Chichot

Okładka książki Chichot Greta Drawska Patronat LC
Okładka książki Chichot
Greta Drawska Wydawnictwo: Znak Cykl: Wanda Just i Piotr Dereń (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Wanda Just i Piotr Dereń (tom 3)
Znak
2021-07-14
2021-07-14

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Wyróżniona opinia i

Chichot

przeczytanych książek 1220 napisanych opinii 899

To już trzecia część serii Pani Drawskiej i trzyma poziom. Według mnie najlepsza, być może ze względu na brak czarownic i innych duchów.

Na polskim rynku kryminałów sporo jest nazwisk, które nie przedostały się do tego głównego nurtu, na najwyższe półki bestsellerów, nie są czytane przez każdego i ich miniaturowe wersje kieszonkowe nie są dodawane do gazet.
Jest paru takich autorów, a jednym z nich jest Greta Drawska. Gretę Drawską już Wam prezentowałam, ale na początku tego roku wypuściła ona trzecią część serii o Wandzie Just i Piotrze Dereniu, która to część jest jak dla mnie najlepsza dotychczas!
I wiecie co Wam powiem? Ja całkowicie rozumiem, że nie wszyscy mogą być w czołówce bestsellerów, że nie każdy tam się przedostaje, bo wtedy nie byłoby czegoś takiego jak bestseller, ale… Ale Greta Drawska powinna być bardziej rozpoznawalna. Jej książki powinno czytać więcej osób! Uwierzcie mi.
Poziomem fabuły dorównuje ona Katarzynie Puzyńskiej, a jeśli ja to mówię to znaczy, że książki Grety serio zagościły w moim sercu.
I będę kontynuować losy Wandy i Piotra, czekając aż fabuła rozwinie się tam tak mocno, jak w Lipowie.

"Chichot" to ostatnia część cyklu z Wandą Just i Piotrem Dereniem, a zarazem pożegnanie z parą głównych bohaterów.
To też pożegnanie z pseudonimem Greta Drawska, bo już wiemy, że pod nim ukrywała się Małgorzata Hayles, autorka powieści obyczajowych.
W tym kontekście uśmiercenie w ostatnim tomie pisarza piszącego pod psedonimem nabiera nowego znaczenia.
Jest jak puszczenie oka do czytelnika.

Trup w designerskiej rezydencji położonej w środku lasu.
Krew tryskająca z klatki piersiowej, w której tkwi osikowy kołek.
Okrutna, drastyczna, iście filmowa zbrodnia.
Widzę ją już oczami wyobraźni na dużym ekranie 😁.
Ofiarą jest Pan Tom, najpopularniejszy autor kryminałów w kraju nad Wisłą.
Polski Stephen King.
Ludzie plotkują, że sam napisał sobie tę śmierć, a życie dopisało epilog.

Komu zależało na jego śmierci?
Niewiernej żonie, gosposi, szefowej wydawnictwa, dla której Pan Tom był przede wszystkim dojną krową?
A może jeszcze komuś innemu?
Śledztwo prowadzi Wandę Just i Derenia do Bornego Sulinowa, w którym 30 lat wcześniej stacjonowały wojska radzieckie.
Czy ten fakt miał coś wspólnego ze śmiercią Pana Toma?
I czym są poradzieckie miasta-widma, o które pisarz rozpytywał na krótko przed śmiercią?

Początek zapowiadał się bardzo intrygująco.
Niemniej ktoś, kto spodziewał się pędzącej akcji, smaczków z historii czy wielowymiarowej intrygi na miarę "Stosu", może poczuć się zawiedziony.
Greta Drawska zbudowała napięcie, nadmuchała balon czytelniczych oczekiwań, a potem... z premedytacją go przekłuła, jakby chciała powiedzieć "figa z makiem!".
Ale zrobiła to w na tyle inteligentny sposób, że i tak mnie tym kupiła.

"Chichot" to, nomen omen, nie tylko kpina z oczekiwań czytelnika.
To także świetna satyra na realia wydawnicze w Polsce.
Otrzymujemy solidną dawkę informacji zza kulis, które pokazują mechanizm funkcjonowania pisarzy-celebrytów, ale i bezwzględne zasady rządzące tym rynkiem.
Szczególnie ciekawy był dla mnie wątek osoby, która stoi w cieniu autora, a nierzadko ma znaczący wpływ na ostateczny kształt książki. Mowa oczywiście o redaktorze.
Ta postać jest bardzo ważna, żeby nie powiedzieć kluczowa.
Bardzo lubię książki, w których pojawia się wątek pisarza, a jednym z głównych motywów jest proces powstawania dzieła literackiego. Taki autotematyzm bywa fascynujący.

