Diddly Squat. Rok na farmie

Okładka książki Diddly Squat. Rok na farmie Jeremy Clarkson
Okładka książki Diddly Squat. Rok na farmie
Jeremy Clarkson Wydawnictwo: Insignis Cykl: Diddly Squat (tom 1) biografia, autobiografia, pamiętnik
Diddly Squat (tom 1)
Diddly Squat. A Year on the Farm
Insignis
2022-11-23
2022-11-23
2022-05-26
Michał Jóźwiak
Clarkson Jeremy Clarkson Diddly Squat Top Gear Grand Tour rolnictwo farma wieś angielska wieś brytyjska wieś

ROLNIKIEM BYĆ (NAJLEPIEJ Z MIOTACZEM OGNIA)

Znacie Jeremy’ego Clarksona? Pewnie tak. Jeśli lubicie motoryzację, program „Top Gear” kojarzy Wam się na pewno z jego twarzą. Nie przepadacie? To może chociaż kojarzycie memy z nim, bo tych też nie brakuje. Albo literaturę, bo tu też się udziela i sporo osiągnięć ma, a do najsłynniejszych należy chyba cykl „Świat według Clarksona”. A wszystko, co zrobił, zrobił z poczuciem humoru, z inteligencją, z lekkością. Kojarzycie? No więc ten Clarkson teraz wszedł w jeszcze nowe buty: buty farmera, rolnika, jak zwał tak zwał i z tych doświadczeń napisał książkę. Kolejne wspominki w swoim stylu. I fajnie napisał, trzeba mu to oddać. Chociaż za wiele czytania to tutaj nie ma.

Jeremy Clarkson kupił sobie farmę. Wielką farmę. No i teraz stara się być farmerem. Z akcentem na „stara się”. I z tych starań zdaje nam relację. A zdawać ma z czego. Bo dzieje się tu sporo, a jeszcze Clarkson to z jednej strony obserwator, wnikliwy całkiem, z drugiej prześmiewca. Więc ma co opisywać i co komentować w swoim stylu także. I tak wiedzie nas przez te cztery pory roku – na te zresztą książka jest podzielona – odsłaniając sekrety i ciekawostki. Dotacje? Polityka? Miotacz ognia? To wszystko tu jest i dobrze pokazuje, jaka jest to książka.

ROLNIKIEM BYĆ (NAJLEPIEJ Z MIOTACZEM OGNIA)

Bardzo przyjemna lektura i typowy humor Clarksona. Momentami tylko może politykowanie i przemyślenia natury światopoglądowej mogą lekko zaburzać odbiór tej lekkiej lektury. Nie jest to może żadna z tych książek, które zmienią wasze życie, ale dla poczytania warta polecenia.

Polecam w audiobooku, czyta Adam Bauman. Myślę, że dzięki temu miałam lepszy odbiór książki, niż jakbym sama czytała:)

Mam z tą książką pewien kłopot. Tak jak bardzo lubię sarkastyczno-ironiczny styl Clarksona, tak tutaj ewidentnie coś nie zagrało. Bo odkładać książkę Clarksona na tygodnie, bez specjalnych ciągot do czytania kolejnych rozdziałów - to mi się nie zdarzało z tym autorem. I teraz nie wiem: to przez Jeremy'ego, przez tłumacza, czy może ze mną coś nie tak... Sprawdzę przy kolejnych "farmerskich" tytułach wielkiego (prawie dwumetrowego) Brytola.

Lubisz Clarksona to polubisz książkę. Jeżeli go znasz, a lubisz poczucie angielskie poczucie humoru to też się odnajdziesz.

Clarkson w formie! Tym razem felietony o prowadzeniu farmy. Pozycja obowiązkowa dla fanów!

Angielski dziennikarz motoryzacyjny i celebryta Jeremy Clarkson w czasie covidowego lockdownu, prawdopodobnie z nadmiaru wolnego czasu oraz dla podtrzymania aktywności - także zawodowej, wpadł na pomysł zajęcia się własnym, 600 hektarowym gospodarstwem rolnym i relacjonowania w odcinkach efektów tego przedsięwzięcia na łamach prasy. Przy zerowej wiedzy z zakresu rolnictwa na podobny pomysł mogła wpaść jedynie osoba, którą po pierwsze, na taką fanaberię stać, po drugie, akurat nie ma nic ciekawszego do roboty, po trzecie, lata pracy i popularność uzależniły ją od kontaktu z 'publicznością'.

