Kamienica

Okładka książki Kamienica Agnieszka Panasiuk
Okładka książki Kamienica
Agnieszka Panasiuk Wydawnictwo: Szara Godzina Cykl: Sekrety Białej (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Sekrety Białej (tom 1)
Szara Godzina
2023-05-24
2023-05-24

Czasem w najbardziej nieoczekiwanym momencie przeszłośc upomina się o zaistnienie. W przypadku Doroty, która właśnie planowała swój ślub, przeszłość rodzinna zrobiła ogromne zamieszanie.
Młoda kobieta dowiaduje się, że jej narzeczony zdradził ją z najlepszą przyjaciółką, a mama otrzymuje tajemniczy list z dalekiego Izraela.
Współczesne wydarzenia zaczynają sięprzeplatac z wydarzeniami wojennymu i przenoszą nas do bialskiego getta. Okrucieństwo okupanta przeraża i przytłacza zarówno czytelnika powieści jak i bohaterów. Wychodzące na jaw kolejne fakty przyczyniają sie do coraz większych rozterek w rodzinie, która dzięki temu staje się bardziej zjedoczona.
W powieści dużo jest smutku, bo tematy poruszane przez autorkę, nie należą do łatwych. Jednocześnie dużo tu też zwykłej ludzkiej nadziei na poukładanie spraw.
Jest też ogromna lekcja lojalności i przyjaźni mimo wszystko.

Współczesne wydarzenia zaczynają sięprzeplatac z...

Jest to pierwsza częśc z cyklu :Sekrety Białej.Jest to powieść historyczna,gdzie terażniejszość przeplatana jest wspomnieniami wojennymi.
W pierwszej częśći poznajmy Dorotę,która przygotowuje się do swojego ślubu.Na przedślubny weekend zaprosiła swoje przyjaciółki:Marię,Zuzannę i Annę,z którymi przyjaźni sie od szkolnych lat.
W ferworze przygotowań weselnych Dorota dowiaduje się,że jej narzeczony zdradził ją z jedną z przyjaciółek,okazał się w dodatku dyspotycznym i ciągle narzekającym facetem.
Na domiar złego matka Doroty dostaje tajemniczy list z Izraela,który burzy spokój rodziny. Postanawia dowiedzieć się kim są :Rachela,Rebeka i Estera (osoby wymienione w liście) i ustalić co takiego zdarzyło się w gettcie podczas wojny.A pomocna dłoń otrzymuje od swojego szefa,któremu Dorota nie jest obojętna.
Czy Dorota zaufa ponownie swojemu narzeczonemu? Czy skrywane tajemnice ujrzą światło dzienne i jak wpłyną na rodzine Doroty?Tego dowiecie się z tej niewielkiej objętościowo ksiązki,która opowiada niełatwą wojenną historię, o życiu w getcie i o tym do czego zdolny jest człowiek.

W ferworze przygotowań weselnych Dorota...

W maju tego roku pojawiła się na rynku wydawniczym kolejna opowieść napisana przez Agnieszkę Panasiuk. Książka ta nosi tytuł „Kamienica” i rozpoczyna czterotomowy cykl – Sekrety Białej.

Bohaterką pierwszego tomu jest Dorota Rosolska, jedna spośród grona czterech przyjaciółek znających się szkolnych lat. Pozostałe kobiety to: Maria, Zuzanna oraz Anna, ale w niniejszym tomie autorka skupia się przede wszystkim na perypetiach Doroty. Młoda, ambitna pani notariusz szykuje się do ślubu z mecenasem Piotrem Szareckim, na to wielkie wydarzenie zjeżdżają się do Białej Podlaskiej wszystkie przyjaciółki, ponieważ dwie z nich mieszkają aktualnie w stolicy.

Jednak między narzeczonymi coraz częściej dochodzi do spięć, a Dorota coraz bardziej dusi się w tym związku… Na skutek pewnych wydarzeń i informacji, których dowiaduje się główna bohaterka ślub nie dochodzi do skutku, a mecenas Szarecki w końcu ukazuje swe prawdziwe oblicze…

Jak gdyby tego było mało okazuje się, że rodzice Doroty otrzymali zagadkowy list z Izraela, który obawiają się otworzyć. Czy kobieta znajdzie w sobie odwagę i zapozna się z korespondencją? Co kryje się w tajemniczej przesyłce? - wszystkiego dowiecie się z kart książki.

