rozwiń zwiń

Bestsellery Empiku 2023: nominacje do 25. edycji nagrody

Ewa Cieślik Ewa Cieślik
15.01.2024

Camilla Läckberg, B.A. Paris, Remigiusz Mróz… Poznaliśmy nominacje do Bestsellerów Empiku. Nagrody te trafią do autorów i autorek nie tylko książek, lecz także albumów muzycznych, produkcji audio i filmów. Statuetki powędrują również do twórców nominowanych w kategoriach Odkrycia Empiku oraz Twórca Roku. Sprawdźcie nazwiska wszystkich nominowanych.

Bestsellery Empiku 2023: nominacje do 25. edycji nagrody

Bestsellery Empiku trafiają do twórców nominowanych w czterech kategoriach głównych: Książka, Film, Audio oraz Muzyka. Tu o wygranej decydują wyniki sprzedaży – czyli de facto kupujący, wybierając konkretne tytuły w salonach Empiku, w sklepie online i w aplikacji, w Empik Go, a także jako użytkownicy Empik Premium w sieci Multikina.

Statuetki powędrują również do artystów nominowanych w kategoriach Odkrycia Empiku oraz Twórca Roku.

Bestsellery Empiku 2023 – nominacje

Nominacje za książki podzielone są na pięć kategorii: Literatura piękna, Kryminał i thriller, Literatura obyczajowa i young adult (w tym roku połączone po raz pierwszy), Literatura faktu (tegoroczna nowość) oraz Literatura polska dla dzieci.

Nominacje w kategorii Książka

Jak czytamy w notce prasowej, tegoroczne nominacje dowodzą, że czytelnicy są wierni swoim ulubionym autorom – miniony rok w literaturze pięknej należał do twórców, którzy mają grono wiernych fanów. „Nominowana w poprzedniej edycji Valérie Perrin tym razem opowiada o dorastaniu w książce »Cudowne lata«, a Toshikazu Kawaguchi kontynuuje swoje »Opowieści z kawiarni« w drugim tomie »Zanim wystygnie kawa«, dając bohaterom szansę dokończenia zamierzchłych spraw. Laureatka Bestsellera Empiku 2020 – Katarzyna Nosowska w »Nie mylić z miłością« mówi o uczuciach, odsłania osobiste historie, docierając do sedna miłości. Z kolei Elżbieta Cherezińska w »Sydonia. Słowo się rzekło« sięga do najskrytszych zakamarków historii i rekonstruuje opowieść o szlachciance skazanej za rzekome czary. Czytelnicy masowo zanurzali się również w mrocznych odmętach stolicy w powieści »Dawno temu w Warszawie« Jakuba Żulczyka”.

Bestsellery Empiku – Literatura piękna

„Cudowne lata”, Valerie Perrin, Wydawnictwo Albatros

Wielka opowieść utkana ze splątanych losów grupy przyjaciół – od ich dzieciństwa aż po dorosłość. Perrin w „Cudownych latach” z gracją balansuje między kameralną historią a uniwersalną opowieścią o ludzkich doświadczeniach i tym, jak potrafią się przenikać. Literatura obyczajowa najwyższej próby.

„Dawno temu w Warszawie”Jakub ŻulczykŚwiat Książki

Kontynuacja słynnego „Ślepnąc od świateł” to kolejna porcja inteligentnej i rozrywkowej literatury od jednego z najsłynniejszych polskich pisarzy. W „Dawno temu w Warszawie” wracamy do ulubionych bohaterów z poprzedniej części i zanurzamy się w mrocznych odmętach stolicy w stylu Żulczyka.

„Nie mylić z miłością”, Katarzyna Nosowska, Wielka Litera

Książka jednej z najbardziej uznanych artystek w kraju to prawdziwa gratka dla fanów Nosowskiej. Autorka podejmuje temat miłości i krążących wokół niej emocji. Z właściwą sobie charyzmą i humorem, bezpretensjonalnie, ale ze szczerością podszytą osobistymi doświadczeniami. Trafia w samo serce.

