Babel. Człowiek bez losu

Okładka książki Babel. Człowiek bez losu Aleksander Kaczorowski
Okładka książki Babel. Człowiek bez losu
Aleksander Kaczorowski Wydawnictwo: Czarne Seria: Biografie biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie
Czarne
2023-10-25
2023-10-25
9788381917773
literatura polska

Okładka książki Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim Aleksander Kaczorowski, Aleksander Kwaśniewski
Prezydent. Ale... Aleksander Kaczorow...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 3-4/2020 (584-585) Michal Ajvaz, Petr Borkovec, Milan Děžinský, Marie Iljašenko, Josef Jedlicka, Aleksander Kaczorowski, Pavel Kolmačka, Andrzej Kopacki, Maciej Libich, Arnošt Lustig, Karel Milota, Patrik Ouředník, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Maciej Robert, Klara Soukupova, Vaclav Vokolek, Ivan Wernisch
Literatura na ... Michal Ajvaz, Petr ...

Biografia raczej pobieżna, ale to zapewne nie wina Autora, bo nie ma za wiele danych. Choć z drugiej strony zostało sporo listów, i chciałoby się poczytać obszerne z nich cytaty, by bliżej poczuć osobowość Babla - w końcu to co najmniej tak samo ważne, jak to, gdzie był i co robił. Tymczasem dostajemy zdawkowe, jednozdaniowe cytaciki. Bodaj ani razu Kaczorowski nie oddaje głosu Bablowi poprzez szersze ustępy z listów. Dla mnie to poważny brak.

Czytanie tej ksiazki to była prawdziwa przyjemność. Pisarz ma bardzo dobry warsztat, zdobył fantastyczne zdjęcia z epoki (Malraux przypominał Houellebecqa) Uświadomiłem sobie swoje łuki z historii powszechnej i Polski. Na pewno zabiorę się teraz za książki Babla.

Sprawnie napisana biografia wybitnego pisarza, który żył w strasznym czasie i miejscu

Dopadł mnie środek nocy z powodu tej lektury. Pomyśleć że jeszcze tydzień temu miałem wątpliwości czy powinienem teraz, w tym czasie, czytać. Tak powinienem i to obowiązkowo... właśnie teraz powinniśmy poznawać, uczyć się i wbijać innym do głowy do czego prowadzi szaleństwo. Z jednej strony biografia pisarza na tle tragicznych wydarzeń. Wojna potem rewolucja, i to wszystko co ze sobą niosła. opowiadana,, fragmenty tekstów Babla podawane jak obrazy. To nawet chwilami dobija czytelnika. Już na początku musiałem przerwać czytanie, poszukać "Utworów zebranych" Babla i przeczytać o tym jak młody pisarz poznał Gorkiego w szkicu "Początek". To jest tak naprawdę prawdziwe doświadczenie czytelnika. Przerwać lekturę jednej a posiłkować się następną. Pamiętam taki epizod podczas czytania Pilcha który Bablem był zachwycony. Także musiałem odłożyć aby przeczytać "Armię konną". A tak poza tym znakomicie to zrobił autor Aleksander Kaczorowski. Tak samo wysoko cenię jego "Havla" i "Praski elementarz". Dlatego jutro wybiorę się do księgarni Czarnego na spotkanie autorskie.

• Rosja
  • Do kupienia
  • Kupione P
  • @Autobiografię,biografię,wywiady,dzienniki z podróży, pamiętniki, listy itp.
  • Wschód

Dodaj cytat z książki Babel. Człowiek bez losu