Jak żołnierz gramofon reperował

Seria: Inna Europa, Inna Literatura
Wydawnictwo: Czarne
Wie der Soldat das Grammofon repariert
Bośnia, dzieciństwo, wygnanie

"Jak żołnierz gramofon reperował" Sašy Stanišicia to tragikomiczna powieść o upadku Bośni i o niemieckim wygnaniu, o ojczyźnie i życiu w obcym kraju. Alexandar, obdarzony niezwykłym talentem narratorskim bohater książki Stanišicia, dorasta w małej wiosce w Bośni. Niestety, w jego świat wkracza wojna i Aleksandar wraz z rodzicami musi uciekać na Zachód. Na wygnaniu jego zamiłowanie do snucia niezwykłych historii okazuje się drogą do obłaskawienia nowej rzeczywistości...

"Poetycka, pełna humoru, napisana w imię ocalenia wspomnienia książka, która żadnego czytelnika nie pozostawi obojętnym".
Ilma Rakusa

"Przejmująca opowieść małego chłopca, świadka–uczestnika niepodległych wydarzeń. Rozpad Jugosławii. Festiwal nienawiści. Koniec Titowskiego snu o braterstwie, przyjaźni, wspólnocie. Tułaczy los setek tysięcy ludzi, uciekających przed wojną. Poszukiwanie nowego domu. Oczy dziecka widzą to bardzo dokładnie. A język, choć momentami naiwny, poraża szczerością".
Michał Nogaś, Polskie Radio PR 3

źródło opisu: nota wydawcy

Grzegorz Jagosz | 2011-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2011

To książka niezwykła i oryginalna. Opowieść snuta pięknym, wręcz poetyckim językiem. Opisująca wojnę w Bośni i jej konsekwencję widzianą oczyma nastoletniego chłopca jest też wielkim wyznaniem miłości wnuka do dziadka, do krainy szczęśliwego dzieciństwa ("kiedy wszystko było dobrze"). Jest tęsknotą za utraconym rajem i próbą jego odnalezienia z powrotem. Rajem, który w okamgnieniu został zniszczony. To także rodzaj hołdu dla zwykłych ludzi, którzy żyli zgodnie i zostali zmuszeni do porzucenia wszystkiego. Niektórzy z nich staną naprzeciw z bronią w ręku.
Oprócz wielu opisanych postaci (członków rodziny, przyjaciół, sąsiadów) i ich historii bohaterem powieści jest też miasto Wyszegrad i nierozłącznie z nim związana rzeka Drina.
Wzruszająca, piękna i wzbudzająca wiele uczuć książka.
Błykotliwy debiut młodego pisarza.
Gorąco polecam.

shpinac | 2010-11-26
Przeczytana: 21 listopada 2010

Jedna z moich ulubionych książek o tak trudnym temacie wojniy w Bośni. Historie traumatyczne z narratorem - dzieckiem stały się już nieco oklepane i nudne. Jednak w przypadku tej książki postać Aleksandra nie irytuje i nie nudzi - jest to postać prawdziwego dziecka z małymi radościami i pasjami, które są dla niego całym światem.
Świetna jest również różnorodności kontekstów, znajomość tradycji i kultury bośniackiej. Wszystko jest bardzo konsekwentne, spójne i jednocześnie poetyckie, bardzo dobrze napisane.

jolasia | 2015-06-27

Zachwyciła mnie ta książka. Jest i poetycka, i bardzo konkretna jednocześnie, mocno związana z rzeczywistym światem. Przepełniona miłością do świata dzieciństwa, który został utracony nie dlatego, że przeminął, co naturalne, choć niepozbawione nostalgii, ale dlatego, że został zniszczony. Bezpowrotnie.Piękna książka. I nie przeszkadzało mi zupełnie, że sprawia wrażenie nieuporządkowanej, nieco chaotycznej, że opowieść toczy się mając w nosie nasze oczekiwania i logikę, że bierze oddech tam, gdzie jej się podoba. Jest w tym czysta poezja. Wrażliwość. Wyczucie absurdu i poczucie humoru. I do tego ten język... dla mnie sama przyjemność!

uhuhu | 2016-03-12
Przeczytana: 12 marca 2016

To było piękne. Lubię takie właśnie opowieści, dopieszczone zdania, echa, refreny, no, zabawę słowem. A gdy pod płaszczykiem prozy bezczelnie kryje się poezja, to już w ogóle miodzio. Polecam!

Natasz | 2014-07-07

Podobno w pisaniu najtrudniejsza jest sztuka rezygnacji... Trochę bym to uporządkowała, trochę odjęła tu i tam. A z drugiej strony jak oczekiwać dyscypliny i rezygnacji od kogoś, kto desperacko zagarnia ku sobie wspomnienia? To byłoby głupie.

gattara | 2013-06-22
Przeczytana: 2012 rok

podobała mi się bardzo, pomimo pewnej młodzieńczej naiwności narratora

kornelious | 2012-06-12
Przeczytana: maj 2012

Do czytania książki Sašy Stanišica przystąpiłem z nadzieją na wielką prozę. Znajomi zachwalali lekkość pióra i świetnie przedstawioną fabułę z perspektywy dziecka. Powieść opowiada dzieje rodziny głównego bohatera od jego dzieciństwa do dorosłości. Pisarz skupia się na losach bohaterów, na które wpływa wojna na Bałkanach i późniejsza emigracja. Narratorem jest dziecko, jednak wyraźnie widać przebijającego się "dorosłego". Fragmenty, które mają pobudzić wyobraźnie o podkreślić tragizm sytuacji, stają się nieco fałszywe ponieważ aluzje są zbyt jasne, gubi się w nich patrzenie dziecka, ograniczając się jedynie do jego naiwności w interpretacji ludzkich zachowań. Książka posiada liczne aluzje do bogatej kultury bałkańskiej, co trzeba uznać za zaletę. Podsumowując, warto sięgnąć po tę pozycję, żeby poznać nową perspektywę opowiadania o Bałkanach. Po jej przeczytaniu sami ocenicie, czy uznacie ją za ciekawą, nowatorską i zmuszającą do przemyśleń, czy też za jedynie wartą przeczytania i...

lea88 | 2017-02-07

Kolejna z książek o Bałkanach na moim koncie. Ciekawe spojrzenie na historię Bałkanów, wojny, emigracji z punktu widzenia nastolatka. Czasem autor "odpływał" i ciężko go było zrozumieć. NIemniej jednak warto przeczytać, jeżeli jest się zainteresowanym tematyką.

Czytaczyk | 2015-10-11

RZadko to sie zdarza,ale nie jestem w stanie dokonczyc czytania.Nie moje klikmaty.

FromNorwayWithLove | 2011-09-10
Na półkach: Chcę przeczytać, Bałkany
Przeczytana: 10 września 2011

Lubię strukturę a tego ta książka mi nie daje. Poza tym okey.