Agnieszka Panasiuk przenosi nas w przeszłość bardzo realistycznie opisując życie zarówno bialskiego getta, jak i również codzienność społeczności żydowskiej w tamtych czasach. Rodzinne losy Rosolskich wplecione zostały w opowieść o pewnej kamienicy i jej mieszkańcach. Jak łączą się ze sobą te zdawać by się mogło zupełnie rozbieżne wątki? Dajcie się porwać tej powieści, a znajdziecie na to pytanie odpowiedź.

Jeśli lubicie powieści obyczajowe z historią w tle to pozycja ta, jak i zapewne cały cykl będą dla Was świetną lekturą. „Kamienica” to opowieść o kobiecej przyjaźni, o cichej, lecz zdeterminowanej miłości, o braniu życia we własne ręce i życiu w pełnej zgodzie ze sobą oraz o przeszłości, która wiąże się z teraźniejszością, ale nie pozostaje także bez wpływu na przyszłość.

Autorka odkrywa na kartach swej powieści kwestie historyczne, które jak przypuszczam, nie są zbyt znane szerszemu gronu odbiorców, a może nawet zostały zupełnie zapomniane. Dzięki tego typu pozycjom czytelnik ma szansę pochylić się nad różnymi aspektami wydarzeń historycznych, a czy zechce je bardziej zgłębić to już jego wolny wybór. Agnieszka Panasiuk w swojej „Kamienicy” daje jedynie ku temu subtelny, acz wyrazisty sygnał. Jednak miłośnicy powieści stricte obyczajowych również będą zadowoleni z tej lektury.

Macie ochotę poznać losy Doroty i jej rodziny? Mam nadzieję, że tak właśnie jest. A ja już niebawem opowiem Wam o drugim tomie niniejszego cyklu.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Książka stanowi część pierwszą z cyklu "Sekrety Białej". Nie wiem, ile ich powstanie, ja obecnie czytam drugą.
Podejrzewam, że minimum cztery, tyle ile jest bohaterek.
W "Kamienicy", pomimo że opowiada współcześnie o czterech, dorosłych już przyjaciółkach z dzieciństwa, to na jednej z nich autorka skupia większą uwagę. To Dorota, notariuszka, która w przededniu ślubu z obiecującym adwokatem przewartościowuje swoje życie i zaczyna wszystko od nowa. Pomaga jej w tym pewien list, nad którym głowią się jej zmartwieni rodzice i który stanowi zagadkę dla wprawnego detektywa.
Jednak to Dorota, przy pomocy przyjaciół spróbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, co jej matka mogła mieć wspólnego z autorką owego listu.
Pomimo, że akcja książki, osadzona głównie w Białej Podlaskiej dzieje się współcześnie, kiedy to cztery przyjaciółki z dzieciństwa: Dorota, Zuza, Maria i Anna zjeżdżają się w rodzinnym mieście, aby wyprawić wieczór panieński pierwszej z nich, to autorka przenosi nas również, za sprawą wspomnianego wcześniej listu, do Białej lat wojennych i żydowskiego getta. Getta, z którego prawie nikt nie ocalał. Po wojnie do miasta wróciło zaledwie 23 żydów.
Zderzamy się zatem z dwoma całkowicie różnymi światami, tym wojennym, ciężkim i teraźniejszym, gdzie problemy są zupełnie inne. Jednak, niezależnie od czasów, najważniejsi są ludzie, których spotykamy.

Czy polecam książkę? Tak. Nie czytałam jej może z wypiekami na twarzy, wątek obyczajowy oceniłabym może 3/5, to jednak tło historyczne zrobiło robotę.

Podejrzewam, że minimum cztery, tyle ile jest bohaterek.

W pierwszym tomie poznajemy bohaterkę o imieniu Dorota. Jej świat nagle rozpada się na kawałki, gdy narzeczony okazuje się być oszustem, który chce wykorzystać ją i zdobyć jak najwięcej na ich związku. W dodatku pojawia się tajemniczy list z Izraela, który stawia wiele pytań i wpływa na życie rodzinę Doroty. Aby poznać prawdę, trzeba cofnąć się do czasów długiej wojny światowej i wydarzeń, które miały miejsce w miejscowym getcie.

