Trzy sekundy

Okładka książki Trzy sekundy Börge Hellström, Anders Roslund
Okładka książki Trzy sekundy
Börge HellströmAnders Roslund Wydawnictwo: Albatros Cykl: Piet Hoffman (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Piet Hoffman (tom 1)
THREE SECONDS
Albatros
2019-07-17
2012-07-25
Wojciech Łygaś
gang narkotykowy literatura szwedzka mafia przestępczość zorganizowana Szwecja śledztwo thriller więzienie zabójstwo zakładnik

Apetyt na sensację, thriller miałam spory. Opinie, recenzje - znakomite. Niestety spotkało mnie rozczarowanie. Książka jest jak dla mnie bardzo przeciętna. Żadnych wypieków, wyczekiwania do kontynuowania lektury, nic z tych rzeczy. Książka jest w najlepszym wypadku poprawna. Opowiada o dwoiści okoliczności, życia, ludzi. Dokonywaniu wyborów. Tym, że wszystko może być niejednoznaczne w zależności od obranego punktu odniesienia. Że wszystko w zasadzie można wytłumaczyć i zracjonalizować.

Muszę ocenić dwie części powieści osobno:
1.Bez zachwytów. Mnie nie wciągała, mogłam lekturę odkładać bez poczucia żalu lub chęci „jeszcze troszkę, aż dowiem się …” Akcja toczy się powoli bez zwrotów trzymających w napięciu. Nie jestem miłośniczką rollercastera w literaturze, wręcz przeciwnie, ale niech snucie fabuły da głębszy wgląd w bohaterów, akcję czy motywy, tu powtarzano mi aż do bólu jak to bohater bardzo kocha rodzinę.
2. Super. Wciąga, chce się wiedzieć co dalej, nie ma roztkliwiania się nad własnymi uczuciami.
Podsumowując:
Dobry pomysł, podejście z innej strony daje możliwość na budowanie wciągającej fabuły. Bohater typu Bond – przygotowany na wszystko, ale sprawdza się, jest w ciekawym ustawieniu.
Mam odczucie, że duet autorów podzielił się prowadzeniem akcji po połowie, szkoda dla całości.

Muszę ocenić dwie części powieści osobno:

To ważna książka, która pokazuje, jak dążenie do "wyższego dobra" nieraz odbywa się po trupach i z pominięciem fundamentów demokracji i państwa prawa. Z pewnością warto ją przeczytać, bo poza rozrywką dostarcza również czegoś znacznie istotniejszego: otwiera oczy na świat równoległy do tego, w którym żyją szarzy obywatele, świat, w którym jakby więcej wolno i do którego trafiają tylko wybrani. Szkoda tylko, że jest tak fatalnie napisana. Powtórzenia, ciągłe przypominanie o tym, co czytelnik już wie, sztuczne przedłużanie książki retrospekcjami tego, co wydarzyło się raptem parę stron wcześniej i czego czytelnik nie zdążył jeszcze zapomnieć, nieudolne budowanie napięcia i aury tajemniczości wiele odbiera tej książce. Trzeba naprawdę mocno przymknąć oczy, żeby tego nie widzieć i wyłuskać z powieści samą fabułę. Aż dziwne, że zdobyła taką popularność, bo przy wnikliwym czytaniu staje się zwyczajnie nie do wytrzymania. To zwykłe czytadło, aspirujące do czegoś więcej. Gdyby odchudzić tę książkę, usunąć wszystkie nieudane zabiegi stylistyczne (chociaż naprawdę ciężko nazwać to stylistyką, a nie grafomaństwem),byłaby genialna.

Dwoistość jest sensem tej opowieści. Podział ludzkiego losu, dwie twarze, dwa życia, jedno sumienie.
Pewna transakcja sprzedaży narkotyków kończy się fatalnie - śmiercią jednego z jej uczestników. Nie wiemy kim był, ani kim byli pozostali. Będziemy się tego dowiadywali do ostatniej strony. Śledztwo przejmuje doświadczony policjant ze złamanym życiem i wrodzonym talentem do komplikowania spraw.
Autor z talentem i dobrą znajomością rzeczy prowadzi nas zarówno przez spotkania operacyjne policjantów jak i więzienie. Główni bohaterowie na pozór wydają się dosyć typowi: nawrócony przestępca w służbie policji, zmęczony policjant, którego trudno nie polubić. Spora dawka przemocy i śmierci. Ale też całkiem zwyczajna rodzina, z dziećmi zasiadającymi codziennie do kolacji i czekającymi aby tata przeczytał im bajkę. Tata-przestępca-kapuś-morderca-informator-kochający mąż.
Bardzo mi się podobała ta mieszanka! Książka zdecydowanie do polecenia.

Dałam radę dotrzeć do około 80- 100 strony i odłożyłam, flaki z olejem. Nie skusiły mnie nawet opinie na LC obiecujące, że później się rozkręci, nie dałabym rady dalej brnąć w treść.

#maratonczytam_se #czytam_se

"Każdy czło­wiek ma jakąś gra­ni­cę, któ­rej nie prze­kro­czy, poza którą dalej się nie da."

Wolicie historie zamknięte w jedyni tomie czy serie?
Ja nie potrafię wybrać, bo jedno i drugie może być dobre.
Mam kilka takich serii, które trzymają dobry poziom, a ta jest jedną z nich.

