Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim

Okładka książki Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim Aleksander Kaczorowski, Aleksander Kwaśniewski
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2023
2023-05-01
2023-05-01
#wywiad #prezydentrp #kwaśniewski #prezydent
Inne

Pana Aleksandra nie trzeba zbytnio przedstawiać. Współtworzył Konstytucję, wprowadził Polskę do NATO i Unii Europejskiej oraz pełnił funkcję prezydenta przez dwie kadencje.Kiedyś jedynym zmartwieniem podczas zagranicznych delegacji dotyczącym prezydenta było to, czy będzie trzeźwy, a nie to, co obecnie.

⭐ Bardzo ciekawa rozmowa. Pan prezydent jest znakomitym gawędziarzem, odsłania kulisy wydarzeń, które miały miejsce w Polsce. Najbardziej mi się podobało to, jak opowiadał o swoich podróżach do USA za czasów studenckich. Opowiada o prezydenturze, rodzinie oraz o sobie. Wspomina rozmowy z Putinem na temat Ukrainy i dzieli się rzadko znaną wiedzą na temat kształtowania się obecnego układu sił na polskiej i globalnej scenie politycznej. Mimo że komunista, to był i jest raczej lubianym politykiem. Obecnie bardziej zaangażowany jest w dyplomację.
Polecam tę rozmowę wszystkim zainteresowanym szeroko pojętą geopolityką.

Zapraszam na mój Instagram/Bookstagram - lukasz_czyta

⭐ Bardzo ciekawa rozmowa. Pan prezydent jest znakomitym gawędziarzem,...

Bardzo dobra książka, dobrze się ją czytało.
Lubię Kwaśniewskiego, uważam, że jest bardzo inteligentnym politykiem i człowiekiem, jednak w tej książce wyraźnie wyczuwalne jest lekkie wybielanie historii - zwłaszcza czasów komuny. Pamiętam te czasy i gdyby komuna wyglądała tak, jak pokazał nam ją w książce Kwaśniewski, to żal byłoby ją obalać... ale to już prawo autora i p. Prezydenta, by nam przekazać tak swoją opowieść. Czytało się dobrze.

Bardzo dobra książka, dobrze się ją czytało.

Bardzo interesująca pozycja. Czyta się ciekawie i sprawnie. Kwaśniewski to dobry rozmówca, ciekawe odpowiedzi i wywody (chociaż z niektórymi tezami można się nie zgodzić). Warto przeczytać chociażby jako sentymentalny powrót do lat dziewięćdziesiątych i przełomu wieków w polskiej polityce.

To niesamowita postać - nie głosowałem na niego w 1 wyborach, w drugich chyba tak, miałem okazję jako fotograf obserwować go w akcji podczas jego wystąpień i wzbudził mój podziw, chociażby tym jak odpowiadał na pytania pomimo, że nie były przewidziane. Po latach coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że był to ponadpartyjny prezydent wszystkich Polaków. Książka tylko mnie w tym utwierdza. A zachęcił mnie do niej wywiad z którymś z podcasterów.

Miła laurka dla Pana Prezydenta. Trochę życia prywatnego, trochę kariery politycznej, ładne fotki, kilka kontrowersji. Nie tylko dla zwolenników Aleksandra Kwaśniewskiego.