„Sydonia. Słowo się rzekło”Elżbieta CherezińskaZysk i S-ka

Historia szlachcianki Sydonii von Bork, która w XVII wieku na Pomorzu została stracona za rzekome bycie czarownicą, okazała się niesamowitym materiałem na powieść. Cherezińska sięga do najskrytszych zakamarków historii i rekonstruuje opowieść, która dostarcza wiedzy, porusza i fascynuje jednocześnie.

„Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni”, Toshikazu KawaguchiGrupa Wydawnicza Relacja

Drugi tom serii, która szturmem podbiła serca czytelników na całym świecie. Znów powracamy do tokijskiej kawiarni, gdzie poznajemy historię ludzi, którzy chcą zmienić coś w życiu. Kawaguchi ponownie okazał się mistrzem opowiastek, które poruszają, trafiają w samo serce i zostają z nami na długo.

Bestsellery Empiku – Kryminał i thriller

„Kukułcze jajo”, Camilla Läckberg, Wydawnictwo Czarna Owca

Jedenasty tom Sagi o Fjallbace pokazuje, że Camila Läckberg nie powiedziała ostatniego słowa w kwestii ukochanego cyklu. Historia dwóch zazębiających się zbrodni ekscytuje do samego końca. Autorka sprawnie łączy wątki kryminalne z obyczajowymi, wpisując to w mroczny klimat małego szwedzkiego miasteczka.

„Kult”, Henrik FexeusCamilla Läckberg, Wydawnictwo  Czarna Owca

Kontynuacja hitowego „Mentalisty” – tym razem towarzyszymy Minie i Vincentowi w śledztwie nad sprawą uprowadzenia pięcioletniego Ossiana. „Kult” to zaprojektowana z chirurgiczną precyzją zagadka kryminalna, którą czytelnik rozplątuje razem z głównymi bohaterami. Pisarski duet ponownie nie zawodzi.

„Uwięziona”, B.A. Paris, Wydawnictwo: Albatros

Amelie budzi się w pokoju bez okien – nie wie, gdzie jest, skąd się tu wzięła i dlaczego ją porwano. A co dziwne, czuje się tu bezpieczniej niż w domu. „Uwięziona” to spektakularny thriller psychologiczny, który bazuje na najbardziej pierwotnych lękach i robi wrażenie klaustrofobiczną atmosferą.

„Widmo Brockenu”, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo: Filia

Ósma książka z cyklu o Wiktorze Forście. Komisarz znów wraca w Tatry, by stawić czoła mrocznym tajemnicom, które w końcu musiały wyjść na jaw. Autor podejmuje z czytelnikiem kryminalną grę oraz oczarowuje gęstym klimatem. „Widmo Brockenu” wciąga i intryguje – jak cała twórczość Remigiusza Mroza.

„Za wszelką cenę”, Harlan Coben, Wydawnictwo: Albatros

Nowa książka Harlana Cobena to zawsze powód do radości dla fanów sensacji – król światowego thrillera stale udowadnia, że do literackiej emerytury mu daleko. „Za wszelką cenę” najlepiej to potwierdza – autor z ogromną precyzją tworzy historię, która trzyma za gardło i nie puszcza do samego końca.

Bestsellery Empiku – Literatura obyczajowa i young adult

„Co wyszeptał nam deszcz”, Joanna Balicka, Wydawnictwo: NieZwykłe

Rain i Olivia poprzysięgli sobie kiedyś, że będą przyjaciółmi aż do śmierci. Los rozrzucił ich jednak w różne miejsca i stracili kontakt. Gdy spotykają się po latach, są zupełnie innymi osobami – każda z trudną przeszłością. Balicka tworzy wzruszającą powieść YA, która zostaje z czytelnikiem na długo.

„Different. Students”, tom 2, Aleksandra Negrońska, Wydawnictwo: NieZwykłe

Główna bohaterka serii „Students” Rosanna musi wybrać między dawnym ukochanym, właśnie opuszczającym mury więzienia, a nowo poznanym chłopakiem, wobec którego zaczyna żywić silne uczucia. Fantastyczny wybór dla czytelników, którzy cenią sobie young adult skupione wokół tematyki romansu.

