Wiersze przychodzą późno

2023-02-22
2023-02-22
Jerzy Jarniewicz
poezja literatura kanadyjska

Bardzo ładnie wydany zbiorek wierszy, powstałych w latach 2008-2019. Jeżeli chodzi o tematykę, to dużo tu o śmierci, przemijaniu i ptakach.

Tomik podzielony jest na pięć rozdziałów.

Pierwszy to wiersze o przemijaniu, przyrodzie (kot, kokos),pustym miejscu., wspomnieniach.

W drugim jest sporo kobiet, dziewczyn, sióstr.

Trzeci - to grzyby, dynie, zniszczenie, wilkołaki, żywe trupy, obcy, syreny, pająki. Wszystko to kojarzy mi się z przeszłością i przemijaniem, i śmiercią.

W czwartym wszystko przemija, ginie, umiera. Jest tu wszechobecny, zabójczy plastik, deszcz, dzieci, które dorosną, zmierzch.

Piąty rozdział to starość, podróże, żołnierz, ptasi trel, trup, tęsknota za tym, czego już nie ma. Nawet słowa przemijają i już ich nie używamy. Ciało, gdy jest niepotrzebne, umiera.

Tomik podzielony jest na pięć rozdziałów.

W drugim jest sporo kobiet, dziewczyn, sióstr.

Trzeci - to grzyby, dynie, zniszczenie, wilkołaki,...

Bardzo lubię czytać poezję. Uwielbiam szukać w niej sensu i każdy wiersz interpretować po swojemu. Trzeba dać każdemu z tych utworów czas aby jego sens nam nie umknął i dało się go odczuć, czas na myśli i zastanowienie. Gdy przeleci się wiersze , jeden po drugim , to taka lektura nie jest nic warta. W tym zbiorze znalazłam kilka słów które szczególnie zapadły mi w pamięć i zaznaczyłam sobie je na przyszłość. Tą książkę którą akurat posiadam jest przepięknie wydana i idealnie wpasowuje się w klimat wierszy . Cóż więcej dodać? Miła i przyjemna lektura.

Wiersze z tego tomiku przeczytałem z końcem 2023 roku.

Wiersze z tego tomiku przeczytałem z końcem 2023 roku.

Najbardziej przejmujące były dla mnie wiersze dotyczące straty.

Najbardziej przejmujące były dla mnie wiersze dotyczące straty.

Bardzo mizerne wiersze. Jeśli już są jakieś metafory, to oscylują pomiędzy tandetnymi a zbyt płaskimi. Atwood nie umie pisać poezji. Słowa nie przeszywają, a porównania nie poruszają. Pojawiło się kilka utworów rodem ze sloganów, billboardów - aktualnych, nie powiem, ale nadal to za mało, aby czekać na wiersze, które i tak przyszły późno...

Niektóre wiersze trafiły do mojego serca. Były przejmujące, traktowały o aktualnych sprawach. Te kilka linijek przekazało historię, która mogłaby zapełnić nie jedną stronę. Ale jak dla mnie, to w tym zbiorze znajduje się tylko kilka takich perełek. Może nie dojrzałam, by docenić pozostałe.

Odbiły się ode mnie i jedynie małe fragmenty uważam za warte mojej uwagi.

Odbiły się ode mnie i jedynie małe fragmenty uważam za warte mojej uwagi.

PRZEPIĘKNIE wydana książka. wybór wierszy i tłumaczenie - wspaniałe. ogromnie się cieszę że takie tomy poezji pojawiają się w Polsce i to jeszcze w takiej formie ❤️

" Jeśli ptaki to ludzkie dusze,
Jakim ptakiem jesteś?(...) "

Jak pięknie wydane! Jak pięknie przetłumaczone. Nie wszystkie wiersze do mnie trafiły. Dużo wierszy jest smutnych i ciężkich, bo dotyczą wojny i środowiska. A wśród nich perełki, takie jak "Ptasia dusza".

" Jeśli ptaki to ludzkie dusze,
Jakim ptakiem jesteś?(...) "

Ciężko mi oceniać tomiki wierszy za rzadko czytam poezję.
Autorka podjęła wiele tematów, jednak w niewielkiej ilości utworów zainteresowała mnie głębia i skupiły moją uwagę.
Ocenię je, poprze dwa utwory, które mnie zachwyciły.
Pierwszy z nich to Gniew: "Gniew jest czerwony Koloru rozlanej krwi". Ten utwór niesie ze sobą wiele emocji. Emocji, które czytelnik wyczuwa. Podczas czytania zapoznawałam się z tym gniewem, wizualizowałam go i czułam w Sobie.
Drugi utwór to Wilki w krótkich ujęciach."Z rozprutą stopą nie zajdziesz daleko: wśród wilków nie ma lekarzy". Utwór obrazuje bezwzględność przyrody i pragnienie wilków o wolności. Siedzących w klatkach zoo oglądanych przez ludzi i tęskniących za wolnością. Ten smutek jest dla mnie zrozumiały i poczucie brak wolności.
Uwielbiam prozę Margaret Atwood jednak jej wierze z wyjątkami nie przypadł mi do gustu.

Ciężko mi oceniać tomiki wierszy za rzadko czytam poezję.
Ocenię je, poprze dwa utwory, które mnie zachwyciły.

• Poezja
  • Wyzwanie LC 2023