Źródlisko

Muza
2023-07-26
2023-07-26

Okładka książki Wyrobisko Ewa Przydryga, Małgorzata Oliwia Sobczak
Wyrobisko Ewa Przydryga, Małg...
Okładka książki Zbrodnia i kara Adrian Bednarek, Max Czornyj, Marcel Moss, Ewa Przydryga, Alicja Sinicka, Marek Stelar, Marcel Woźniak
Zbrodnia i kara Adrian Bednarek, Ma...

Koszmar

"Wina wrza­ła nie tylko pod jej skórą. Była na niej wy­tatu­owa­na sło­wa­mi..."

Potrzebowała wytchnienia od codzienności i koszmarów, które mącą w głowie. Czasu dla bliskich, by spróbować skleić tworzące się rysy. Kreśląc kilka słów w odpowiedzi na radiowy konkurs Lila działa pod wpływem impulsu i nie myśli o wygranej. Pobyt w luksusowej rezydencji z dala od miasta, wydaje się być dobrym początkiem zmian, prawdziwą szansą od losu. Jednak szybko okazuje się, że pozorna sielanka staje się najstraszniejszym doświadczeniem w jej życiu. Dwuletni synek znika bez śladu, a poszukiwania nie przynoszą rezultatu. Odcięci od świata muszą zmierzyć się nie tylko z własnymi lękami, ale także z bezwzględnym oprawcą, który nie cofnie się przed niczym, by zrealizować swoje chore plany. Rozpoczyna się gra, której stawka jest bardzo wysoka.

Źródlisko to mroczny thriller psychologiczny przesiąknięty emocjami i dusznym klimatem. Obrazuje jak jedna chwila potrafi zniszczyć i naznaczyć życie wielu ludzi. Powoli spoglądamy w galerię wspomnień tak skrzętnie dotąd ukrytą. Bolesną przeszłość, która nie daje o sobie zapomnieć i ma bezpośredni wpływ na obecne wydarzenia. Towarzyszymy Lili w najczarniejszych chwilach życia, zarówno kiedyś, jak i obecnie, gdy strach o dziecko odbiera zdrowy rozsądek, a lęk ściska za serce. To właśnie warstwa psychologiczna wciągnęła mnie najbardziej. Autorka zastosowała również ciekawy motyw gry i zagadek, który zadowoli miłośników escape room. Zakończenie zaskakujące i dające do myślenia.
Polecam serdecznie.

Motywy:
🔥Inteligentny dom naszpikowany nowinkami technologicznym
🔥Uwięzienie, zagadki i zadania do wykonania pod presją czasu
🔥Strach o życie i bezpieczeństwo najblizszych
🔥Tajemnica z przeszłości i związana z tym tragedia
🔥Zemsta

Lubicie takie motywy? Ja bardzo!
Początek książki obiecujący, mroczne wizje i lęki, tajemniczy konkurs i wygrana jak strzał w dziesiątkę.
Rodzinny wyjazd do tajemniczego domu w środku lasu. Do domu inteligentnego, który współistnieje i niejako współżyje z otaczającą go dziczą. Dom sterowany specajnymi zegarkami, panelami z kolorowymi pryzciskami... I myślę sobie "ale to będzie ekstra!" Taka "Piła" połączona z escape room 😁. I zapowiadało się tak dobrze, a niestety im dalej w powieść tym większe rozczarowanie.
Generalnie mieszkańcy domu zostają uwięzieni i mają za zadanie rozwiązać zagadki aby uratować najmłodszego uczestnika tej wycieczki. I to wszystko jest tak grubymi nićmi szyte, i przy tym tak nielogiczne, że przełączyłam się na audiobook aby jednak jakoś pożytecznie ten czas wykorzystać, chociażby na sprzątanie 😉.
Co mi tam nie zagrało?
Zagadki - niby skomplikowane ale jednak proste, no i temat zdecydowanie mógł być bardziej rozwinięty.
Dom i jego okolice - jak bym się nie starała to nie umiałam sobie go wyobrazić. Nowoczesny ale jednak nie do końca bo z jakimiś piwnicami, jakiś stary domek obok na drzewie? Kominek i kocioł do którego coś wsadzono (nie powiem co żeby nie spoilerować). Otwieranie kłódek? Ale po co? Jakaś babcia za płotem? Też nie wiem po co?
Nie chcę wymieniać dalej bo wiem, że wielu osobom ta książka się podobała no i tym co nie czytali nie chcę psuć zabawy 😉😁. Mnie nie wciągnęła, nie poczułam tego klimatu.