„For sure not you. Westwood Academy”, tom 1, Weronika Ancerowicz, wydawnictwo: NieZwykłe

Pierwszy tom cyklu „Westwood Academy” łączy w sobie tropy znane z klasycznego romansu, literatury obyczajowej i młodzieżówek. Dwoje bohaterów: ona – perfekcyjna uczennica, on – szkolny buntownik. Ich burzliwy związek to historia emocjonalnych wzlotów i upadków, od której trudno się oderwać.

 

„My Beloved Monster”, Marta Łabęcka, Wydawnictwo: BeYa

Najnowsza książka Marty Łabęckiej splata ze sobą tematy typowe dla young adult i… kryminału. W „My Beloved Monster” śledzimy perypetie Holly Willson, której chłopak wymierzył broń w najlepszych przyjaciół. Co stało za tak straszliwą zbrodnią? I jak poradzić sobie z emocjami w tej sytuacji?

„Rodzina Monet. Królewna”, tom 2, część 1, Weronika Marczak, wydawnictwo: You & YA

„Rodzina Monet” to absolutny fenomen literacki, który podbił serca czytelników i czytelniczek rodzimego young adult. Opowieść o Hailie Monet i jej relacji z braćmi jest świetnie poprowadzoną historią wchodzenia w dojrzałość, odkrywania siebie i tego, czego chce się od życia, będąc „młodą dorosłą”.

Bestsellery Empiku – Literatura faktu

„Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, Joanna Kuciel-Frydryszak, Wydawnictwo: Marginesy

Ważna książka rzucająca nowe światło na polską historię i oddająca głos osobom, które do tej pory w historii głosu nie miały. Joanna Kuciel-Frydryszak bierze ponownie na warsztat temat wiejskich kobiet. „Chłopki” imponują na poziomie intelektualnym i wstrząsają na poziomie emocjonalnym.

„Cieszę się, że moja mama umarła”, Jennette McCurdy, tłumaczenie Magdalena Moltzan-Małkowska, Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Dziecięca aktorka Jennette McCurdy swoją debiutancką książką wstrząsnęła czytelnikami na całym świecie. Głęboko osobista opowieść o stracie matki, wyrzutach sumienia i godzeniu się z żałobą, która pokazuje „od kuchni” mroczną twarz przemysłu filmowego z subiektywnej perspektywy i trudy relacji rodzinnych.

„Najlepsze miejsce na świecie”Jacek Bartosiak, Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Książka o Rzeczpospolitej od specjalisty zajmującego się kwestiami geopolityki  – mocno osadzona w tematach obronności i polityki międzynarodowej. Jacek Bartosiak wychodzi od refleksji nad kulturą strategiczną w naszym kraju i odpowiada na pytania istotne z perspektywy świadomego obywatela.

„Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim”Aleksander KaczorowskiAleksander Kwaśniewski, wydawnictwo: Znak Literanova

Wywiad rzeka z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim to wyjątkowa pozycja nie tylko dla fanów biografii. W rozmowie szerokie konteksty polityczne przeplatają się z prywatnymi. W efekcie dostajemy krajobraz tego, jak kształtowała się współczesna Polska z perspektywy ówczesnej głowy państwa.

„Ten drugi”, Książę Harry, tłumaczenie zbiorowe, wydawnictwo: Marginesy

Wyjątkowa pozycja dla fanów brytyjskiej monarchii  – napisana z perspektywy i przez samego Księcia Harry’ego. Historia jego życia w kontekście rodziny Windsorów. „Ten drugi” daje intymny wgląd w najpotężniejszą rodzinę Wielkiej Brytanii, a szeroki kontekst łączy się tu z bardzo osobistymi przeżyciami.

Bestsellery Empiku – Literatura polska dla dzieci

„Bądź sobą, Pinku! Książka o asertywności i stawianiu granic dla dzieci i dla rodziców trochę też”, Urszula MłodnickaAgnieszka Waligóra, CzytaLisek, Wydawnictwo: HelionSensus

Duet Urszula Młodnicka i Agnieszka Waligóra po raz trzeci zaprasza do zabawy z uroczym Pinkiem. Tym razem głównym tematem historii niebieskiego stworka jest stawianie granic oraz dziecięca asertywność. Autorki podchodzą do młodszego czytelnika z czułością, empatią i zrozumieniem jego potrzeb.

„Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą”, Katarzyna CerazyAdam Mirek, Znak emotikon

Adam Mirek to mistrz tłumaczenia trudnych, naukowych zagadnień w przystępny dla najmłodszych sposób. Tym razem pod lupę wziął ciało człowieka  – opowiada, jak działa, dlaczego tak być musi i co w nim zaskakuje. „Bebechy” to świetna książka, która udowadnia, że nauka może być zabawą.

„Budowa twojego ciała. Co jest czym i jak działa”, Róża Jakobsze-Hajkuś, ilustracje: Paweł Gierliński, CzytaLisek

Świetna książka dla dzieci, w zabawny sposób tłumacząca maluchom sekrety budowy ciała. I w dodatku napisana przez lekarkę pediatrkę, która najlepiej wie, jak rozmawiać z najmłodszymi o tematyce medycznej. Całość dopełniają fantastyczne ilustracje stworzone przez Pawła Gierlińskiego.

„Magiczne drzewo. Zaginiona para”, tom 13, Andrzej Maleszka, Znak

Kolejny tom jednej z najbardziej kultowych serii w rodzimej literaturze dziecięcej podbił serca czytelników. Andrzej Maleszka zasłynął już z tworzenia historii, gdzie magia i przygoda łączą się, a całość zamyka mądry morał podany bez sztucznego dydaktyzmu. I wszystko to podlane subtelnym humorem!

„Sekretna historia ludz… skarpetek”, tom 2, Justyna BednarekDaniel de Latour, Wydawnictwo: Poradnia K

Kolejna część bestsellerowej serii o Niesamowitych Skarpetkach. Tym razem weseli bohaterowie zabierają młodych odkrywców do muzeum. Wraz z nimi czytelnicy szybko przekonają się, że podróż przez epoki może być fascynująca. Mądra, napisana z humorem książka, która rozpala w czytelnikach ciekawość świata.

Bestsellery Empiku – Odkrycia Roku w kategorii Literatura

 

Nominowanych do Odkryć Empiku w trzech kategoriach: Muzyka, Literatura i Film, wskazało jury. Wśród członków jury znajdziemy laureatów poprzednich edycji, dziennikarzy, artystów oraz ekspertów Empiku. Nominowanych do Literackiego Odkrycia wskazywali Dorota Wellman, Grzegorz Piątek, Ishbel Szatrawska oraz Joanna Marczuk (Empik) i Marcin Maćkiewicz (Empik).

W tym roku nominowani w kategorii Literatura są: Grzegorz Bogdał, Maria Halber, Łukasz Krukowski, Małgorzata Lebda oraz Agnieszka Pajączkowska. Jak czytamy w notce prasowej, zwycięzcę będzie można lepiej poznać podczas specjalnego spotkania online poświęconego tej edycji Odkryć Empiku. Transmisja z jego udziałem oraz jurorów – Grzegorza Piątka i Doroty Wellman, odbędzie się 6 lutego na profilu Empiku na Facebooku. Każdy z laureatów Odkryć otrzyma od Empiku nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł na dalszy rozwój artystyczny.

Dodatkowo w tym roku ponownie przyznane zostaną nagrody Twórca Roku w kategoriach: Pisarka/Pisarz oraz Artystka/Artysta Muzyczny Roku, a także w nowej kategorii Twórca Internetowy Roku. O tym, do kogo trafią statuetki, zadecyduje głosowanie w aplikacji mobilnej Empiku. Jej użytkownicy wybiorą po jednym zwycięzcy spośród wszystkich nominowanych do tegorocznych Bestsellerów Empiku w kategoriach Książka i Muzyka, a także spośród 10 twórców internetowych wskazanych przez jury.

Bestsellery Empiku to nie tylko nominacje dla książek. W kategorii Film wyróżniono najpopularniejsze rodzime produkcje i kino familijne na DVD i Blu-Ray w Empiku oraz w sieci Multikino – między innymi produkcje związane z literaturą, takie jak „Chłopi”, „Filip” czy „Wonka”. Z kolei w kategorii Muzyka nominowano między innymi PROXL3M, Taco Hemingwaya, Kwiat Jabłoni czy Darię Zawiałow.

