Toksyna

Okładka książki Toksyna Sylwia Bies
Okładka książki Toksyna
Sylwia Bies Wydawnictwo: Wydawnictwo Vectra Cykl: Kamieniec (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Kamieniec (tom 2)
Wydawnictwo Vectra
2023-05-25
2023-05-25

Sięgnąłem po 'Toksynę' nie wiedząc, że to drugi tom serii.

Od razu uderzyła mnie jedna rzecz.
Niedawno przeczytałem 'Dla ciebie nawet' I tutaj znów pojawia się policjant o określonych skłonnościach.
Czy to jakaś moda zapanowała na takich policjantów ?

Autorka prowadzi swą narrację w dość skomplikowany sposób a jednocześnie nie musiałem znać pierwszego tomu, aby doskonale się we wszystkim zorientować.

Zabójstwa młodych dziewczyn to nic nowego w literaturze kryminalnej.
Rzecz w tym, w jaki sposób historia zostanie przedstawiona.
Sylwia Bies zrobiła to nieźle, choć ilość nieszczęść jaka dotknęła poszczególnych bohaterów powieści może trochę przytłaczać.

Nieco mnie irytowały wynurzenia psychopatki.

Dobry styl, niezły język i takież charakterystyki postaci powodują, że książka na pewno znajdzie swych wielbicieli pośród czytelników kryminalnych historii.

7/10.

Sięgnąłem po 'Toksynę' nie wiedząc, że to drugi tom serii.

Od razu uderzyła mnie jedna rzecz.
Czy to jakaś moda zapanowała na takich policjantów ?

Upalne lato daje we znaki mieszkańcom Kamieńca, którzy próbują wrócić do codzienności po brutalnych mordach Artysty. Naczelnik Jacek Głuch po zakończeniu śledztwa przechodzi na emeryturę a jego stanowisko zajmuje Maciej Czerski. Do aspiranta Miłosza Szatkiewicza dołącza nowa policjantka z Lublina Natasza Krawiec. Niestety w miasteczku spokój przerywa zaginięcie nastoletniej Sandry Mrówczyńskiej, żeby ją odnaleźć policjanci przesłuchają najbliższych, pojawia się coraz więcej niejasności i rodzinnych sekretów. W śledztwo angażuje się również Rosi R na prośbę Miłosza. Na domiar złego w sąsiednich wioskach znalezione zostają ciała dwóch młodych dziewczyn. Czy mamy do czynienia z seryjnym mordercą? Czy zaginięcie Sandry i odnalezione zwłoki to sprawka jednej osoby? Czemu Mrówczyńska zaginęła i jaki będzie finał poszukiwań? Jakie tajemnice kryje jej rodzina?
"Toksyna" to druga część serii Kamieniec autorstwa Sylwii Bies i muszę przyznać, że jeszcze lepsza niż pierwsza "Sygnatura". Co tutaj się działo ?! Miłosz próbujący pogodzić się z matką, po ujawnieniu swojej orientacji seksualnej. Rozalia Różycka, która stara się odbudować relacje z matką i wrócić do normalności po porwaniu przez Artystę. Wreszcie śledztwo w sprawie zaginięcia Sandry z pozoru grzecznej uczennicy kamienieckiego liceum. Z każdą kolejną stroną robiło się ciekawiej a gdy już myślałam, że nic mnie nie zaskoczy przyszedł finał tej historii. Wstrząsający .. Jestem zachwycona tą częścią i aż boję się jakie emocje zaserwuje mi autorka w ostatniej już trzeciej części cyklu.

Jeśli przeczytaliście Sygnaturę KONIECZNIE SIĘGNIJCIE po następny tom jakim jest Toksyna. Dawka emocji i zaskoczeń gwarantowana. Historia, która na długo zapadnie w mojej pamięci.

Co tu się wydarzyło 😱

Tajemnica goni tajemnice 🙈
Artysta złapany a nastolatki giną nadal.
Niewielki Kamieniec i okolice stają się metropolią złaaa 😲

Nadal śledzimy losy bohaterów z Sygnatury. Do policyjnego teamu dołącza Krawiec,którą nie sposób polubić do czasu gdy ...🙃

Policja zajmuje się sprawą zaginięcia Sandry Mrówczyńskiej a kolejne ujawniane tajemnice zamiast rozjaśnić to komplikują sytuację.

Rosie i jej matka Sandra starają się poprawić swoje relacje. Dziewczyna nie jest już tą samą beztroską i ciekawską "dziennikarką" ale poproszona o pomoc,stara się pomóc policji.

Fabuła wciąga nas coraz bardziej,toksyna rozlewa się po ciele,powodując coraz szybsze krążenie krwi. Toksyczne relacje rodzinne dziwią,zaskakują i smucą. A z każdym następnym odkryciem- kolejny puzzel trafia na właściwe miejce.

