Czechy. To nevymyslíš

Okładka książki Czechy. To nevymyslíš Aleksander Kaczorowski
Okładka książki Czechy. To nevymyslíš
Aleksander Kaczorowski Wydawnictwo: Muza Seria: Spektrum Poleca publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Spektrum Poleca
Muza
2022-10-05
2022-10-05
9788328720862

Okładka książki Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim Aleksander Kaczorowski, Aleksander Kwaśniewski
Prezydent. Ale... Aleksander Kaczorow...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 3-4/2020 (584-585) Michal Ajvaz, Petr Borkovec, Milan Děžinský, Marie Iljašenko, Josef Jedlicka, Aleksander Kaczorowski, Pavel Kolmačka, Andrzej Kopacki, Maciej Libich, Arnošt Lustig, Karel Milota, Patrik Ouředník, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Maciej Robert, Klara Soukupova, Vaclav Vokolek, Ivan Wernisch
Literatura na ... Michal Ajvaz, Petr ...

Rewelacyjne intro i kompendium wiedzy na temat naszych południowych sąsiadów. Książka przystępnie napisana, nie jest to klasyczny przewodnik ani klasyczny reportaż, raczej coś z pogranicza tych gatunków. Świetny opis Czechów jako narodu, jakże zaskakujący(wszyscy wiemy jaki obraz u nas w kraju jest powszechny) ich historii, zwyczajów a także statystyk czy danych encyklopedycznych, które nie przytłaczają, tylko świetnie uzupełniają treść. Znajdziesz tutaj wszystko co potrzebujesz przed wyjazdem do tego kraju!
Osobiście ta książka bardzo przypadła mi do gustu i w znacznym stopniu rozszerzyła moją wiedzę. Już czytam kolejną tego autora, co chyba jest dobrą rekomendacją :)

Można przeczytać:)

Można przeczytać:)

Fantastyczna książka prawdziwego znawcy Czech, widać ogrom wiedzy i krytyczną miłość do kraju autora.

Książka jest napisana w taki sposób, że po przeczytaniu jej, od razu chce się kraj naszych południowych sąsiadów odwiedzić. Nie jest to przewodnik, a raczej kompendium wiedzy o Czechach. Na szczęście mieszkam nie daleko granicy i miałam okazję być tam kilka razy. Kraj swoim pięknem zachwyca, a życiowy luz Czechów jest godny naśladowania. Bardzo gorąco polecam.

Praktycznie, interesująco, naukowo i przystępnie o wszystkim co w Czechach najważniejsze.

Aleksander Kaczorowski, twórca rewelacyjnego „Praskiego elementarza”, biografii Havla, Hrabala i Pavla (tego od „Śmierci pięknych saren”) tym razem postanowił zachęcić nas do odwiedzenia południowych przyjaciół i przekonać jeszcze nieprzekonanych, że Czesi słusznie uważani są za najbardziej wyluzowany naród Europy Środkowej (jeśli i nie całej).
Nie jest to typowy przewodnik – owszem, dużo tu i o stolicy Czech, ale także o nieco zapomnianych przez masową turystykę (i całe szczęście) miastach i mieścinach, w których natknąć się można na prawdziwe cuda. Na dokładkę dostajemy mini poradnik, jak jeść wypada czeskie potrawy i jak należy pić czeskie piwo. Autor odpowiada na pytanie, czy czeski to wcale łatwy język i dlaczego kocha Czechów, choć bywa to miłość niełatwa. Całkiem spory rozdział poświęca historii państwa i narodu, a wszystko to czyta się (jak zwykle) wyśmienicie, bo zostało napisane z pasją, lekkością unoszącą się jak bąbelki w podanym w odpowiedniej temperaturze, z koniecznie kilkucentymetrową pianą, złotym trunku. Do tego mnóstwo cennych porad, informacji i wspaniałych anegdot o ludziach i miejscach, które tajemnice posiąść mógł tylko ktoś, kto Czechy i Czechów zna (prawie) na wylot. Wszystko podane barwnie, z kminkiem i godną naśladowania, niewiarygodną pasją, którą czuć z każdej przeczytanej kartki.
Jak zwykle (powtarzam się, za co przepraszam) po lekturze książki Autora ma się ochotę wyruszyć z nią „w teren”. Tyle że do plecaka wypadałoby również włożyć jeszcze tę o Pradze. I tę o Hrabalu. I tę o Pavlu. No i Havlu. I „Pociąg pod specjalnym nadzorem”. „Czułego barbarzyńcę” też. A tę o sarnach - bezwzględnie.