Powieść "Kamienica" autorstwa autorki przyjmuje podwójną narrację, ukazując zarówno współczesną Białą Podlaską, jak i wydarzenia z okresu II wojny światowej. To trudna i tragiczna historia, typowa dla tamtego okresu. Cieszę się, że autorka zdecydowała się przedstawić II wojnę światową w swoim mieście, skupiając się na losach Żydów i getta, w którym działy się straszne rzeczy.

Ta książka mnie bardzo zaskoczyła, niewielka rozmiarowo, ale pełna silnych emocji i obrazów, które wciąż utrzymują się w mojej głowie. Współczesne wydarzenia stanowią pewnego rodzaju przeciwwagę, pokazując losy Doroty, która ma siłę walczyć o lepsze jutro i zapomnieć o przeszłości z byłym narzeczonym.

"Kamienica" to pierwsza część serii, w każdej z nich przeczytamy o losach jednej z czterech przyjaciółek. Książki można czytać nie po kolei. Do tej pory ukazały się dwa tomy.

Gorąco polecam fanom powieści obyczajowych i historycznych.

Przepiękna powieść pełna tajemnic z przeszłości, które w końcu po latach ujrzały światło dzienne.

"Kamienica" to pierwsza z czterech części cyklu Sekrety Białej, w której poznamy Dorotę, której swiat w jednej chwili rozpada się na kawałki.
Kiedy myśli, że jej życie jest poukładane i ślub, który planują będzie początkiem nowego rozdziału w jej życiu - to się myli. Narzeczony to drań, który myśli że swoim sprytem ugra jak najwięcej na związaniu się z Dorotą. I jest jeszcze tajemniczy list z Izraela, który daje dużo do myślenia, który sporo namiesza w życiu jej rodziców. Aby dociec prawdy trzeba się cofnąć do okresu długiej wojny światowej i tego co w tedy się wydarzyło w Białej w getcie.

Piękna powieść w której teraźniejszość przeplata się z przeszłością ukazując obraz drugiej wojny i losów Żydów, których los nie oszczędził.
Czytając książkę stopniowo poznajemy losy i życie bohaterów, a zwłaszcza tych z przeszłości.
Jest to powieść pełna cierpienia, bólu, miłości, wiary i nadziei na pomyślne rozwiązanie zagadki z przeszłości, oraz na podjęcie właściwej decyzji przez Dorotę.

Kamienica jest powieścią historyczną, która skradła moje serce, i którą jak najbardziej polecam.

Całość na: http://www.ksiazkowewyliczanki.pl/2023/09/poznaj-sekrety-biaej-kamienica.html

Autorka prowadzi wydarzenia dwutorowo. Współczesna Biała Podlaska, z problemami i próbą poradzenia sobie z emocjami, przeplata się tu z wydarzeniami podczas II wojny światowej. Ciężar emocjonalny zostaje w przeszłości, gdzie wydarzenia, w których biorą udział bohaterowie, decyduje o ich przyszłym życiu. To historia trudna i tragiczna, jak wiele podobnych z tamtych lat. Ciesze się, że autorka zdecydowała się pokazać II wojnę światową w swoim mieście, przedstawić losy bohaterów, zwracając szczególną uwagę na Żydów i getto, które zostało bardzo tragicznie zrównane z ziemią. Takie obrazy, choć bardzo trudne, pokazują szerszą perspektywę II wojny, która nie kończy się na warszawskim gettcie i jego historii.

Książka ma stosunkowo niewielką objętość, a co za tym idzie, część wydarzeń nie jest rozwiniętych. Podczas lektury miałam wrażenie, że te współczesne bardzo szybko biegną, czasem przeskakując pewne etapy emocji. Ale myślę też, że to w takimś stopniu zabieg celowy, dzięki któremu wydarzenia z przeszłości i ich ciężąr są mocniej wyeksponowane. Bohaterka z różnych powodów, szuka śladów przeszłości w różnych archiwach, zarówno w Białej jak i innych miejscach. Te poszukiwania niezwykle mocno uświadamiają, jak niewiele zostało informacji.

Nie spodziewałam się takich emocji i obrazów, które nadal siedzą mi w głowie, a które pokazały mi nowy element czasów wojennych. Współczesne wydarzenia są w pewnym sensie przeciwwagą, bo choć nie jest sielankowo, to czas, w jakim przyszło żyć Dorocie, pozwala jej podnieść się z kolan po osobistej tragedii i pójść dalej, odnaleźć lepsze życie, które może być bardzo szczęśliwe.

