Ukryty port

2023-06-28
2023-06-28
Joanna Ostrowska
zwłoki przeszłość śledztwo morderca

Niestety nie do końca rozumiem liczne zachwyty. "Ukryty port" miał szansę być ciekawym i klimatycznym kryminałem, jednak gdzieś w całą historię wdarł się chaos. Książka pełna jest krótkich wątków, które nic nie wniosły do fabuły.

Śledztwo, chociaż wydaje się ciekawe, ciągnie się niemiłosiernie.
Na plus zasługują jedynie "dzienniki" w których można dostrzec jakieś emocje i motywy.

Śledztwo, chociaż wydaje się ciekawe, ciągnie się niemiłosiernie.

"Ukryty port" to niespieszny kryminał wątkiem obyczajowym (lub odwrotnie),którego akcja toczy się dwutorowo. Fabuła płynie wolno, więc nie jest to opowieść dla osób, którzy od kryminału oczekują wartkiej akcji. Wydaje mi się, że powieść ta spodoba się osobom, które lubią sagi rodzinne, bo z taką rodzinną historią mamy tutaj do czynienia. Ja należę do takich osób i właśnie dlatego "Ukryty port" tak bardzo mi się spodobał, chociaż zdaję sobie sprawę, że nie ma w tej historii zbyt wiele oryginalności. Rodzinne tajemnice, zbrodnie, wojna, historia, przeszłość i teraźniejszość.... Spotkałam się już tyle razy z takim schematem, ale nic nie poradzę na to, że go bardzo lubię i dlatego powieść hiszpańskiej autorki do mnie trafiła.

Zachęcona wysoką oceną książki sięgnęłam po nią. Czekałam aż się rozkręci, aż szczęka mi opadnie i co? I nic..Łatwo się domyślić co i jak.Łudziłam się, że może jednak jestem w błędzie, ale nie- trafilam w punkt. Popieram poprzednie recenzje, że powieść jest nudna, rozwleczona, czasem miałam wrażenie, że elementy się powtrzają a postacie takie jałowe jakieś. Przeczytane, odhaczone, ale na chwilę obecną nie mam zamiaru sięgać więcej po prozę autorki.

Bez szału.

Bez szału.

Olivier - mieszkaniec Londynu - postanawia wyremontować willę w Hiszpanii, którą odziedziczył po zmarłej matce. W jego trakcie robotnicy odnajdują w piwnicy zmumifikowane zwłoki dziecka.

Akcja toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych, tj. współcześnie oraz w przeszłości. O ile opis wydarzeń obecnych nie nastręcza prawie w ogóle ekscytacji, to wydarzenia z lat odległych, opisanych w dzienniczku, już bardziej.

Ogólnie więcej tu z sagi rodzinnej niż kryminału, a tym bardziej thrillera. Kto lubi akcje rodem z telenoweli ten się może nie zawiedzie. Dla mnie dłużyło się i nie porwało mnie.

Bardzo ciekawa fabuła. Wciągająca.

Bardzo ciekawa fabuła. Wciągająca.

Książka „nierówna”. „Dziennik” niesamowicie wciągający, natomiast akcja w teraźniejszości bardzo się dłużyła. Zakończenie zaskakujące.

Czym jest tytułowy ukryty port? To bezpieczne schronienie dla danej osoby, które pomaga jej w trudnych chwilach.
To może być wspomnienie, miejsce, osoba lub rzecz. Dla każdego z bohaterów tej opowieści takim ukrytym portem jest co innego. Dla pani porucznik prowadzącej śledztwo to rodzice, dla Oliviera latarnia z czasów dzieciństwa. A mój ukryty port to książki. Także i ta, nostalgiczna powieść z hiszpańską historią w tle i zagadką kryminalną.

Niespieszna akcja , typ narracji typowy dla mrocznej literatury hiszpańskiej.Dużo opisów przyrody i wątków historycznych, które przeplatają się z teraźniejszością. Ogólnie dobrze się czyta, z niemałym zainteresowaniem (choć bez ekscytacji).

feminadomi.pl

"Ukryty port" to świetny kryminał historyczny, którego poznanie dostarczyło mi wielu emocji i okazało się niezapomnianym czytelniczym doznaniem. W powieści mamy dwa światy, ten teraźniejszy oraz ten dziejący się w przeszłości, w czasie wojny domowej w Hiszpanii.

Powieść rozpoczyna się od informacji o odnalezieniu zamurowanych w ścianie zwłok noworodka. Wiadomość ta zaskakuje właściciela domu, Oliviera - anglika, który w Hiszpanii, chciał zacząć nowe życie. Znalezisko otwiera drzwi do kolejnych tajemniczych i tragicznych wydarzeń. Równolegle poznajemy przeszłość innej bohaterki, która toczy się w tragicznym dla Hiszpanii czasie - wojny domowej.

Wydarzenia w książce opisane są dynamicznie, przeskoki w czasie nie pozwalają nam na oderwanie się od lektury. Dla mnie czas przeszły był bardzo przejmujący i ciekawszy od wydarzeń współczesnych, ale one razem uzupełniają się, tworząc obraz, który - zapewniam - wciągnie Was na długie godziny czytania. Prowadzone śledztwo jest wciągające, dowiadujemy się wielu ciekawych informacji, coraz lepiej poznajemy głównego bohatera, który wzbudził moją wielką sympatię. Ciekawe zwroty akcji, ciekawi bohaterowie, smutna przeszłość to wszystko stworzyło taki kryminał jaki lubię najbardziej. Nie ma tu epatowania zbrodnią, nie ma niepotrzebnych makabrycznych opisów, jest za to śledztwo, które powoli odsłania wszystkie tajemnice.
POLECAM!

feminadomi.pl