"3 sekundy" to początek wszystkiego.
Piet Hoffman to główny bohater, który niejedno już w życiu widział. Teraz ma pokierować akcją wprowadzenia narkotyków do szwedzkich więzień. Tylko kilka osób zna prawdę, ale nie wszyscy są lojalni.
Hoffman wchodzi w środowisko świadomie i świadomie daje się zamknąć w celi z fałszowaną kartoteką. Niestety nie wszystko idzie zgodnie z planem...

To jest początek, którego się pragnie. Akcja, która nie nudzi, a cały czas powoduje dziwne napięcie w organizmie w oczekiwaniu na najgorsze. Potem napięcie chwilowo spada, by znów wzrosnąć do niebotycznych rozmiarów. Staje się to nałogiem... A Ty cały czas czekasz... I w tym przypadku chcesz więcej, niż 3 sekund...

#maratonczytam_se #czytam_se

Wolicie historie zamknięte w jedyni tomie czy serie?
Ja nie potrafię wybrać, bo jedno i drugie może być dobre.
Mam kilka takich serii, które trzymają dobry poziom, a ta jest jedną z nich.

"3 sekundy" to początek wszystkiego.
Piet Hoffman to...

Jest to jeden z pierwszych przeczytanych przeze mnie thrillerów od dłuższego czasu i muszę przyznać, że spotkanie z tą książka było dla mnie udane. Nie tylko dobrze spędziłam z nią swój wieczór, ale również odkryłam ciekawych autorów, po których twórczość jeszcze z pewnością sięgnę. Styl pisarzy jest moim zdaniem bardzo szczegółowy i mocno trzymający się faktów takich jak dokładne opisanie działań bohaterów, miejsc, przedmiotów służących za broń itp., co zresztą jest dość charakterystyczne dla tego typu powieści. Jednocześnie wiele wydarzeń trzyma w napięciu, co czuje się już od pierwszej strony.
Sama akcja powieści jest dość złożona. Z jednej strony początek rozpoczyna się interesująco ukazując Pieta w niekomfortowej sytuacji zabójstwa oraz przedstawiając jego działania na rzecz pracy dla policji. Sporo fragmentów książki skupia się na rysie psychologicznym Pieta, który zmuszony jest kłamać, by chronić nie tylko swoją rodzinę lecz też tajną przykrywkę. Bohater często przeżywa drobne kryzysy na tle tożsamości przestępcy oraz policyjnej wtyki, decyduje się też na działania, ocierając się o granice życia i śmierci. Druga strona medalu jest taka, że chociaż te wszystkie wprowadzające momenty zawierają intrygujące szczegóły, to czasem one mnie nużyły i nie pozwalały na dobre się wciągnąć w lekturę. Później pojawiła się poprawa, gdy Piet otrzymał specjalne zadanie i zdecydował się nie wycofywać z misji. Wtedy cała fabuła znacznie przyspieszyła i oderwanie się od powieści przychodziło mi już z dużym trudem. Wszystkie zwroty akcji nagle nabrały tempa, a szczegóły odnośnie losów Pieta, jak i innych kluczowych bohaterów oraz całej misji zdemaskowania działań przeciwników czytałam jednym tchem.
Książka zawiera jednak pewne wady, które po przeanalizowaniu wydają mi się warte uwzględnienia. Wiele wydarzeń często zakrawało o absurdy na miarę kina Hollywood, mam tutaj na myśli przewidzenie niektórych sytuacji przez głównego bohatera kropka w kropkę (np. umieszczenie podsłuchu w miejscu, gdzie tylko potencjalnie mogła stacjonować policja),nieśmiertelność postaci po wybuchu, przemyt broni do więzienia i bezradność klawiszy wobec takich sytuacji. Zdaję sobie sprawę, że mnóstwo scen zostało napisanych, by zbudować napięcie i zaintrygować czytelnika, ale w niektórych momentach autorzy ciut przesadzili.
Zakończenie powieści wydaje mi się satysfakcjonujące, pewne sprawy się wyjaśniają, inne wymagają kontynuacji w kolejnych tomach. Ciekawość odnośnie losów głównego bohatera zżerała mnie do samego końca i chociaż wystąpiły wspomniane przeze mnie absurdalne momenty to jednak całość czytało mi się bardzo dobrze.
Czy polecam? Tak, jest to dość interesujący thriller, dostarczający czytelnikowi mnóstwa emocji, ale polecam bardziej dla fanów szybkiej akcji i przymykających oko na wymienione przeze mnie mankamenty.

Ciekawa forma prowadzenia czytelnika przez kolejne rozdziały, pokazywanie poszczególnych wydarzeń z oczu innych bohaterów - interesujący zabieg. Na początku się gubiłam w tych postaciach, całkiem sporo ich. Opisy uczuć, bardzo proste, wręcz oszczędne, były podobne do stylu pisania Żulczyka w Ślepnąc od świateł - widzę pewne podobieństwo. Interesujące szczegóły działania mafii i policji. Domyśliłam się zakończenia - nie było jakoś specjalnie trudne wpaść jak to się skończy- bardzo mnie ono zadowoliło, na takie właśnie liczyłam biorąc książkę do ręki. Pierwsze 250 stron jakoś mi się dłużyło, później odkąd bohater wchodzi do więzienia, akcja nabiera tempa.

Nawet niezły, dość wciągający thriller, któremu jednak brakuje "tego czegoś". Nie trzymał mnie w napięciu, nie miałam wypieków na twarzy podczas czytania, jednak wciągnął mnie na tyle, że zamierzam sięgnąć po następną część.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Początkowo sennie i przydługo, ale rzetelnie. Potem akcja przyspiesza i przez chwile jest ok. Potem liczba absurdów nadmiernie poraża.

Anders Roslund Trzy sekundy Zobacz więcej