"Kamienica" to pierwszy tom serii, która osadzona jest w Białej Podlaskiej i łączy ze sobą współczesność z czasami wojny. Historia współczesna łączy się z przeszłością, pokazując tragizm tamtych czasów i bestialstwo ludzi, ale również wybory, które dają wiarę w człowieczeństwo. Getto żydowskie, które powstało w tamtych czasach w mieście i jego tragiczny koniec. To pozycja, która wywołuje wiele emocji.

Dorota zaprasza swoje przyjaciółki na wesele, mimo że ich relacje są już luźniejsze, a kontakt skromniejszy. Kobiecie wydawało się, że wszystko idzie zgodnie z planem, ale jedno wydarzenie sprawia, że na pozór ułożone życie Doroty wali się jak domek z kart. Przyjaciółka ma przed nią tajemnicę, która odbije się na jej ślubie, narzeczony okazuje się prawdziwym draniem, a do tego rodzice ukrywają przed nią tajemniczy list.

Dorota mogłaby powiedzieć, że jej życie było bardzo dobre. Miła dobrą pracę, narzeczonego, była już nawet u kresu przygotowań do ślubu, kiedy jej świat się zawalił. Zmuszona była porzucić narzeczonego, ale na szczęście nie miała czasu się tym przejmować, bo szybko jej głowę zaprzątał tajemniczy list i informacja o pewnej kamienicy. Kobieta postanowiła zająć się sprawą i w ten sposób do historii dochodzi dodatkowy wątek.
Historia Doroty przeplata się z historią żydowskiej rodziny żyjącej podczas II wojny światowej. Połączenie to nie pozostaje bez znaczenia. Dorota próbuje dowiedzieć się czegoś więcej o tajemniczej kobiecie, jej liście i kamienicy, a te rzeczy przeplatają się właśnie z wydarzeniami rozgrywającymi się podczas niemieckiej okupacji.

Przyziemne problemy Doroty zaczynają przeplatać się z tragicznymi losami autorki listu. Przeszłość jest pełna cierpienia, a teraźniejszość sprowadza się do zdrady, zemsty, czy braku zaufania. Dorota jednak nie ma za łatwo, sprawa listu i kamienicy okazuje się trudniejsza, niż myślała, a dodatkowo okazuje się, że nie wszyscy z jej otoczenia są tymi, za których ich uważała, co ściąga na nią i jej rodzinę kłopoty. W tym wszystkim może liczyć na swoje przyjaciółki i jeszcze jedną osobę, po której nie spodziewałaby się takiej reakcji.

Mieszanie bieżących wydarzeń z historią dodaje ciekawego klimatu całej opowieści. Książka zapowiadała się jako lekka, obyczajowa opowieść, a skończyło się na odkrywaniu rodzinnych tajemnic. Autorka stawia przed bohaterką wiele wyzwań, a to sprawia, że historię chce się poznać do końca. Książa jest pełna tajemnic, powrotów do przeszłości, ale znajdzie się w niej także miejsce na prawdziwą miłość. Opisy są konkretne, ale przy tym proste. Historia przede wszystkim jest ciekawa, spójna i realistyczna.

“Kamienica” jest powieścią w której znajdziecie idealne połączenie wątku obyczajowego z wątkiem historycznym. Przekonacie się do czego może prowadzić chorobliwa ambicja i manipulacja, ale też poznacie ogromną siłę jaką daje przyjaźń i wsparcie rodziny. Dostrzeżecie, że piękne słowa mogą nie wiele znaczyć, a chęć dominacji potrafi wszystko zniszczyć.

Zapraszam was w niezwykłą podróż na Podlasie, gdzie spotkacie kobiety, które mimo przeciwności losu potrafią znaleźć w sobie siłę i walczyć o swoje rodziny.

Pierwsze moje spotkanie z Agnieszką Panasiuk. Bardzo ciekawa książka łącząca wydarzenia historyczne z czasami obecnymi. Historia pierwszej z przyjaciółek - Doroty bardzo mnie wciągnęła. Świetna książka na wakacje,, Szkoda, że drugi będzie dopiero po wakacjach, Z przyjemnością przeczytam Leśniczówkę.

• Powieść historyczna
  • Mój patronat medialny