Świat polityki to świat pełen brudu i zamieszania. Każdy polityk mówiący, że ta dzielność go nie zmieniła, kłamie. Nie wierzę, że można wejść w ten świat i nie ulec żadnej, nawet najmniejszej pokusie. Choćby chodziło tylko o powołanie się na swoje stanowisko przy policyjnej kontroli. Potrafię zrozumieć te ludzką słabość, bo to jest właśnie taki miernik człowieczeństwa.
W moim skromnym rankingu Aleksander Kwaśniewski jest na szczycie podium naszych prezydentów. Wszedł do Pałacu z przytupem, rozgościł się i potrafił prowadzić swoją linię działania. Odciął się od swojej partyjnej przeszłości, nie odcinając jednocześnie od własnych, lewicowych przekonań. Całkiem naturalnym jest, że byłem ciekaw jego biografii, nawet jeśli to ma być autoryzowany wywiad-rzeka.
Książka to zapis kilku rozmów pomiędzy byłym prezydentem a dziennikarzem blisko związanym z naszymi czeskimi sąsiadami. Te dialogi czyta się bardzo dobrze, są płynne, czuć w tym umiejętność byłej głowy państwa polskiego do snucia historii. Pewnie przy ognisku albo na imprezach potrafił być duszą towarzystwa, umiejętnie bowiem ubarwia każdą opowieść, dodając różne smaczki, które wyłapią nieraz nawet czytelnicy nieobyci w środowisku politycznym. A smaczki są różnego rodzaju, kulturowe, obyczajowe, historyczne, kulinarne. Tutaj widać dobrze ucho opowiadającego, który wie, kiedy zmienić temat lub tempo opowiadania, by nie zanudzić słuchacza.
A jaki to wygląda od strony merytorycznej? Jest również bardzo dobrze, otrzymujemy całkiem sporo detali z życia rodzinnego, trochę elementów życia w pałacu, szczegółów ceremoniału dyplomatycznego, kilku ciekawostek na temat konkretnych osób że sceny. Sam sobie nie zawsze wypisuje dobrą ocenę, a z pomiędzy wierszy wychodzi z niego kobieciarz. A dodatkowo zdolny kucharz.
Niestety, wywiad został sprytnie skrojony, nie wiem na ile to interwencja samego prezydenta podczas autoryzacji, a na ile delikatność dziennikarza, by nie ruszać brudów. Owszem, poruszają kilka trudnych tematów, które zostawiły smrodek, skuteczne jednak unikając tych najbardziej kontrowersyjnych. Tak, jest komentarz na temat wykształcenie czy błogosławieństwa Siwca, ale całkiem umiejętnie lawirują w tych wątkach, by nie wspominać najbardziej podpadających wpadek alkoholowych, czy również szczegółów kariery pi zakończeniu prezydentury. Coś w stylu: dajemy wam tyle, że nie czepiacie się o takie braki. Są to jednak kwestie dość ważne, by kilka słów wyjaśnienia, jakiegoś odpowiednika posypania głowy popiołem, udzielić czytelnikom i, jakby nie patrzeć, fanom.
Książka jest bardzo dobrym względem dla autorów takich wywiadów. Pomimo tego unikania najbardziej kontrowersyjnych elementów biografii, jest to będzie dobra lektura, nie męcząca, nie wymagająca sięgania po słowniki wyrazów obcych czy poradników Who is who. Nie jest również pisana na kolanach, czasem pierwsza trudne kwestie, zadaje trudne pytania. Mogła parę razy zaskoczyć. Dla fanów polityka będzie to zbiór informacji o życiu na świeczniku, dla przeciwników mały instruktarz, jak kogoś skrytykować, jednocześnie nie obrażając.

W...

Dawno nie czytałam tak ciekawego wywiadu rozmowy . Polecam .

Dawno nie czytałam tak ciekawego wywiadu rozmowy . Polecam .

Bardzo fajna historia opowiedIana okiem prezydenta. Prezydent fajnie opowiada o polityce rodzinie i życiu. Polecam każdemu

Nie zawsze miałem po drodze z prezydentem Kwaśniewskim ale trudno mu odmówić wiedzy, elokwencji i politycznego instynktu. Polecam

Książka napisana w formie rozmowy byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z Aleksandrem Kaczorowskim. Doskonale przeprowadzona rozmowa, książkę czytało się rewelacyjnie. Można z niej wyciągnąć wiele informacji na temat historii Polski oraz bieżących tematów dotyczących Unii Europejskiej i Ukrainy. Książka na bardzo wysokim poziomie kulturowym.

• Biografie
  • Polityka

Aleksander Kaczorowski Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim Zobacz więcej