Przy okazji tego 'eksperymentu' powstał zbiór zabawnych (z założenia) felietonów będących relacją osiemnastomiesięcznych zmagań Clarksona z zarządzaniem farmą, uprawą ziemi, hodowlą zwierząt, idiotycznymi przepisami, biurokracją, pogodą oraz złośliwością istot żywych i przedmiotów martwych. Mimo, że całe przedsięwzięcie, jeśli idzie o opłacalność, to nic innego jak przysłowiowa "orka na ugorze" przynosząca zysk w wysokości 45 pensów dziennie, Clarksona humor nie opuszcza. Popisuje się własną ignorancją i jej żałosnymi skutkami, a całą historię rozpoczyna z przytupem - w Lamborghini ! Ciągniku Lamborghini. Jakżeby inaczej?

Najciekawsze w tej książce były dla mnie realia, w jakich znalazło się brytyjskie rolnictwo po Brexicie. I szczerze mówiac, cała sytuacja nie napawa optymizmem i nie odbiega daleko od problemów, z którymi obecnie walczą rolnicy UE. Tu chodzi o przetrwanie! Muszę przyznać, że sedno tych problemów Jeremy "Rolnik" Clarkson ( jak sam się podpisał) wyłożył rzeczowo i obiektywnie.

I nie jest tak, że autor tylko biadoli i narzeka, a z mieszkańców wsi robi ofiary lub męczenników. Wydaje się, że widzi zarówno zalety jak i wady swoich nowych sąsiadów, którzy ani myślą stosować względem niego taryfy ulgowej.

"Mój skle­pik jest ma­lut­ki, ale fakt, że po­wstał w tym za­kąt­ku wzgórz Cot­swold, wy­wo­ła­ło efekt zbli­żo­ny do zrzu­ce­nia bomby ato­mo­wej do­pra­wio­nej sa­ri­nem. Cza­sa­mi pluję sobie w brodę, że nie wy­bu­do­wa­łem me­cze­tu. Albo ob­wod­ni­cy. Wy­wo­łał­bym mniej kon­tro­wer­sji.
Od tego czasu do­wie­dzie­li­śmy się rów­nież, że nasz dach ma nie­pra­wi­dło­wy od­cień, szyld jest o trzy­dzie­ści cen­ty­me­trów za szero­ki, nie wolno nam sprze­da­wać kawy i her­ba­ty, kra­cia­sty bre­zent za­bez­pie­cza­jący bele słomy jest nie­zgod­ny z prze­pi­sa­mi co­vi­do­wy­mi, par­king sta­no­wi za­gro­że­nie bez­pie­czeń­stwa w ruchu dro­go­wym, kieł­ba­ski w cie­ście są z ja­kie­goś nie­zba­da­ne­go po­wo­du złe i że nie mo­że­my ofe­ro­wać piwa, bo to przy­cią­gnę­ło­by me­ne­li, któ­rzy za­czę­li­by szczać na po­bli­skim cmen­ta­rzu.
Wszyst­ko to po­ka­zu­je, jak bar­dzo ode­rwa­ni od rze­czy­wi­sto­ści są wiej­scy straż­ni­cy dzie­więt­na­sto­wiecz­nej kul­tu­ry." (s. 137 )

Nic to! Jak autor sam zaobserwował - życie na wsi mu służy. Otworzyło mu oczy na wiele spraw, a poza tym, wszystko wskazuje na to, że po prostu polubił bycie rolnikiem.

Wysłuchałam książki czytanej przez Adama Baumana, ale w tym wykonaniu jej Wam nie polecam. Tekst pisany wypada znacznie ciekawiej.

Chyba dlatego, że widziałam serial to nie bawiło mnie tak jak powinno. Mimo wszystko bardzo lubię styl Clarksona i już na półce czekają na mnie kontynuację.

Świetny humor, bardzo dobra rozrywka

Świetny humor, bardzo dobra rozrywka

Bardzo fajna! Oczywiście pełna humoru i rolniczych ciekawostek dla laików. Świetna rozrywka, zdecydowanie za krótka.

• Przeczytane 2023

Jeremy Clarkson Diddly Squat. Rok na farmie Zobacz więcej