercy). „Byt określa świadomość”, skądś już to znamy, prawda? Typowo lewacki konstrukt. Czy w takim świecie chcemy żyć?
A wartości, te latarnie na ciemnej drodze naszego życia? Zastanówmy się jakimi wartościami kierują się bohaterowie: otóż kasa, kasa, kasa. Doprawdy smutne.
Rodzina? Jest tylko karykatura rodziny, owszem narkotykowy boss jest czułym ojcem, ale pakiet „żona plus (kochanka)” to obowiązujący standard, a sam Piet Hoffman ma, owszem, żonę i dzieci, ale czy odpowiedzialny ojciec naraża bezpieczeństwo swojej rodziny, tej podstawowej komórki społecznej w modelu: mężczyzna, kobieta, dzieci?
Jedyne co sprawia, że dusze Autorów (i czytelników tej propagandowej pseudoliteratury) nie są do końca stracone to to, że nie ma w tej książce żadnej ideologii LGBTQ ani ideologii gender - w tym świecie mężczyźni są mężczyznami, silni, zdecydowani, twardzi, walczący o byt dla swojej rodziny, kiedy trzeba nie cofną się przed zabiciem wroga, a kobiety siedzą w domu, gotują i opiekują się dziećmi (gwoli sprawiedliwości, nie wszystkie, ale jakieś światełko w tunelu jest). To wskazuje, że nawet w lewackich duszach Autorów epatujących nas zepsutą do szpiku kości, przeżartą brakiem wartości, ideologią neomarksisowską, tlą się jeszcze resztki moralności. Jeszcze nie wszystko stracone. Jest jeszcze nadzieja dla Zachodu.
Niestety popularność, jaką cieszą się książki tego duetu w Skandynawii jest tylko kolejnym dowodem na to jak bardzo Europa potrzebuje naszej pomocy. Na koń zatem i szable w dłoń, okażmy się godni epoki (skrzydła husarskie mile widziane).

Dodaj cytat z książki Trzy minuty