Zżyłam się z parą głównych bohaterów. Prokurator Wanda Just i podkomisarz Piotr Dereń mają swoje demony przeszłości, traumy do przepracowania, ale przez to są postaciami z krwi i kości. Będzie mi ich brakować. Polubiłam się też z piórem autorki, z jej literackim smakiem, zamiłowaniem do intertekstualnych i popkulturowych nawiązań. A tymczasem prawa do ekranizacji serii zostały sprzedane. Jestem bardzo ciekawa, jak całość wypadnie w wersji filmowej. To świetna okazja, żeby zapoznać się z twórczością Grety Drawskiej, jeśli jej jeszcze nie znacie.

Jest jak puszczenie...

Cała trylogia trzyma poziom. W ostatniej odsłonie zaskoczyła mnie mała wpadka, bo do tej pory research był wzorowy. Dwukrotnie podkreślano, że jedynym spadkobiercą po zmarłym pisarzu jest jego żona (co oczywiście czyniło ją jedną z głównych podejrzanych). Tymczasem, w świetle prawa polskiego, nie jest to prawdą, bo została jeszcze jego matka, która powinna dziedziczyć połowę majątku.

1934

Kolejna część przygód duetu Just-Dereń.Tym razem sprawa dotyczy morderstwa pisarza niejakiego Pana Toma,autora poczytnych kryminałów.Zostaje on znaleziony z kołkiem wbitym w serce,co nasuwa czytelnikom dobrze znany motyw wampiryczny.W toku śledztwa na jaw wychodzą coraz to nowe skrywane wcześniej sekrety,a krąg podejrzanych zawęża się.Przyjemnie się czyta,bohaterowie interesujący.Polecam!!

Sentyment – to słowo ewidentnie przyświecało mojej przygodzie z tą lekturą.

Czaplinek, Drawsko Pomorskie, czy Borne Sulinowo, to miejscowości leżące w moich rodzinnych stronach, a jak wielokrotnie wspominałem, uwielbiam czytać książki, których akcja toczy się w miejscach, które znam i które z łatwością mogę sobie wyobrazić.

Chichot to książka, która dość długo czekała na swoją kolej, leżąc na półeczce wręcz uginającej się od zaległych lektur. Nie miałem co do niej wygórowanych oczekiwań, tymczasem okazała się naprawdę miłym zaskoczeniem. Może ze względu na wspomniany sentyment, może ze względu, że wraz z końcem roku trafiłem na kilka przeciętnych pozycji...

Co prawda nie czytałem dwóch poprzednich części tego cyklu. Mowa o książkach pt. Rytuał oraz Stos, jednak Chichot był na tyle dobry, że chętnie pochylę się nad jego poprzedniczkami. Ta książka, to po prostu dobry kryminał, z ciekawą intrygą i stosunkowo zaskakującym zaskoczeniem. Ponadto styl autorki sprawia, że wspomnianą lekturę czyta się naprawdę szybko.

Co do autorki, Greta Drawska to pseudonim służący wyłącznie do publikacji kryminałów, tymczasem twórczyni cyklu o Wandzie Just i Piotrze Dereniu pisze także romanse i literaturę obyczajową, sygnując je już innym pseudonimem.

Pół Żartem Pół Serio chciałbym też wyrazić swoje ubolewanie, w związku z tym, że Greta Drawska zespoilowała mi książkę Pana Toma pt. Krew. Szkoda, bo miałem zamiar ją przeczytać. Niestety ów żarcik zrozumieją tylko czytelnicy Chichotu, ale może dzięki temu, zachęcę Was do tejże lektury ;)

PS. Na łamach tej książki znajdziecie także wątki urbexowe, które powinny przypaść do gustu takim czytelnikom, jak np. Ewa Przydryga ;)

Ja tymczasem po prostu polecam :)

Sentyment – to słowo ewidentnie przyświecało mojej przygodzie z tą lekturą.

Chichot to książka, która dość długo czekała...

"CHICHOT" to 3 czesc Trylogi, poprzednich nie czytalam, ale w sumie chyba nie robi to roznicy.
Ksiazka nie byla zla, dobrze sie czytalo, szybko.
Jednak coś mi w nie nie pasowalo. Jakby czegos brakowalo, moze te braki odnalazlabym w poprzednich czesciach???
Polecam , ale duzego szalu nie bylo

Ksiazka nie byla zla, dobrze sie czytalo, szybko.
Polecam , ale duzego szalu nie bylo

Cała seria z prokurator Wandą Just oraz policjantem Piotrem Dereniem jest godna polecenia, a trzecią część uważam za najciekawszą. Świetnie napisane kryminały z wyrazistymi bohaterami i niebanalnymi śledztwami.

Mam wrażenie, że z kolejnymi częściami jest coraz lepiej. Bardzo podobała mi się fabuła, świetnie się to czytało. Bardzo dziękuję za umieszczenie akcji powieści znów na pojezierzu drawskim 😊 Mam nadzieję, Pani Małgorzato, że będzie okazja spotkać się osobiście na spotkaniu autorskim kolejny raz na pojezierzu drawskim. Nie ukrywam, że liczę na autograf.

Trzeci tom serii. Trzyma poziom.

Trzeci tom serii. Trzyma poziom.

Dodaj cytat z książki Chichot