Czerwone oleandry

2023-06-06
2023-06-06
literatura polska

Zdrada

Byłoby wyżej jakby nie te 'duchowe' zmianki. Zdecydowanie wolę kryminały od tej autorki.

Bardzo dobrze mi się czytalo tą powieść. Fajnie przedstawieni bohaterowie, ciekawa historia (choć zagadka nie jest zbyt trudna do rozwikłania i można wcześniej ją odgadnać) no i dobrze napisana.

Brak tajemniczości. Przewidywalna do bólu.

Brak tajemniczości. Przewidywalna do bólu.

Mega sie wynudziłam, chyba z miesiąc nie mogłam jej skończyć

Mega sie wynudziłam, chyba z miesiąc nie mogłam jej skończyć

Seria kryminalna była fajna.
A to - takie jakieś nie za ciekawe.
Nie dokończyłam, bo zamulało.

Seria kryminalna była fajna.
A to - takie jakieś nie za ciekawe.
Nie dokończyłam, bo zamulało.

Ta powieść doskonale wpisuje się w ramy thrillerów psychologicznych. Świetna książka. Prawdę mówiąc nie mogłam się od niej oderwać.

Autorka posługuje się tu narracją pierwszoosobową, dzięki czemu mogłam głębiej wejść w przeżycia postaci.
Na pierwszy plan wychodzi główna narratorka, Weronika, która przeżywa dramatyczne chwile, choć początkowo nic nie wskazuje na to, że zdarzy się tragedia. Ukazana jako szczęśliwa żona, matka i siostra, niespodziewanie staje w obliczu dramatu, którego kres jeszcze nie jest w zasięgu jej wzroku. Autorka z sukcesem pokazuje tu, jak trudno jest poznać prawdę o najbliższych.

W miarę jak historia się rozwijała, pojawiały się elementy kryminalne, co dodawało świeżości i podnosiło poziom ciekawości. Było dużo emocji, a autorka zaskakiwała mnie nie tylko twistami fabularnymi, ale również głębokimi psychologicznymi portretami postaci. Świetnie skonstruowana intryga, tajemnice, zdrady, to wszystko sprawiało, że lektura była bardzo wciągająca i musiałam przeczytać ją na raz. Przyznam, że autorka dawała od początku sporo wskazówek, które pozwoliły mi szybko wydedukować kto gra tu pierwsze "zbrodnicze" skrzypce. Mimo tego byłam ciekawa końca tej historii.

Po zamknięciu ostatniej strony pozostaje mi tylko sięgnąć po kolejną książkę tej autorki.

Polecam "Czerwone oleandry" wszystkim miłośnikom thrillerów, którzy cenią sobie dobrze poprowadzoną fabułę i głęboko zakorzenione emocje bohaterów.

Czytałam kiedyś książkę "Biały Oleander" która bardzo mi się podobała i wtedy dowiedziałam się o działaniu tej rośliny. Tym razem nic mnie nie zaskoczyło a tytuł zdradził co się wydarzy.

prosty, banalny język, ewentualnie do przeczytania w podróży

prosty, banalny język, ewentualnie do przeczytania w podróży

Nie będę się za dużo rozpisywać, mnie nie porwała.

Nie będę się za dużo rozpisywać, mnie nie porwała.

To taka bardzo średnia książka jest. Trochę jak Marcel Moss, czyli po łebkach, bez dobrego researchu i prosto. Za prosto.

Co to w ogóle za historia, żeby ktoś zjadł sałatkę z oleandrami? Przecież każdy głupi patrząc na talerz by zauważył, że tam nie ma sałaty tylko jakieś liście. Tym bardziej ktoś, kto miał oleander pospolity w domu, to przecież widział jak on wygląda. Owszem, można zrobić jakieś pesto i zielone to zielone. Ale tu w książce jest sałatka z oleandra, co to przecież absurd jest. Nie lubię tak.

Ogólnie to średnio, przeciętnie i już.

• Audiobooki
  • Przeczytane 2023