Świat według Clarksona. Czy da się to przyspieszyć?

Okładka książki Świat według Clarksona. Czy da się to przyspieszyć? Jeremy Clarkson
Okładka książki Świat według Clarksona. Czy da się to przyspieszyć?
Jeremy Clarkson Wydawnictwo: Insignis Cykl: Świat według Clarksona (tom 8) publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Świat według Clarksona (tom 8)
Can You Make This Thing Go Faster?
Insignis
2021-11-10
2021-11-10
Bożena Jóźwiak, Michał Jóźwiak
jeremy clarkson świat według clarksona felieton satyra top gear

Okładka książki Włodzimierz Szaranowicz. Życie z pasją Włodzimierz Szaranowicz, Marta Szaranowicz-Kusz
Włodzimierz Sz... Włodzimierz Szarano...
Okładka książki Za drinem drin, za kreską kreska Hubert Kęska, Krzysztof Kozak
Za drinem drin... Hubert Kęska, Krzys...
Okładka książki Adrenalina. Moje nieznane historie Luigi Garlando, Zlatan Ibrahimović
Adrenalina. Mo... Luigi Garlando, Zla...

Clarkson ewidentnie na starość luzuje.

Clarkson ewidentnie na starość luzuje.

Uwielbiam Clarksona, ale w porównaniu z serią rolniczą akurat ta książka mniej mi przypadła do gustu. Rolnicza seria, wszystkie trzy tomy o farmie była cudowna.

Mankament główny to ,że cały czas w felietonach powołuje się na różne osoby nazwiskami, które dla większości Polaków nie są znane ,ani z nikim kojarzone jak goście ze świata celebrytów , show - biznesu, polityki.
Książka w Wielkiej Brytanii jest zrozumiała przez czytelników, ale tłumaczona na języki w różnych krajach już nie, tym bardziej ,że brak jest odnośników do poszczególnych nazwisk itp.

Clarkson w swoich felietonach wypowiada się w wielu dziedzinach dotyczących rządzenia, brexitu, ekologii, przyrody, architektury , muzyki klasycznej, zaludnienia, audycji ,,Milionerów’’, skrótów stosowanych w e-mailach, salonów SPA i dużo, dużo innych.

Jak zawsze jest prześmiewczy, z doskonałą dawką humoru, ironią i wypowiedziami z przekąsem.
Pod tym względem jest rzeczywiście niezastąpiony.

Clarkson ocenia tutaj stan rzeczy ze swojego punktu widzenia jako celebryty, gwiazdy.
To nie oznacza ,że musimy we wszystkim się z nim zgadzać. Akurat po części jego opinii i obserwacji jestem za, nawet w większości.
On nie jest znawcą ani ekspertem, po prostu pisze , w jaki sposób on to odbiera. Nie wywyższa się kompletnie, ma duży dystans do siebie. Za to go cenię.

Bardzo mnie rozśmieszyło jak wypowiada się na temat biżuterii ,o kamieniach szlachetnych jak i sztucznych błyskotkach.
Opowiada całą swoją przygodę przy zakupach kolczyków dla ukochanej. Tak się świetnie na tym zna, że pisze,, Równie dobrze mógłbym poprosić moją mamę, żeby dokonała inspekcji kotła na pokładzie parowca’’.

Wypowiada się o sobie w oczach innych osób, nazywając siebie ,,spasłym staruchem’’.
Zadziwiające jest jak z rezerwą to traktuje.

Felietonów jest mnóstwo, myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Humor na cały dzień zapewniony.
Odejmuje jedną gwiazdkę za nazewnictwo, o którym wspomniałam na początku. Mocne 9 gwiazdek.

Bardzo lubię tego gościa i jego poczucie humoru. Uwielbiam jego serię samochodową a ostatnio również farmerską. Nie do końca chyba podzielam jego podejście do życia i tzw. światopogląd. Trochę inaczej patrzę na kobiety i LGBT, nie podoba mi się jego podejście. Starszy człowiek może mieć inne podejście do życia i to jest jasne. Ja Jeremiego za starego człowieka nie miałam jednak.