Motywy:
🔥Inteligentny dom naszpikowany nowinkami technologicznym
🔥Uwięzienie, zagadki i zadania do wykonania pod presją czasu
🔥Strach o życie i bezpieczeństwo najblizszych
🔥Tajemnica z przeszłości i związana z tym tragedia
🔥Zemsta

Lubicie takie motywy? Ja bardzo!

W radiowym konkursie Lila wygrywa rodzinny pobyt w luksusowej rezydencji. Położony z dala od miasta dom wydaje się idealnym miejscem na weekendowy wypoczynek. Ale idylla szybko przemienia się w prawdziwy koszmar.

Gdy Lila budzi się następnego ranka, odkrywa, że łóżeczko jej dwuletniego synka jest puste. Przeszukiwanie ogromnego domu i terenu wokół niego nie przynosi żadnych rezultatów. Jedynym tropem są ślady czyichś stóp prowadzące nad pobliskie źródlisko.

Wkrótce staje się jasne, że nagroda w konkursie nie jest przypadkowa, a dom i źródlisko są misternie skonstruowaną śmiertelną pułapką. Chora gra, w której wszyscy są pionkami, toczyć się będzie nie tylko o życie małego Adasia…

W książkach autorka przywiązuje duża uwage do otoczenia, w którym rozgrywa się akcja. Nie inaczej było tym razem zabierając nas w sam środek głuszy, w ktorej kontakt ze światem się urywa. Fabuła to swoista ZEMSTA za dawne grzechy bohaterów, którzy nie zdają sobie sprawy iż zostali wciągnięci w grę, której stawką jest nie tylko życie. Choć są zdani na siebie i powinni sobie zaufać to każdy zmaga się z poczuciem winy, kto jest bardziej winny sytuacji, w ktorej się znaleźli. Końcówka książki uświadamia czytelnikowi że nie zawsze zemsta ukoi ból po stracie bliskiej osoby.

Lila wygrywa w radiowym konkursie weekendowy pobyt w luksusowym domu z dala od cywilizacji. Kobieta zabiera ze sobą męża, synka, młodszą siostrę i ojca. Wydawać by się mogło, idealny rodzinny wypad dla zregenerowania sił... niestety rano Lila odkrywa, że w łóżeczku nie ma jej synka. Poszukiwania w domu i koło niego nie przynoszą rezultatu. Tymczasem odzywa się tajemniczy porywacz, wyznaczając bliskim dziecka zadania do wykonania. Rodzina jednoczy siły by wziąć udział w śmiertelnie niebezpiecznej grze, której stawką jest życie małego Adasia.
Mamy tutaj doczynienia z tajemniczym zaginięciem dziecka i próbą odnalezienie go. Nic tutaj nie jest oczywiste. Małżeństwo Piotra i Lili wisi na włosku, a weekend na odludziu jeszcze pogarsza sytuację. Mroczna atmosfera źródliska, zamknięta przestrzeń, tajemnice bohaterów sprawiają, że od tej historii nie mogłam się oderwać. Mało tego czytając tę książkę czułam ten klimat, tę gęstą atmosferę i walkę z czasem w poszukiwaniu dziecka. Czy uda im się odnaleźć Adasia? Jakie tajemnice skrywają Lila, Piotr, Aleks i Antoni? Kto uprowadził dziecko i w jakim celu? Jaką rolę odegrał ten nowoczesny dom?
"Źródlisko" to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i jestem zachwycona tym klimatem książki. Z pewnością sięgnę po kolejne dzieła autorki.

