Trzy sekundy

Okładka książki Trzy sekundy
Börge HellströmAnders Roslund Wydawnictwo: Albatros Cykl: Piet Hoffman (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Piet Hoffman (tom 1)
THREE SECONDS
Albatros
2019-07-17
2012-07-25
Wojciech Łygaś
gang narkotykowy literatura szwedzka mafia przestępczość zorganizowana Szwecja śledztwo thriller więzienie zabójstwo zakładnik

Okładka książki Trzy godziny Börge Hellström, Anders Roslund
Ocena 6,9
Trzy godziny Börge Hellström, An...
Okładka książki Trzy minuty Börge Hellström, Anders Roslund
Ocena 7,4
Trzy minuty Börge Hellström, An...
Okładka książki Rodzinny interes. Ostatni skok Anders Roslund, Stefan Thunberg
Ocena 5,9
Rodzinny inter... Anders Roslund, Ste...

Zgadzam się z innymi opiniami, książka ma zdecydowanie dwie odsłony: lepszą i gorszą.
Ale nie ujmuje jej to w finalnej ocenie, uważam że to dobra sensacja/kryminał ale czy aż tak, żebym sięgnął po kolejną część ?
Chyba nie, ale czas pokaże.
6/10

Chyba nie, ale czas pokaże.
6/10

Pierwsza połowa taka sobie, druga całkiem fajna, powieść się rozkręca.

Pierwsza połowa taka sobie, druga całkiem fajna, powieść się rozkręca.

Powinny być dwie oceny. Za część pierwszą bardzo słaba a za resztę rewelacja.
Na początku zastanawiałam się po co marnuję czas, ale skuszona opiniami, że dalej jest lepiej przebrnęłam. I faktycznie. Od drugiej części zaczyna się jazda bez trzymanki...

Powinny być dwie oceny. Za część pierwszą bardzo słaba a za resztę rewelacja.

Tajny agent szwedzkiej policji zapobiega próbom przejęcia dystrybucji amfetaminy w szwedzkich więzieniach przez polską mafię. Aby powstrzymać ich przed sukcesem, będzie musiał działać pod przykrywką, udając więźnia w najbardziej znanym więzieniu w kraju.

"Trzy sekundy" to kolejny świetny thriller kryminalny duetu szwedzkich autorów Anders Roslund & Borge Hellstrom, w którym poruszają kolejne problemy społeczne w Szwecji. Tym razem ukazali ułomności na linii policja-prokuratura-więzienia. To pierwszy tom z Pietem Hoffmanem, ale nie brakuje "starych znajomych" - Svena Sundkvista, Agne Agestama czy Mariane Hermansson. Jednak na pierwszy plan zdecydowanie wybija się postać Everta Greensa, który swymi nieznośnymi manierami i ciągle trwającą traumą po śmierci żony po raz kolejny daje się wszystkim we znaki. Jego złość i upór ma decydujący wpływ na rozwiązanie zagadki...
Muszę przyznać, że autorom udało się stworzyć znakomity, pełen napięcia thriller, który od początku wciąga i czyta się go z zapartym tchem. Opowiedziana historia jest pasjonująca, od początku przykuwa uwagę i mimo drobnych mankamentów sprawia wrażenie świetnie przemyślanej i znakomicie poprowadzonej. Niezwykle ciekawe zakończenie, które na sam koniec może zaskakiwać. Choć biorąc pod uwagę następne tomy z Pietem Hoffmanem, nie za bardzo...
Nie pozostaje nic innego, jak sięgnąć wkrótce po następny tom.
Polecam gorąco!

Jak słyszę o wstrząsającym realizmie jaki stworzyli autorzy tej powieści, to nie wiem, czy się śmiać, czy płakać. Może i sposób działania policyjnych informatorów jest realistyczny, za to cała akcja w więzieniu to jedno wielkie sf. Rzeczy, które mają tam miejsce nie mają szans się wydarzyć, od przemycania w książkach broni(wielkości 5cm, z pociskami wielkości kapiszona, ale ponoć śmiertelnej), kokainy i 18 metrowego lontu (sic!). W książkach, które więzień dostaje nawet w karcerze, gdzie nie przysługuje mu nawet koc do okrycia, i których nikt nie sprawdza, po uchylanie się przed kulą i to tak, by snajper i obserwator byli przekonani, że ta trafiła go prosto w głowę( w międzyczasie jeszcze zdążył podpalić lont, a jakże. Po co był mu potrzebny tak długi lont, skoro miał spowodować wybuch po dwóch sekundach też nie wiadomo. Takich kwiatków jest tu mnóstwo, i nie są to jedynie tulipany z kokainą. Nonsens goni nonsens i powiedzieć, że akcja jest lekko naciągana, to nic nie powiedzieć. Całe szczęście, że autorzy filmowego scenariusza zmienili przebieg akcji niemal całkowicie, czyniąc go mniej skomplikowanym i bardziej wiarygodnym (poza kilkoma wpadkami, bo jak np. ktoś z kilkunastocentymetrowym ostrzem nożyczek w uchu może przeżyć i jeszcze walczyć).

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ociupinkę tylko naciągana kryminalna fabuła, w której, jak u Hitchcocka, najpierw jest wielkie bum a potem napięcie już tylko rośnie. Akcja, pełna interesujących szczegółów z życia więziennego i sekretów na temat narkotyków, skupiona jest na opisaniu systemu współistnienia a wręcz symbiozy trzech światów: przestępców, służby więziennej i policji, które – w powszechnej opinii tak od siebie odległe czy wrogie - w istocie tworzą jeden mikrokosmos, w którym nikt nie jest wyłącznie białym czy czarnym charakterem. Nikt nie ma czystych rąk a wszyscy tworzą system, w którym „bandyci pracują na zlecenie policji. Przestępstwa popełniane przez bandytów są ukrywane i marginalizowane. W majestacie prawa popełniane są przestępstwa, żeby można było ścigać inne przestępstwa. Policjanci kłamią i ukrywają prawdę przed innymi policjantami.” A w ogólnym rozliczeniu system sprawiedliwości pozostaje pustym frazesem.
Powieść demaskuje te mechanizmy, odsłaniając kulisy takich właśnie nieczystych gierek. A skoro wciąga od pierwszej linijki i czyta się ją dosłownie na raz – spokojnie mogę ją polecić jako znakomitą rozrywkę.

Dosyć dobra.

Dosyć dobra.

Świetny kryminał-thriller, postacie barwne i złożone. Bardzo dobrze się czyta tę książkę przede wszystkim dlatego, że wiele w niej pomysłu ale i wiedzy o metodach i działaniu tzw. informatorów. Zrozumiała jest refleksja nad działaniem takich wtyczek moralna rozterka nad popełnieniem mniejszego zła kosztem sprawiedliwości. Trzyma w napięciu do ostatnich stron.
Polecam :)

Polecam :)

Rzadko czytam kryminały. A jeżeli chodzi o skandynawskich autorów kryminałów - to chyba pierwszy mój z nimi kontakt.
Niestety, zadowolony jestem połowicznie. Pierwsza połowa książki bardzo nudna, druga o wiele, wiele lepsza.
Za pierwszą połowę 5/10, za drugą - 7/10
Średnia daje 6/10.