Targana ciekawością sięgam po kolejną część bo inaczej się nie da 😉

Co tu się wydarzyło 😱

Tajemnica goni tajemnice 🙈
Artysta złapany a nastolatki giną nadal.
Niewielki Kamieniec i okolice stają się metropolią złaaa 😲

"Toksyna" autorstwa Sylwii Bies to drugi tom serii Kamieniec, który wciąga swoją ciekawą intrygą i niezwykłymi portretami psychologicznymi bohaterów. Książka rozpoczyna się od poszukiwań osiemnastoletniej Sandry przez policję w Kamieńcu. Zaginięcie dziewczyny staje się coraz bardziej skomplikowane, a na jaw wychodzą kolejne sekrety, a w okolicy dochodzi również do serii zaginięć nastolatek.

"Toksyna" to wciągający thriller, który zachwyca od pierwszych stron. Sylwia Bies utrzymuje dynamiczne tempo akcji, nie pozwalając czytelnikowi na długie przerwy. Książka pełna jest mroku, tajemnicy i nieprzewidywalności. Autorka sprytnie manipuluje emocjami czytelnika, wprowadzając nas w toksyczne relacje, które stopniowo wciągają nas w sidła, wyciągają naszą energię i niszczą. Tytułowa toksyna wydobywa się z powieści i powoli, krok po kroku, zalewa nas.

Portrety psychologiczne bohaterów są fantastycznie wykreowane. Wśród nich znajduje się fałszywy przyjaciel, niezadowolony partner, wymagający rodzic i nieprzyjazny kolega. Autorka świetnie oddaje ich motywacje i działania, ukazując ich w pełnym świetle. Czytelnik jest w stanie z łatwością zanurzyć się w ich umysłach i zrozumieć ich postępowanie.

"Toksyna" to pełna emocji i napięcia powieść psychologiczna. Sylwia Bies błyskotliwie ukazuje złożone relacje międzyludzkie, stawiając czytelnika w centrum spirali emocjonalnej przemocy. Książka na pewno nie pozwoli się nudzić i zostawia apetyt na więcej. Dla miłośników tego gatunku zdecydowanie jest to godna polecenia lektura.

Zaginięcie osiemnastoletniej Sandry Mrówczyńskiej wydaje się niewielkim problemem po ostatnich wydarzeniach jakie spotkały policjantów z Kamieńca. Sprawa jednak nabiera rozpędu kiedy w okolicy dochodzi do zabójstw nastolatek. Teraz liczy się czas a sekrety rodzinne nie ułatwiają śledczym rozwiązania zagadki.
Podczas czytania "Sygnatury" zdążyłam polubić bohaterów więc powrót do Kamieńca był jak spotkanie ze starymi znajomymi. Czy ich sytuacja poprawiła się od ostatniego czasu i po zatrzymaniu Artysty mogą odetchnąć? Jak po traumatycznych wydarzeniach czuje się Rozalia Różycka? Czy udało jej się pozbierać i powrócić do tego co sprawiało jej największą radość? Jedno jest pewne - nie mają co liczyć na spokój bo autorka zafunduje im prawdziwy emocjonalny rollercoaster.
Mamy tu świetnie poprowadzoną zagadkę zniknięcia, której rozwiązanie bardzo mnie zaskoczyło 🧐 dodatkowo pojawia się nowa bohaterka - podkomisarz Natasza Krawiec - twarde babki bardzo lubię w kryminałach 💪
Świetnie poprowadzona akcja, bohaterowie z których każdy ma rozbudowaną przeszłość dzięki czemu łatwiej jest rozumieć lub potępiać ich decyzję i wybory.
Na koniec dodam tylko ze drugi tom podobał mi się jeszcze bardziej niż pierwszy i zostawił mnie z ogromną ciekawością na to co Autorka zaserwuje w finale 😁

Podczas czytania "Sygnatury" zdążyłam polubić bohaterów więc...

Rozalia dochodziła do siebie po ostatnich przeżyciach. Nie miała ochoty wstawać z łóżka. Nie tylko to co się wydarzyło tak na nią działało, ale również to co usłyszała od matki... kim był jej ojciec oraz jak doszło do tego że przyszła na świat...
Jedyną pozytywną rzeczą jaka się wydarzyła to to, że zaczęły mieć ze sobą kontakt.

Po próbie samobójczej Miłosz wraca do pracy, co było dla niego ogromnym zaskoczeniem bo po sprawie z "Artystą" myślał że to już koniec. Dostał wsparcie od kolegów bo matka nie chciała go znać po tym jak powiedział jej że jest gejem. Z siostrą Dominiką też nie miał kontaktu. Wyjechała licząc że kiedy wróci ich relacje będą jak kiedyś. Nie przypuszczała, że dla niej to będzie...