Lubię książki Pani Ewy, ale tym razem trochę za bardzo poniosła ją wyobraźnia.

Zamknięcie kogoś w posiadłości - pułapce nie jest czymś nowym w literaturze jak i w filmie.
Motyw zemsty na sprawcach dawnej tragedii.
Stopniowo poznajemy tajemnice z przeszłości.
Czy będą konsekwencje ?

Czyta się 'Źródlisko' bardzo dobrze.
Akcja żwawo posuwa się do przodu, barwny język i styl autorki zachęcają do przewracania kolejnych stron książki.

Tyle tylko, że kompletnie brakuje wiarygodności.
Oczywiście, to tylko powieść i autorka ma pełne prawo prowadzić narrację w taki a nie inny sposób, ale książka zbyt wiele pytań pozostawia bez odpowiedzi.
Na takie posunięcie mógłby zdecydować się, nie wiem, amerykański czy inny milioner, ale nie, w gruncie rzeczy, samotna kobieta.
Bo któż inny mógłby zaplanować i przede wszystkim zbudować tak wymyślną technicznie pułapkę.
Znajomość chemii czy też bioniki to jednak trochę za mało.

Tym niemniej mogę powieść polecić na odstresowanie.

6/10.

Lubię książki Pani Ewy, ale tym razem trochę za bardzo poniosła ją wyobraźnia.

Motyw zemsty na sprawcach dawnej tragedii.
Stopniowo poznajemy tajemnice z przeszłości.
Czy będą konsekwencje ?

Czyta się 'Źródlisko' bardzo dobrze.
Akcja żwawo posuwa się do przodu, barwny język i styl...

Jest to moje pierwsze spotkanie z tą autorką i przyznaję, że udane. Książka wciąga mnie już od pierwszych przeczytanych stron. Historia Szafrańskich, Aleks i jej taty jest interesująca. Rodzinę łączy wspólny sekret oraz miłość do najmłodszego członka rodziny - Adasia. Znajdą się w sytuacji bez wyjścia, wybierając się na wypoczynek podczas, którego mieli odbudować swoje relacje. To właśnie nad źródliskiem będą musieli znowu działać wspólnie, by odnaleźć Adasia. Przyjdzie im się zmierzyć z sekretem, który tak skrzętnie ukrywają. Szybko się czyta, by poznać koniec tej historii. Osobiście spodziewałam się innego zakończenia. Polecam, dobrze napisana.

Czy dla thrillerowych wyjadaczy ogromny, naszpikowany elektroniką dom poza zasięgiem w głębi lasu może stanowić ciekawą zagwostkę? Myślę, że nie. Kiedy bohaterowie zbliżają się do murów posiadłości już wiemy co ich tam na pewno spotka - zostaną uwięzieni, na jaw wyjdą ich tajemnice i na pewno będą mieli zadania do wykonania. To właśnie w takim domu zamieszkamy podczas lektury "Źródliska" Ewy Przydrygi. Dla jednych będzie to wciągająca, mroczna historia z rodzinnymi tajemnicami i tragediami w tle. Drudzy stwierdzą, że fabuła jest przewidywalna i naciągana. Ja jestem gdzieś pomiędzy, bo kiedy pojawił się temat domu domyślałam się do czego nas to doprowadzi, ale mimo to liczyłam, że mrok i strach wciągną mnie w jego czeluści. Niesety tego nie dostałam, ale za to nie udało mi się przewidzieć na początku przyczyny, a później sprawcy całego tego przedstawienia. Moja wyobraźnia miała problem z odnalezieniem się w pomieszczeniach domu co odbierało mi pewnie komfort czytania. Zabrakło mi też dobrej kreacji bohaterów, według mnie byli bo byli, aby odegrać swoją rolę bez większego wpływu na odbiorcę.
Podsumowując był dobry pomysł na wciągający ale i poruszający thriller, ale niestety siła ciężkości przechyliła się nie na tą stronę i wyszło ledwie średnio.