W książce pojawia się też sporo odniesień do Wielkiej Brytanii i ich celebrytów, showbiznesu. 95% nazwisk nie kojarzyłam, więc teksty z porównywaniem do konkretnej sytuacji lub osoby z UK w ogóle mnie nie śmieszyły, a wręcz był dla mnie niezrozumiałe. Takie wstawki nie powinny się pojawiać jeśli w planie jest wydanie książki na cały świat. Według mnie Pan Clarkson nie powinien już wydawać żadnych książek. Niektórzy się do tego nie nadają. Podobnie jak aktor Tom Hanks. Odpuść sobie Panie. Sama książka ok.

Do Felietonów Clarksona wracałem zawsze kiedy potrzebowałem takiego "pick me up". Przeczytałem już ich sporo, jedne były lepsze, inne trochę słabsze, ale w globalnym rozrachunku ciekawie spędzałem czas z lektura. Kiedy sięgałem po najnowsza część, miałem wysokie nadzieję, potrzebowałem czegoś lekkiego, czegoś, co wejdzie szybko i sprawnie, z nuta humoru, głownie w celu zresetowania głowy od tematyki morderstw, zabojcow, i kryminalnych zagadek. Nie sądziłem, że podtytuł tej książki to motyw przewodni mojej przygody. Większość felietonów była miałka, bez polotu, zero humoru do którego przyzwyczaił mnie już Clarkson. Jednym słowem męczyłem się co niemiara, a z każdym felietonem miałem w głowie: "czy da się to przyspieszyć?" Książkę ciężko jest polecić, może ktoś inny znajdzie coś dla siebie, w mojej ocenie brakło wiele w tym zbiorze felietonów. Trochę liczę, że następne wydanie będzie bardziej wciągające.

Wbrew pozorom Jezza miał spory wpływ na moje czytanie. Za małolata, umęczony wykwitami z programu lektur, dorwałem jeden z pierwszych "Światów wg Clarksona". Coś zaskoczyło, zajawka na książki zakiełkowała i tak trwa do dziś. Co prawda, pisanie Clarksona już tak nie pociąga i nie bawi jak kiedyś, ale sentyment pozostał, a co któryś akapit objawi się ostre pióro autora. To, co niezmiennie trafia do mnie od zamierzchłych czasów po dziś, to programy - od Top Gear, przez Grand Tour, po najnowszą Farmę - w tej robocie Jeremy odnajduje się jak mało kto!

Bardzo przyjemna lektura. Lubię cięty, sarkastyczny humor z szczyptą intelektualizmu. Z autorem można się zgadzać albo i nie. Nie będę oceniać jego poglądów i argumentacji, bo nie o to chodzi. To jest dziennikarz motoryzacyjny i nie pisze tych felietonów, jako znawca polityki czy kultury. Ma swoje poglądy, ale to poglądy celebryty i tak traktuję tę książkę. Jako zbiór opinii celebryty, lekko prześmiewczego. To dla czysta rozrywka i polecam każdemu, kto lubi styl tego dziennikarza.

Humor Clarksona jak zwykle świetny. Aczkolwiek czasami ciężko było zrozumieć niektóre felietony jako osoba nie znająca się na brytyjskiej polityce.

Myśli starego Janusza, któremu odjechał świat. Najgorsza książka jaką czytałem. Dbanie o świat złe, młodzi ludzie źli, tylko ja mam rację, kiedyś to było. I tak przez prawie 400 stron. Tragedia. Lepiej poczytać historyjki z Chwili dla ciebie

OK Boomer.

OK Boomer.

Clarkson trzyma poziom. Niezwykle zabawnie i błyskotliwie opisuje świat.
Uwaga na audiobook. Lektor chyba nie jest najlepszy, bardziej nadaje się do czytania zapisków osób odkrywających zbrodnie wojenne niż felietonów Clarksona

Clarkson trzyma poziom. Niezwykle zabawnie i błyskotliwie opisuje świat.

• Jeremy Clarkson

Dodaj cytat z książki Świat według Clarksona. Czy da się to przyspieszyć?