Rodzice Sandry zgłaszają jej zaginięcie. Sprawą zajmuje się Miłosz ze swoją nową partnerką Nataszą. Poszukiwania trwają. Miłosz prosi o pomoc Rozalie. Wie, że nie ma ochoty prowadzić już bloga, ale to może im pomóc. Nie chciała tego robić, ale miała w stosunku do niego dług wdzięczności. Dzięki niemu żyła.

Jadą porozmawiać z siostrą Sandry i są zaskoczeni tym co usłyszeli... Z czasem wychodzą na jaw sekrety całej jej rodziny...

To nie jedyna zaginiona dziewczyna...

Ciało Sandry zostaje odnalezione. Po sekcji okazało się, że była w ciąży... Kto był ojcem?

Matka Rozalii, Agata nie wróciła do domu z pracy. Jest ona tym zaniepokojona. Okazuje się, że niestety nie żyje.

Co się stało z Sandrą? Kto ją zabił? Kto zabił Agatę i inne ofiary??
Aby poznać odpowiedź trzeba sięgnąć po tą część. Ale uprzedzam trzeba czytać po kolei aby poznać wszystkich bohaterów, ich historię ich zachowania.

Jestem kupiona tą historią. To w jaki sposób Autorka poprowadziła wydarzenia, stworzyła bohaterów to jest po prostu rewelacja.
Tutaj mamy ogromną chęć zemsty która doprowadza do... no właśnie do czego 🤔 Nie powiem 😅

Zapoznajcie się z tą serią, nie będziecie żałować. Gwarantuje!!!

Po próbie samobójczej Miłosz wraca do pracy,...

Książka zaczyna się od trzech morderstw. Intrygujące jest to, ze nie mamy pojęcia kto to zrobił i czym był motywowany. W 2. i 3. zbrodni jesteśmy przy jej popełnianiu, ale nadal nie wiemy kim jest ofiara ani morderca. Później dochodzą inne zbrodnie, tak samo dokładnie opisane z punktu widzenia osoby popełniającej.... W tym miejscu ślę słowa uznania w stronę autorki, gdyż w zasadzie do ponad połowy książki, praktycznie nic się nie dowiadujemy o zbrodniach i ofiarach...nie zrozumcie mnie źle - trwa śledztwo policji, poznajemy personalia ofiar, ale po tym autorka tak mnoży tropy policji, ukierunkowania zeznań świadków i fakty ustalane przez Rosie R., że doprawdy nie wiadomo co będzie przydatne, a co nie.
W międzyczasie dochodzi do jeszcze jednego morderstwa, które najbardziej szokuje policję i naszą niezłomną bloggerkę...
Tak naprawdę dopiero na finiszu książki wyjaśnia się część zbrodni, których rozwiązania poszły w naprawdę niespodziewane kierunki!
Ale moment, w którym autorka zostawia nas w tej części jest po prostu nie do przeżycia! Autorka urywa książkę w momencie odsłaniania najważniejszych kart jednej ze zbrodni....
Na szczęście mam już ostatnią część, "Poszlakę", więc jestem w stanie przeżyć urwanie akcji w takim momencie💙

Niezmiernie mi się podobała ewolucja postaci oraz naprawdę widoczny wpływ na ich psychiki wydarzeń z 1. tomu! To wszystko tworzy niebywale spójną całość, pięknie przemyślana seria❣

Styl autorki dla mnie i moich domowników (którym podsunęłam "Sygnaturę" natychmiast po przeczytaniu😁) jest niebywałe lekki, trafia do nas w 100%,.
Naprawdę przez ten aspekt, książki te się po prostu połyka!
Chciałabym podkreślić również niesamowity kunszt autorki, ponieważ w jednym rozdziale świetnie przypomniała najważniejsze wątki 1. części i losy głównych bohaterów - uwielbiam jak autorzy tworząc serię robią takie przypomnienie fabuły w pigułce! Jest to niebywale pomocne, gdy sięga się po następne części serii po dłuższym czasie.

Ponownie chciałabym niezmiernie polecić Wam tę serię!

Ocena:
9/10

Serdecznie zapraszam na:
Instagram @sailing_among_books
Blog https://sailingamongbooks.blogspot.com/

Jak ta dziewczyna @sylwia.bies.autorka pisze 🤩
Uwielbiam serie kryminalne i choć ostatnio mam niewiele wolnych chwil, żeby po takowe sięgać, niektórych książek po prostu nie mogę sobie odmówić. I tak też było z drugą częścią serii o Kamieńcu — "Toksyną" 🤭
Wciągająca fabuła, ciekawi bohaterowie, świetnie opisana praca śledczych, zwroty akcji, elementy zaskoczenia, aż wreszcie zakończenie, które tylko pobudza apetyt na więcej 🤩

Jak ta dziewczyna @sylwia.bies.autorka pisze 🤩

Jak dla mnie poziom pierwszego tomu. Można śmiało czytać.

Jak dla mnie poziom pierwszego tomu. Można śmiało czytać.

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Toksyna