Lubię książki p. Ewy Przydrygi za ich klimat. Zawsze jest mrocznie, gęsto i tajemniczo. Tym razem też tak było. I choć pomysł na fabułę uważam za bardzo dobry, to historia średnio mi się podobała, była przekombinowana i nierealna.

Wystarczyła chwila, nadmiar emocji oraz niewłaściwe decyzje, by doszło do tragedii. Tragedii, która już na zawsze będzie spędzać sen z powiek naszym bohaterom. Tragedii, która zniszczyła wielu, a to dopiero początek koszmaru.

"Entliczek, pentliczek, gotowy już stryczek, na kogo wypadnie, na tego bęc!" Wystarczy spojrzeć na mroczną okładkę "Źródliska" Ewy Przydrygi oraz powyższą wyliczankę, by wiedzieć, że przy tej lekturze nocka będzie zarwana. Duszna, tajemnicza i pełna grozy atmosfera, jak towarzyszyła mi podczas czytania, napędzała moją ciekawość niczym koń galopujący na łonie natury. Rodzinne animozje, niedopowiedzenia, oddalające się uczucia oraz niszczący sekret sprzed lat, w zderzeniu ze zniknięciem małego Adasia biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Nowoczesny dom, inteligentne urządzenia, a wszystko to z dala od cywilizacji, pośród lasów oraz mglistego jeziora, to ich największa przeszkoda. Przeszkoda, którą ktoś skrupulatnie dla nich zaplonował i teraz zaczyna z nimi grę o przetrwanie. Na szali jest m.in. życie 2-letniego chłopca, ale czy to on jest głównym celem?

Jak można się domyślać, fabuła przedstawia się niezwykle intrygująco i emocjonalnie, bo to właśnie na emocjach głównych bohaterów opiera się owa historia. Historia, która ukazuje trudne rodzinne relacje pomiędzy córkami a ojcem, samymi siostrami oraz małżeństwem jednej z nich. Historia, która pokazuje jak ogromny ból niosą w sobie osoby po stracie ukochanej\ukochanego. Historia, w której autorka pokazuje siłę zemsty zrozpaczonych ludzi oraz potęgę społecznego ostracyzmu.

Pani Ewa doskonale przedstawiła naszych bohaterów, każdego "ubierając" w odrębne cechy charakteru, którzy każdego dnia powoli staczają się na dno, ponieważ kiedyś postąpili nierozsądnie, co doprowadziło do tragedii. I tego właśnie ich zachowania, całej czwórki nie mogę pojąć, zrozumieć i zaakceptować, bo to było okrutne i nieludzkie. I należała im się kara, tylko czy ta , którą otrzymali, była odpowiednia? A może gdyby nie ta cała sytuacja w zamkniętym domu, ich sekret nigdy nie ujrzał by światła dziennego? Bardzo prawdopodobne!

Całość napisana z zachowanie nawet najmniejszych szczegółów- idealnie opisane miejsca, atmosfera jaka im towarzyszy oraz emocje, które kierują naszymi postaciami. To one pozwalają nam zagłębić się w tę historię i wspólnie z bohaterami, podążać, wpierać i rozwiązywać zagadki, byleby tylko ocalić bezbronne, niewinne małe dziecko.

Pomysł na użycie nowoczesnego domu jako escape room'u bardzo ciekawy, jednak historia z przeszłości, która spowodowała, że główni bohaterowie się w nim znaleźli jakoś do mnie nie przemówiła. Dodatkowo pierwszy raz w książce autorki irytowała mnie część głównych bohaterów - a dokładniej Lila i Aleks. Samo zakończenie dobre, pokazujące, że większą karą od więzienia może być osąd społeczeństwa. /Wera

• Przeczytane 2023
  • Thriller