Dzięki za każdy nowy ranek

Seria: Seria z miotłą
Wydawnictwo: W.A.B.

Opowiedziane z humorem perypetie czeskiej rodziny na tle bolesnych wydarzeń politycznych lat 1968-1989. Gdy w 1968 roku rodzina kilkuletniej Oleny zmuszona jest przerwać wakacje i wracać do Pragi, dziewczynka obawia się tylko o jedno: czy żołnierze obcych armii nie zechcą zjeść jej kotka. Dojrzewanie Oleny przypada na czasy normalizacji, wszechobecny strach skłania do zachowań konformistycznych, ulegają mu nauczyciele, koledzy, zaprzyjaźnieni dorośli. Szkoła filmowa, do której bohaterka pomyślnie zdała egzaminy, anuluje jej przyjęcie, gdy ujawnione zostają kompromitujące dokumenty o burżuazyjnej i nacjonalistycznej przeszłości stryja dziewczyny. Ojciec Oleny musi zebrać od znajomych oskarżonego ponad sto poświadczonych notarialnie oświadczeń, by córka mogła wrócić na uczelnię. W powieści Pawlowskiej, bardzo osobistej i w dużej mierze autobiograficznej, koleje losu bohaterki splatają się z historią społeczną i polityczną kraju. Autorka z dystansem i dowcipnie opowiada o rzeczach często nieśmiesznych, przywołując mity rodzinne, świadectwa nadzoru bezpieki i obserwacje obyczajowe.

Anna | 2017-01-27
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Dobrze, że z tyłu na okładce jest opis co jest ważne w tej książce, bo inaczej bym tego nie wyłapała. Bohaterów często odwiedza rodzina z Ukrainy, pojawia się nagle dorosły przyrodni brat bohaterki, ale żadne emocje się z tym nie wiążą. Nic tu się nie przeżywa, nie mówi jakie ma znaczenie i wartość. To co miało być ważne pojawia się w dwóch akapitach, reszta to zwyczajna płaska relacje z życia. Ot, okrojone wspomnienia typu byłam tu, widziałam to, a zupa jest za słona.

allison | 2011-04-19
Przeczytana: luty 2011

Książka idealna na poprawienie humoru - śmiałam się przy niej do łez:).

anka_em | 2014-12-20

Bardzo dobra. Nieprzegadana. Nieoczywista. Dlatego może też dla bardziej wymagających czytelników i pewnie stąd jej niskie oceny. Którym z kolei trudno się dziwić po takiej zapowiedzi, bo to wcale nie jest książka zabawna. I to wszystko jest jej ogromną wartością.

Danutka66 | 2013-12-31
Przeczytana: 24 grudnia 2013

No cóż,zachęcona pozytywnymi opiniami o książce sięgnęłam po nią w nadziei na pełny ,świąteczny relaks/mamy Boże Narodzenie 2013 :D/
I wielkie rozczarowanie...ksiażka nie wprowadziła mnie w radosny nastrój,nie bawiła treścią,nie mówiąc o rozśmieszaniu.Język banalny,więc i piękne, wysublimowane słowo nie musnęło mej duszy.
Zapewne gdyby ksiażka była z rodzaju tzw. "cegły' po kilkudziesięciu stronach odłożyłabym ją na półkę,a tak dobrnęłam do końca...w pełnym tego słowa znaczeniu.

Priada | 2012-01-20
Przeczytana: 30 stycznia 2012

Powiem krótko, jak dla mnie beznadzieja.

holly25 | 2014-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2014

za głupia chyba jestem na tę książkę - miło, że wiele stron nie miała, i szybko ją mogłam skończyć. Temat dobry i ciekawy, ale opisanie go... słabiutko :(

DariaS | 2012-01-30

Czytałam w życiu lepsze książki "zbuntowanych i zabawnych" kobiet.

Romsi | 2011-12-27

W tym wypadku zdecydowanie ekranizacja wyprzedziła literacki oryginał. Przeczytałam tylko ze względu na film "dzięki za każde nowe rano" z nieśmiertelnym Franciszkiem Pieczką. Sama książka mało śmieszna.

zaksięgowana | 2016-09-21
nuna21 | 2016-07-27