Laureatów poznamy 13 lutego podczas gali Bestsellerów Empiku 2023.

Plebiscyt Książka Roku Lubimyczytać

Natomiast niedługo startuje kolejna – dziewiąta już – odsłona Plebiscytu Książka Roku Lubimyczytać. Do udziału w nim jak zwykle zapraszamy wszystkie użytkowniczki i wszystkich użytkowników naszego serwisu – to wasze głosy zdecydują, które tytuły zwyciężą. Już teraz rozpoczynamy odliczanie do głosowania – Plebiscyt Książka Roku 2023 startuje jak zawsze 1 lutego. 


komentarze [18]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
domekzkart 17.01.2024 18:10
Czytelniczka

Cudowne lata to dla mnie zdecydowanie hit. Zakochałam się w tej książce

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Cudowne lata
Klaudiinae 17.01.2024 17:59
Czytelniczka

Zanim wystygnie kawa  Moim zdaniem zasłużona nominacja, fajne odkrycie czytelnicze i ciekawy format przekazania "morału". 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Zanim wystygnie kawa
czytanieWwannie 17.01.2024 17:34
Czytelniczka

Mam wielką nadzieję, że docenicie Małgorzatę Lebdę, bo jej ,,Łakome" to najlepsze dzieło literackie ostatniej dekady. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ISIA 17.01.2024 16:40
Czytelniczka

Fajnie gdy tak wartościowe książki jak "Sydonia" i "Chłopki" znajdują się również na liście najlepiej się sprzedających. Znaczy duch w narodzie tak całkiem nie ginie :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
FioletowaRóża 16.01.2024 20:58
Czytelniczka

Niektóre pozycje bardzo zasłużone, brawo:) 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
agabian 16.01.2024 16:54
Czytelniczka

Wiadomo, że wygrają "Chłopki" i "Rodzina Monet". To jest w końcu konkurs na bestsellery, a nie konkurs literacki. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Wydma 16.01.2024 14:44
Czytelniczka

Obecność "Rodziny Monet" i "Tego Drugiego" na tych listach to błazenada. Denna, pozbawiona jakichkolwiek wartości powieść dla "starszej młodzieży", w której zaczytują się uczennice klas 4-6 przy błogiej nieświadomości rodziców oraz autobiografia, czyt. wylewanie żali rozpieszczonego i  roszczeniowego człowieka, który na co drugiej stronie błaga o litość i współczucie, bo...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Książkołaz 17.01.2024 18:49
Czytelniczka

Ta lista to po prostu najlepiej sprzedające się książki - ilość nie jakość.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Wydma 17.01.2024 21:21
Czytelniczka

@Rozmarzona Wiem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Klaudiinae 18.01.2024 07:08
Czytelniczka

Idealne podsumowanie "Rodziny Monet" 👌

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Anna Pruska 16.01.2024 13:47
Czytelniczka

'Cudowne lata" Valerie Perrin -Historia niezwykłej przyjaźni wystawionej na próbę. Opowieść o miłości, stracie, żalu i przeciwnościach losu. Tajemnicza i intrygująca. Chwytająca za serce.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Barbara 15.01.2024 21:50
Czytelniczka

Wybrałabym ,,Zając o bursztynowych oczach" Edmunda de Waal, który odbywa podróż do Paryża, Wiednia, Tokio, Odessy w poszukiwaniu wiedzy na temat życia i działalności swoich przodków
w okresie od 1871 po 2009 rok.
Przodkowie jego to słynna żydowska rodzina  Ephrussi, która odegrała wielką rolę w Wiedniu, Paryżu, a nawet Hollywood. Sam autor jest artystą, pisarzem, profesorem...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
ISIA 17.01.2024 16:37
Czytelniczka

To jest bardzo dobra książka, którą również polecam, ale ostatnie wydanie było w 2022, więc do listy bestsellerów 2023 raczej nie ma szans się załapać.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sylwia O 15.01.2024 17:32
Czytelniczka

Co by nie było, jak co roku i tak wygra R. Mróz więc nie wiem po co ten konkurs ;p 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post