Czytanie wzbronione

Abranjeno čitanje
83-88612-61-1
eseje
Koka

Pod przewrotnym tytułem "Czytanie wzbronione" kryją się trzydzieści dwa znakomite eseje Dubravki Ugrešić, pisane z perspektywy wschodnioeuropejskiego pisarza poruszonego mechanizmami pełnego absurdów i blichtru zachodniego rynku literackiego. Wiedza, przenikliwość i autoironia autorki sprawiają, że książka wykracza poza zakulisowe perypetie pisarzy, wydawców, redaktorów i agentów - zadaje uniwersalne pytania o wolność wyboru, utratę autentyzmu, o istotę czytania.

[Świat Literacki, 2003]

Gapcio | 2016-04-23

Rozochocony udaną przygodą z literackimi felietonami Małgorzaty Łukasiewicz i Jana Gondowicza, sięgnąłem po kolejny zbiór z tej samej, jak mi się wydawało, rodziny. Pokrewieństwo okazało się naciągane, ale „Czytanie wzbronione” to wartościowa, choć bardzo gorzka lektura.
W pierwszej części zbioru analizuje Ugrešić mechanizmy rynku literackiego, ubolewając nad samym faktem, iż terminy „literatura” i „rynek” pojawiają się w jednym zdaniu. Przywołuje zarówno twarde dane, jak i anegdoty, a wszystko to w szlachetnym zamiarze dowiedzenia tezy, że literatura zeszła w dzisiejszych czasach na psy, stając się domeną rozmaitych wywłok i podludzi, tylko nie pisarzy. Gorzkim żalom, które wylewa Ugrešić, ciężko zarzucić nietrafność, można im chyba natomiast wytknąć pewną przesadę. Intelektualiści od zawsze diagnozowali w swej epoce bezprecedensowy upadek rozumu i ducha, Ugrešić wcale nie odkrywa Ameryki (którą za to z upodobaniem, skądinąd zrozumiałym, namiętnie obśmiewa). Roszcząc też sobie...

Nemeni | 2011-06-20
Przeczytana: czerwiec 2011

Zbiór znakomitych szkiców, esejów z lat 1996 - 2000, a dotyczących aktualnych i dzisiaj problemów związanych z nowoczesnym rynkiem wydawniczym, infantylizacją środków masowego przekazu, całym coraz bardziej skomercjalizowanym światkiem literackim, w którym pisarze, intelektualiści, twórcy z prawdziwego zdarzenia stali się gatunkiem zagrożonym a gdzie liczy się zysk, reklama i chwytliwy okładkowy blurb.

Dubravka Ugrešić w tak charakterystycznym dla siebie lekkim, inteligentnym i ironicznym stylu porusza tematy bliskie każdemu czytelnikowi, który w książkach ceni sobie nie tylko opakowanie, chwytliwe slogany ale przede w wszystkim treść.
" Na demokratycznym rynku każdy ma prawo do własnego głosu. Prawdą jest, że nie każdy może być chirurgiem, matematykiem czy pianistą, ale odkąd okazało się, że każdy może wydać książkę, niejeden wtargnął na literacki rynek. Literatura stała się biletem wstępu dostępnym dla wszystkich, biletem na podróż na dostępną dla wszystkich orbitę...

kika esejów z tego tomu wprawiło mnie w doskonały humor swoją dopracowaną, idealną wręcz konstrukcją (nie można byłoby napisać tego lepiej! puenta,lekka i zgrabna, a jednocześnie naturalna i jakby od niechcenia), kilka lekko znudziło, ale przeważa jednak zachwyt nad kunsztem i trafnym ujęciem kontekstu kulturowego (bardzo rozległego!). Czysta przyjemność czytania dopełniona refleksją nad rzemiosłem pisarza i znaczeniem literatury dzisiaj. Większość esejów została napisana na przełomie 1999 i 2000 roku, zastanawiam się, w jaki sposób możliwe jest nasilenie objawów źle rozumianej demokratyzacji kultury w ciągu ostatnich lat, jeśli skrajne zjawiska opisywane przez Ugresic występowały już ponad 10 lat temu... będzie tylko gorzej? Czy może być gorzej? Zmieniają się tylko nieznacznie środki przekazu, ale kłamstwo i demokratyzacja kulturalna stoi, zdaje się, na podobnym poziomie.

Shatterfly | 2012-08-07
Przeczytana: 21 maja 2012

Za esejami nie przepadam, a tu taka niespodzianka! Przyjemnie pisane, dotykające wielu aspektów życia z naciskiem na literaturę właśnie. Polecam wszystkim czytelnikom, których oprócz samych książek interesuje autor i cała otoczka wydawania książki.

Weltschmerz | 2015-04-17
Przeczytana: 14 kwietnia 2015
Rita Suszek | 2011-07-14
Przeczytana: 2007 rok

Trafne, dowcipne, lekkim piórem pisane, znakomity zmysł obserwacji. :)

książek: 2054
Tania | 2016-10-10