Nie jest to typowy...

,,Czechy" to bardzo przydatna propozycja dla tych co mają w planach odwiedzić naszego sąsiada. Mam tak blisko, a wciąż nie udało mi się ich odwiedzić i czas najwyższy to zmienić. Książka to taki przewodnik trochę z historią w tle. Tutaj dowiesz się kogo nie powinno nazywać się Czechem, bo poczuje się urażony. Tutaj także dowiedz się co warto zobaczyć podczas odwiedzin. Poznasz też ciekawostki językowe i kulturowe oraz dowiesz się czym najlepiej poruszać się po kraju piwa i Krecika.

Kupiłam książkę po wycieczce do Pragi. Uważam ,że autor w niczym nie przesadza jak mu się zarzuca w niektórych opiniach pisząc o Czechach . Po prostu tam tak jest, magiczny klimat uliczek , piękne zabytki i jakiś tajemniczy urok miasta. Książka nie jest historycznym dziełem ,czyta się lekko i przyjemnie. Uważam, że było warto wrócić myślami. do uroczego kraju sąsiadów.

Przewodnik dla niedorozwiniętych. Nie dałam rady.

Przewodnik dla niedorozwiniętych. Nie dałam rady.

Aleksander Kaczorowski - bohemista, prywatnie miłośnik pilsnera (;P),człowiek prawdziwie zakochany w Czechach w swoim reportażu, który bynajmniej przewodnikiem nie jest, zabiera nas w podróż po tym bliskim nam kraju. Zaczynamy od architektury Pragi, przechodzimy zgrabnie do kulinariów czeskich, następnie zabieramy się za kompleksową lekcję historii, żeby wreszcie skończyć na samej czeskiej rzeczywistości, kulturze i ogólnej przedsiębiorczości (ja się na przykład dowiedziałam, że to Czesi wynaleźli mój chyba najcenniejszy dobytek ludzkości, czyli soczewki kontaktowe). Książka napisana bardzo dobrze, w samej opowieści Autora miłość do Czech czuć na każdej stronie, pasja przenika przez zdania. Jednak mam parę zastrzeżeń. Pierwsza część o Pradze i jej architekturze była dla mnie ciężka do przejścia - nie byłam w stanie sobie wizualizować spaceru po tym mieście tak jak powinnam. Zdecydowanie przydałaby się tu jakaś robocza mapka :p Do tego wyborem Autora było podawanie najpierw wielu nazw własnych i nie tylko po czesku, by następnie po przecinku dodać nazwę polską. Kilkadziesiąt stron musiało minąć zanim mój mózg to ogarnął, wcześniej bardzo spowalniało tempo czytania, a często po prostu pomijałam te nazwy. Część kulinarną można potraktować wręcz jako rozdział zawierający ciąg poleceń dla turysty, z kilkoma wskazówkami co do zachowania. Historia Czech napisana bardzo zgrabnie była bardzo przyjemna. Dalej kultura i przedsiębiorczość jakość mnie nie wciągnęły. Z jednej strony miałam wrażenie, że książka napisana jest zbyt szczegółowo, a z drugiej, że zbyt ogólnie. Jednak nie da się zaprzeczyć, że jest to kompleksowa kolebka wiedzy o Czechach jako państwie i społeczeństwie i będzie stanowiła doskonałą bazę do poszerzania horyzontów. Zdecydowanie zachęca do pierwszej podróży do tego bliskiego nam kraju, a nawet do kolejnych, ale bogatszych o cały ogrom perspektyw.
Bardzo na plus są dla mnie aż 3 wkładki ze zdjęciami, w takich reportażach o konkretnych miejscach miło odnieść swoją czytelniczą wyobraźnię do rzeczywistości.
A jeśli moja recenzja Was nie zachęciła, to muszę wspomnieć, że z tyłu okładki książkę poleca sam Robert Makłowicz, także sami rozumiecie :p

• Czechy
  • Reportaż